ХХғ 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым

Тақырып бойынша 16 материал табылды

ХХғ 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Білім беру ұйымының атауы

87 орта мектеп КММ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Кеңестік Қазақстанның мәдениеті: білім мен ғылым

Педагогтің аты-жөні:


Күні: 20.02.2025ж


Сынып: 8 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым

Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.2.3.2 кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау;

8.2.3.3 XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау.

Сабақтың мақсаты

кеңес дәуіріндегі қазақ тілінің ахуалын анықтау; XX ғасырдың бірінші жартысындағы білім мен ғылым саласындағы өзгерістерді талдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10мин

1.Ұйымдастыру:

Сәлемдесу.Оқушыларды түгелдеу.

2.Тапсырманы орындау барысында Тәуелсіздік және отаншылдық құндылықтарын оқушылар бойына дарыту.

Миға шабуыл

Оқушыларға білім мен ғылым туралы түсінік беретін суреттер топтамасы ұсынылып, төмендегідей сұрақтарды қойылады.

  • Нені көрдің?

  • Нені байқадың?

  • Суреттер арасында қандай байланыс бар?

  • Қандай ой туындады?


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


Мұғалімнің мадақтау сөздері

Тамаша!

Жарайсың!

Өте жақсы!

Қазақстан тарихы


Карта


Тақырыптық суреттер


Сабақтың ортасы

6мин







10мин










7мин





































7мин

Мәтінмен жұмыс

Зерттеу сұрақтары:

-ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстанда білім саласында қандай өзгерістер орын алды?

-Кеңес дәуірінде қазақ тілі қаншалықты маңызды болды?

«Серпілген сауалдар»

-ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанда сауатсыздықты жою бойынша қандай шаралар қолға алынды?

-ХХ ғасырдың 20-30 жылдарында қазақ даласында сауатты адамдардың үлесі не себепті 10%-ды құрады?

Зерттеу мен талдау

Кесте

р/с

Салалар

өзгерістер

1

Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою

1.


2.


3.


2

Жоғарғы оқу орындары, мамандар даярлау

1.


2.


3.


3

Ғылымның дамуы

1.


2.


3.


ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ тілінің ахуалы туралы ықшамдалған мәтін ұсынылады. Мәтінде берілген мәліметтерге бағытталған сұрақтар беріледі.

-Неліктен ХХ ғасырдың басында қазақ тілі тоқырауға ұшырады?

-қазақ тілінің дамуына қандай жағдайлар кедергі болған?

-қазіргі уақыттағы ұштұғырлы тіл саясаты қаншалықты маңызды?

SWOT талдау Оқушыларды жұптастырып, өздерінің білімдері негізінде кеңестік білім мен ғылымның ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы жетістіктері мен кемшіліктері

Күшті жақтары

Әлсіз жақтары

1.


2.


1.


2.


Мүмкіндігі

Қауіп-қатері

1.


2.


1.


2.


ОқушыларSWOT талдауын аяқтағаннан соң, әр жұптан кем дегенде екі шешу жолын ұсынуды сұралады.

.


Мәтінен негізгі идеяны анықтайды;





Оқушыларға Қазақстанда

ғы сауатсыздықты жою туралы мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді






















Оқушылар

білім мен ғылым тақырыбының төңірегінде сыныптық талқылау жүргізеді











ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ тілінің ахуалы туралы мәтін бойынша сұрақтардың төңірегінде сыныптық талқылау жүргізеді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
















«Ең үздік жауап»
















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Өзін-өзі бағалау

Жалпыға білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық

Алматы

«Атамұра»

2018

Сабақтың соңы

2мин.






Сабақты қорытындылау

Оқушылардың алған білімдерін тиянақтау үшін, білім мен ғылым саласының жетістіктері негізінде келесі кестені толтыруды тапсырыңыз

өзгерді

өзгермеді

1.

2.

3

1.

2.

3

Үйге тапсырма

XX ғ. 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

3мин.

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект
















































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.03.2025
235
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі