Талғар ауыданы,Гүлдала ауылы №21 жалпы білім беретін ОМ КММ
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Ашық сабақ
Тарих пәнінің мұғалімі З.А.Ашимова
2023-2024 оқу жылы
Тексерілді________________________ДӘІЖО Ушкемпирова Д.С.
№21 жалпы білім беретін ОМ
Қысқа мерзімді/сабақ/ жоспары
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ашимова З.А. |
|||||
|
Күні: |
07.12 .2022 |
|||||
|
Сынып: 9 « Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XXғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 -білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытуға қосқан үлестерін ,жетістіктерін біледі. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғылым,білім саласындағы мемлекеттің жүргізген саясатына баға береді,талдайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:Сыныппен амандасу,түгендеу.Рандом әдісі арқылы 3 топқа бөлу 1-Білім тобы 2-Ғылым тобы 3-Ғалым тобы |
Оқушылар рандом кездейсоқ әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
|
Топқа
бөлу |
||
|
Алдыңғы білімді пысықтау 5 мин |
Үй тапсырмасы «Жылдам сұрақ » әдісі Сұрақтары: 1.Білім беру реформасы қай жылы қабылданды? 2.40-50жж жалпыға бірдей неше жылдық білім беру енгізілді ? 3.Қазақ мектептерінің азаюының себептері неде? 4.Қай тілдегі мектептер жаппай ашылды? 5.Сол кездегі оқулықтар жеткілікті болдыма?. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
«Wordwall»интерактивті тапсырмалар арқылы сұрау әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин |
Ой салу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар?
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпты болжап айтады. Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады./Қазақстанның ұлттық ғылым академиясы/ |
Мадақ тау |
Сурет,сұрақ. слайд № 1 |
||
|
Жаңа білім 7 мин
|
Презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіреді Бейнеролик корсетіледі |
Мұғалім жаңа сабақ мақсаттарын айқындайды. Видеоны мұқият тығдайды |
|
Бейнетақтада Bilim land платформаснан алынды |
|
10 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Тарсия»әдісі арқылы топтық жұмыс. Үш топқа да бірдей тапсырма беріледі. 1-топ: 1.Қазақ КСР Ғылым Академиясы ашылды \1946 жылы\ 2.Қазақстандық метоллогения ғылымының негізін салған \Қ.И.Сәтбаев\ 3.құрылыс өнерінің тарихы монографиясын шығарды \ Әлікей Хаканұлы Марғұлан\ 2-топ: 1.«Бесшатыр» қорымын зерттеді\Кемел Ақышев\ 2.бидай дәнінің эмбриогенезін зерттеді \Мұрат Айтқожин \ 3.Орта Азия шөлді аймақтар гидрогеологиясын зерттеді \Уфа Ахметсафин\ 3-топ: 1.50 өнертабыстың, 10 патенттің иесі атанған \Ебіней Бөкетов\ 2.сыдыра жыртып өңдеу әдісін ойлап тапқан \Александр Бараев\ 3.Арал теңізінің құрғау мәселесін көтерген \ Шафик Шокин
|
Оқушылар құрастыру бойынша тапсырманы орындайды
|
Дискриптор: 1.ғылыми еңбектерді талдайды-2балл 2. Ғалымдардығ зерттеген жұмыстарын біледі-2балл |
А 4 қағазына жазылған сөздер беріледі |
|
7 мин |
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Тұлғаны танып біл»әдісі арқылы топтық жұмыс Қазақстандық ғалымдардың аты-жөні мен қызметтерін тауып еңбектеріне баға береді. 1-топ Ә. Марғұлан.К.Ақышев 2-топ У Ахметсафин,Е.Бокетов 3-топ Д.Сокольский,М.Айткожин |
Бейнероликтен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар таратылған ғалымдардың сүреттері жапсырылған А4 форматты қағазға жазбаша жазып,топпен айтады |
Дискриптор: 1.Ғалымдардың толық аты-жөнін анықтайды-1балл 2.еңбектеріне баға береді-1балл 3.қызметтерін анықтайды- 1 балл |
Әр топқа А4 қағазға шығарылған 2 тұлғаның сұреттері таратылада, астына жауап жазылады |
|
5 мин |
3-тапсырма. Жеке жұмыс «Ойыңды жалғастыр»әдісі арқылы жеке жұмыс XXғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері тұралы қысқаша хабарлама/30-40сөз/ |
Оқушы бүгінгі сабақтан алған білімі бойынша өз ойын жазады |
Дискриптор: 1.Казіргі білім,ғылым, ғалым тұралы жазады -1балл 2.білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға береді-2балл |
А4 қағазға жазылады ,соңында тексеріледі |
|
Сабақтың соңы 3 мин. |
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Көңіл-күйің қандай? Бүгінгі сабақ қалай өтті? |
Стикерлерге жазып жапсыру |
|
Үйге тапсырма |
XX ғасыр қазақстандық ғалымдар жайлы қосымша мәліметтерді оқып,Эссе жазу. |
|
|
Қаз.тарих пәні б/ша дәптерге жазады |
|
Бағалау 3 мин |
Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлаймыз? |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
ХХ ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
Талғар ауыданы,Гүлдала ауылы №21 жалпы білім беретін ОМ КММ
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері
Ашық сабақ
Тарих пәнінің мұғалімі З.А.Ашимова
2023-2024 оқу жылы
Тексерілді________________________ДӘІЖО Ушкемпирова Д.С.
№21 жалпы білім беретін ОМ
Қысқа мерзімді/сабақ/ жоспары
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ашимова З.А. |
|||||
|
Күні: |
07.12 .2022 |
|||||
|
Сынып: 9 « Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XXғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері.
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 -білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытуға қосқан үлестерін ,жетістіктерін біледі. XX ғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғылым,білім саласындағы мемлекеттің жүргізген саясатына баға береді,талдайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:Сыныппен амандасу,түгендеу.Рандом әдісі арқылы 3 топқа бөлу 1-Білім тобы 2-Ғылым тобы 3-Ғалым тобы |
Оқушылар рандом кездейсоқ әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
|
Топқа
бөлу |
||
|
Алдыңғы білімді пысықтау 5 мин |
Үй тапсырмасы «Жылдам сұрақ » әдісі Сұрақтары: 1.Білім беру реформасы қай жылы қабылданды? 2.40-50жж жалпыға бірдей неше жылдық білім беру енгізілді ? 3.Қазақ мектептерінің азаюының себептері неде? 4.Қай тілдегі мектептер жаппай ашылды? 5.Сол кездегі оқулықтар жеткілікті болдыма?. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Мадақтау
«Ауызша бағалау» |
«Wordwall»интерактивті тапсырмалар арқылы сұрау әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. |
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин |
Ой салу
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар?
|
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпты болжап айтады. Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады./Қазақстанның ұлттық ғылым академиясы/ |
Мадақ тау |
Сурет,сұрақ. слайд № 1 |
||
|
Жаңа білім 7 мин
|
Презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіреді Бейнеролик корсетіледі |
Мұғалім жаңа сабақ мақсаттарын айқындайды. Видеоны мұқият тығдайды |
|
Бейнетақтада Bilim land платформаснан алынды |
|
10 мин |
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Тарсия»әдісі арқылы топтық жұмыс. Үш топқа да бірдей тапсырма беріледі. 1-топ: 1.Қазақ КСР Ғылым Академиясы ашылды \1946 жылы\ 2.Қазақстандық метоллогения ғылымының негізін салған \Қ.И.Сәтбаев\ 3.құрылыс өнерінің тарихы монографиясын шығарды \ Әлікей Хаканұлы Марғұлан\ 2-топ: 1.«Бесшатыр» қорымын зерттеді\Кемел Ақышев\ 2.бидай дәнінің эмбриогенезін зерттеді \Мұрат Айтқожин \ 3.Орта Азия шөлді аймақтар гидрогеологиясын зерттеді \Уфа Ахметсафин\ 3-топ: 1.50 өнертабыстың, 10 патенттің иесі атанған \Ебіней Бөкетов\ 2.сыдыра жыртып өңдеу әдісін ойлап тапқан \Александр Бараев\ 3.Арал теңізінің құрғау мәселесін көтерген \ Шафик Шокин
|
Оқушылар құрастыру бойынша тапсырманы орындайды
|
Дискриптор: 1.ғылыми еңбектерді талдайды-2балл 2. Ғалымдардығ зерттеген жұмыстарын біледі-2балл |
А 4 қағазына жазылған сөздер беріледі |
|
7 мин |
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Тұлғаны танып біл»әдісі арқылы топтық жұмыс Қазақстандық ғалымдардың аты-жөні мен қызметтерін тауып еңбектеріне баға береді. 1-топ Ә. Марғұлан.К.Ақышев 2-топ У Ахметсафин,Е.Бокетов 3-топ Д.Сокольский,М.Айткожин |
Бейнероликтен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар таратылған ғалымдардың сүреттері жапсырылған А4 форматты қағазға жазбаша жазып,топпен айтады |
Дискриптор: 1.Ғалымдардың толық аты-жөнін анықтайды-1балл 2.еңбектеріне баға береді-1балл 3.қызметтерін анықтайды- 1 балл |
Әр топқа А4 қағазға шығарылған 2 тұлғаның сұреттері таратылада, астына жауап жазылады |
|
5 мин |
3-тапсырма. Жеке жұмыс «Ойыңды жалғастыр»әдісі арқылы жеке жұмыс XXғасырдың 40-80 жылдарындағы қазақстандық ғалымдардың ғылымды дамытудағы жетістіктері тұралы қысқаша хабарлама/30-40сөз/ |
Оқушы бүгінгі сабақтан алған білімі бойынша өз ойын жазады |
Дискриптор: 1.Казіргі білім,ғылым, ғалым тұралы жазады -1балл 2.білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға береді-2балл |
А4 қағазға жазылады ,соңында тексеріледі |
|
Сабақтың соңы 3 мин. |
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Көңіл-күйің қандай? Бүгінгі сабақ қалай өтті? |
Стикерлерге жазып жапсыру |
|
Үйге тапсырма |
XX ғасыр қазақстандық ғалымдар жайлы қосымша мәліметтерді оқып,Эссе жазу. |
|
|
Қаз.тарих пәні б/ша дәптерге жазады |
|
Бағалау 3 мин |
Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлаймыз? |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















