Тексерілді
|
Бөлім |
8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Пәні |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып: |
8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру 8.2.2.4 – Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді. Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға береді; |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут
|
1.Ұйымдастыру: А.Оқушылармен амандасу Б.Оқушыларды түгендеу В.Психологиялық ахуал «жүректен жүрекке» әдісі Топқа бөлу: Тақырып мазмұны бойынша суреттер арқылы топқа бөлу І топ
Музыкалық өнер ІІ топ Театр
өнері ІІІ топ Сурет
өнері Үй жұмысы: Тест сұрақтары 1. Мансап үшін күрескендердің зұлымдық істерін әшкере еткен «Мансапқорлар» пьесасының авторы A.Ж.Аймауытов B.С. Мұқанов C.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай E.Ж. Аймауытов 2.1920-1930 жылдары кеңестік өмірді жырлаған проза жанры ерекше қарқынмен дамыған кезінде басылып шыққан Сәкен Сейфуллиннің тарихи мемуарлық романы А.«Адасқан өмір» В.«Тар жол, тайғақ кешу» С.«Түрік,қырғыз,қазақ һәм хандар шежіресі» Д.«Қамар сұлу» Е.«Шұғаның белгісі» 3. . Қазақ халқының отаршылыққа қарсы күресі, өлкедегі Кеңес өкіметінің орнығу жолдары шыншылдықпен суреттелінген Сәкен Сейфуллиннің романы А.«Тар жол, тайғақ кешу» В.«Раушан-коммунист» С.«Шұғаның белгісі» Д.«Құлтай болыс» Е.«Азат әйел» 4. Мағжан Жұмабаевтың 1919-1923 жылдары жарыққа шығарған әйгілі поэмасы А.«Батыр Баян» В.«Қартқожа» С.«Мың бір түн» Д.«Ел қорғаны» Е.«Мансапқорлар» 5. XX ғасырдың басындағы әлеуметтік революциялар кезіндегі тартыс жолынан өтіп, қоғамдық шындықты түсінуге ұмтылған қазақ жасының өмірі суреттелетін Жүсіпбек Аймауытовтың романы А.«Қартқожа» В.«Қыр суреттері» С.«Оқыған азамат» Д.«Кінәмшіл бойжеткен» Е.«Бәйбіше-тоқал» 6. Қазақ әйелінің жаңа дәуірде өз бақытын табуы туралы айтылатын «Ақбілек» романының авторы А.Ж.Аймауытов В.С. Мұқанов С.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай Е.Ж. Аймауытов 7. «Заводта», «Бүгінгі дала» өлеңдерінде жаңа құбылыстың ішкі сырларын халықтың рухани өмірімен қабыстыра, сабақтастыра білген жазушы А.І.Жансүгіров В.С. Мұқанов С.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай Е.Ж. Аймауытов 8. 1925 жылы құрылған Қазақстан пролетариат жазушыларының ассоциациясының алғашқы басшылары – А.С. Сейфуллин, Б. Майлин. В.С.Датұлы, Ж.Нұрмұхамедұлы С.Б.Әшекеев, К.Қасымұлы Д.А.Қалменұлы, Б.Құлманов Е.М.Тынышпаев , Б.Қаратаев 9. М. Әуезовтің 1926 жылы жазда Семейге арнайы ғылыми экспедиция ұйымдастырып, жинаған материалдары нәтижесінде жазып шыққан еңбегі: А.«Қараш-Қараш оқигасы» В.«Әдебиет тарихы» С.«Қилы заман» Д.«Хан Кене» Е.«Абай жолы» 10. М. Әуезовтің эпостық дәстүрлер мен әлемдік драматургия үлгісін шебер ұштастырылған туындылары А.«Еңлік-Кебек», «Қарақыпшақ Қобыланды», «Айман-Шолпан» В.«Қозы Көрпеш-Баян сұлу», «Қыз Жібек» С.«Арқалық батыр», «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» Д.«Жетім қыз», «Балбепе», «Батырақ» Е.«Октябрьдің өткелдері», «Қанды көл», «Жүйткі, қара айғырым» ІІ топ Тұлғалардың жазған еңбектерін сәйкестендіру ІІІ топ Ақиқат мен жалған «Минуттық жауап» айдары бойынша суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығады.
Суреттердегі тұлғалар туралы не білесіздер? - Осы тұлғалар қазақ өнерінің дамуына қалай әсер етті? Осы сұрақтардың ортақ мазмұнына сәйкес жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтады Дескрип тор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар жаңа тақырыпқа болжам жасайды. . |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Топтар бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Суреттер топтамасы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
7 минут |
Мағынаны тану Зерттеу мен талдау https://youtu.be/PUNZQkbbWJ0?feature=shared Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? Топтық жұмыс «Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлы туралы мәтін таратады,тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, маңыздылығын анықтайды. 1-топ:Музыкалық өнер 2-топ:Театр өнері 3-топ:Сурет өнері Жұптық жұмыс «Милион кімге бұйырады?» Жұптарға тақырыптық тест тапсырмалары ұсынылады 1. Өз өмірін қазақтың музыкалық шығармаларын жинау мен оны бір жүйеге келтіруге арнаған белгілі ғалым-этнограф-А. Затаевич 2. 1925 жылы Парижде өнер көрсетіп, француз баспасөзінің ыстық ықыласына бөленген әнші- Ә. Қашаубаев 3. 1936 жылы қазақ өнері мен әдебиетінің он күндігі өткен қала-Мәскеу 4. 1926 ж. ашылған Қазақ театрында қойылған Ғ. Мүсіреповтің пьесасы- «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» 5. ХХ ғ. 20-30-жылдары түсірілген, Қазақстан өміріне арналған фильмдер арасынан артығын табыңыз-«Жаужүрек мыңбала» 6. Қажымұқан Мұңайтпасұлы 1909 жылы өткен жарыста латыштың атақты балуаны Вейланд Шульцті жеңіп, бірінші рет әлем чемпионы атанады-Германияның Кельн қаласында 7. 1914 жылы Парижде өткен әлем чемпионатында әлем чемпионы атағын жеңіп алды-Қ.Мұңайтпасұлы 8. Өзінің спорттық жолында Қажымұқан Мұңайтпасұлы жеңіп алған медальдар саны-48 9. Қажымұқанға Қазақ АКСР ОАК Президиумы «Қазақ даласының батыры» атағын берді-1927 ж Жеке жұмыс «Таңдау тақтасы» әдісі
2 -тапсырма Кестеге тұлғалардың әлемге танылуы, қазақ халқын танытудағы рөліне баға беріңіз.
3-тапсырма 3 -тапсырма «Оқиға тауы» әдісі Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасаңыз.
|
Топтар Ә.Қашаубаев пен Қ.Мұңайтпасовтың қазақ өнеріне қосқан үлесін анықтай ды Жұп тар тақырыптық тест тапсыр ма ларды жұпта сып орын дайды Оқушы лар өз таңдау лары бойын ша тапсыр малар орын дайды. Жеке қолдауды қажет ететін оқушылар тапсырмаларды таңдау әдісімен орын дайды. |
Сұрақтарды топ басшылары өзара алмасып, жауап берген топтың жауабын алдын ала дайындалған жауаппен салыстыруын қадағалаңыз. ҚБ: «Екі жұлдық,бір ұсыныс» ҚБ «дұрыс,бұрыс неліктен?» Дескриптор: 1.Әміре Қашаубаевтың ән айтудағы ерекшелігін анықтайды 2.Тұлғалардың әлемге танылуына нақты дәлел келтіреді 3. Қазақ халқын танытудағы рөлін бағалайды Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасайды ҚБ «өзін-өзі дескрипторлар арқылы бағалау» |
Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 9-сыныбына арналған оқулық Б.Ғ Аяған Қ.Б.Әдиет А.Б.Сатанов Алматы «Атамұра» 2019 62-64 беттер
Источник: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8730/ Тірек-сызбалар Тақырыптық кесте Дерек көзі: https://massaget.kz/layfstayl/sport/tulalar/50/ |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Сабақты қорытындылау 1. Өнер саласы қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Өнер саласының басты жаңалықтары қандай болды? Кері байланыс. «Тик-Ток» әдісі Нені білдім, нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Нені білгім келеді? Үйге тапсырма Қазақ өнерінің жетістіктері туралы «афиша» немесе «Қазақстанның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы өнер тарландары», «Ұлт мақтаныштары» т.б. атты «газет бетін» жасатуға болады. |
Оқушы тақырып бойын ша не білдім?, не қызық ты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды. |
А4 парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы»
«ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы»
Тексерілді
|
Бөлім |
8.4А Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: әдебиет пен өнер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Пәні |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сынып: |
8 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
XX ғ. 20-30 жылдарындағы қазақ өнерінің дамуы Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 – қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру 8.2.2.4 – Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақ зиялыларының шығармашылық мұрасын талдайды және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға береді. Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлының қазақ халқын әлемге танытудағы рөліне баға береді; |
|
Сабақтыңбарысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут
|
1.Ұйымдастыру: А.Оқушылармен амандасу Б.Оқушыларды түгендеу В.Психологиялық ахуал «жүректен жүрекке» әдісі Топқа бөлу: Тақырып мазмұны бойынша суреттер арқылы топқа бөлу І топ
Музыкалық өнер ІІ топ Театр
өнері ІІІ топ Сурет
өнері Үй жұмысы: Тест сұрақтары 1. Мансап үшін күрескендердің зұлымдық істерін әшкере еткен «Мансапқорлар» пьесасының авторы A.Ж.Аймауытов B.С. Мұқанов C.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай E.Ж. Аймауытов 2.1920-1930 жылдары кеңестік өмірді жырлаған проза жанры ерекше қарқынмен дамыған кезінде басылып шыққан Сәкен Сейфуллиннің тарихи мемуарлық романы А.«Адасқан өмір» В.«Тар жол, тайғақ кешу» С.«Түрік,қырғыз,қазақ һәм хандар шежіресі» Д.«Қамар сұлу» Е.«Шұғаның белгісі» 3. . Қазақ халқының отаршылыққа қарсы күресі, өлкедегі Кеңес өкіметінің орнығу жолдары шыншылдықпен суреттелінген Сәкен Сейфуллиннің романы А.«Тар жол, тайғақ кешу» В.«Раушан-коммунист» С.«Шұғаның белгісі» Д.«Құлтай болыс» Е.«Азат әйел» 4. Мағжан Жұмабаевтың 1919-1923 жылдары жарыққа шығарған әйгілі поэмасы А.«Батыр Баян» В.«Қартқожа» С.«Мың бір түн» Д.«Ел қорғаны» Е.«Мансапқорлар» 5. XX ғасырдың басындағы әлеуметтік революциялар кезіндегі тартыс жолынан өтіп, қоғамдық шындықты түсінуге ұмтылған қазақ жасының өмірі суреттелетін Жүсіпбек Аймауытовтың романы А.«Қартқожа» В.«Қыр суреттері» С.«Оқыған азамат» Д.«Кінәмшіл бойжеткен» Е.«Бәйбіше-тоқал» 6. Қазақ әйелінің жаңа дәуірде өз бақытын табуы туралы айтылатын «Ақбілек» романының авторы А.Ж.Аймауытов В.С. Мұқанов С.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай Е.Ж. Аймауытов 7. «Заводта», «Бүгінгі дала» өлеңдерінде жаңа құбылыстың ішкі сырларын халықтың рухани өмірімен қабыстыра, сабақтастыра білген жазушы А.І.Жансүгіров В.С. Мұқанов С.Ж. Шанин Д.Ғ. Тоқай Е.Ж. Аймауытов 8. 1925 жылы құрылған Қазақстан пролетариат жазушыларының ассоциациясының алғашқы басшылары – А.С. Сейфуллин, Б. Майлин. В.С.Датұлы, Ж.Нұрмұхамедұлы С.Б.Әшекеев, К.Қасымұлы Д.А.Қалменұлы, Б.Құлманов Е.М.Тынышпаев , Б.Қаратаев 9. М. Әуезовтің 1926 жылы жазда Семейге арнайы ғылыми экспедиция ұйымдастырып, жинаған материалдары нәтижесінде жазып шыққан еңбегі: А.«Қараш-Қараш оқигасы» В.«Әдебиет тарихы» С.«Қилы заман» Д.«Хан Кене» Е.«Абай жолы» 10. М. Әуезовтің эпостық дәстүрлер мен әлемдік драматургия үлгісін шебер ұштастырылған туындылары А.«Еңлік-Кебек», «Қарақыпшақ Қобыланды», «Айман-Шолпан» В.«Қозы Көрпеш-Баян сұлу», «Қыз Жібек» С.«Арқалық батыр», «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» Д.«Жетім қыз», «Балбепе», «Батырақ» Е.«Октябрьдің өткелдері», «Қанды көл», «Жүйткі, қара айғырым» ІІ топ Тұлғалардың жазған еңбектерін сәйкестендіру ІІІ топ Ақиқат мен жалған «Минуттық жауап» айдары бойынша суреттер арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығады.
Суреттердегі тұлғалар туралы не білесіздер? - Осы тұлғалар қазақ өнерінің дамуына қалай әсер етті? Осы сұрақтардың ортақ мазмұнына сәйкес жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты анықталады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады.Оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін айтады Дескрип тор: -cұрақтaрға оқыған деректері бойынша жауап айтады. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар жаңа тақырыпқа болжам жасайды. . |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы Топтар бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды. |
Тақырыптық суреттер Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. Суреттер топтамасы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
7 минут |
Мағынаны тану Зерттеу мен талдау https://youtu.be/PUNZQkbbWJ0?feature=shared Зерттеу сұрағы:Қазақ өнерінің жаңа белеске көтерілуі неден байқалды? Топтық жұмыс «Мәтін пирамидасы»-мәтінмен жұмыс Оқушыларға Әміре Қашаубаев пен Қажымұқан Мұңайтпасұлы туралы мәтін таратады,тапсырма мәнін түсіндіреді Мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, маңыздылығын анықтайды. 1-топ:Музыкалық өнер 2-топ:Театр өнері 3-топ:Сурет өнері Жұптық жұмыс «Милион кімге бұйырады?» Жұптарға тақырыптық тест тапсырмалары ұсынылады 1. Өз өмірін қазақтың музыкалық шығармаларын жинау мен оны бір жүйеге келтіруге арнаған белгілі ғалым-этнограф-А. Затаевич 2. 1925 жылы Парижде өнер көрсетіп, француз баспасөзінің ыстық ықыласына бөленген әнші- Ә. Қашаубаев 3. 1936 жылы қазақ өнері мен әдебиетінің он күндігі өткен қала-Мәскеу 4. 1926 ж. ашылған Қазақ театрында қойылған Ғ. Мүсіреповтің пьесасы- «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» 5. ХХ ғ. 20-30-жылдары түсірілген, Қазақстан өміріне арналған фильмдер арасынан артығын табыңыз-«Жаужүрек мыңбала» 6. Қажымұқан Мұңайтпасұлы 1909 жылы өткен жарыста латыштың атақты балуаны Вейланд Шульцті жеңіп, бірінші рет әлем чемпионы атанады-Германияның Кельн қаласында 7. 1914 жылы Парижде өткен әлем чемпионатында әлем чемпионы атағын жеңіп алды-Қ.Мұңайтпасұлы 8. Өзінің спорттық жолында Қажымұқан Мұңайтпасұлы жеңіп алған медальдар саны-48 9. Қажымұқанға Қазақ АКСР ОАК Президиумы «Қазақ даласының батыры» атағын берді-1927 ж Жеке жұмыс «Таңдау тақтасы» әдісі
2 -тапсырма Кестеге тұлғалардың әлемге танылуы, қазақ халқын танытудағы рөліне баға беріңіз.
3-тапсырма 3 -тапсырма «Оқиға тауы» әдісі Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасаңыз.
|
Топтар Ә.Қашаубаев пен Қ.Мұңайтпасовтың қазақ өнеріне қосқан үлесін анықтай ды Жұп тар тақырыптық тест тапсыр ма ларды жұпта сып орын дайды Оқушы лар өз таңдау лары бойын ша тапсыр малар орын дайды. Жеке қолдауды қажет ететін оқушылар тапсырмаларды таңдау әдісімен орын дайды. |
Сұрақтарды топ басшылары өзара алмасып, жауап берген топтың жауабын алдын ала дайындалған жауаппен салыстыруын қадағалаңыз. ҚБ: «Екі жұлдық,бір ұсыныс» ҚБ «дұрыс,бұрыс неліктен?» Дескриптор: 1.Әміре Қашаубаевтың ән айтудағы ерекшелігін анықтайды 2.Тұлғалардың әлемге танылуына нақты дәлел келтіреді 3. Қазақ халқын танытудағы рөлін бағалайды Қажымұқан Мұңайтпасов туралы дерекке талдау жасайды ҚБ «өзін-өзі дескрипторлар арқылы бағалау» |
Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 9-сыныбына арналған оқулық Б.Ғ Аяған Қ.Б.Әдиет А.Б.Сатанов Алматы «Атамұра» 2019 62-64 беттер
Источник: https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8730/ Тірек-сызбалар Тақырыптық кесте Дерек көзі: https://massaget.kz/layfstayl/sport/tulalar/50/ |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Сабақты қорытындылау 1. Өнер саласы қазақ қоғамына қалай әсер етті? 2. Өнер саласының басты жаңалықтары қандай болды? Кері байланыс. «Тик-Ток» әдісі Нені білдім, нені үйрендім? Нені толық түсінбедім? Нені білгім келеді? Үйге тапсырма Қазақ өнерінің жетістіктері туралы «афиша» немесе «Қазақстанның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы өнер тарландары», «Ұлт мақтаныштары» т.б. атты «газет бетін» жасатуға болады. |
Оқушы тақырып бойын ша не білдім?, не қызық ты болды? не білгім келеді?-деп жазады.
|
Дескриптор арқылы мұғалім бағалайды. |
А4 парағы |
шағым қалдыра аласыз



















