|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ермухатова С |
|||||||
|
Күні: |
02.12.2025ж |
|||||||
|
Сынып: 9 Ғ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру саласының дамуын бағалайды. Білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгендеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу: «Білім почтасы» 1- топ Кәсіптік білім 2-топ Жоғарғы білім 3- топ Мектеп Өткен білімді тексеру. «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді?100 2. Тың игеру кезінде қанша миллион тың игеруші келді?2млн 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті?13млн 4.1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті?14,6млн 5.1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қанша болды?5,3млн 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды?1989ж 7.Урбандалу дегеніміз не? Қала халқының меншікті үлесінің артуы . 8.«Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы. Жұмбақ жасыру арқылы сабақтың тақырыбын анықтау Қоғам өсті,уақыт озды, Қажет болды жаңа қозғау, Білім алып ,маман келді – Жаңарды бір үлкен орта Мектеп көбейіп,ғылым терең, Жаңа пәндер келді қатар. Ұстаз саны артқан кезең- Қай жүйе бұл айтып көр XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу,оқу мақсаттарын, сабақ мақсаттарын таныстыру Тарихи құндылық: Бірлік және ынтымақ Тарихи концепт: Өзгеріс пен сабақтастық Аптаның дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
Өткен сабақты еске түсіріп,сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалімнің ауызша бағалауы мақтау -мадақтау
«Ауызша бағалау» |
Презентация
|
||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин
Сабақтың соңы 3 мин |
Кинометафора әдісі
|
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
|
||||
|
1 – тапсырма.Топтық жұмыс. 1- топ. Кеңестік білім беру жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңдар
2 – топ. Қазақ мектептерінің жабылуының себептерін анықтау 3 – топ. Білім беру саласындағы қабылданған реформаларды ретімен орналастырыңдар
|
Оқушылар топтасып, артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап,себептерін анықтап, реформаларды ретімен орналастырады |
ҚБ Өзара бағалау Дескриптор: 4 балл І-топ Кеңестік білім беру жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды ІІ–топ Қазақ мектептерінің жабылуының себептерін анықтайды ІІІ–топ Оқиғаларды ретімен орналастырады |
Жұмыс парақтары |
|||||
|
2
|
|
Дескриптор: -Өзінің пікірін білдіреді; -Өзінің пікіріне 2себеп ұсынады; -Өзінің пікіріне 1мысал арқылы дәлелдейді; -Ойын қорытып баға береді. 3балл |
|
|||||
|
Сабақты бекіту “Wordwall” интерактивті тапсырмалар арқылы сұрау әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз 3 балл
|
Сабақтың тақырыбын қортындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||
|
2 мин |
Кері байланыс.“3-2-1"әдісі 3 ақпарат.Сабақ барысында білген үш маңызды ақпарат. 2-сұрақ. Тақырып бойынша туындаған екі сұрақ 1 пікір: Қайраткерлердің қызметіне байланысты жеке пікірі Үй тапсырмасы Тақырыпты оқып мазмұндау. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
стикер
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ХХ ғасырдың екіншіжартысындағы білім беру жүйесі
ХХ ғасырдың екіншіжартысындағы білім беру жүйесі
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ермухатова С |
|||||||
|
Күні: |
02.12.2025ж |
|||||||
|
Сынып: 9 Ғ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру саласының дамуын бағалайды. Білім беру саласына тигізген әсерін түсінеді |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,түгендеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу: «Білім почтасы» 1- топ Кәсіптік білім 2-топ Жоғарғы білім 3- топ Мектеп Өткен білімді тексеру. «Бізден сұрақ, сізден жауап» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз. 1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос өмір сүрді?100 2. Тың игеру кезінде қанша миллион тың игеруші келді?2млн 3. 1970 жылы Қазақ КСР халқының саны қаншаға жетті?13млн 4.1979 жылы адам саны қанша миллионға жетті?14,6млн 5.1979 жылы санаққа сәйкес, қазақтардың саны қанша болды?5,3млн 6. КСРО – дағы соңғы халық санағы қай жылы болды?1989ж 7.Урбандалу дегеніміз не? Қала халқының меншікті үлесінің артуы . 8.«Дeмогрaфия» қaндaй ғылым? Белгілі бір халықтың, ұлттың, ұлыстың, этникалық топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не кему динамикасын зерттейтін әлеуметтік ғылым саласы. Жұмбақ жасыру арқылы сабақтың тақырыбын анықтау Қоғам өсті,уақыт озды, Қажет болды жаңа қозғау, Білім алып ,маман келді – Жаңарды бір үлкен орта Мектеп көбейіп,ғылым терең, Жаңа пәндер келді қатар. Ұстаз саны артқан кезең- Қай жүйе бұл айтып көр XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу,оқу мақсаттарын, сабақ мақсаттарын таныстыру Тарихи құндылық: Бірлік және ынтымақ Тарихи концепт: Өзгеріс пен сабақтастық Аптаның дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады» |
Өткен сабақты еске түсіріп,сұрақтарға жауап береді
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалімнің ауызша бағалауы мақтау -мадақтау
«Ауызша бағалау» |
Презентация
|
||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин
Сабақтың соңы 3 мин |
Кинометафора әдісі
|
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
|
||||
|
1 – тапсырма.Топтық жұмыс. 1- топ. Кеңестік білім беру жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңдар
2 – топ. Қазақ мектептерінің жабылуының себептерін анықтау 3 – топ. Білім беру саласындағы қабылданған реформаларды ретімен орналастырыңдар
|
Оқушылар топтасып, артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап,себептерін анықтап, реформаларды ретімен орналастырады |
ҚБ Өзара бағалау Дескриптор: 4 балл І-топ Кеңестік білім беру жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды ІІ–топ Қазақ мектептерінің жабылуының себептерін анықтайды ІІІ–топ Оқиғаларды ретімен орналастырады |
Жұмыс парақтары |
|||||
|
2
|
|
Дескриптор: -Өзінің пікірін білдіреді; -Өзінің пікіріне 2себеп ұсынады; -Өзінің пікіріне 1мысал арқылы дәлелдейді; -Ойын қорытып баға береді. 3балл |
|
|||||
|
Сабақты бекіту “Wordwall” интерактивті тапсырмалар арқылы сұрау әдісі бойынша сұрақтарға жауап береміз 3 балл
|
Сабақтың тақырыбын қортындылау |
«Ең үздік жауап» |
|
|||||
|
2 мин |
Кері байланыс.“3-2-1"әдісі 3 ақпарат.Сабақ барысында білген үш маңызды ақпарат. 2-сұрақ. Тақырып бойынша туындаған екі сұрақ 1 пікір: Қайраткерлердің қызметіне байланысты жеке пікірі Үй тапсырмасы Тақырыпты оқып мазмұндау. |
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
стикер
|
||||
шағым қалдыра аласыз


–
тапсырма Жеке жұмыс













