|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: А.Тихоненко атындағы ОЖББМ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кужаниязова А.А. |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық реакция типтері |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.1- химиялық реакциялардың бастапқы және түзілген заттардың құрамы мен саны бойынша жіктеу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жазу арқылы айырмашылығы мен ұқсастығын жіктеу арқылы білімін көрсетеді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жаза алады. Оның айырмашылығы мен ұқсастығын жіктейді Теңдеуді арқылы білімін көрсетеді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жазу, оқу және тыңдау арқылы сыни ойлай отырып топтық және жеке жұмыстар жасайды. Реактив, реагент, өнім түсінікерін айту. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлай отырып қарым- қатынас жасап қамқорлық көрсету арқылы оқушылардың жауапкершілікке баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстнау. Химия. 7.2.2.1-7.2.2.5 |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау; 7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу; 7.2.2.3 сутек газының сапалық реакциясын білу және оны жүзеге асыру; 7.2.2.4 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу; 7.2.2.5 көмірқышқыл газының сапалық реакциясын білу және оны жүзеге асыру; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
(с, ж)«конверт сұрақ» Ашық сұрақ. Қандай химиялық теңдеу құра аласыңдар? Топтастыру: химиялық реакция типтері бойынша. |
Конверт, АКТ. Теңдеулер жазылған А4 |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т)Мағынаны тану: І топ қосылу және айырылу реакциясы. ІІ топ алмасу мен орынбасу реакциясы. Топта талқылап оны постерге жазып қорғау.(топтық бағалау) Тұсау кесер арқылы мұғалімнің толықтырылуы. ( Ө.Ж)«Акварум» әдісі. Теңдеуді аяқтап оның қай типке жататынын айтып теңестіру. 1)K2O + SO3 K2SO4 2) AgNO3 + NaCl AgCl + NaNO3 3) ZnSO3 + 2HCl ZnCl2 + H2O +SO2 4) CuCl2 + Fe Cu + Fe Cl2 5)
MgCO3
6) 2KClO3 2KCl + 3O2 7) CuO + 2HCl CuCl2 + H2O 8) 2H2 + O2 2H2O 9) Fe + CuCl2 Fe Cl2 + Cu 10) 2Na + 2HCl 2Na Cl + H2 «сенесің ба, сенбейсің ба?» 1.Мына реакция типі орынбасу реакциясына жатады ма? HNO3 + KOH = KNO3 + H2O 2.Реакцияның типін
анықтаңыз PbO + H2
3.Егер химиялық реакция схемасы: А + ВД АД + В болса, онда реакция типі: 4.Егер химиялық реакция схемасы: АВ + СД АС + ВД болса, онда реакция типі:
|
А3 форматы, маркер, оқулық, қалам. Аквариумнің орына банка әкелемін. Қима сұрақтар салу.
АКТ бойынша сұаққа жауап жазады дәптерге. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Не үйрендім? Кімнен үйрендім? Не үшін үйрендім? әдісі бойынша. |
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Акварум» әдісі бойынша оқушының жауапкершілігін, сын тұрғысынан ойлауын және қабілетін ашу. |
Қалыптастырушы бағалау және Не үйрендім? Кімнен үйрендім? Не үшін үйрендім? әдісі бойынша. Критериалдық бағалау. |
АКТ қауіпсіздігі. Позитивті көңіл күй орнату, бірін- бірі құрметтеу. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық реакция типтері
Химиялық реакция типтері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: А.Тихоненко атындағы ОЖББМ |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кужаниязова А.А. |
|||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық реакция типтері |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.1- химиялық реакциялардың бастапқы және түзілген заттардың құрамы мен саны бойынша жіктеу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жазу арқылы айырмашылығы мен ұқсастығын жіктеу арқылы білімін көрсетеді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жаза алады. Оның айырмашылығы мен ұқсастығын жіктейді Теңдеуді арқылы білімін көрсетеді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Қосылу, айырылу, алмасу, орынбасу химиялық реакция типтерін жазу, оқу және тыңдау арқылы сыни ойлай отырып топтық және жеке жұмыстар жасайды. Реактив, реагент, өнім түсінікерін айту. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сын тұрғысынан ойлай отырып қарым- қатынас жасап қамқорлық көрсету арқылы оқушылардың жауапкершілікке баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстнау. Химия. 7.2.2.1-7.2.2.5 |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау; 7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу; 7.2.2.3 сутек газының сапалық реакциясын білу және оны жүзеге асыру; 7.2.2.4 кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу; 7.2.2.5 көмірқышқыл газының сапалық реакциясын білу және оны жүзеге асыру; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
(с, ж)«конверт сұрақ» Ашық сұрақ. Қандай химиялық теңдеу құра аласыңдар? Топтастыру: химиялық реакция типтері бойынша. |
Конверт, АКТ. Теңдеулер жазылған А4 |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т)Мағынаны тану: І топ қосылу және айырылу реакциясы. ІІ топ алмасу мен орынбасу реакциясы. Топта талқылап оны постерге жазып қорғау.(топтық бағалау) Тұсау кесер арқылы мұғалімнің толықтырылуы. ( Ө.Ж)«Акварум» әдісі. Теңдеуді аяқтап оның қай типке жататынын айтып теңестіру. 1)K2O + SO3 K2SO4 2) AgNO3 + NaCl AgCl + NaNO3 3) ZnSO3 + 2HCl ZnCl2 + H2O +SO2 4) CuCl2 + Fe Cu + Fe Cl2 5)
MgCO3
6) 2KClO3 2KCl + 3O2 7) CuO + 2HCl CuCl2 + H2O 8) 2H2 + O2 2H2O 9) Fe + CuCl2 Fe Cl2 + Cu 10) 2Na + 2HCl 2Na Cl + H2 «сенесің ба, сенбейсің ба?» 1.Мына реакция типі орынбасу реакциясына жатады ма? HNO3 + KOH = KNO3 + H2O 2.Реакцияның типін
анықтаңыз PbO + H2
3.Егер химиялық реакция схемасы: А + ВД АД + В болса, онда реакция типі: 4.Егер химиялық реакция схемасы: АВ + СД АС + ВД болса, онда реакция типі:
|
А3 форматы, маркер, оқулық, қалам. Аквариумнің орына банка әкелемін. Қима сұрақтар салу.
АКТ бойынша сұаққа жауап жазады дәптерге. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Не үйрендім? Кімнен үйрендім? Не үшін үйрендім? әдісі бойынша. |
|
||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||
|
«Акварум» әдісі бойынша оқушының жауапкершілігін, сын тұрғысынан ойлауын және қабілетін ашу. |
Қалыптастырушы бағалау және Не үйрендім? Кімнен үйрендім? Не үшін үйрендім? әдісі бойынша. Критериалдық бағалау. |
АКТ қауіпсіздігі. Позитивті көңіл күй орнату, бірін- бірі құрметтеу. |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













