|
Сабақтың тақырыбы Химиялық байланыс түрлерінің біртұтас электрондық табиғаты, коваленттік химиялық байланыс, коваленттік химиялық байланыстың қасиеттері, коваленттік байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Пән мұғалімі Козбакова Улдай |
|||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 а,ә,д |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: .Электртерістік анықтамасын айтады, оның химиялық байланыстар түзудегі ролін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:1. Ионды ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: катион, анион, электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ковалентті байланыс.......,........бөлінеді |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ковалентті байланыс.......,........бөлінеді |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ионды байланыс.......,........ |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
8 сыныптан алған білімдерін еске түсіру |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Топқа бөлу: Алма ,Алмұрт, Шабдалы
Тапсырма: Элективті тест: 1. Атом электронды жеңіл береді электртерістігі __________ 2. Атом электронды қиын береді электртерістігі __________ жауаптары: А.жоғары В.төмен 3. ______ әрдайым сол жағында жазылады, өйткені оның электртерістігі ______ 4. ______ әрдайым оң жағында жазылады, өйткені оның электртерістігі ______ 5. Екі бейметалдың электртерістігі _______ сол жағына жазылады |
|
||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа материалды оқыту. Ковалентті байланыстың екі түрлі үлгісін ұсынамыз. Химиялық байланыстың түзілуі.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Химиялық пирамиданың шыңына шығу жолы – қосылыстардағы ковалентті полюссіз және полюсті химиялық байланыс. Осы заттардағы байланыстың түзілу сызбасын сызыңдар.
Жеке жұмыс: Қане кім жылдам? 1. О2 , F2, НF, NH3 молекулаларының электрондық формуласын жазып, салыстырыңдар. Ұқсастығы мен айырмашылығы неде? түзіле ала ма?
|
|
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат : |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Үлгеретіндерге күрделі тапсырмаларын беру,жеке жұмыс ұйымдастырылады Қабілеті төмен оқушыларға сызбанұсқамен , терминмен жұмыс жүргізіп ,қолдау көрсету |
Біртіндеп күрделене отыратын тапсырмалар беру Проблемалық сұрақтар қою арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді. |
Физика Презентация Бейнеролик |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Рефлексия Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
химиялық байланыс
|
Сабақтың тақырыбы Химиялық байланыс түрлерінің біртұтас электрондық табиғаты, коваленттік химиялық байланыс, коваленттік химиялық байланыстың қасиеттері, коваленттік байланыс түзілуінің донорлы-акцепторлы механизмі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Пән мұғалімі Козбакова Улдай |
|||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 а,ә,д |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: .Электртерістік анықтамасын айтады, оның химиялық байланыстар түзудегі ролін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар:1. Ионды ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: катион, анион, электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ковалентті байланыс.......,........бөлінеді |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ковалентті байланыс.......,........бөлінеді |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: электртерістік, ковалентті байланыс, полюсті байланыс, полюссіз байланыс. |
||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ковалентті байланыстың түзілу механизмін терең ұғыну Электртерістілік дегеніміз.... Ковалентті байланыс дегеніміз......... Ионды байланыс.......,........ |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылар:1.Ковалентті байланысты біледі 2.Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстарды ажыратады. |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
8 сыныптан алған білімдерін еске түсіру |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Топқа бөлу: Алма ,Алмұрт, Шабдалы
Тапсырма: Элективті тест: 1. Атом электронды жеңіл береді электртерістігі __________ 2. Атом электронды қиын береді электртерістігі __________ жауаптары: А.жоғары В.төмен 3. ______ әрдайым сол жағында жазылады, өйткені оның электртерістігі ______ 4. ______ әрдайым оң жағында жазылады, өйткені оның электртерістігі ______ 5. Екі бейметалдың электртерістігі _______ сол жағына жазылады |
|
||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа материалды оқыту. Ковалентті байланыстың екі түрлі үлгісін ұсынамыз. Химиялық байланыстың түзілуі.
|
|
||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Химиялық пирамиданың шыңына шығу жолы – қосылыстардағы ковалентті полюссіз және полюсті химиялық байланыс. Осы заттардағы байланыстың түзілу сызбасын сызыңдар.
Жеке жұмыс: Қане кім жылдам? 1. О2 , F2, НF, NH3 молекулаларының электрондық формуласын жазып, салыстырыңдар. Ұқсастығы мен айырмашылығы неде? түзіле ала ма?
|
|
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат : |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Үлгеретіндерге күрделі тапсырмаларын беру,жеке жұмыс ұйымдастырылады Қабілеті төмен оқушыларға сызбанұсқамен , терминмен жұмыс жүргізіп ,қолдау көрсету |
Біртіндеп күрделене отыратын тапсырмалар беру Проблемалық сұрақтар қою арқылы қалыптастырушы бағалау жүреді. |
Физика Презентация Бейнеролик |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Рефлексия Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















