АӘД пәнінен 10-сыныпқа арғалған сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Өмір қаіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Тұрысбеков Н.А |
|||||
|
Күні: |
13.03.2025 ж |
|||||
|
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық қару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Қырып-жою(химиялық) қаруының қолданылу белгілерін ажыратуды үйрену. Улағыш заттардан қорғану тәсілдерін қолдануды үйрену |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Химиялық қару, улағыш заттарды адам ағзасына әсері бойынша түсінік жұмыстарын жүргізу. Құндылыққа тәрбиелеу : Сөзіне берік, ісіне адал болу |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау |
Бөлімше командирі оқушыларды сапқа тұрғызып оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. АӘжТД мұғалімімен амандасады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 35 минут |
Слайд, көрнекілік, бейнетаспа көрсету. Химиялық қару – ұрыстық улы химиялық заттарды (ҰУХЗ) қолдануға негізделген жаппай зақымдау құралының бірі. ҰУХЗ улағыш заттар мен уыттылар жатады, ол адам мен жануарлар ағзасын зақымдауға арналады, сондай-ақ ҰУХЗ өсімдіктердің әр түрін зақымдау үшін қолданылатын фитотоксиконттар да жатады. Химиялық қаруларды объектілерге жеткізу үшін авиация, ракеталар, артиллерия мен инженерлік және химиялық әскери заттар қолданылады. Химиялық қарудың ұрыстық қасиеті мен өзіне тән белгілеріне мыналар жатады: -УЗ мен токсиндер өте улы болады, азғантай дозаның өзінде ауыр және өлім қаупін тудыратындай зақымдайды; -ҰУХЗ-дың тірі организмді зақымдау әрекетінің биохимиялық механизмі; -УЗ мен токсиндердің қару-жарақ пен ұрыс техникасына, ғимараттарға, құрылыстарға өтіп, ондағы қорғалмаған тірі күшін зақымдау қабілеті; -ҰУХЗ-дың белгілі бір уақыт бойы жергілікті жерді, қару-жарақты, ұрыс техникасы мен атмосферадағы өзінің зақымдау күшінің әрекет ету ұзақтығы; -қарсыластардың ҰУХЗ-ды қолдану фактісін және оның типін дер кезінде табудың қиындығын белгілеу; -тірі күшті зақымдау дәрежесі мен сипатын басқарудың мүмкін болатындығы; -химиялық қару зардаптарынан қорғану және оны жою үшін химиялық барлаудың, жеке және ұжымдық қорғану, газсыздандыру, санитарлық өңдеу, антидот және т.б. әр түрлі кешендер шарасын қолдану қажеттілігі. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
|
Бейнетаспа көрсету Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект
|
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: «Өзін өзі бағалау»
Үйге тапсырма: №2, 146-145 бет |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық қару
Химиялық қару
АӘД пәнінен 10-сыныпқа арғалған сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Өмір қаіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері |
|||||
|
Педагогтің аты: |
Тұрысбеков Н.А |
|||||
|
Күні: |
13.03.2025 ж |
|||||
|
Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық қару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Қырып-жою(химиялық) қаруының қолданылу белгілерін ажыратуды үйрену. Улағыш заттардан қорғану тәсілдерін қолдануды үйрену |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Химиялық қару, улағыш заттарды адам ағзасына әсері бойынша түсінік жұмыстарын жүргізу. Құндылыққа тәрбиелеу : Сөзіне берік, ісіне адал болу |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру сәті.Оқытушы-ұйымдастырушы сапқа тұрғызады, взвод командирінен рапорт қабылдайды. Оқушылармен амандасады, түгендейды, киім үлгілерін тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру. Өткен тапсырманы сұрау |
Бөлімше командирі оқушыларды сапқа тұрғызып оқытушы-ұйымдастырушыға рапорт береді. АӘжТД мұғалімімен амандасады. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
АӘжТД оқулық
|
||
|
Жаңа сабақ кезеңі 35 минут |
Слайд, көрнекілік, бейнетаспа көрсету. Химиялық қару – ұрыстық улы химиялық заттарды (ҰУХЗ) қолдануға негізделген жаппай зақымдау құралының бірі. ҰУХЗ улағыш заттар мен уыттылар жатады, ол адам мен жануарлар ағзасын зақымдауға арналады, сондай-ақ ҰУХЗ өсімдіктердің әр түрін зақымдау үшін қолданылатын фитотоксиконттар да жатады. Химиялық қаруларды объектілерге жеткізу үшін авиация, ракеталар, артиллерия мен инженерлік және химиялық әскери заттар қолданылады. Химиялық қарудың ұрыстық қасиеті мен өзіне тән белгілеріне мыналар жатады: -УЗ мен токсиндер өте улы болады, азғантай дозаның өзінде ауыр және өлім қаупін тудыратындай зақымдайды; -ҰУХЗ-дың тірі организмді зақымдау әрекетінің биохимиялық механизмі; -УЗ мен токсиндердің қару-жарақ пен ұрыс техникасына, ғимараттарға, құрылыстарға өтіп, ондағы қорғалмаған тірі күшін зақымдау қабілеті; -ҰУХЗ-дың белгілі бір уақыт бойы жергілікті жерді, қару-жарақты, ұрыс техникасы мен атмосферадағы өзінің зақымдау күшінің әрекет ету ұзақтығы; -қарсыластардың ҰУХЗ-ды қолдану фактісін және оның типін дер кезінде табудың қиындығын белгілеу; -тірі күшті зақымдау дәрежесі мен сипатын басқарудың мүмкін болатындығы; -химиялық қару зардаптарынан қорғану және оны жою үшін химиялық барлаудың, жеке және ұжымдық қорғану, газсыздандыру, санитарлық өңдеу, антидот және т.б. әр түрлі кешендер шарасын қолдану қажеттілігі. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
|
Бейнетаспа көрсету Суреттер сызбаларды сызу Тірек сызбалар Кесте Конспект
|
||
|
Қорытынды кезең Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Сұрақтар мен тапсырмалар: «Өзін өзі бағалау»
Үйге тапсырма: №2, 146-145 бет |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз



















