БЕКІТІЛДІ:
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенбаева С.Ж |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
26.11.24 ж |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
10.XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1946-1985 жж. білім беру саласының дамуын бағалайды. Тоқырау кезеңінің білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Бірлік және ынтымақ:Сенімді қарым-қатынас орнату және ұжымда жағымды ахуалды сақтай білу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді пысықтау үшін «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді? 100 2. Тың өлкесінде қанша миллион тың игеруші келді? 2 млн 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті?13 млн 4. 1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті?14,6 млн 5. 1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қаншаға болды? 5,3 млн 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды?1989 ж 7. 1989 жылғы санақ бойынша, Қазақстанда қанша этнос өмір сүрді?130 8. Урбандалу дегеніміз не? Қала халқының меншікті үлесінің артуы 9. «Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы. 10. Мегаполистіңмағынасы не?Халқының саны 1 млн адамнан асатын қала. Сабақтың оқу мақсатын бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
Презентация
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу және талдау Зерттеу сұрақтары 1. Білім беру реформалары қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Білім беру реформаларының басты жаңалықтары қандай болды? Зерттеу және талдау Оқушыларға 1946-1985 жж. білім беру саласы туралы 4 дерек беріледі. 1-тапсырма. Кестені толтырыңыз.
PETT формуласы. Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіздер. ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Керекті сандықдеректер: 246, 1, 500, 99, 30, 11. ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
әр оқушы бір минут сөйлеп, ақпаратты толық ашқан оқушы жеңіске жетеді. Дескриптор: Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттайды; Артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
« Мадақтау»«Алақан-жұдырық»
|
Презентация
Б.Аяған, Х.М. Абжанов, Д.А.Махат Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы. Раритет. 2010 Қазақстан ХХ ғасырдың екінші жартысынан біздің уақытымызға дейін / құраст. - |
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Ұсынылған деректерді пайдаланып, 1946-1985 жж. білім беру саласындағы реформалардың мәнін түсіндіріңіз Үйге тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі және ғылымның дамуы туралы қысқаша хабарлама |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ХХ ғ екінші жартысындағы білім беру жүйесі
ХХ ғ екінші жартысындағы білім беру жүйесі
БЕКІТІЛДІ:
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сарсенбаева С.Ж |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
26.11.24 ж |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
10.XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1946-1985 жж. білім беру саласының дамуын бағалайды. Тоқырау кезеңінің білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Бірлік және ынтымақ:Сенімді қарым-қатынас орнату және ұжымда жағымды ахуалды сақтай білу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Алдыңғы білімді пысықтау үшін «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді? 100 2. Тың өлкесінде қанша миллион тың игеруші келді? 2 млн 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті?13 млн 4. 1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті?14,6 млн 5. 1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қаншаға болды? 5,3 млн 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды?1989 ж 7. 1989 жылғы санақ бойынша, Қазақстанда қанша этнос өмір сүрді?130 8. Урбандалу дегеніміз не? Қала халқының меншікті үлесінің артуы 9. «Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы. 10. Мегаполистіңмағынасы не?Халқының саны 1 млн адамнан асатын қала. Сабақтың оқу мақсатын бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. |
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
Презентация
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу және талдау Зерттеу сұрақтары 1. Білім беру реформалары қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Білім беру реформаларының басты жаңалықтары қандай болды? Зерттеу және талдау Оқушыларға 1946-1985 жж. білім беру саласы туралы 4 дерек беріледі. 1-тапсырма. Кестені толтырыңыз.
PETT формуласы. Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіздер. ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды; Керекті сандықдеректер: 246, 1, 500, 99, 30, 11. ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
әр оқушы бір минут сөйлеп, ақпаратты толық ашқан оқушы жеңіске жетеді. Дескриптор: Білім беру және саласындағы өзгерістерді, ғылымның ерекшеліктерін сипаттайды; Артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады;
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
« Мадақтау»«Алақан-жұдырық»
|
Презентация
Б.Аяған, Х.М. Абжанов, Д.А.Махат Қазіргі Қазақстан тарихы. Алматы. Раритет. 2010 Қазақстан ХХ ғасырдың екінші жартысынан біздің уақытымызға дейін / құраст. - |
||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Ұсынылған деректерді пайдаланып, 1946-1985 жж. білім беру саласындағы реформалардың мәнін түсіндіріңіз Үйге тапсырма. XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі және ғылымның дамуы туралы қысқаша хабарлама |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Маған ... бұл болашақта қажет болады Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














