Материалдар / ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнері

ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнері

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақта қолдануға жасақталған. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар толық қамтылған.
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Б. Бегалиев атындағы жалпы орта мектебі










Ашық сабақ







Тақырыбы:   XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы








Тарих пәнінің мұғалімі: Утебаева Г. С.












2024 оқу жылы

    Бекітемін

Оқу ісінің меңгерушісі: Оралбекова Р. Г.

Бөлім:

8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер

Педагогтің аты-жөні

Утебаева Г. С.

Күні:


Сынып:8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы

Зерттеу сұрағы: Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру

Сабақтың мақсаты

қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын және қоғамдық қызметі мен шығармаларының негізгі мазмұнын талдау арқылы қоғамдық санаға тигізген әсерін бағалау.

Алдыңғы білім

XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы (1-сағаты)

«Learning Apps» бағдарламасы арқылы хронологиялық кесте құрылады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Психологиялық тренинг



Ұйымдастыру

кезеңі



Топқа бөлу



«Сандар сыйқыры» арқылы амандасу тренингі өткізіледі. 1-қол алысып, 2-иықпен, 3-арқамен амандасасыз.


Жаңа тақырыпты бастарда оқушыларға мұражайға кіруге билеттер ұсынамын.

«XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнері» мұражайымыздың атауы.

Билеттер арқылы топқа бөлінеді:

-Музыка тобы

-Театр тобы

-Бейнелеу өнері тобы

Ой шақыру:

Жаңа тақырыпқа болжам жасалынады.

Белсенділікпен қатысу;



Қима қағаздарды пайдалану арқылы 3 топқа бөлінеді.



Жаңа тақырыпты болжайды.

мадақтау

Мұғалім презентациясы


суреттер



Жаңа сабақ

1-зал: «ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнері» деп аталады.

Бұл залда біз жалпы тақырыпқа бейнебаян арқылы қысқаша шолу жасаймыз.

2-зал: Мәтінмен жұмыс. «Ән халықтың үні»

(1-топқа) 1-тапсырма: қазақ музыка өнері өкілдерінің шығармашылық өнерін «Тұжырымдамалық картада» сипаттаңыз. (Музыка өнері өкілдерінің жеке суреттері беріледі, оқушылар шығармашылығымен таныстырады.)


3-зал: Театр-мөлдір өнер

3-топқа: «5R маңыздылық кестесі» арқылы қазақ жерінде алғашқы театрдың ашылуы маңыздылығын талдаңыз:

Есте қалатыны


Нәтижелігі


Айырықша мәнділігі


Жаңғырығы


Айқындайтын\басқа да қырларды түсіуге жол ашатындығы












5-зал. Сурет өнері – ұлт тәрбиесінің өзегі

3-топқа: «Кинолента» әдісі арқылы 20-30 жылдардағы қазақ бейнелеу өнерінің көрнекті өкілі Ә. Қастиевтің өмірі мен шығармашылығын уақыт сызығын құрып, кинолента арқылы сипаттау.


Саралау тапсырмалары:

Белгілі ғалым-этнограф А. Затаевич көп жылдар бойы қазақ музыка өнерінің шығармаларын жинаумен және жүйелеумен айналысты. 1925 жылы "Қазақ халқының 1000 әні" жинағы, 1931 жылы "Қазақ халқының 500 әні мен күйі" шықты. Сазгердің еңбегі бағаланып, 1932 жылы Қазақстан халық әртісі атағы берілді.


Қалыптастырушы бағалау: «Жағымды тұлға» әдісі арқылы топтық жұмыста талданған өнер саласындағы тұлғалардан өзіңе үлгі тұтатын бір тұлғаның бір жағымды қасиетін сипаттау.


2-тапсырма: 6-зал: «Тұлғалар, оқиғалар, шығармалар» залы

«Дәптер» әдісі арқылы жұптық жұмыс жүзеге асырылады.



Қалыптастырушы бағалау: «Үш таяқша» әдісі арқылы жүзеге асырылады.


Жеке жұмыс: «Quizizz» платформасында тест тапсырмасын орындау.

Дескриптор:

-Бейнебаянды тамашалап, түйінді ойларын ұсынады.

- музыка саласы өкілдерін ретімен тұжырымдамалық картада орналастырыңыз;

-шығармашылық туындылары және мазмұнымен таныстырыңыздар.

Дескрипторы:

-Мәтіннен негізгі оқиғаларды анықтау;

-Нәтижесін сипаттау;

-Мәні мен маңыздылығын айқындаыз;

-Қазіргі өнер бағытының қалыптасуына қандай әсерін тигізді;

-Сол уақыттағы адамдардың ой-пікірі мен әрекеттері туралы қандай ақпарат бере алады.


Дескрипторы:

-берілген деректік мәтінмен танысу;

-мәтінді пайдалана отырып уақыт сызығын құру арқылы кинолента құрастыру.


-Мәтінмен танысып, бос орындардың орнына қажетті сөздерді қою.






-ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы көрнекті тұлғалардың қай салада үлес қосқандығын анықтаңыз;

-берілген даталарда болған маңызды оқиғаларды анықтаңыз;

-берілген шығармалардың авторларын анықтаңыз.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


«Жұлдыз-шалар»

. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010


Атабаев, Қамбарбек Махамбетұлы.

Қазақстан тарихының деректанулық негіздері : оқу құралы / Қ. М. Атабаев. -

Кері байланыс

Кері байланыс «Стикер»

Стикерлерді оқу процесін талдау үшін қолданыңыздар. Оқушылар топпен, жұппен немесе дербес түрде мынадай сұрақтарға жауап бере алады:

  • Мен нені үйрендім?

  • Маған не қиын болды?

  • Не күрделі болды?

  • Мен енді нені үйренгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;


А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Тарихи тұлғалар» тақырыбына ЭССЕ жазу






Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі