|
ҚМЖ |
Пәні: Ежелгі дүниежүзі тарихы |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: . |
Мұғалімнің аты жөні: Ахметова Гулзира |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ежелгі заман тарихында Вавилонның қуатты империя болғандығын біледі. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Вавилон империясының әскери қуаты мен басқару жүйесін анықтайды. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Хаммурапидің басқыншылық соғыстарының салдары мен оның нәтижелерін талдайды. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Вавилон патшалығының қалай қуатты болғанын анықтайды. Патшалық пен империя ұғымының айрымашылығын талдайды. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Заң, шенеунік, империя. (жазылым дағдысы). Талқылауға арналған сұрақтар: Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті. Оқушылар оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамутуды қамтамасыз етуде мәтінді оқып жұмыс жасайды. Жаңа сөздерді анықтап дәптерге жазады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясының,6-құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы». |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
4-сынып Дүниетану |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||
|
Басталуы І кезең. 10. минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, бүгінгі сабақтағы көңіл- күйлерін сұрау. «Қоржынға жасырынған асықтар» (қызыл, жасыл, сары) арқылы сынып оқушыларын 3 топқа біріктіру. 1. Монархия 2. Империя. 3.Патшалық. «Өрмекші торы» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Мақсаты: Оқушылар тоқыма жіп арқылы тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қою арқылы өрмекші торын құрады. |
Ежелгі дүниежүзі тарихы 5-сынып Авторлар: С.Б. Букева Б.Г. Закирина Ж.С. Макешева М.Д. Мукатаева NIS-2017 Маркерлер ,стикерлер, карта |
|||||||||||||||||||||
|
|
1.Империя дегеніміз не ? 2.Империя қалай пайда болды? 3.Империяның ұзақ өмір сүруінің себебі. 4.Қос дөңгелекті арбалардың соғыс кезінде қолданылерекшеліктерін сипатта. 5.Ежелгі әскери өнер қалай дамыды ? 6.Басқыншылық барысында шегаралар нені өзгертіп отырды ? 7.Соғыс арбалары дегеніміз не ? |
|
|||||||||||||||||||||
|
15. минут
10 минут |
Жаңа сабақ. «Вавилон» туралы бейнебаян көру «Мәтінмен жұмыс»
Мақсаты: Оқушылар жаңа тақырыпты жеке оқып ойланады, ой түйіндей алады.
«Жарысты жалғастыр» оқыта үйрету ойыны.
Оқып-үйренуге тиісті мәтін бөлігін беремін. Белгі бойынша оқушылар оқи бастайды (5 минут). -Нөмірленген үш парақ дайындап, оларды әр топқа таратамын. Белгі бойынша оқушылар оқиғаларды, фактілерді, олардың мерзімдерін жазып, үндеместен бір-біріне жылжытып отырады (бір-бірін қайталамауы тиіс). Бұған үш минуттай ғана уақыт беріледі. -Ойынның қорытындысын шығару. Қай топ неғұрлым көп фактілерді, оқиғаларды, олардың мерзімдерін көрсеткені; неғұрлым толық, нақты, анық жауап бергенін анықтаймыз, талқылаймыз. «Конверт- сұрақ» тәсілі арқылы сабақты пысықтау. (үш түсті конверт) Мақсаты: Оқушылар ойларын жинақтайды, ойлау қабілеттерін дамытады, ақпараттарды талдайды Талдау сұрақтары:
1. Вавилон империясы қалай пайда болған? 2.Заң дегніміз не? 3. Вавилон патшалығы туралы не білесің? 4. Хаммурапи қашан билікке келді және қандай саясат жүргізді? 5. Иерархиялық жүйе дегеніміз не? 6. Шенеунік деген сөзді қалай түсінесіңдер? 7. Империя ұғымын қалай түсінесің? 8. Хаммурапи қанша жыл билік етті ? |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 5. минут |
Кері байланыс ҚҚҚ кестесі: 1 Қызық болған 3 нәрсе, Қиын болған 3 нәрсе, Құнды болған 3 нәрсе жөнінде жазады. Сабақтың соңында оқушылар: нені үйренгені туралы пайымдай алады. Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау. Өзін-өзі бағалау,топтық бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. Хаммурапидің патшалықты күшейтудегі рөлі жайлы эссе жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тапсырма |
Дескрипторлар |
|||||||||||||||||||||
|
Вавилон патшалығының қалай қуатты болуын анықтай алады.
|
«Өрмекші торы»
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Хаммурапи патшаның заңдарын атай алады.
|
«Жарысты жалғастыр»
|
1. Адамдар арасындағы қатынастар туралы заңдарды сипаттайды; 2 Тұрғындардың жағдайы туралы заңдарды сипаттайды; 3. Қылмыс туралы заңдарды сипаттайды; 4. Хаммурапи заңдарының Вавилон империясының күшеюіне әсерін анықтайды; 5. Вавилонды қуатты империяға айналдыруда Хаммурапи заңдарының ықпалын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||
|
Патшалық пен империя ұғымыныңайрымашылығын талдай алады.
|
«Конверт сұрақтар» |
1.Патшалық ұғымын талдай алады
2.Империя ұғымын талдай алады |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды
|
ҚМЖ |
Пәні: Ежелгі дүниежүзі тарихы |
Мектеп: № 27 жалпы орта мектеп коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: . |
Мұғалімнің аты жөні: Ахметова Гулзира |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Сыныптағы оқушылар саны: қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін талдау |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ежелгі заман тарихында Вавилонның қуатты империя болғандығын біледі. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Вавилон империясының әскери қуаты мен басқару жүйесін анықтайды. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Хаммурапидің басқыншылық соғыстарының салдары мен оның нәтижелерін талдайды. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Вавилон патшалығының қалай қуатты болғанын анықтайды. Патшалық пен империя ұғымының айрымашылығын талдайды. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Заң, шенеунік, империя. (жазылым дағдысы). Талқылауға арналған сұрақтар: Қос дөңгелекті арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті. Оқушылар оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамутуды қамтамасыз етуде мәтінді оқып жұмыс жасайды. Жаңа сөздерді анықтап дәптерге жазады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясының,6-құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы». |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
4-сынып Дүниетану |
|
|||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||
|
Басталуы І кезең. 10. минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, бүгінгі сабақтағы көңіл- күйлерін сұрау. «Қоржынға жасырынған асықтар» (қызыл, жасыл, сары) арқылы сынып оқушыларын 3 топқа біріктіру. 1. Монархия 2. Империя. 3.Патшалық. «Өрмекші торы» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Мақсаты: Оқушылар тоқыма жіп арқылы тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қою арқылы өрмекші торын құрады. |
Ежелгі дүниежүзі тарихы 5-сынып Авторлар: С.Б. Букева Б.Г. Закирина Ж.С. Макешева М.Д. Мукатаева NIS-2017 Маркерлер ,стикерлер, карта |
|||||||||||||||||||||
|
|
1.Империя дегеніміз не ? 2.Империя қалай пайда болды? 3.Империяның ұзақ өмір сүруінің себебі. 4.Қос дөңгелекті арбалардың соғыс кезінде қолданылерекшеліктерін сипатта. 5.Ежелгі әскери өнер қалай дамыды ? 6.Басқыншылық барысында шегаралар нені өзгертіп отырды ? 7.Соғыс арбалары дегеніміз не ? |
|
|||||||||||||||||||||
|
15. минут
10 минут |
Жаңа сабақ. «Вавилон» туралы бейнебаян көру «Мәтінмен жұмыс»
Мақсаты: Оқушылар жаңа тақырыпты жеке оқып ойланады, ой түйіндей алады.
«Жарысты жалғастыр» оқыта үйрету ойыны.
Оқып-үйренуге тиісті мәтін бөлігін беремін. Белгі бойынша оқушылар оқи бастайды (5 минут). -Нөмірленген үш парақ дайындап, оларды әр топқа таратамын. Белгі бойынша оқушылар оқиғаларды, фактілерді, олардың мерзімдерін жазып, үндеместен бір-біріне жылжытып отырады (бір-бірін қайталамауы тиіс). Бұған үш минуттай ғана уақыт беріледі. -Ойынның қорытындысын шығару. Қай топ неғұрлым көп фактілерді, оқиғаларды, олардың мерзімдерін көрсеткені; неғұрлым толық, нақты, анық жауап бергенін анықтаймыз, талқылаймыз. «Конверт- сұрақ» тәсілі арқылы сабақты пысықтау. (үш түсті конверт) Мақсаты: Оқушылар ойларын жинақтайды, ойлау қабілеттерін дамытады, ақпараттарды талдайды Талдау сұрақтары:
1. Вавилон империясы қалай пайда болған? 2.Заң дегніміз не? 3. Вавилон патшалығы туралы не білесің? 4. Хаммурапи қашан билікке келді және қандай саясат жүргізді? 5. Иерархиялық жүйе дегеніміз не? 6. Шенеунік деген сөзді қалай түсінесіңдер? 7. Империя ұғымын қалай түсінесің? 8. Хаммурапи қанша жыл билік етті ? |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 5. минут |
Кері байланыс ҚҚҚ кестесі: 1 Қызық болған 3 нәрсе, Қиын болған 3 нәрсе, Құнды болған 3 нәрсе жөнінде жазады. Сабақтың соңында оқушылар: нені үйренгені туралы пайымдай алады. Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады |
|
|||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау. Өзін-өзі бағалау,топтық бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. Хаммурапидің патшалықты күшейтудегі рөлі жайлы эссе жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тапсырма |
Дескрипторлар |
|||||||||||||||||||||
|
Вавилон патшалығының қалай қуатты болуын анықтай алады.
|
«Өрмекші торы»
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Хаммурапи патшаның заңдарын атай алады.
|
«Жарысты жалғастыр»
|
1. Адамдар арасындағы қатынастар туралы заңдарды сипаттайды; 2 Тұрғындардың жағдайы туралы заңдарды сипаттайды; 3. Қылмыс туралы заңдарды сипаттайды; 4. Хаммурапи заңдарының Вавилон империясының күшеюіне әсерін анықтайды; 5. Вавилонды қуатты империяға айналдыруда Хаммурапи заңдарының ықпалын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||
|
Патшалық пен империя ұғымыныңайрымашылығын талдай алады.
|
«Конверт сұрақтар» |
1.Патшалық ұғымын талдай алады
2.Империя ұғымын талдай алады |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















