Алматы облысы
Қаратал ауданы
«Оян ауылындағы МДШО бар орта мектебі » КММ
Химия пәні мұғалімі
Есимбекова Айнур Жанатовна
|
Күні: Date: Сынып: 8 grade: Сабақтың тақырыбы The theme of the lesson: |
Мұғалімнің аты-жөні: Teacher's Name: Ainur Yessimbekova Қатысқандар: 9 Attended: Қатыспағанда: Absent:0 Химиялық реакция типтері Types of chemical reactions |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) During the lesson, the goal to achieve |
8.2.2.1 -бастапқы және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық реакцияларды жіктеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты Lesson objectives: |
Барлық оқушылар:химиялық реакцияларды жіктеуді біледі; Көпшілік оқушылар: химиялық реакция саны мен құрамы бойынша жіктейді; Кейбір оқушылар: химиялық реакция типтерін жіктеп, әрбір реакцияны ажыратады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Еvaluation сriteria |
-Бастапқы және түзілген заттарды саны мен құрамы бойынша химиялық реакциялерды жіктейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар Language objectives:
|
Жай заттар, күрделі заттар, өнім, реагент, газ, ыдырау. Диалог және жазу үшін пайдалынатын сөз тіркестерінің жинағы: And chemical reactions ................classification, reason.......... The reaction is a compound substance, as a result............educated As a result, several simple or complex subjects are involved........ Transform complex objects into multiple objects........... As a result of simple and complex subjects..........forms Мен химиялық реакцияларды ................жіктедім, себебі.......... Реакцияға бір күрделі зат түсіп, нәтижесінде............түзіледіды Бірнеше жай немесе күрделі заттар қатысады,нәтижесінде........ Күрделі заттардың бір неше затқа айналыу,..........табылады Жай және күрделі заттар нәтижесінде..........түзіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау жауапкершілік қарым-қатынас жасау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, математика, жаратылыстану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.2А Химиялық құбылыстар .химиялық теңдеулер жай және күрделі заттар, химиялық реакциялар тақырыбтарынан алған білімдер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы Move of the lesson: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Move of the lesson: |
Сабаққа жоспарланған жаттығулар түрлері: Tasks and exercises: |
Ресурстар Resurse: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе 3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1) Амандасу, сабаққа дайындығын тексеру; Good afternoon dear children! I’m very glad to see you! How are you today? What date is it today? Who is absent today? 2) Психалогиялық ахуал қалыптастыру арқылы топқа бөлу. " Choose and choose" method «Таңда да, таста » әдісі In a twisting exercise, each student plays a snow Piece on the table that is 22 seconds apart, throwing to each other.The teacher receives a" stop " piece of snow in front of each student sitting in a group by the titles inside. Ширату жаттығуы арқылы әр оқушылар үстелдің үстінде тұрған қар кесегін 22 секунд бір біріне лақтырып ойнайды.Мұғалім «Тоқта» дегенде әр оқушы алдындағы қар кесегін алады және ішіндегі жазулар бойынша топқа отырады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға ашық сұрақтар қоя отырып, бүгінгі өтетін сабақтың тақырыбы ашылады. 1 – топ А+В = АВ қосылу реакциясы 2 – топ АВ = А + В айырылу реакциясы 3 – топ Д+АС=ДС+А орын басу реакциясы 4 – топ АС+ВД=АД+ВС орын алмасу реакциясы
|
Смайликтер Stiker |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Main part:
10мин
5 мин.
14 мин |
Тапсырма №1 ТЖ. «Үштік» әдіс (Ойлан, жұптас, бөліс ) бойынша жаңа білімді меңгеру.
ҚБ «От шашу» әдісі арқылы бағалынады және не үшін сол бағаны бергеніне топ басшысы кері байланыс береді.
Тапсырма №2 ЖЖ. «Сәйкестікті тап»
Дескриптор:
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды және сол бағаға кері байланыс береді.
Тапсырма№3 «Кім жылдам?» әдісі ЖЖ. А- тапсырма Химиялық типтер бойынша жіктеу Classification by chemical types
Дескриптор: Химиялық реакция типтерін ажырата біледі; ҚБ «Жарайсындар» әдісі В- тапсырма Реакция теңдеулерін аяқтап, типтерін жіктеу Finish the reaction equations and the classification of the types Mg+O2= ….. CH4= … .+ ….. Fe + HCl = …. …. + ….. Na Cl2+ H2SO4= …. …. +…. ….. Дескриптор: Химиялық реакция теңдеулерін жазады және типтерін ажырата біледы. ҚБ «Сыйлық беру » (конфет, қалам т.б) әдісі арқылы бағалынады және сыйлық алған оқушы «Жарайсың», «Керемет» / Well Done, Great ,сөздерімен ынталандырылады. С- тапсырма
Реакция
теңдеулерін аяқтап, олардың коэффициенттерін қойып типтерін
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Алматы
облысы Қаратал
ауданы «Оян ауылындағы МДШО бар
орта мектебі » КММ Химия пәні
мұғалімі Есимбекова Айнур
Жанатовна
Күні:
Date:
Сынып:
8
grade:
Сабақтың
тақырыбы The theme of the
lesson:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Teacher's
Name:
Ainur
Yessimbekova
Қатысқандар:
9
Attended:
Қатыспағанда: Absent:0
Химиялық реакция
типтері Types of chemical
reactions Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) During the lesson, the goal
to achieve
8.2.2.1 -бастапқы
және түзілген заттардың саны мен құрамы бойынша химиялық
реакцияларды жіктеу
Сабақтың
мақсаты Lesson
objectives:
Барлық
оқушылар:химиялық реакцияларды
жіктеуді біледі;
Көпшілік
оқушылар: химиялық реакция саны мен
құрамы бойынша жіктейді; Кейбір
оқушылар: химиялық реакция типтерін
жіктеп, әрбір реакцияны
ажыратады.
Бағалау
критерийі
Еvaluation
сriteria -Бастапқы және түзілген заттарды саны мен
құрамы бойынша химиялық реакциялерды
жіктейді;
Тілдік
мақсаттар
Language
objectives:
Жай заттар,
күрделі заттар, өнім, реагент, газ,
ыдырау.
Диалог және
жазу үшін пайдалынатын сөз тіркестерінің
жинағы:
And chemical reactions
................classification, reason.......... The reaction is a
compound substance, as a result............educated As a result,
several simple or complex subjects are involved........ Transform
complex objects into multiple objects........... As a result of
simple and complex
subjects..........forms
Мен химиялық реакцияларды
................жіктедім,
себебі..........
Реакцияға бір күрделі зат
түсіп,
нәтижесінде............түзіледіды
Бірнеше жай немесе күрделі
заттар
қатысады,нәтижесінде........
Күрделі заттардың бір неше
затқа
айналыу,..........табылады Жай және күрделі заттар
нәтижесінде..........түзіледі
Құндылықтар
Шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау жауапкершілік қарым-қатынас
жасау
Пәнаралық
байланыс
Биология, математика,
жаратылыстану.
Алдыңғы
білім
7.2А
Химиялық құбылыстар .химиялық
теңдеулер жай және күрделі заттар, химиялық реакциялар
тақырыбтарынан алған білімдер.
Сабақ барысы Move of the
lesson:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Move of the
lesson:
Сабаққа жоспарланған
жаттығулар
түрлері:
Tasks and
exercises:
Ресурстар Resurse: Кіріспе
3
мин 3
мин
Ұйымдастыру
кезеңі
1)
Амандасу, сабаққа
дайындығын тексеру;
Good afternoon dear
children!
I’m very glad to see you! How
are you today?
What date is it today? Who is
absent today?
2) Психалогиялық ахуал
қалыптастыру арқылы топқа
бөлу.
" Choose and choose"
method
«Таңда да, таста »
әдісі
In a twisting exercise, each
student plays a snow Piece on the table that is 22 seconds apart,
throwing to each other.The teacher receives a" stop " piece of snow
in front of each student sitting in a group by the titles
inside.
Ширату жаттығуы
арқылы әр оқушылар үстелдің үстінде тұрған қар кесегін 22 секунд
бір біріне лақтырып ойнайды.Мұғалім «Тоқта» дегенде әр оқушы
алдындағы қар кесегін алады және ішіндегі жазулар бойынша топқа
отырады.
«Миға шабуыл»
әдісі арқылы оқушыларға ашық сұрақтар қоя отырып, бүгінгі өтетін
сабақтың тақырыбы
ашылады.
1 – топ А+В = АВ
қосылу реакциясы
2 – топ АВ = А +
В айырылу реакциясы
3 –
топ Д+АС=ДС+А орын басу
реакциясы
4 –
топ АС+ВД=АД+ВС орын алмасу
реакциясы
Смайликтер
Stiker Негізгі
бөлім Main part:
10мин
5
мин.
14
мин
Тапсырма
№1
ТЖ. «Үштік» әдіс (Ойлан,
жұптас, бөліс ) бойынша жаңа білімді
меңгеру.
ҚБ «От шашу»
әдісі арқылы бағалынады және не
үшін сол бағаны бергеніне топ басшысы кері байланыс
береді.
Тапсырма
№2
ЖЖ.
«Сәйкестікті тап»
Реакция
теңдеулері Reaction
equations
Химиялық
реакция типтері
Types of chemical
reactions
Химиялық
типтердық әріптермен
өрнектеу Chemical type
lettering
C+2H2=CH4
Zn+2HCl=ZnCl2+H2
AgNO3+NaCl=AgCl+NaNO3 2HgO=2Hg+O2
Айрылу
Қосылу
Орын
басу алмасу
АС+ВД=АД+ВС
А+В=АВ
Д+АС=ДС+А
ВС=В+С
Дескриптор:
Химиялық реакция
типтерін ажырата біледі;
Химиялық реакция
теңдеулерін жазады;
Көп нүктенің
орнына тиісті сандарды (коэффицент) қойып,
теңестіреді.
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы
бағалайды және сол бағаға кері байланыс
береді.
Тапсырма№3
«Кім
жылдам?» әдісі
ЖЖ. А-
тапсырма
Химиялық типтер бойынша
жіктеу
Classification by chemical
types
CaCO3=CaO+CO2
Mg+2HCl=MgCl2+H2
Ca+Cl2=CaCl2
KOH+HCl=KCl+H2O
Дескриптор:
Химиялық реакция
типтерін ажырата біледі;
ҚБ «Жарайсындар»
әдісі
В- тапсырма
Реакция
теңдеулерін аяқтап, типтерін
жіктеу
Finish the reaction equations
and the classification of the
types
Mg+O2=
…..
CH4= … .+
…..
Fe + HCl = …. ….
+ …..
Na
Cl2+
H2SO4= …. …. +….
…..
Дескриптор:
Химиялық реакция
теңдеулерін жазады және типтерін ажырата
біледы.
ҚБ «Сыйлық беру »
(конфет, қалам т.б) әдісі арқылы бағалынады және сыйлық алған оқушы
«Жарайсың», «Керемет» / Well Done, Great
,сөздерімен
ынталандырылады.
С- тапсырма
Реакция
теңдеулерін аяқтап, олардың коэффициенттерін қойып типтерін
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













