«Химиялық элементтер,олардың таңбалары»сабақ жоспары білімді тексеру және бағалау сабағы
Сабақ түрі: білімді тексеру және бағалау сабағы
Сынып:8
Сабақтың мақсаты: оқушылардың "химиялық элемент", "қарапайым зат" ұғымдарын және химиялық элементтер символдарын білуін тексеру; пәнге қызығушылығын дамыту; дербестікке, өз білімі мен іс-әрекетін түзете білуге, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеуге үйрету.
Жоспарланған нәтижелер:
Тұлғалық: оқушылардың өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға дайындығы мен қабілеті; оқуға жауапкершілікпен қарау; мақсат қою және өмірлік жоспарлар құру қабілеті; коммуникативтік мәдениетті, салауатты және қауіпсіз өмір салтының құндылығын қалыптастыру;
Метапәндік: осы проблеманы шешудің неғұрлым ұтымды тәсілдерін таңдай отырып, мақсат қоя білу және оған қол жеткізу жолдарын жоспарлай білу; қалыптасқан жағдайдың өзгеруіне байланысты өз іс-әрекеттерін түзетуді үйрену; оқу және танымдық міндеттерді шешу үшін белгілер мен символдарды, модельдер мен схемаларды жасай, қолдана және өзгерте білу; өз ойлары мен қажеттіліктерін білдіру үшін қарым-қатынас міндетіне сәйкес сөйлеу құралдарын саналы түрде қолдана білу; топтағы құрдастарымен және ересектермен бірлескен жұмысты ұйымдастыра білу; әртүрлі дереккөздерден ақпарат таба білу; өзін-өзі;
Білуге тиіс: "химиялық элемент"," жай зат"," күрделі зат"," коэффициент"," индекс"," химиялық формула "негізгі химиялық түсініктері; негізгі химиялық элементтердің белгілері; қарапайым және күрделі заттардың құрамы; адам өміріндегі және экологиялық проблемаларды шешудегі химияның рөлі;
Істей алу керек: формула бойынша қарапайым затты күрделі заттан ажырату; химиялық элементті қарапайым заттан ажырату; заттармен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын талдау және объективті бағалау; Нақты байқалатын химиялық құбылыстар мен микромирде болатын процестер арасында байланыс орнату; заттарды зерттеудің әртүрлі әдістерін қолдану;
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру кезеңі
Қайырлы күн. Біз химия сабақтарында сиқыр жасауды жалғастырамыз.
2. Білімді өзектендіру және ынталандыру
Өткен сабақтарда не туралы сөйлескенімізді есіңізде сақтаңыз?
Жауап: біз негізгі химиялық ұғымдарды, құбылыстарды, физикалық және химиялық, олардың айырмашылықтарын, химияның рөлін, қарапайым және күрделі заттарды, химиялық элементтерді, химиялық элементтердің белгілерін зерттедік.
Сіз көптеген элементтер белгілерін білесіз бе?
Жауап: біз 30 элемент белгілерін білдік.
Сіз оларды жақсы білдіңіз бе? Сіз бүгін сабақта не істеуіміз керек деп ойлайсыз?
Жауап: біз барлық негізгі ұғымдарды, олардың айырмашылықтарын, элементтердің белгілерін, химиядағы мағынасын есте сақтауымыз керек, Д.И. Менделеевтің периодтық кестесінімен жұмыс істеуді үйренуіміз керек.
Сіз біздің сабақтың мақсатын дұрыс анықтадыңыз. Сіз дәптерде жұмыс істеуіңіз керек, сондықтан біз жұмыс дәптерін ашып, санын, айын, жылын (шеттерде), содан кейін сабақтың тақырыбын жазамыз
3. Білімді жан-жақты тексеру
Сізден "фонетикалық зарядтау"деп аталатын кішкене ауызша сұрақ-жауаптан бастайық.
1) мен карточкаларда элементтердің белгілерін көрсетемін, ал сіз қолыңызды көтерген кезде қандай элемент екеніне жауап бересіз.
H, N, Fe, Au, Hg, Ag,...(зерттелген элементтердің белгілері).
Жауаптар: радий, аргон, барий, натрий, сутегі, фосфор, самарий, иттрий, цирконий, франций, родий (жауаптар элементтерді анықтай алмайтындар үшін экрандағы слайд арқылы да тексеріледі).
Пазлдар
Барлық сұрақтар презентация слайдтарында бір-бірден.
1. Қандай химиялық элемент "Н" - ден басталып,екі "и" - мен аяқталады?
(На – три-й)
2. НКИКВЕАЛЬС
Сусын құйыңыз, химиялық элемент қалады (квас-никель)
3. Маржан полиптерінің бірінің атауындағы,сонда сіз химиялық элементтің атауын білесіз.(актиний-актиний)
4."Химиялық жыланға" сызықтардың орнына әріптер қойып, химиялық элементтердің аттарын білу Р
Жауаптар: радий, аргон, барий, натрий, сутегі, фосфор, самарий, иттрий, цирконий, франций, родий (жауаптар элементтерді анықтай алмайтындар үшін экрандағы слайд арқылы да тексеріледі).
Пазлдар
Барлық сұрақтар презентация слайдтарында бір-бірден.
Таңдамалы тест
Дұрыс жауапты көрсетіңіз (слайдтарда бір-бірден тапсырмалар).
1. Төмендегі заттардың қайсысы қарапайым зат:
а) алмаз, б) су, в) ас тұзы?
2. Төмендегі жағдайлардың қайсысында оттегі химиялық элемент ретінде әрекет етеді:
а) тыныс алу мен жануды қолдайды, б) ауа компоненттерінің бірі, в) су мен көміртегі оксидінің бөлігі, г) көптеген қарапайым және күрделі заттармен әрекеттеседі?
3. Күрделі заттар әртүрлі заттардан тұрады:
а) химиялық элементтер, Б) қарапайым заттар, в) күрделі заттар.
Жауаптар үстелде бір-бірімен қайтадан тексеріледі, содан кейін экрандағы жауаптармен тексеріліп, ұпайлар есептеледі.
Жауаптар: 1-а, 2-в, 3-а
Сынақ қондырмасы
Эллипстің орнына сәйкес элементтің атын салыңыз.
1. Қорытпаларды, жартылай өткізгіш материалдарды алу үшін матч индустриясында қолданылатын химиялық элемент деп аталады…
Фтор
2. Ақуыздар мен хлорофиллдің құрамына кіретін 1772 жылы Д. Рутерфорд ашқан химиялық элемент деп аталады…
Азот
3. 1894 жылы Д. Ж. Релей және У. Рамсай ашқан химиялық элемент ... Аргон деп аталады
4. 1771 жылы К. Шееле ашқан Элемент және оған тәуелсіз Дж.Пристли 1774 жылы ... оттегі деп аталады.
Оқушылар ауызша және жылдам қарқынмен жұмыс істейді. Мен жауаптарды кейінірек бағалау кезінде ескеру үшін ұстануға тырысамын.
Адам үшін кейбір химиялық элементтердің мәні туралы сіз ... естисіз (студенттер шағын хабарламалар дайындады).
1 оқушы. Аз дозадағы Радон жүйке жүйесіне оң әсер етеді. Сондықтан физиотерапияда кеңінен қолданылады (радон ванналары). Ол сондай-ақ онкологиялық науқастарды емдеуде қолданылады.
2 оқушы. Калий аз мөлшерде (2,7 – 5,9 г мөлшерінде) бұлшықет пен жүйке жасушаларын қоздырады, бұлшықет тонусын сақтайды, жүрек қызметін қалыпқа келтіреді, асқазан сөлінің қышқылдық дәрежесін реттейді. Оның көздері: картоп, бал, аскөк, жаңғақтар, құрма, алма шырыны, кептірілген өрік, жүзім, мейіз, Теңіз орамжапырағы, сәбіз, пияз, қызанақ, бұршақ.
Қорытынды жазбаша жұмыс
Жұмыс жеке парақшаларда орындалады, содан кейін тапсырылады.
1) Химиялық элемент деп аталады, ал оқушылар белгілерді жазады:
K, Ca, Mg, Cu, Al, N, Si, Zn, Na, P, O, S, C, H, Hg, Ba, Fe, Ag, Au.
Келесі тапсырмалар экранға шығарылады.
2) нүктелердің орнына "элемент" сөзін немесе "жай зат"сөзін салыңыз.
а) атомдар... мыс мыс сульфатының құрамына кіреді;
б)... оттегі молекуласы сутектен 16 есе ауыр ... ;
в) магний сульфидінің түзілуінде ... магний және ... күкірт атомдары қосылады;
г) су ... оттегі мен сутекке ыдырайды.
Жауаптар: а) элемент, б) қарапайым зат, в) элемент, элемент, г) қарапайым заттар.
3) заттардың формулалары берілген: NO, Br2, H, CO2, Cl2, N, F. химиялық элементтердің символдарын бір сызықпен, ал екеуі – қарапайым заттардың формулаларын атап өту.
Жауаптар: NO, Br2, H, CO2, Cl2, N, F
4) берілген формулалар: C, Na, O2, O, Cl, Ca, P4. Қайсысы білдіреді:
а) химиялық элемент,
б) жай зат,
в) химиялық элемент және жай зат?
Жауаптар: A) O, Cl B) O2, P4 B) C, Na
Жұмыс жиналып, экранда дұрыс жауаптар бар. Сіз бұл жұмыстардың бағаларын келесі сабақта білесіз.
Біздің сабағымыз аяқталады және сабақтың басында айтылған сиқыр болуы үшін біз бірнеше тәжірибені көреміз, содан кейін сабақты қорытындылаймыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Химиялық элементтер,олардың таңбалары»
«Химиялық элементтер,олардың таңбалары»сабақ жоспары білімді тексеру және бағалау сабағы
Сабақ түрі: білімді тексеру және бағалау сабағы
Сынып:8
Сабақтың мақсаты: оқушылардың "химиялық элемент", "қарапайым зат" ұғымдарын және химиялық элементтер символдарын білуін тексеру; пәнге қызығушылығын дамыту; дербестікке, өз білімі мен іс-әрекетін түзете білуге, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеуге үйрету.
Жоспарланған нәтижелер:
Тұлғалық: оқушылардың өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға дайындығы мен қабілеті; оқуға жауапкершілікпен қарау; мақсат қою және өмірлік жоспарлар құру қабілеті; коммуникативтік мәдениетті, салауатты және қауіпсіз өмір салтының құндылығын қалыптастыру;
Метапәндік: осы проблеманы шешудің неғұрлым ұтымды тәсілдерін таңдай отырып, мақсат қоя білу және оған қол жеткізу жолдарын жоспарлай білу; қалыптасқан жағдайдың өзгеруіне байланысты өз іс-әрекеттерін түзетуді үйрену; оқу және танымдық міндеттерді шешу үшін белгілер мен символдарды, модельдер мен схемаларды жасай, қолдана және өзгерте білу; өз ойлары мен қажеттіліктерін білдіру үшін қарым-қатынас міндетіне сәйкес сөйлеу құралдарын саналы түрде қолдана білу; топтағы құрдастарымен және ересектермен бірлескен жұмысты ұйымдастыра білу; әртүрлі дереккөздерден ақпарат таба білу; өзін-өзі;
Білуге тиіс: "химиялық элемент"," жай зат"," күрделі зат"," коэффициент"," индекс"," химиялық формула "негізгі химиялық түсініктері; негізгі химиялық элементтердің белгілері; қарапайым және күрделі заттардың құрамы; адам өміріндегі және экологиялық проблемаларды шешудегі химияның рөлі;
Істей алу керек: формула бойынша қарапайым затты күрделі заттан ажырату; химиялық элементті қарапайым заттан ажырату; заттармен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын талдау және объективті бағалау; Нақты байқалатын химиялық құбылыстар мен микромирде болатын процестер арасында байланыс орнату; заттарды зерттеудің әртүрлі әдістерін қолдану;
Сабақ барысы.
1.Ұйымдастыру кезеңі
Қайырлы күн. Біз химия сабақтарында сиқыр жасауды жалғастырамыз.
2. Білімді өзектендіру және ынталандыру
Өткен сабақтарда не туралы сөйлескенімізді есіңізде сақтаңыз?
Жауап: біз негізгі химиялық ұғымдарды, құбылыстарды, физикалық және химиялық, олардың айырмашылықтарын, химияның рөлін, қарапайым және күрделі заттарды, химиялық элементтерді, химиялық элементтердің белгілерін зерттедік.
Сіз көптеген элементтер белгілерін білесіз бе?
Жауап: біз 30 элемент белгілерін білдік.
Сіз оларды жақсы білдіңіз бе? Сіз бүгін сабақта не істеуіміз керек деп ойлайсыз?
Жауап: біз барлық негізгі ұғымдарды, олардың айырмашылықтарын, элементтердің белгілерін, химиядағы мағынасын есте сақтауымыз керек, Д.И. Менделеевтің периодтық кестесінімен жұмыс істеуді үйренуіміз керек.
Сіз біздің сабақтың мақсатын дұрыс анықтадыңыз. Сіз дәптерде жұмыс істеуіңіз керек, сондықтан біз жұмыс дәптерін ашып, санын, айын, жылын (шеттерде), содан кейін сабақтың тақырыбын жазамыз
3. Білімді жан-жақты тексеру
Сізден "фонетикалық зарядтау"деп аталатын кішкене ауызша сұрақ-жауаптан бастайық.
1) мен карточкаларда элементтердің белгілерін көрсетемін, ал сіз қолыңызды көтерген кезде қандай элемент екеніне жауап бересіз.
H, N, Fe, Au, Hg, Ag,...(зерттелген элементтердің белгілері).
Жауаптар: радий, аргон, барий, натрий, сутегі, фосфор, самарий, иттрий, цирконий, франций, родий (жауаптар элементтерді анықтай алмайтындар үшін экрандағы слайд арқылы да тексеріледі).
Пазлдар
Барлық сұрақтар презентация слайдтарында бір-бірден.
1. Қандай химиялық элемент "Н" - ден басталып,екі "и" - мен аяқталады?
(На – три-й)
2. НКИКВЕАЛЬС
Сусын құйыңыз, химиялық элемент қалады (квас-никель)
3. Маржан полиптерінің бірінің атауындағы,сонда сіз химиялық элементтің атауын білесіз.(актиний-актиний)
4."Химиялық жыланға" сызықтардың орнына әріптер қойып, химиялық элементтердің аттарын білу Р
Жауаптар: радий, аргон, барий, натрий, сутегі, фосфор, самарий, иттрий, цирконий, франций, родий (жауаптар элементтерді анықтай алмайтындар үшін экрандағы слайд арқылы да тексеріледі).
Пазлдар
Барлық сұрақтар презентация слайдтарында бір-бірден.
Таңдамалы тест
Дұрыс жауапты көрсетіңіз (слайдтарда бір-бірден тапсырмалар).
1. Төмендегі заттардың қайсысы қарапайым зат:
а) алмаз, б) су, в) ас тұзы?
2. Төмендегі жағдайлардың қайсысында оттегі химиялық элемент ретінде әрекет етеді:
а) тыныс алу мен жануды қолдайды, б) ауа компоненттерінің бірі, в) су мен көміртегі оксидінің бөлігі, г) көптеген қарапайым және күрделі заттармен әрекеттеседі?
3. Күрделі заттар әртүрлі заттардан тұрады:
а) химиялық элементтер, Б) қарапайым заттар, в) күрделі заттар.
Жауаптар үстелде бір-бірімен қайтадан тексеріледі, содан кейін экрандағы жауаптармен тексеріліп, ұпайлар есептеледі.
Жауаптар: 1-а, 2-в, 3-а
Сынақ қондырмасы
Эллипстің орнына сәйкес элементтің атын салыңыз.
1. Қорытпаларды, жартылай өткізгіш материалдарды алу үшін матч индустриясында қолданылатын химиялық элемент деп аталады…
Фтор
2. Ақуыздар мен хлорофиллдің құрамына кіретін 1772 жылы Д. Рутерфорд ашқан химиялық элемент деп аталады…
Азот
3. 1894 жылы Д. Ж. Релей және У. Рамсай ашқан химиялық элемент ... Аргон деп аталады
4. 1771 жылы К. Шееле ашқан Элемент және оған тәуелсіз Дж.Пристли 1774 жылы ... оттегі деп аталады.
Оқушылар ауызша және жылдам қарқынмен жұмыс істейді. Мен жауаптарды кейінірек бағалау кезінде ескеру үшін ұстануға тырысамын.
Адам үшін кейбір химиялық элементтердің мәні туралы сіз ... естисіз (студенттер шағын хабарламалар дайындады).
1 оқушы. Аз дозадағы Радон жүйке жүйесіне оң әсер етеді. Сондықтан физиотерапияда кеңінен қолданылады (радон ванналары). Ол сондай-ақ онкологиялық науқастарды емдеуде қолданылады.
2 оқушы. Калий аз мөлшерде (2,7 – 5,9 г мөлшерінде) бұлшықет пен жүйке жасушаларын қоздырады, бұлшықет тонусын сақтайды, жүрек қызметін қалыпқа келтіреді, асқазан сөлінің қышқылдық дәрежесін реттейді. Оның көздері: картоп, бал, аскөк, жаңғақтар, құрма, алма шырыны, кептірілген өрік, жүзім, мейіз, Теңіз орамжапырағы, сәбіз, пияз, қызанақ, бұршақ.
Қорытынды жазбаша жұмыс
Жұмыс жеке парақшаларда орындалады, содан кейін тапсырылады.
1) Химиялық элемент деп аталады, ал оқушылар белгілерді жазады:
K, Ca, Mg, Cu, Al, N, Si, Zn, Na, P, O, S, C, H, Hg, Ba, Fe, Ag, Au.
Келесі тапсырмалар экранға шығарылады.
2) нүктелердің орнына "элемент" сөзін немесе "жай зат"сөзін салыңыз.
а) атомдар... мыс мыс сульфатының құрамына кіреді;
б)... оттегі молекуласы сутектен 16 есе ауыр ... ;
в) магний сульфидінің түзілуінде ... магний және ... күкірт атомдары қосылады;
г) су ... оттегі мен сутекке ыдырайды.
Жауаптар: а) элемент, б) қарапайым зат, в) элемент, элемент, г) қарапайым заттар.
3) заттардың формулалары берілген: NO, Br2, H, CO2, Cl2, N, F. химиялық элементтердің символдарын бір сызықпен, ал екеуі – қарапайым заттардың формулаларын атап өту.
Жауаптар: NO, Br2, H, CO2, Cl2, N, F
4) берілген формулалар: C, Na, O2, O, Cl, Ca, P4. Қайсысы білдіреді:
а) химиялық элемент,
б) жай зат,
в) химиялық элемент және жай зат?
Жауаптар: A) O, Cl B) O2, P4 B) C, Na
Жұмыс жиналып, экранда дұрыс жауаптар бар. Сіз бұл жұмыстардың бағаларын келесі сабақта білесіз.
Біздің сабағымыз аяқталады және сабақтың басында айтылған сиқыр болуы үшін біз бірнеше тәжірибені көреміз, содан кейін сабақты қорытындылаймыз.
шағым қалдыра аласыз













