|
Бөлім: |
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
29.01.2026 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірдік пени ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Тұгендеу Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатымен ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушылары Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин және А.Құнанбайұлы портреттері көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:
Барлық суреттерді не біріктіру мүмкін? Суреттер сабақ тақырыбымен қалайша байланысуы мүмкін деп ойлайсың? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. М Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстанның саяси картасы және контурлық карта. Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Т.Ж.І тапсырма. PEST кестесін толтыру Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен факторларды талдаңдар
Дескриптор: Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен саяси, экономикалық, этникалық факторларды талдайды қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен саяси факторларды талдайды ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі Талқылау сұрақтары:
Мақсатымызға жеттік па? ЖұЖ. ІІ тапсырма. Кестемен жұмыс Тапсырма: қазақ зиялыларының көзқарастарын салыстырыңдар. І ұқсастық, І ерекшелік
Дескриптор: Қазақ зиялыларының көзқарастарын салыстырады, бір ерекшелік, бір ұқсастықты жазады ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау көрсетеді Талқылау сұрақтары:
Ж.Ж 3-тапсырма Тест орындаңдар 1. Шоқан Уәлихановтың қоғамдық-саяси көзқарасының негізгі бағыты қандай? A) Діни білімді күшейту B) Феодалдық тәртіпті сақтау C) Ғылым мен демократиялық реформаларды қолдау D) Әскери басқаруды нығайту 2. Ыбырай Алтынсарин қазақ қоғамының дамуы үшін нені маңызды деп санады? A) Дәстүрлі билер сотын сақтау B) Халықты отырықшылыққа көшіру және білім беру C) Қарулы көтерілістер ұйымдастыру D) Діни басқаруды күшейту 3. Абай Құнанбайұлының қоғамдық көзқарасының басты идеясы: A) Халықты әскери жолмен өзгерту B) Тек діни құндылықтарды насихаттау C) Адамгершілік, білім және еңбек арқылы қоғамды дамытуD) Патшалық билікті толық қолдау 4. Қазақ ағартушыларының ортақ мақсаты қандай болды? A) Патша үкіметіне қарсы көтеріліс B) Қазақ қоғамын білім арқылы жаңғырту C) Хандық билікті қалпына келтіру D) Жерді күштеп тартып алу 5. Шоқан Уәлиханов қандай басқару жүйесін сынға алды? A) Демократиялық басқарудыB) Халықтық басқаруды C) Патшалық отарлық басқаруды D) Ғылыми басқаруды 6. Ыбырай Алтынсарин ашқан мектептердің ерекшелігі: A) Тек діни білім бердіB) Қыз балаларға білім бермеді C) Зайырлы, жаңа үлгідегі білім берді D) Әскери дайындыққа бағытталды 7. Абайдың «Қара сөздерінде» көтерілген басты мәселе: A) Қоғамдық кемшіліктерді сынау B) Отаршылдықты ашық жою C) Әскери реформа D) Сауда қатынастарын дамыту 8. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушылары нені қолдады? A) Білім мен ғылымдыB) Руаралық тартысты C) Жабық қоғамдыD) Тек көшпелі өмір салтын 9. Қазақ ағартушыларының идеялары қандай салаға әсер етті? A) Тек экономикағаB) Тек саясатқа C) Қоғамдық сана мен мәдениеткеD) Әскери жүйеге 10. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының тарихи маңызы неде? A) Халықты қарулы күреске шақырды B) Ұлттық сана мен білімнің дамуына жол ашты C) Патшалық билікті күшейтті D) Хандық билікті қайта құрды |
Оқушылар өздеріне берілген мәтінді мұқият оқып талқылап, бір-бірлеріне түсіндіреді. Оқушылар ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын өзара талқылап, төмендегі салыстыру кестесін толтырады.толтырылған кестені өзге жұптың толтырған кестесімен салыстыра отырып бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырады;
Оқушы алған білімі мен оқулықты қолдана отырып тапсырманы орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады \
ҚБМұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Дұрыс жауап
|
Қазақтардың (1836-1838) халық-азаттық жылдардағы қозғалысы =]: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Қазақ ағартушыларының идеялары қазақ қоғамына қалай әсер етті? Үйге тапсырма: XIX ғасырдағы қазақ қоғамындағы саяси қызметінің маңыздылығын анықтау үшін зерттеу жүргізіңіздер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
карточка
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не білдім? Не білгім келеді? Нені жетілдіруім керек?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
|
Бөлім: |
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбаева А |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
29.01.2026 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Бірдік пени ынтымақ |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
маңыздылық |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Тұгендеу Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатымен ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушылары Ш.Уәлиханов, Ы.Алтынсарин және А.Құнанбайұлы портреттері көрсетіліп, оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:
Барлық суреттерді не біріктіру мүмкін? Суреттер сабақ тақырыбымен қалайша байланысуы мүмкін деп ойлайсың? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. М Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстанның саяси картасы және контурлық карта. Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. ІІІ т. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Т.Ж.І тапсырма. PEST кестесін толтыру Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен факторларды талдаңдар
Дескриптор: Ш.Уалихановтың, А.Құнанбаевтың және Ы.Алтынсариннің қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен саяси, экономикалық, этникалық факторларды талдайды қоғамдық саяси көзқарастарының қалыптасуына ықпал еткен саяси факторларды талдайды ЕБҚ оқушыға топта қолдау көрсетіледі Талқылау сұрақтары:
Мақсатымызға жеттік па? ЖұЖ. ІІ тапсырма. Кестемен жұмыс Тапсырма: қазақ зиялыларының көзқарастарын салыстырыңдар. І ұқсастық, І ерекшелік
Дескриптор: Қазақ зиялыларының көзқарастарын салыстырады, бір ерекшелік, бір ұқсастықты жазады ЕБҚ оқушыға жұбы қолдау көрсетеді Талқылау сұрақтары:
Ж.Ж 3-тапсырма Тест орындаңдар 1. Шоқан Уәлихановтың қоғамдық-саяси көзқарасының негізгі бағыты қандай? A) Діни білімді күшейту B) Феодалдық тәртіпті сақтау C) Ғылым мен демократиялық реформаларды қолдау D) Әскери басқаруды нығайту 2. Ыбырай Алтынсарин қазақ қоғамының дамуы үшін нені маңызды деп санады? A) Дәстүрлі билер сотын сақтау B) Халықты отырықшылыққа көшіру және білім беру C) Қарулы көтерілістер ұйымдастыру D) Діни басқаруды күшейту 3. Абай Құнанбайұлының қоғамдық көзқарасының басты идеясы: A) Халықты әскери жолмен өзгерту B) Тек діни құндылықтарды насихаттау C) Адамгершілік, білім және еңбек арқылы қоғамды дамытуD) Патшалық билікті толық қолдау 4. Қазақ ағартушыларының ортақ мақсаты қандай болды? A) Патша үкіметіне қарсы көтеріліс B) Қазақ қоғамын білім арқылы жаңғырту C) Хандық билікті қалпына келтіру D) Жерді күштеп тартып алу 5. Шоқан Уәлиханов қандай басқару жүйесін сынға алды? A) Демократиялық басқарудыB) Халықтық басқаруды C) Патшалық отарлық басқаруды D) Ғылыми басқаруды 6. Ыбырай Алтынсарин ашқан мектептердің ерекшелігі: A) Тек діни білім бердіB) Қыз балаларға білім бермеді C) Зайырлы, жаңа үлгідегі білім берді D) Әскери дайындыққа бағытталды 7. Абайдың «Қара сөздерінде» көтерілген басты мәселе: A) Қоғамдық кемшіліктерді сынау B) Отаршылдықты ашық жою C) Әскери реформа D) Сауда қатынастарын дамыту 8. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушылары нені қолдады? A) Білім мен ғылымдыB) Руаралық тартысты C) Жабық қоғамдыD) Тек көшпелі өмір салтын 9. Қазақ ағартушыларының идеялары қандай салаға әсер етті? A) Тек экономикағаB) Тек саясатқа C) Қоғамдық сана мен мәдениеткеD) Әскери жүйеге 10. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының тарихи маңызы неде? A) Халықты қарулы күреске шақырды B) Ұлттық сана мен білімнің дамуына жол ашты C) Патшалық билікті күшейтті D) Хандық билікті қайта құрды |
Оқушылар өздеріне берілген мәтінді мұқият оқып талқылап, бір-бірлеріне түсіндіреді. Оқушылар ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын өзара талқылап, төмендегі салыстыру кестесін толтырады.толтырылған кестені өзге жұптың толтырған кестесімен салыстыра отырып бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырады;
Оқушы алған білімі мен оқулықты қолдана отырып тапсырманы орындайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады \
ҚБМұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
Дұрыс жауап
|
Қазақтардың (1836-1838) халық-азаттық жылдардағы қозғалысы =]: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Қазақ ағартушыларының идеялары қазақ қоғамына қалай әсер етті? Үйге тапсырма: XIX ғасырдағы қазақ қоғамындағы саяси қызметінің маңыздылығын анықтау үшін зерттеу жүргізіңіздер |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
карточка
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Не білдім? Не білдім? Не білгім келеді? Нені жетілдіруім керек?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














