|
Бөлім: |
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.02 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу; Ар-ұят:Халқына адал қызмет ету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
ҰЙЫМДАСТЫРУ кезеңі Амандасу, түгендеу «Еркін сұхбат» әдісі М.Әуезов:«Қазақ ССР тарихының өткен ғасырын еске алсақ, көзге толық, көңілге медеу үш адамды алдымен айтамыз. Олар кең Қазақстанның шалғай жатқан өлкелерінен шықса да бір туғандай сезілетін асыл жандар. Олар - үшеуі үш мұнарадай болған: Шоқан, Ыбырай, Абай» Сұрақ: - Ағартушылар қазақ халқын әлемдік өркениет ке жетелеуде қандай рөл атқарды? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Т.Ж.І тапсырма. «Маңыздылық матрицасы» әдісі Ағартушылық көзқарастың қоғамды дамытудағы ролін талдаңдар І топ Абай Құнанбаев ІІ топ Ыбырай Алтысарин ІІІ топ Шоқан Уәлиханов Ағартушылықтың көзқарастың қоғамды дамытудағы ролі
Дескрипторы: - Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин, А.Құнанбаевтың қоғамды дамытудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың шаруашылықты дамы тудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин А.Құнанбаевтың тұрмысты дамыту дағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың білім мен ғылымды дамытудағы көзқарастарын анық- тайды; Сол уақытта ағартушылардың ой-пікір лері маңызды болғандығын негіздейді. ЕБҚ оқушыларына топта қолдау көрсетіледі ЬТалқылау сұрақтары:
ЖұЖ.ІІ тапсырма. «Талқылау кестесін» пайдалана отырып, ағартушылардың қоғамдағы саяси қызметін анықтаңдар
ЕБҚ оқушы жұбынан қолдау алады Талқылау сұрақтары:
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. Тест тапсырмасын орындаңдар 1.Шоқан Уәлиханов қай жылы Санкт-Петербургте орденмен марапатталды?A.1862 B.1860 C.1857 D.1870 2.Ыбырай Алтынсарин қай жылы Торғай уездік басқармасына қызметке орналасты?A/1869 B.1870 C.1865 D.1875 3.Абай Құнанбайұлының жастық шағы қай кезеңмен тұспа-тұс келді?A/Декабристер көтерілісі B.Қазақ хандығының жойылуыC.Ресей империясының құрылуы D.Патша үкіметінің Қазақстанға енуі 4.Шоқан Уәлихановтың аға сұлтан болуға кандидатурасын ұсынған жылы?A.1869 B.1862 C.1860 D.1865 5.Ыбырай Алтынсариннің білім беру жолындағы қызметі қандай кедергілермен бетпе-бет келді?A.Табиғи апаттар B.БілімсіздікC.Парақорлық D.Саяси қуғын-сүргін 6.Абайдың шығармашылығында қандай мәселелер көтерілді? A.Сот реформасы B.Саяси реформаларC.Кедейшілік D.Дін мәселесі 7.Шоқан Уәлиханов қандай әдебиет өкілдерімен таныс болды? A.Тек шетел жазушылары B.Тек қазақ ақындары C.Тек орыс жазушылары D.Орыс және шетел ақындары 8.Абайдың жастарға арналған өсиеттерінде не айтылған? A.Саяси белсенділік B.Ауыл шаруашылығын дамыту C Білім мен ғылымды меңгеру D.Дінге сену 9.Ыбырай Алтынсариннің қандай идеялары болды? A.Халықтың мәдени мұрасын қорғау B.Отырықшылыққа көшу C.Дінге сену D.Саяси реформалар 10.Абайдың қоғамдық-саяси көзқарасының қалыптасуына кімдер ықпал етті?A.Декабристер B.Шетелдік саяси қайраткерлерC.Орыс зиялылары D.Қазақ билері |
Оқушылар топтаса отырып орындайды
Оқушылар жаныдағы оқушымен орындайды Дескрипторы:
ағартушылардың қоғамдағы-саяси қызметіндегі ұқсастықтарды анықтайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптар
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтін
!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау: Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалаЙ АЛДЫҚ ПА? Үйге тапсырма: ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
|
Бөлім: |
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
02.02 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу; Ар-ұят:Халқына адал қызмет ету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
ҰЙЫМДАСТЫРУ кезеңі Амандасу, түгендеу «Еркін сұхбат» әдісі М.Әуезов:«Қазақ ССР тарихының өткен ғасырын еске алсақ, көзге толық, көңілге медеу үш адамды алдымен айтамыз. Олар кең Қазақстанның шалғай жатқан өлкелерінен шықса да бір туғандай сезілетін асыл жандар. Олар - үшеуі үш мұнарадай болған: Шоқан, Ыбырай, Абай» Сұрақ: - Ағартушылар қазақ халқын әлемдік өркениет ке жетелеуде қандай рөл атқарды? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Т.Ж.І тапсырма. «Маңыздылық матрицасы» әдісі Ағартушылық көзқарастың қоғамды дамытудағы ролін талдаңдар І топ Абай Құнанбаев ІІ топ Ыбырай Алтысарин ІІІ топ Шоқан Уәлиханов Ағартушылықтың көзқарастың қоғамды дамытудағы ролі
Дескрипторы: - Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин, А.Құнанбаевтың қоғамды дамытудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың шаруашылықты дамы тудағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин А.Құнанбаевтың тұрмысты дамыту дағы көзқарастарын анықтайды; Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин,А.Құнанбаевтың білім мен ғылымды дамытудағы көзқарастарын анық- тайды; Сол уақытта ағартушылардың ой-пікір лері маңызды болғандығын негіздейді. ЕБҚ оқушыларына топта қолдау көрсетіледі ЬТалқылау сұрақтары:
ЖұЖ.ІІ тапсырма. «Талқылау кестесін» пайдалана отырып, ағартушылардың қоғамдағы саяси қызметін анықтаңдар
ЕБҚ оқушы жұбынан қолдау алады Талқылау сұрақтары:
Ж.Ж.ІІІ тапсырма. Тест тапсырмасын орындаңдар 1.Шоқан Уәлиханов қай жылы Санкт-Петербургте орденмен марапатталды?A.1862 B.1860 C.1857 D.1870 2.Ыбырай Алтынсарин қай жылы Торғай уездік басқармасына қызметке орналасты?A/1869 B.1870 C.1865 D.1875 3.Абай Құнанбайұлының жастық шағы қай кезеңмен тұспа-тұс келді?A/Декабристер көтерілісі B.Қазақ хандығының жойылуыC.Ресей империясының құрылуы D.Патша үкіметінің Қазақстанға енуі 4.Шоқан Уәлихановтың аға сұлтан болуға кандидатурасын ұсынған жылы?A.1869 B.1862 C.1860 D.1865 5.Ыбырай Алтынсариннің білім беру жолындағы қызметі қандай кедергілермен бетпе-бет келді?A.Табиғи апаттар B.БілімсіздікC.Парақорлық D.Саяси қуғын-сүргін 6.Абайдың шығармашылығында қандай мәселелер көтерілді? A.Сот реформасы B.Саяси реформаларC.Кедейшілік D.Дін мәселесі 7.Шоқан Уәлиханов қандай әдебиет өкілдерімен таныс болды? A.Тек шетел жазушылары B.Тек қазақ ақындары C.Тек орыс жазушылары D.Орыс және шетел ақындары 8.Абайдың жастарға арналған өсиеттерінде не айтылған? A.Саяси белсенділік B.Ауыл шаруашылығын дамыту C Білім мен ғылымды меңгеру D.Дінге сену 9.Ыбырай Алтынсариннің қандай идеялары болды? A.Халықтың мәдени мұрасын қорғау B.Отырықшылыққа көшу C.Дінге сену D.Саяси реформалар 10.Абайдың қоғамдық-саяси көзқарасының қалыптасуына кімдер ықпал етті?A.Декабристер B.Шетелдік саяси қайраткерлерC.Орыс зиялылары D.Қазақ билері |
Оқушылар топтаса отырып орындайды
Оқушылар жаныдағы оқушымен орындайды Дескрипторы:
ағартушылардың қоғамдағы-саяси қызметіндегі ұқсастықтарды анықтайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дұрыс жауаптар
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтін
!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау: Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалаЙ АЛДЫҚ ПА? Үйге тапсырма: ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













