|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 40 мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оспанова Мира Амантаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.02.2026жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұдайы өсудің түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.2- дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың ұдайы өсу түрлерін жіктеп, ұдайы өсудің ерекшеліктеріне әсер ететін факторларды түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Білім алушылармен амандасу,түгендеу, олардың көңілін сабаққа аудару. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу QR арқылы топқа бөлу 1-топ: Европа
2-топ:Африка
Өткен білімді тексеру. «Lea rning Apps» платформасында суретті жасыру арқылы сұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпты ашу. І .Санақ жүргізу тәсілдерін көрсетіңіз 1.Сауалнама 2.Өзін-өзі санау 3.Аралас 4.Бағдарлар ІІ. Халық санын қандай жолмен анықтайды? 1.Халық санағы 2.Бала туылуы 3.Адамдардың келуі мен кетуі 4.Өлім-жетім ІІІ.Халықтың демографиялық, экономикалық және әлеуметтік белгілері 1.Жынысы 2. Ұлты 3.Мамандығы 4.Білімі ІҮ. Халық санағының мақсаты 1.Құрамы 2.Өмір сүру жағдайы 3.Экономикасы 4.Әлеуметтік жағдайы |
«QR» қосымшасы арқылы топқа бөлінеді Көрсеткіштегі сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. «Смартфон» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау |
«QR» қосымшасы Смарт тақта,атлас, глобус, контур карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут
|
Жаңа сабақты бастау үшін «Кинолента» әдісі арқылы оқушыларға «Әлем халқы» бейнежазбасын көрсету. Бейнежазба арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1. Бейнежазбадан қандай ой түйдіңіздер? Білім алушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім білім алушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Әр білім алушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Білім алушылар тақырыпты анықтайды. Оқу мақсатымен танысады. Әр топтың дұрыс жауабына- 1 б. |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Мадақтау «Ең үздік жауап», «Тамаша», «Жарай сың»! |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
7 минут
7 минут
|
Білім алушыларға қосымша мәліметтер таратылады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс Мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, « Еркін талқылау әдісі» арқылы топпен жұмыс жасайды. 1-топ: Өтпелі ұдайы өсудің түрін талдаңыздар. Дескриптор: 1.Өтпелі ұдайы өсудің ерекшелігін сипаттайды. 2.Өтпелі ұдайы өсудегі көп бала туылудың себептерін анықтайды. 3.Картадан өтпелі ұдайы өсуге жататын елдерді анықтайды 2-топ: Қазіргі заманғы ұдайы өсудің түрін талдаңыздар. Дескриптор: 1. Қазіргі заманғы ұдайы өсуді сипатайды. 2.Балалар тууға әсер ететін факторларды талдап, түсіндіреді. 3.Картадан өтпелі ұдайы өсуге жататын елдерді анықтайды ІІ-тапсырма Жұптық жұмыс. 1-тапсырма. Кестемен жұмыс. Аталған елдерге тән ұдайы өсу типін анықтаңыздар.
Дескриптор
-Елдердің туу және өлім коэфициенттерін есептей алады; -Д.ж. елдерінің ұдайы өсу типін анықтай алады;
2- тапсырма. Модельдеу.
«Тарсия» әдісі арқылы ұдайы өсудің типтерін сұрақ-жауап арқылы сәйкестендіреді. 1.Табиғи өсім – туу мен өлім 2.Механикалық өсім – миграция 3.26-6 = 20 4. 26-20= 6 5. Ұдайы өсу көрсеткіштері – абсолюттік, салыстырмалы 2. «Тарсия» әдісі арқылы халқы көп елдердің асталарын анықтайды. 1. Үндістан – Нью-Дели 2. Пәкістан – Исламабад 3. Индонезия – Джакарта 4. Қытай – Пекин 5. Жапония - Токио
Деспкриптор: 1.Халықтың отбасылық құрылымын анықтайды; 2.Халқы көп елдердің астаналарын сәйкестендіреді;
ІІІ тапсырма. Жеке жұмыс
Географиялық диктант әдісі. А) ) .............................. балалары бар, некедегі отбасылар
Б) .............................. демографиялық көрсеткіштер-белгілі-бір мерзімдегі «демографиялық оқиғалардың» нақты шамаларының сипаттамасы В) .............................. бір отбасында бірнеше туысқанның бірге өмір сүруі (бірнеше некелі жұптар)
Г) Халықтың ұдайы өсуінің .............. түрін ажыратады: ........................., ........................., және ................. ............... Д) Бала туылуы мен адам өлімі көрсеткіштерінің аса жоғары болмауын ........................., Тірек сөздер:ұдайы өсу, абсолютті, салыстырмалы, үш, дәстүрлі, өтпелі , қазіргі заманғы,демографиялық дағдарыс,күрделі отбасылар, нуклеарлық отбасылар
Дескриптор Ұдайы өсу көрсеткіштерін атай алады Халықтың ұдайы өсу типтерін ажырата алады
|
.
Әр сұраққа 5 балл
Әр сұраққа 5 балл
Әр сұраққа 1 балл
Әр сұраққа 1 балл
Әр сұраққа 2 балл |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Смарт фон» әдісі арқылы жеке бағалау
«Смарт фон» әдісі арқылы жеке бағалау
|
Атлас,глобус, контур карта, маркер.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 3 минут
|
“Мені анықта”әдісі арқылы Worldwoll –пен жұмыс |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тaпсырмa:
2 минут |
Үй жұмысы: 40-41 Халықтын ұдайы өсуі түрлері тақырыбына презентация жасау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
3 минут
|
«Мұғалімге хат» Оқушылар Сабақты қаншалықты меңгергенін, сабақта түсінбеген тұстарын көрсетеді. Таратылған бағалау парағындағы баллдарды есептеп, оқушылардың бағасын айтамын
|
Білім алушылар сабақ бойынша өз ойын "мұғалімге хат" деп бағалау парағына жазып өткізеді. |
Білім алушылар бағалау критерийіне сүйене отырып, өз деңгейлерін бағалайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
№40 мектеп-лицейі
«Сабақ TIME» жобасы аясындағы ашық сабақ
Тақырыбы: Халықтың ұдайы өсу типі
Пән: География
Сыныбы: 8
Мұғалім: Оспанова М.А
2024-2025 оқу жыл

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Халықтың ұдайы өсуі
Халықтың ұдайы өсуі
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 40 мектеп-лицейі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әлеуметтік география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оспанова Мира Амантаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.02.2026жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұдайы өсудің түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.2- дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықтың ұдайы өсу түрлерін жіктеп, ұдайы өсудің ерекшеліктеріне әсер ететін факторларды түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Білім алушылармен амандасу,түгендеу, олардың көңілін сабаққа аудару. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Топқа бөлу QR арқылы топқа бөлу 1-топ: Европа
2-топ:Африка
Өткен білімді тексеру. «Lea rning Apps» платформасында суретті жасыру арқылы сұрақтар қоя отырып, жаңа тақырыпты ашу. І .Санақ жүргізу тәсілдерін көрсетіңіз 1.Сауалнама 2.Өзін-өзі санау 3.Аралас 4.Бағдарлар ІІ. Халық санын қандай жолмен анықтайды? 1.Халық санағы 2.Бала туылуы 3.Адамдардың келуі мен кетуі 4.Өлім-жетім ІІІ.Халықтың демографиялық, экономикалық және әлеуметтік белгілері 1.Жынысы 2. Ұлты 3.Мамандығы 4.Білімі ІҮ. Халық санағының мақсаты 1.Құрамы 2.Өмір сүру жағдайы 3.Экономикасы 4.Әлеуметтік жағдайы |
«QR» қосымшасы арқылы топқа бөлінеді Көрсеткіштегі сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. «Смартфон» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау |
«QR» қосымшасы Смарт тақта,атлас, глобус, контур карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 минут
|
Жаңа сабақты бастау үшін «Кинолента» әдісі арқылы оқушыларға «Әлем халқы» бейнежазбасын көрсету. Бейнежазба арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. 1. Бейнежазбадан қандай ой түйдіңіздер? Білім алушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім білім алушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Әр білім алушы өз ойымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Білім алушылар тақырыпты анықтайды. Оқу мақсатымен танысады. Әр топтың дұрыс жауабына- 1 б. |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Мадақтау «Ең үздік жауап», «Тамаша», «Жарай сың»! |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут
7 минут
7 минут
|
Білім алушыларға қосымша мәліметтер таратылады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс Мәтіндегі ақпаратты пайдалана отырып, « Еркін талқылау әдісі» арқылы топпен жұмыс жасайды. 1-топ: Өтпелі ұдайы өсудің түрін талдаңыздар. Дескриптор: 1.Өтпелі ұдайы өсудің ерекшелігін сипаттайды. 2.Өтпелі ұдайы өсудегі көп бала туылудың себептерін анықтайды. 3.Картадан өтпелі ұдайы өсуге жататын елдерді анықтайды 2-топ: Қазіргі заманғы ұдайы өсудің түрін талдаңыздар. Дескриптор: 1. Қазіргі заманғы ұдайы өсуді сипатайды. 2.Балалар тууға әсер ететін факторларды талдап, түсіндіреді. 3.Картадан өтпелі ұдайы өсуге жататын елдерді анықтайды ІІ-тапсырма Жұптық жұмыс. 1-тапсырма. Кестемен жұмыс. Аталған елдерге тән ұдайы өсу типін анықтаңыздар.
Дескриптор
-Елдердің туу және өлім коэфициенттерін есептей алады; -Д.ж. елдерінің ұдайы өсу типін анықтай алады;
2- тапсырма. Модельдеу.
«Тарсия» әдісі арқылы ұдайы өсудің типтерін сұрақ-жауап арқылы сәйкестендіреді. 1.Табиғи өсім – туу мен өлім 2.Механикалық өсім – миграция 3.26-6 = 20 4. 26-20= 6 5. Ұдайы өсу көрсеткіштері – абсолюттік, салыстырмалы 2. «Тарсия» әдісі арқылы халқы көп елдердің асталарын анықтайды. 1. Үндістан – Нью-Дели 2. Пәкістан – Исламабад 3. Индонезия – Джакарта 4. Қытай – Пекин 5. Жапония - Токио
Деспкриптор: 1.Халықтың отбасылық құрылымын анықтайды; 2.Халқы көп елдердің астаналарын сәйкестендіреді;
ІІІ тапсырма. Жеке жұмыс
Географиялық диктант әдісі. А) ) .............................. балалары бар, некедегі отбасылар
Б) .............................. демографиялық көрсеткіштер-белгілі-бір мерзімдегі «демографиялық оқиғалардың» нақты шамаларының сипаттамасы В) .............................. бір отбасында бірнеше туысқанның бірге өмір сүруі (бірнеше некелі жұптар)
Г) Халықтың ұдайы өсуінің .............. түрін ажыратады: ........................., ........................., және ................. ............... Д) Бала туылуы мен адам өлімі көрсеткіштерінің аса жоғары болмауын ........................., Тірек сөздер:ұдайы өсу, абсолютті, салыстырмалы, үш, дәстүрлі, өтпелі , қазіргі заманғы,демографиялық дағдарыс,күрделі отбасылар, нуклеарлық отбасылар
Дескриптор Ұдайы өсу көрсеткіштерін атай алады Халықтың ұдайы өсу типтерін ажырата алады
|
.
Әр сұраққа 5 балл
Әр сұраққа 5 балл
Әр сұраққа 1 балл
Әр сұраққа 1 балл
Әр сұраққа 2 балл |
Мұғалім білім алушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Смарт фон» әдісі арқылы жеке бағалау
«Смарт фон» әдісі арқылы жеке бағалау
|
Атлас,глобус, контур карта, маркер.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 3 минут
|
“Мені анықта”әдісі арқылы Worldwoll –пен жұмыс |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тaпсырмa:
2 минут |
Үй жұмысы: 40-41 Халықтын ұдайы өсуі түрлері тақырыбына презентация жасау. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
3 минут
|
«Мұғалімге хат» Оқушылар Сабақты қаншалықты меңгергенін, сабақта түсінбеген тұстарын көрсетеді. Таратылған бағалау парағындағы баллдарды есептеп, оқушылардың бағасын айтамын
|
Білім алушылар сабақ бойынша өз ойын "мұғалімге хат" деп бағалау парағына жазып өткізеді. |
Білім алушылар бағалау критерийіне сүйене отырып, өз деңгейлерін бағалайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
№40 мектеп-лицейі
«Сабақ TIME» жобасы аясындағы ашық сабақ
Тақырыбы: Халықтың ұдайы өсу типі
Пән: География
Сыныбы: 8
Мұғалім: Оспанова М.А
2024-2025 оқу жыл

шағым қалдыра аласыз














