Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
7.3С
Салыстырмалы атомдық масса.
Қарапайым формулалар
|
Мектебі: Шеңбертал
ЖББОМ
|
Күні:
|
Мұғалім: Төребекова
Айнұр Әзизбекқызы
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы: Салыстырмалы атомдық
масса
|
Оқу
мақсаты
|
7.1.2.9 жердегі элементтердің басым
бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар
қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну
7.1.2.10 табиғи изотоптары бар химиялық
элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын
түсіну
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Элементтертердің басым бөлігі
изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін
түсіну
-
Элементтің изотоптық құрамы
бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей
алу
-
Преиодтық кестені қолдана
отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табу және бүтін
санға айналдыру.
|
Ойлау
дағдылары
|
Білу және
түсіну
|
Бағалау
критерийі
|
-
Элементтертердің басым бөлігі
изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін
түсіндіреді
-
Элементтің изотоптық құрамы
бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей
алады
-
Преиодтық кестені қолдана
отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табады және
бүтін санға айналдырады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Казақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
Зат
|
Вещество
|
Substance
|
Атом
|
Атом
|
Atom
|
Элемент
|
Элемент
|
Element
|
Изотоптар
|
Изотопы
|
Isotopes
|
Салыстырмалы атомдық
масса
|
Относительная атомная
масса
|
Relative atomic mass
|
Массалық атом бірлігі
|
Атомная единица массы
|
Atomic mass unit
|
хлор
|
хлор
|
chlorine
|
мыс
|
медь
|
copper
|
көміртек
|
углерод
|
carbon
|
|
Құндылықтар
|
Топта бірін-бірі
құрметтеу
Бағалаудың айқындылығын
қамтамасыз ету
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика – салыстырмалы
атомдық массаны есептеу
|
Алдыңғы
білім
|
7.2А Атомдар. Молекулалар.
Заттар. 7.3В тарауынан
Периодтық кестені пайдалана біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі
( 2
мин)
|
-
Сәлемдесу
-
Оқушыларды
түгендеу
-
Зейіндерін сабаққа
аудару
Сыныпты картамен топтарға
бөлу. Қосымша 1
|
Мұғалімнің /оқушының
іс-әрекеттері
|
Ресурстар
|
Сабақтың ортасы
(5 мин)
(2 мин)
(5 мин)
Динамикалы үзіліс
(1-минут)
Тапсырма
3
(3
мин)
(5
мин)
(5
мин)
Тапсырма
5
(5
мин)
|
Өткен тақырыпты пысықтау
үшін:
1
тапсырма
Оқушылар төмендегі сұрақтарға
жауап береді
Топтар бірін-бірі
бағалайды
Оқушылар қиналатын тұстарын
анықтау үшін бақылау парағы таратылады
Жаңа сабақтың мақсатын
презентация арқылы оқушылармен бірге
талқылау
Пікір алмасу
арқылы
2
тапсырма
Изотоптар дегеніміз
не?
Топтықта
талқылаңыздар
Протон тобы: Сутектің
изотптары
Нейтрон тобы:
Көміртектің изотоптары
Электрон тобы: Хлордың
изотоптары
Оқушылар:
Берілген суретттер бойынша
топтар өз тұжырымдарын стикерге жазып, топпен стикерлерін
ауыстырады. Жауаптарды талқылап, соңында
дұрыс жауаппен
салыстырады.
Сұрақты топта
талқылау
Неге салыстырмалы атомдық
масса бөлшек сандар түрінде жазылады?
Топтардың жауаптарын тыңдап
болған соң әр топқа салыстырмалы атомдық массаға қатысты мәтін
беріледі
Қалыптастырушы
бағалау тапсырмасы
Топтық
жұмыс
-
Кім
жылдам
Белсендіру
-
Жұбыңды
тап.
Интерактивті тақтада
орындалады
|
Презентация
Слайд
2-4
Қосымша
2
Қосымша
3
Қосымша
4
Қосымша
5
Презентация
Слайд
7-10
Презентация
Слайд
14-16
Қосымша
6
Қосымша
8
Презентация
Слайд
27-28
http://learningapps.org/display?v=pyi3t53sj17
|
Сабақтың
соңы
Рефлексия
(2 мин)
|
Үйге
тапсырма
Оттектің изотоптары 16
және 18 салыстырмалы атомдық массасын
есептеңіз
Рефлексия
Сөйлемді
аяқтаңыз
|
Презентация
слайд
28
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Топты саралау әр топқа
әртүлі изотоп берілді.Оқушылар топта сосын жеке жұмыс
жасайды
|
Топтық бағалау парағы,
Қалыптастыруша бағалау, Мұғалімнің бақылау
парағы
|
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Арқаға массаж жасау. Жұпта
орындалады. 1 минут бір оқушы жасаса, келесі 1 минутта келесі оқушы
жасайды.
|