|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық шамалар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.2.1 Физикалық шамаларды оладың ХБЖ жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу: Кез келген физикалық шаманы өлшем бірігімен байланыстыра біледі Түсіну: Туынды бірліктерді тұрақты бірліктер арқылы табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминологиялар: физикалық құбылыстарда ажырату, физикалық шамалардың өлшем бірліктері, Халықаралық бірліктер жүйесі, физкалық эксперимент, бақылау жүргізу, теориялық талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қоғамымыздағы ұжымдық бірлік, бейбішілік пен келісім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика - есептеулер жүргізу. Тарих – көптеген мемлекеттердің қолданысында болған өлшем бірліктерді айту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Физикалық құбылыстар. Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Ұйымдасытау кезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу. (W) «Миға шабуыл» стратегиясын қолдандым: Өткен тақырып бойынша сұрақтар қоямын
1
тапсырма: (W) Оқушылар қазақ халқының
бұрынан қолданған өлшем бірліктерін
сәйкестендіреді. Минутка әдісі оқушыларға жауап беруге
1минут уақыт беріледі
Белсенді оқытуды дамыту үшін оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды. Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін.
|
Слайд
Секундомер
Үлестірме қағаздар Слайд
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Саралап оқыту |
(G)2-тапсырма. Топтық жұмыс барысында «Джигсо» әдісі қолданылады. Оқушыларға тақырыпты оқуға уақыт бередім 1-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесінің шығу тарихын оқиды. 2-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесімен танысады. 2 топтан бір оқушыдан шығып түсініктерін айтады және барлық оқушылар толықтырады,талдайды. Уақыт біткеннен кейін қарама-қарсы сұрақтар қойылады. «Ыстық орындық» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар түсініктерін айтады, қалған оқушылар толықтырады. |
Оқулық, дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға тапсырма беру арқылы ой шоғырландырамын.
3-тапсырма. Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударыңыз. I топ II топ 1 сағ _______ с 1тәу _______ c 2 ц _______ кг 1км ________ м 10 дм _______ м 3т ________ кг 2 т ________ кг 1м _______ мм
Жауап кестесі
I топ II топ 1сағ 3600 с 1тәу 86400 c 2ц 200 кг 1км 1000 м 10дм 100м 3т 3000кг 2т 2000кг 1м 1000мм
(G)Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы саралап оқыту әдісін қолдандым. Әрбір оқушы берілген есепті шешеді, түсінбегендерін топпен талқылайды. Шығарып болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. 3 - тапсырма А деңгейі
Жауап парағы
В деңгейі 1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта. 2.30 минутта неше секунд болатынын анықта. 3. Қабырғасы 2,5 дм2 квадрат берілген. Оны дециметр, сантиметр, миллиметр және километрмен өрнектеңіз. 4. 1 граммда неше миллигармм және неше килограмм екенін анықтаңыз
С деңгей Туынды бірліктерді тұрақты бірліктер арқылы табады, сәйкестендіреді
|
Слайдтар, оқулық. Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
Слайд
Карточкалар Слайд
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия Кері байланыс
|
Сабақты бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек (екі топ бір – біріне)
(бағалау парағын толтырады)
Бүгінгі сабақ бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар, ( не екенін жазыңыздар), Осы ақпараттың ішінде өзіме қажет, әлі толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ал бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (оның не екенін жазыңыздар).
|
смайликтер кесте
бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§3, 2-жаттығу (1,2,) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Барынша қабілетті оқушыларға сіз қандай тапсырма беретін боласыз? Қабілеті жоғары оқушыны топ жетекшісі ету. Логикалық ой тудырарлық сұрақ іздейді сұрақтарына жауап береді. |
Бағалау – сіз ілгері басуды оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке- жеке қолдау көрсетемін. Төменгі деңгейге:сұрақтар үлгісі беріледі, дискрипторлармен танысады. Орта деңгей : әр есепке түсініктеме береді Жоғарғы деңгей: қосымша ақпарат айтады |
«Миға шабуыл» стратегия бойынша сұрақтар қою. «Джигсор» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу.«Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» және «Екі жұлдыз, бір тілек » әдістері арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
Бөлмені желдету, сынып кабинеттері таза гигиеналық талаптарға сай. АКТ жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелеріне көңіл бөлдім. Партада дұрыс отырып, көзді дұрыс қашықтықта орналастыруын қадағалау, көз жаттығуларын орындату
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?
2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?
3.Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халықаралық бірліктер жүйесі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық шамалар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.1.2.1 Физикалық шамаларды оладың ХБЖ жүйесіндегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білу: Кез келген физикалық шаманы өлшем бірігімен байланыстыра біледі Түсіну: Туынды бірліктерді тұрақты бірліктер арқылы табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Физикалық терминологиялар: физикалық құбылыстарда ажырату, физикалық шамалардың өлшем бірліктері, Халықаралық бірліктер жүйесі, физкалық эксперимент, бақылау жүргізу, теориялық талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Қоғамымыздағы ұжымдық бірлік, бейбішілік пен келісім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика - есептеулер жүргізу. Тарих – көптеген мемлекеттердің қолданысында болған өлшем бірліктерді айту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Физикалық құбылыстар. Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы
|
Ұйымдасытау кезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу. (W) «Миға шабуыл» стратегиясын қолдандым: Өткен тақырып бойынша сұрақтар қоямын
1
тапсырма: (W) Оқушылар қазақ халқының
бұрынан қолданған өлшем бірліктерін
сәйкестендіреді. Минутка әдісі оқушыларға жауап беруге
1минут уақыт беріледі
Белсенді оқытуды дамыту үшін оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды. Сызғыш және сағаттың суреттерін таңдау арқылы сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлемін.
|
Слайд
Секундомер
Үлестірме қағаздар Слайд
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Саралап оқыту |
(G)2-тапсырма. Топтық жұмыс барысында «Джигсо» әдісі қолданылады. Оқушыларға тақырыпты оқуға уақыт бередім 1-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесінің шығу тарихын оқиды. 2-топқа. Оқулықтан ХБЖ жүйесімен танысады. 2 топтан бір оқушыдан шығып түсініктерін айтады және барлық оқушылар толықтырады,талдайды. Уақыт біткеннен кейін қарама-қарсы сұрақтар қойылады. «Ыстық орындық» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар түсініктерін айтады, қалған оқушылар толықтырады. |
Оқулық, дәптер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға тапсырма беру арқылы ой шоғырландырамын.
3-тапсырма. Берілген өлшем бірліктерді екінші өлшем бірліктерге аударыңыз. I топ II топ 1 сағ _______ с 1тәу _______ c 2 ц _______ кг 1км ________ м 10 дм _______ м 3т ________ кг 2 т ________ кг 1м _______ мм
Жауап кестесі
I топ II топ 1сағ 3600 с 1тәу 86400 c 2ц 200 кг 1км 1000 м 10дм 100м 3т 3000кг 2т 2000кг 1м 1000мм
(G)Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру арқылы саралап оқыту әдісін қолдандым. Әрбір оқушы берілген есепті шешеді, түсінбегендерін топпен талқылайды. Шығарып болған соң критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. 3 - тапсырма А деңгейі
Жауап парағы
В деңгейі 1.1,5 сағатта неше секунд болатынын анықта. 2.30 минутта неше секунд болатынын анықта. 3. Қабырғасы 2,5 дм2 квадрат берілген. Оны дециметр, сантиметр, миллиметр және километрмен өрнектеңіз. 4. 1 граммда неше миллигармм және неше килограмм екенін анықтаңыз
С деңгей Туынды бірліктерді тұрақты бірліктер арқылы табады, сәйкестендіреді
|
Слайдтар, оқулық. Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
Слайд
Карточкалар Слайд
Есептер жазылған үлестірмелі карточкалар.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия Кері байланыс
|
Сабақты бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек (екі топ бір – біріне)
(бағалау парағын толтырады)
Бүгінгі сабақ бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар, ( не екенін жазыңыздар), Осы ақпараттың ішінде өзіме қажет, әлі толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ал бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (оның не екенін жазыңыздар).
|
смайликтер кесте
бағалау парақтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
§3, 2-жаттығу (1,2,) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Барынша қабілетті оқушыларға сіз қандай тапсырма беретін боласыз? Қабілеті жоғары оқушыны топ жетекшісі ету. Логикалық ой тудырарлық сұрақ іздейді сұрақтарына жауап береді. |
Бағалау – сіз ілгері басуды оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке- жеке қолдау көрсетемін. Төменгі деңгейге:сұрақтар үлгісі беріледі, дискрипторлармен танысады. Орта деңгей : әр есепке түсініктеме береді Жоғарғы деңгей: қосымша ақпарат айтады |
«Миға шабуыл» стратегия бойынша сұрақтар қою. «Джигсор» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөлу.«Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» және «Екі жұлдыз, бір тілек » әдістері арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
Бөлмені желдету, сынып кабинеттері таза гигиеналық талаптарға сай. АКТ жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелеріне көңіл бөлдім. Партада дұрыс отырып, көзді дұрыс қашықтықта орналастыруын қадағалау, көз жаттығуларын орындату
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1. Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?
2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?
3.Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





