|
Бөлім: |
8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбалдиева Ақбөбек Сатыбалдықызы |
|
|
Күні: |
17.09 |
|
|
Сыныбы: 8 а |
Қатысушылар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық формулалар бойынша есеп шығару (5-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты:; |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығарады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
Сабақтың басталуы Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Өткен сабақ бойынша қайталау «Сөзді ұста»ойыны. Сыныпты үш топқа бөлу. |
Атомдағы электрондардың қозғалысы тарауын қайталау үшін тарау бойынша кілттік сөздер салынған конверт топтарға таратылады. Кілт сөздер: атом, ядро, электрон қабаты, энергетикалық деңгей, энергетикалық деңгейше, s- орбиталь, p-орбиталь, сыртқы энергетикалық деңгей т.б. Мұғалім осы сөздердің анықтамасын айтады, сол кезде оқушылар тиісті сөзді бірінші болып қолымен жауып, өзіне жинайды. Бұл ойын оқушыларды шапшаңдыққа, тез ойлануға жетелейді. |
Бағалау: Көп сөз жинаған оқушыларға смайликтер таратылады. |
Презентация, оқу және сабақ мақсаттары, күтілетін нәтижелер (бағалау критерийлері) жазылған слайдтар. |
||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Жаңа сабақ тақырыбын ашу
Оқушылар жауаптары тыңдалады. Содан соң көмек ретінде бұл есепті шығарудың алгоритмі ұсыналады. Оқушылар алгоритммен танысып болған соң жұпта талқылай отырып, бұл есептің жауабын өз беттерінше есептеп шығару керек. Күрделі заттардың құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлестерін табу |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл Күрделі заттардың құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлестерін табады-1 балл |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Сабақтың басында мына есептерді шығарып беріңіз |
|
Дескриптор: Элементтердің массалық үлестері арқылы қосылыстың химиялық формуласын табады-1 балл Элемент атомдары массаларының қатынастары арқылы қышқылдың формуласын табады-1 балл |
Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
||||||||||||
|
Топтық тапсырма Жеке тапсырма |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатыңыз |
1-тапсырма: А) H2S В) H3PO4 2-тапсырма: Мына қосылыстардың қайсысында: NaCl, NaClO, NaClO3 хлордың массалық үлесі көп? 3-тапсырма: Темір купорасындағы FeSO4 * 7Н2О судың массалық үлесін есептеңіздер 1-тапсырма: А) CH4 B) H2SO4 2-тапсырма: Мына қосылыстардың қайсысында: СаСО3, С6Н12О6, Ba(NO3)2 оттектің массалық үлесі көп? 3-тапсырма: Тотияйынның CuSO4*5H2O құрамындағы мыстың массалық үлесін есептеңіздер |
Дескриптор: Хлордың массалық үлесі көп қосылысты табады-1 балл Темір купорасындағы судың массалық үлесін есептейді-1 балл Оттектің массалық үлесі көп қосылысты табады-1 балл Тотияйынның құрамындағы мыстың массалық үлесін есептейді-1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||
|
Инклюзивті тапсырмалар |
Инклюзивті тапсырмаларды оқушыға беріңіз (Тапсырмалар қарапайым болу керек және оқушыға көмек беріңіз) |
Оқушыға тұжырымдар жазылған кесте таратылады. Әр оқушы тыныштықта жеке отырып орындайды.
|
Дескриптор:
Кестені сызады-1 балл
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды-1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмысдәптерлері. |
||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Соныме нқатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық формулалар бойынша есеп шығару
Химиялық формулалар бойынша есеп шығару
|
Бөлім: |
8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатыбалдиева Ақбөбек Сатыбалдықызы |
|
|
Күні: |
17.09 |
|
|
Сыныбы: 8 а |
Қатысушылар саны 20 |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық формулалар бойынша есеп шығару (5-сабақ) |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты:; |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығарады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. |
Сабақтың басталуы Амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Өткен сабақ бойынша қайталау «Сөзді ұста»ойыны. Сыныпты үш топқа бөлу. |
Атомдағы электрондардың қозғалысы тарауын қайталау үшін тарау бойынша кілттік сөздер салынған конверт топтарға таратылады. Кілт сөздер: атом, ядро, электрон қабаты, энергетикалық деңгей, энергетикалық деңгейше, s- орбиталь, p-орбиталь, сыртқы энергетикалық деңгей т.б. Мұғалім осы сөздердің анықтамасын айтады, сол кезде оқушылар тиісті сөзді бірінші болып қолымен жауып, өзіне жинайды. Бұл ойын оқушыларды шапшаңдыққа, тез ойлануға жетелейді. |
Бағалау: Көп сөз жинаған оқушыларға смайликтер таратылады. |
Презентация, оқу және сабақ мақсаттары, күтілетін нәтижелер (бағалау критерийлері) жазылған слайдтар. |
||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. |
Жаңа сабақ тақырыбын ашу
Оқушылар жауаптары тыңдалады. Содан соң көмек ретінде бұл есепті шығарудың алгоритмі ұсыналады. Оқушылар алгоритммен танысып болған соң жұпта талқылай отырып, бұл есептің жауабын өз беттерінше есептеп шығару керек. Күрделі заттардың құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлестерін табу |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1 балл Күрделі заттардың құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлестерін табады-1 балл |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Сабақтың басында мына есептерді шығарып беріңіз |
|
Дескриптор: Элементтердің массалық үлестері арқылы қосылыстың химиялық формуласын табады-1 балл Элемент атомдары массаларының қатынастары арқылы қышқылдың формуласын табады-1 балл |
Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
||||||||||||
|
Топтық тапсырма Жеке тапсырма |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатыңыз |
1-тапсырма: А) H2S В) H3PO4 2-тапсырма: Мына қосылыстардың қайсысында: NaCl, NaClO, NaClO3 хлордың массалық үлесі көп? 3-тапсырма: Темір купорасындағы FeSO4 * 7Н2О судың массалық үлесін есептеңіздер 1-тапсырма: А) CH4 B) H2SO4 2-тапсырма: Мына қосылыстардың қайсысында: СаСО3, С6Н12О6, Ba(NO3)2 оттектің массалық үлесі көп? 3-тапсырма: Тотияйынның CuSO4*5H2O құрамындағы мыстың массалық үлесін есептеңіздер |
Дескриптор: Хлордың массалық үлесі көп қосылысты табады-1 балл Темір купорасындағы судың массалық үлесін есептейді-1 балл Оттектің массалық үлесі көп қосылысты табады-1 балл Тотияйынның құрамындағы мыстың массалық үлесін есептейді-1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
||||||||||||
|
Инклюзивті тапсырмалар |
Инклюзивті тапсырмаларды оқушыға беріңіз (Тапсырмалар қарапайым болу керек және оқушыға көмек беріңіз) |
Оқушыға тұжырымдар жазылған кесте таратылады. Әр оқушы тыныштықта жеке отырып орындайды.
|
Дескриптор:
Кестені сызады-1 балл
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды-1 балл |
ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмысдәптерлері. |
||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Соныме нқатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз














