Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
12.1.2.1 – физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Физикалық шамалар олардың өлшем бірліктері жайлы ақпараттар алады. Күнделікті тұрмыста кездесетін мысалдарға тәжірибе жүргізе отырып, түсінеді. Көптеген оқуышылар істей алады: Физикалық шамаларды ХБЖ-гі өлшем бірліктермен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар істей алады: Берілген физикалық шамаларды ажыратып, ХБЖ-не айналдырып , есептер шығаруда қолдана алады. |
|
Бағалау критерийлері |
-физикалық шамаларға сәйкес өлшем бірліктер таңдайды. -физикалық шамаларды ХБЖ –не айналдыруда есеп шығара алады -аспаптың бөлік құнын анықтап алады |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» құндылығы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауакершілік, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. -айналасына қамқорлық көрсету. -өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. 5 мин. «Миға шабуыл» әдісі 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Алдыңғы оқу бойынша қайталау. «Миға шабуыл» 1. Табиғатты зерттеудің кең тараған ғылыми әдістері қандай? 2. Физикалық теория деп нені айтамыз? 3. Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? 4. Ғылыми болжам деген не? 5. Физикалық құбылыстарға нелер жатады?
Bilimland.kz сайтынан видиоролик ХБЖ-ның құрылу тарихы туралы видео фильм көрсету http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар экранда видео көреді |
Дескриптор – сөздердің мағынасын біледі айырмашылықтарын ажырата алады Жалпы балл -2 |
Оқулық, өтілген материал бойынша дайындалған сұрақтар ДК экраны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 5 мин. «Ой талқы» әдісі 12 мин. Топтық жұмыс «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі 8мин «Кім жылдам» әдісі жеке жұмыс |
Ой талқы әдісі арқылы Бейнефильмнен нені түсіндіңіз? Не айта аласыз? Масса / кг, г, т, ц,мг/ Ұзындық / м,км,см,дм,мм/ Сағат /с,сағ,мин, жыл,тәулік/ Жұптық жұмыс «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі арқылы кестені толтыру
Жеке жұмыс. №2 Эксперименттік есептер шығару «Кім жылдам?» 1. Оқу партасының ұзындығын, енін қарыспен өлшеңіз? 2. Кітаптың ұзындығын, енін қарыспен өлшеңіз? 3. Пілдің массасымен маса массасын анықтап, ХБЖ-ға айналдыр?
|
Топ ережесін сақтай отырып, оқушылар физикалық шаманың өлшем бірліктерін айтады.
Оқушылар топпен бірлесіп, кестені толтырады |
Дескриптор -Физикалық шаманың өлшем бірлігін, ХБЖ-сын, құралын анықтай алады.
Жалпы балл -3
Дескриптор -Эксперименттік тапсырмадағы шамаларды қарыспен өлшей алады, ХБЖ-ға айналдыра алады Жалпы балл -3
|
ДК экраны
Таразы, термометр, сағат, сызғыш
Мектеп партасы, оқулық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
5мин Топтық жұмыс. «Пайымдау тест»
Рефлексия
5-мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс. «Пайымдау тест» Тест 1.Бес сөздің қайсысы физикалық шаманы білдіреді. a)сағат , б)алюминий , в) килограм , г) масса , д) жер 2. Халықаралық жүлдеде қандай бірлік ұзындықтың негізгі бірлігі болып табылады. А) метр , Б) сантиметр , В) Километр , Г) Гектар, 3. Қандай бірлік массаның өлшем бірлігі болып табылмайды. А)Килограмм Б) Гектар В) Грамм Г) Тонна Д) миллиграмм 4.Кило ондық қоспашасы нені білдіреді . А)10 Б)100 В)100000 Г)1000 Д)0.1 5.Бес сөздің қайсысы физикалық денені білдіреді. А)Ұзындық Б)автомобиль В)Метр Г)Масса Д)Қозғалыс 6.Температураның өлшем бірлігін көрсетіңіз. А)секунд Б)метр В)градус Г)грамм Д)тонна
Шеңбердегі рефлекция. Интерактивті тақтада аяқталмаған сөздер беріледі, оқушылар берілген сөйлемді толықтырады. Бүгінгі сабақта түсінгенім… Менің мықты жағым… Маған бәрінен ұнағаны… Сабақ соңында мен… Менің қолымнан келді… Ең қызықтысы… Ең қиыны…. Мен үйрендім… Мені таңқалдырды…
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Оқушылар тест жұмысын жасайды
Әр оқушы ойларын жазады, сұрақтарын жауабымен бірге түсіндіреді
Өз пікірлерін айтады
.
|
Дескриптор
– шама, өлшем, өлшеу құралы, бөлік құны ұғымдарын түсінеді, – ХБЖ жүйесін біледі.
Жалпы балл -2
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл
|
Дәптер
Стикерлер (әр оқушыға 3 стикер),
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халықаралық бірліктер жүйесі
Халықаралық бірліктер жүйесі
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Халықаралық бірліктер жүйесі (SI)
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Халықаралық бірліктер жүйесі (SI) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
12.1.2.1 – физикалық шамаларды олардың SI- жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Физикалық шамалар олардың өлшем бірліктері жайлы ақпараттар алады. Күнделікті тұрмыста кездесетін мысалдарға тәжірибе жүргізе отырып, түсінеді. Көптеген оқуышылар істей алады: Физикалық шамаларды ХБЖ-гі өлшем бірліктермен сәйкестендіреді. Кейбір оқушылар істей алады: Берілген физикалық шамаларды ажыратып, ХБЖ-не айналдырып , есептер шығаруда қолдана алады. |
|
Бағалау критерийлері |
-физикалық шамаларға сәйкес өлшем бірліктер таңдайды. -физикалық шамаларды ХБЖ –не айналдыруда есеп шығара алады -аспаптың бөлік құнын анықтап алады |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» құндылығы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, жауакершілік, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. -айналасына қамқорлық көрсету. -өндірісті, білім мен ғылымды біріктіру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин. 5 мин. «Миға шабуыл» әдісі 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. – жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Алдыңғы оқу бойынша қайталау. «Миға шабуыл» 1. Табиғатты зерттеудің кең тараған ғылыми әдістері қандай? 2. Физикалық теория деп нені айтамыз? 3. Эксперименттің басқа ғылыми әдістерден ерекшелігі неде? 4. Ғылыми болжам деген не? 5. Физикалық құбылыстарға нелер жатады?
Bilimland.kz сайтынан видиоролик ХБЖ-ның құрылу тарихы туралы видео фильм көрсету http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар экранда видео көреді |
Дескриптор – сөздердің мағынасын біледі айырмашылықтарын ажырата алады Жалпы балл -2 |
Оқулық, өтілген материал бойынша дайындалған сұрақтар ДК экраны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 5 мин. «Ой талқы» әдісі 12 мин. Топтық жұмыс «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі 8мин «Кім жылдам» әдісі жеке жұмыс |
Ой талқы әдісі арқылы Бейнефильмнен нені түсіндіңіз? Не айта аласыз? Масса / кг, г, т, ц,мг/ Ұзындық / м,км,см,дм,мм/ Сағат /с,сағ,мин, жыл,тәулік/ Жұптық жұмыс «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі арқылы кестені толтыру
Жеке жұмыс. №2 Эксперименттік есептер шығару «Кім жылдам?» 1. Оқу партасының ұзындығын, енін қарыспен өлшеңіз? 2. Кітаптың ұзындығын, енін қарыспен өлшеңіз? 3. Пілдің массасымен маса массасын анықтап, ХБЖ-ға айналдыр?
|
Топ ережесін сақтай отырып, оқушылар физикалық шаманың өлшем бірліктерін айтады.
Оқушылар топпен бірлесіп, кестені толтырады |
Дескриптор -Физикалық шаманың өлшем бірлігін, ХБЖ-сын, құралын анықтай алады.
Жалпы балл -3
Дескриптор -Эксперименттік тапсырмадағы шамаларды қарыспен өлшей алады, ХБЖ-ға айналдыра алады Жалпы балл -3
|
ДК экраны
Таразы, термометр, сағат, сызғыш
Мектеп партасы, оқулық |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы.
5мин Топтық жұмыс. «Пайымдау тест»
Рефлексия
5-мин
Бағалау
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс. «Пайымдау тест» Тест 1.Бес сөздің қайсысы физикалық шаманы білдіреді. a)сағат , б)алюминий , в) килограм , г) масса , д) жер 2. Халықаралық жүлдеде қандай бірлік ұзындықтың негізгі бірлігі болып табылады. А) метр , Б) сантиметр , В) Километр , Г) Гектар, 3. Қандай бірлік массаның өлшем бірлігі болып табылмайды. А)Килограмм Б) Гектар В) Грамм Г) Тонна Д) миллиграмм 4.Кило ондық қоспашасы нені білдіреді . А)10 Б)100 В)100000 Г)1000 Д)0.1 5.Бес сөздің қайсысы физикалық денені білдіреді. А)Ұзындық Б)автомобиль В)Метр Г)Масса Д)Қозғалыс 6.Температураның өлшем бірлігін көрсетіңіз. А)секунд Б)метр В)градус Г)грамм Д)тонна
Шеңбердегі рефлекция. Интерактивті тақтада аяқталмаған сөздер беріледі, оқушылар берілген сөйлемді толықтырады. Бүгінгі сабақта түсінгенім… Менің мықты жағым… Маған бәрінен ұнағаны… Сабақ соңында мен… Менің қолымнан келді… Ең қызықтысы… Ең қиыны…. Мен үйрендім… Мені таңқалдырды…
Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау
|
Оқушылар тест жұмысын жасайды
Әр оқушы ойларын жазады, сұрақтарын жауабымен бірге түсіндіреді
Өз пікірлерін айтады
.
|
Дескриптор
– шама, өлшем, өлшеу құралы, бөлік құны ұғымдарын түсінеді, – ХБЖ жүйесін біледі.
Жалпы балл -2
Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл
|
Дәптер
Стикерлер (әр оқушыға 3 стикер),
|
шағым қалдыра аласыз













