|
Мектеп |
«К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ |
|
Күні |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Нургалиева Токжан Толеугазиновна |
|
Сынып 8 |
Барлығы –25 Қатысқандар – Қатыспағандар - |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы. |
|
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.1.1- Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымын сипаттайды. |
|
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық жүйедегі негізгі және қосымша топшаларды талқылайды. |
|
|
Кейбір оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі химиялық элементтерді орны бойынша анықтай алады. |
|
|
Бағалау критерийі |
Топтың, периодтың, атом нөмірлерінің физикалық мәнін біледі. Элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерінің периодтық жүйеде өзгеру заңдылықтарына нақты мысалдар келтіреді. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады Элементтердің топ және период бойынша орналасуын, олардың қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын айтады |
|
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері Периодтық кесте, үлкен және кіші периодтар, атомдық нөмір, элемент, протон,электрон, топ,негізгі және қосымша топша. |
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|
|
Талқылауға арналған тармақтар: Бір қабаттағы орбитальдар .............. түзеді. |
|
|
Элементтердің атомдық массаларының артуына қарай орналасқан көлденең қатар... |
|
|
Қасиеттері ұқсас элементтердің тік бағанада орналасуы... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау дағдысын, қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту; |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, физика. |
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.2 периодтық жүйеде элементтер атомдық нөмірлердің өсу ретімен орналасу принципін түсіну; 7.2.1.3 қазіргі заманғы периодтық кестенің құрылысын білу және сипаттау; 7.2.1.4 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа орналасатындығын дәлелдеу; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі -амандасу 1 қадам: оқу мақсаттарымен таныстыру -оқушылардың назарын шоғырландыру (миға шабуыл) Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырма № 1. «Ой қозғау» Алдыңғы алған білімге шолу, сабаққа ынталандыру |
Түрлі түсті қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-25 минут |
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Тақырыптан түсінгендерін қолдана білуге үйрету мақсатында берілген тапсырмалар: Тапсырма №2. «Бинго» ойыны. Кетеде берілген мәліметтерді толтырыңыз.
Ұйымдастыру формасы: Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау, топтық бағалау, өзін-өзі бағалау. Тапсырма №3. Тапсырма: берілген элементтердің томдық қатынасы бойынша биэлементті химиялық қосылыстардың формуласын жазып, «Бүгін үйренген нәрсе» әдісі арқылы атын жазыңдар
Дискриптор:
Тапсырма №4. Жеке жұмыс «Химиялық диктант» 1.Химиялық элементтерді салыстырмалы атомдық массаларының өсу реті бойынша нөмірленген. Химиялық элементтердің реттік нөмірі атомының ядро зарядының сандық шамасына тең 2. Атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтер (көлденең) қатары - период деп аталады. 3. Периодтық жүйеде тік (вертикаль) бағанда қасиеттері ұқсас элементтер бір-бірінің астына орналастырылып, туыстас (туыс) элементтер тобы шықты (галогендер, сілтілік, сілтілік-жер металдар). Бұлар периодтық жүйеде топ деп аталады. 4. Сонымен қатар, атомның реттік номері ядро құрамындағы протон санына тең болады. Ал нейтрон санын табу үшін атомның массалық санынан протон санын азайту арқылы табуға болады. Мысалы, натрий атомының периодтық жүйедегі реттік номерінің мәні 11, демек ондағы протон саны 11, нейтрон саны 12. .
Тапсырма №5. Есеп; №1. Көлемі 8,96 литр оттек газының зат мөлшерін, массасын және молекула санын анықтаңдар? Есеп; №2. 36 литр сутек газы, хлормен әрекеттескенде түзілген хлорсутектің көлемін есептеңдер? Дискриптор: Есептің шартын жазады. Элементтердің молярлық массасын табады. Элементтердің көлемін табады. Элементтердің зат мөлшерін есептейді. Қорытындысын жаза алады. |
Парақ, маркер, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-8 минут |
Білімдерін жинақтау үшін тапсырмалар берілді. Бекіту сұрақтары. 1. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрған ғалым. 2. Период дегеніміз не? 3. Топ дегеніміз не? 4. Период пен топ бойынша элементтердің қасиеттері қалай өзгереді? 5. Элементтің ядросындағы оң зарядтты бөлшек. 6. Атомның ядросын айналып жүретін теріс зарядталған бөлшек. 7. Қанша энергетикалық деңгей бар? Оқушыларға электрондық құрылысы берілген белгісіз элементті анықтап, элементке толық сипаттама беру ұсынылады. Дескриптор. Белгісіз элементті анықтайды Периодтық кестедегі орны бойынша элементке толық сипаттама береді. Үйге тапсырма Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы. Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек. Бағалау Бағалау парағы арқылы мұғалімнің бағалауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? - оқу мақсатына сай сабақ мақсатында саралаудың қарқын, жіктеу, қорытынды, диалог және қолдау көрсету тәсілдері көрініс тапты.; - жіктеу тәсілі: оқушыларды құрылымдалған шағын топтарға топтастырғанда; - диалог және қолдау көрсету: қабілеті төмен оқушыларға тапсырманы орындату барысында; |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? - «Бағдаршам» әдісі - «Синквейн» бес тармақ - «Бірін- бірі» бағалау - «Білемін, үйрендім» кестесі
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау - топ ережесін сақтау - интерактивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру; - сергіту сәттері мен партада отыру ережелері;
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
|
Мектеп |
«К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ |
|
Күні |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Нургалиева Токжан Толеугазиновна |
|
Сынып 8 |
Барлығы –25 Қатысқандар – Қатыспағандар - |
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі. |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы. |
|
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.1.1- Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымын сипаттайды. |
|
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық жүйедегі негізгі және қосымша топшаларды талқылайды. |
|
|
Кейбір оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі химиялық элементтерді орны бойынша анықтай алады. |
|
|
Бағалау критерийі |
Топтың, периодтың, атом нөмірлерінің физикалық мәнін біледі. Элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерінің периодтық жүйеде өзгеру заңдылықтарына нақты мысалдар келтіреді. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады Элементтердің топ және период бойынша орналасуын, олардың қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын айтады |
|
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері Периодтық кесте, үлкен және кіші периодтар, атомдық нөмір, элемент, протон,электрон, топ,негізгі және қосымша топша. |
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|
|
Талқылауға арналған тармақтар: Бір қабаттағы орбитальдар .............. түзеді. |
|
|
Элементтердің атомдық массаларының артуына қарай орналасқан көлденең қатар... |
|
|
Қасиеттері ұқсас элементтердің тік бағанада орналасуы... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау дағдысын, қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту; |
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, физика. |
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.2 периодтық жүйеде элементтер атомдық нөмірлердің өсу ретімен орналасу принципін түсіну; 7.2.1.3 қазіргі заманғы периодтық кестенің құрылысын білу және сипаттау; 7.2.1.4 химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа орналасатындығын дәлелдеу; |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі -амандасу 1 қадам: оқу мақсаттарымен таныстыру -оқушылардың назарын шоғырландыру (миға шабуыл) Үй тапсырмасын тексеру: Тапсырма № 1. «Ой қозғау» Алдыңғы алған білімге шолу, сабаққа ынталандыру |
Түрлі түсті қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20-25 минут |
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Тақырыптан түсінгендерін қолдана білуге үйрету мақсатында берілген тапсырмалар: Тапсырма №2. «Бинго» ойыны. Кетеде берілген мәліметтерді толтырыңыз.
Ұйымдастыру формасы: Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау, топтық бағалау, өзін-өзі бағалау. Тапсырма №3. Тапсырма: берілген элементтердің томдық қатынасы бойынша биэлементті химиялық қосылыстардың формуласын жазып, «Бүгін үйренген нәрсе» әдісі арқылы атын жазыңдар
Дискриптор:
Тапсырма №4. Жеке жұмыс «Химиялық диктант» 1.Химиялық элементтерді салыстырмалы атомдық массаларының өсу реті бойынша нөмірленген. Химиялық элементтердің реттік нөмірі атомының ядро зарядының сандық шамасына тең 2. Атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтер (көлденең) қатары - период деп аталады. 3. Периодтық жүйеде тік (вертикаль) бағанда қасиеттері ұқсас элементтер бір-бірінің астына орналастырылып, туыстас (туыс) элементтер тобы шықты (галогендер, сілтілік, сілтілік-жер металдар). Бұлар периодтық жүйеде топ деп аталады. 4. Сонымен қатар, атомның реттік номері ядро құрамындағы протон санына тең болады. Ал нейтрон санын табу үшін атомның массалық санынан протон санын азайту арқылы табуға болады. Мысалы, натрий атомының периодтық жүйедегі реттік номерінің мәні 11, демек ондағы протон саны 11, нейтрон саны 12. .
Тапсырма №5. Есеп; №1. Көлемі 8,96 литр оттек газының зат мөлшерін, массасын және молекула санын анықтаңдар? Есеп; №2. 36 литр сутек газы, хлормен әрекеттескенде түзілген хлорсутектің көлемін есептеңдер? Дискриптор: Есептің шартын жазады. Элементтердің молярлық массасын табады. Элементтердің көлемін табады. Элементтердің зат мөлшерін есептейді. Қорытындысын жаза алады. |
Парақ, маркер, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-8 минут |
Білімдерін жинақтау үшін тапсырмалар берілді. Бекіту сұрақтары. 1. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрған ғалым. 2. Период дегеніміз не? 3. Топ дегеніміз не? 4. Период пен топ бойынша элементтердің қасиеттері қалай өзгереді? 5. Элементтің ядросындағы оң зарядтты бөлшек. 6. Атомның ядросын айналып жүретін теріс зарядталған бөлшек. 7. Қанша энергетикалық деңгей бар? Оқушыларға электрондық құрылысы берілген белгісіз элементті анықтап, элементке толық сипаттама беру ұсынылады. Дескриптор. Белгісіз элементті анықтайды Периодтық кестедегі орны бойынша элементке толық сипаттама береді. Үйге тапсырма Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы. Кері байланыс: Екі жұлдыз, бір тілек. Бағалау Бағалау парағы арқылы мұғалімнің бағалауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? - оқу мақсатына сай сабақ мақсатында саралаудың қарқын, жіктеу, қорытынды, диалог және қолдау көрсету тәсілдері көрініс тапты.; - жіктеу тәсілі: оқушыларды құрылымдалған шағын топтарға топтастырғанда; - диалог және қолдау көрсету: қабілеті төмен оқушыларға тапсырманы орындату барысында; |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? - «Бағдаршам» әдісі - «Синквейн» бес тармақ - «Бірін- бірі» бағалау - «Білемін, үйрендім» кестесі
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау - топ ережесін сақтау - интерактивті тақтаны қажет уақытында қосып отыру; - сергіту сәттері мен партада отыру ережелері;
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
Жалпы бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
шағым қалдыра аласыз


