Химиялық элементтер

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Химиялық элементтер

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге көмек ретінде пайдалануға
Материалдың қысқаша нұсқасы


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2А Атомдар.Молекулалар.

Заттар

Мектеп: Абай атындағы №2 қазақ орта мектебі

Күні:21.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні:Нуралина Қ.М.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу

7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу

7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар біледі

-әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу

-элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу

-заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу

Көптеген оқушылар біледі

Элементтердің периодтық жүйедегі орнын анықтайды

Кейбір оқушылар біледі

Металдар мен бейметалдарды және оның қосылыстарының қасиеттерін сипаттайды

Бағалау критерийі

Әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін біледі

Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді

Заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктейді

Элементтердің периодтық жүйедегі орнын біледі

Металдар мен бейметалдарды және оның қосылыстарының қайда керктенетінін біледі

Тілдік мақсаттар


- Пәнге қатысты лексика мен терминология:

атом, молекула, элемент,ядро зарядтары,Р.Бойль, Д.Дальтон,И.Берцелиус,Д.И.Менделеев

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • Екі немесе одан көп атомдар ------------- түзу үшін біріге алады

  • Молекулалар ыдырап ----------------- айналады.

Құндылықтарға баулу




Сын тұрғыснан ойлау қабілеттерін арттыру,қарым қатынас жасау қабілетін арттыру,

жауапкешілікті сезіну,достықтарын арттыру,айналадағыларына қамқорлық көрсету,


Пәнаралықбайланыс

биология,,география.тарих


Алдыңғы білім


Заттар және физикалық денелер (жаратылыстану 5 сынып) Химияға кіріспе. Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7. 1 A бөлім)


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

Ұйымдастыру кезеңі

сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,зейінін сабаққа аудру

Өткенді қайталау

C Графикалық диктант(алдыңғы алған білімдерін жаңғырту)

А.Заттар дегеніміз не?

1.денлерді құраушылар

2.қоршап тұрған дүние

Ә.Элементтер деп нені айтамыз?

1. белгілі бір молекулаларды айтады.

2.белгілі бір атомдардың түрін айтады

Б.Қосылыстар деп нені айтамыз?

1.құрамында бірнеше заттар болса

2.тек ғана бір заттан тұрса

В.Қоспалар нешеге бөлінеді?

1.екіге

2.үшке





С. Ширату сұрақтар:(ашық микрофон)

Қалай ойлайсыңдар жер бетінде металдарды пайдалану қанша жыл бұрын болды?(жауабы он 5мыңға жуық жыл)

Металдар болмағанда не болар еді?(автоматика,телемеханика,лазерлік техника,реактивтік авиация сияқты техникалаардың дамуы қазіргі дәрежесіне жетпеген болар еді)

Адамзат ашқан алғашқы металл?(Алтын

Қоғам дамуының тұтас кезеңдері?

(мыс,қола,темір дәірлері)

Ауа газдар қоспасы қалай түсінеміз

(Мұғалімнің іштей бағалауы)

Ендеше,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар



Сыныпты 2 топқа бөлу (карточкалар арқылы )


Графикалық диктанттың сызбанұсқасы

Сабақтың ортасы


15 мин



10мин














































4мин












7мин













2 мин


1 тапсырма

ДЖИКСО

Оқулықтағы мәтінмен жұмыс

(Әр топ өзінің ең жақсы ораторын анықтайды)

(Ж)№2 тапсырма

Кестедегі элементтің таңбасын және химиялық таңбаның оқылуын, қазақша айтылуын жаз.



Элементтің қазақша

атауы

Элементтің химиялық таңбасы

Химиялық таңбаның оқылуы


Азот

N

Эн

Алтын

Au

Аурум

Алюминий



Сынап



Бром



Йод



Калий



Калций



Көміртек



Кремний



Күміс



Қорғасын



Магний



Маргенец



Мырыш



Мыс



Натрий



Оттек



Фосфор



Бағалау критерииі:

1.элементтің таңбаларын біледі

2. химиялық таңбаның атауын біледі

Дескриптор:

Элементтің таңбаларын жазады,

химиялық таңбаның атауын жазады



(С) №3 тапсырма

«Конверттегі сұрақ»

1. Химиялық элемент дегеніміз не?

2 .Купрум деп аталатын элементті ата?

4. Au таңбаны атаңыз?

5. Гидрагирум деп қандай элементті айтамыз?

6.Өздеріңе белгілі жай затқа жататын химиялық элементтердің атауларын атаңдар?

(Мұғалімнің бағалауы)



4 тапсырма

Берілген 20 элементтерді металл және бейметалға жіктеңіз:

Металдар

Бейметалдар





Бағалау критерииі:Элементтерді металл және бейметалдарға жіктейді.

Дескриптор: металдарды ажыратады

бейметалдарды ажыратады



5 тапсырма:

Берілген заттарды жай және күрделі заттарға әріптермен белгіле

А)Су Ә)сынап Б)оттек В)қант Г) темір ,Д) ас тұз Е) көмірқышқыл газы

Жай заттар

Күрделі заттар



Бағалау критерииі :Жай және күрделі заттарды бөліп жіктейді

Дескриптор: Жай және күрделі заттарды ажырата біледі.



П.Ж кестесі

Сөйлейтін қабырғалар

Элементтердің аттары жазулы

тұрады.



Сабақтың соңы

2минут


Рефлекция

саусақтар арқылы:

«Алақан»

Бас бармқ -не білдім

Балаң үйрек- не қиындық туғызды

Ортан тілек- ойланып қалдым

Шылдыр шүмек- ұнаған сәт

кішкене бөбек- не ұнамады

Үй тапсырмасы: Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар

тақырыбын қайталап оқып, 20 элементтің таңбасымен бірге аттарын жаттау.



Саралау –

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсыр

малар бересіз?

Саралау кезінде сабақтың мақсатына байланысты сараланған, денгейлік тапсырмалар берілді. Әр тапсырма оқушылардың мақсатына сай, сараланып берілді. Жұмыстардың түрлері топтық және жеке түрлері болды.

Оқу мен оқытудың белсенді әдіс тәсілдері Джгсо әдісі, диологтық оқыту әдісі, сұрақ жауап қолданылды.

Қабілетті оқушыларға басқаларға қарағанда

логикалық тұрғыдан ойландыратындай тапсырмалар берілді.













Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Материалды игеру денгейінде өзара бағалау,

мұғалімнің бағалауы, критериалды бағалау жүргізіледі



Денсаулық және қауіпсіздік

техникасын сақтау

элементтердің денсаулыққа

әсерлері жайындағы денсаулық сақтау технологиялары





















Сабақбойыншарефлексия


Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау критерийлі




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:





2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.11.2018
403
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі