
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Ғабдуллин атындағы №70 ЖББОМ |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калмагамбетова Г.О |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.12.2022 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 «Ғ» сынып. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 81 сабақ. Хх дыбысы және әрпі |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Хх дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал орнату. Қане бері қарайық, Зейін қойып тыңдайық, Әріптермен танысып, Әліппемізді бастайық Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы үйге берілген жаңылтпашты сұрау. Ою ою ойым бар-ды Ойналмастан ойын қалды. Жұмбақ жасыру Қорбаң қорбаң етеді. Балды жақсы көреді. (Аю) Оқылым «Көлікпен жүру арқылы» «Юю дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау Қию құю күю азаю Қою тою түю көбею Тақырыпты ашу «Сәлем хат» хатты ашу, жаңа сөздермен танысу «Хх дыбысы мен әрпі» бейнеролик көрсету ФС тапсырмасы Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. 1. Сурет бойынша әңгіме құрау. 2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау. 3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау. 4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «хат» сөзіне дыбыстық талдау жасау. 5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 6.«Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру. 7.«Х» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру. 8.Қарындаштардан «х» әрпін жасау Жаңа тақырып 1-тапсырма Оқылым 1.Оқулықтың 84-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.Х» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасауы. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (хан – хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. «Ауылдағы атама» өлеңін оқы Денелер сөйлейді жаттығуы Басымыз не істейді? Иығымыз не істейді? Қолымыз не істейді? Саусағымыз не істейді? Аяғымыз не істейді? ҚЖ: «Шапалақ» ойыны сөздерді оқу Ха-лық хок-кей шах-мат Хор ха-бар хат ем-ха-на Жазылым 1.Оқулықтағы «х» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Х» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Х» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Тақтамен жұмыс. Жаңылтпашты көшіріп жаз Хәкім хат ашып отыр, Ол хатты қате ашып отыр. Бекіту «Топтық жұмыс»: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жаз. Қандай сөз шықты?
Хабарлама «Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жаса. Неше әріп, неше буын бар екенін анықтау.
Кері байланыс
Сабақ барысында жинаған хабарламаларын (комментарияларын) жинап жабыстырАсқар ады. Сабақ қорытындыланады. |
Барлығы бірге хормен айтады
Қарлы кесекті қағып алған оқушы айтады
Сөздерді тұтастай оқиды
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «АйдосХамит ағасына хат жазды. Ол Хамит ағасын жақсы көреді.
Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.
Буындарды қосып сөзді оқиды
Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар ды орындайды
Шапалақты ұра отырып сөздерді жылдам, тұтас оқиды
Сұраққа толық жауап беруді үйренеді
Көшіріп жазады.
Топтық тапсырманы орындайды.
Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Юю дыбысы және әрпін таниды, оқиды Сөздерді тұтастай оқи алды
Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «х» сөзіне дыбыстық талдау жасады «Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты Қарындаштардан «Х» әрпінің сұлбасын жасады.
Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.
Тамаша!
Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы «Х» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды
Мықтысың!
|
Суреттер
оқулық
Оқуллық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Суреттер
Жұмыс дәптері
Тақта.
Суреттер
Суреттер
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Хх дыбысы мен әрпі
Хх дыбысы мен әрпі

|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Ғабдуллин атындағы №70 ЖББОМ |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Калмагамбетова Г.О |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.12.2022 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 «Ғ» сынып. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 81 сабақ. Хх дыбысы және әрпі |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Хх дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал орнату. Қане бері қарайық, Зейін қойып тыңдайық, Әріптермен танысып, Әліппемізді бастайық Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі арқылы үйге берілген жаңылтпашты сұрау. Ою ою ойым бар-ды Ойналмастан ойын қалды. Жұмбақ жасыру Қорбаң қорбаң етеді. Балды жақсы көреді. (Аю) Оқылым «Көлікпен жүру арқылы» «Юю дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау Қию құю күю азаю Қою тою түю көбею Тақырыпты ашу «Сәлем хат» хатты ашу, жаңа сөздермен танысу «Хх дыбысы мен әрпі» бейнеролик көрсету ФС тапсырмасы Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. 1. Сурет бойынша әңгіме құрау. 2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау. 3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау. 4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «хат» сөзіне дыбыстық талдау жасау. 5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау. 6.«Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру. 7.«Х» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру. 8.Қарындаштардан «х» әрпін жасау Жаңа тақырып 1-тапсырма Оқылым 1.Оқулықтың 84-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы. 2.Х» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасауы. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (хан – хат), сөз алдына (емхана – кітапхана) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. «Ауылдағы атама» өлеңін оқы Денелер сөйлейді жаттығуы Басымыз не істейді? Иығымыз не істейді? Қолымыз не істейді? Саусағымыз не істейді? Аяғымыз не істейді? ҚЖ: «Шапалақ» ойыны сөздерді оқу Ха-лық хок-кей шах-мат Хор ха-бар хат ем-ха-на Жазылым 1.Оқулықтағы «х» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«Х» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«Х» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Тақтамен жұмыс. Жаңылтпашты көшіріп жаз Хәкім хат ашып отыр, Ол хатты қате ашып отыр. Бекіту «Топтық жұмыс»: Сандардың ретіне сәйкес әріптерді жаз. Қандай сөз шықты?
Хабарлама «Хабарлама» сөзіне дыбыстық талдау жаса. Неше әріп, неше буын бар екенін анықтау.
Кері байланыс
Сабақ барысында жинаған хабарламаларын (комментарияларын) жинап жабыстырАсқар ады. Сабақ қорытындыланады. |
Барлығы бірге хормен айтады
Қарлы кесекті қағып алған оқушы айтады
Сөздерді тұтастай оқиды
Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «АйдосХамит ағасына хат жазды. Ол Хамит ағасын жақсы көреді.
Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.
Буындарды қосып сөзді оқиды
Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар ды орындайды
Шапалақты ұра отырып сөздерді жылдам, тұтас оқиды
Сұраққа толық жауап беруді үйренеді
Көшіріп жазады.
Топтық тапсырманы орындайды.
Қосымша жұмыс орындайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Юю дыбысы және әрпін таниды, оқиды Сөздерді тұтастай оқи алды
Дескриптор: Өтілетін жаңа дыбысы бар «х» сөзіне дыбыстық талдау жасады «Х» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты Қарындаштардан «Х» әрпінің сұлбасын жасады.
Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.
Тамаша!
Дескриптор: Сызықтарды бастырып жазу арқылы «Х» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды. Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды
Мықтысың!
|
Суреттер
оқулық
Оқуллық
Суреттер
Жұмыс дәптері
Суреттер
Жұмыс дәптері
Тақта.
Суреттер
Суреттер
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















