Қысқа мерзімді жоспар
Қ.Дүтбаева атындағы Атырау гуманитарлық колледжі
Сабақтың тақырыбы: 3.1.1 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
Бағыт: Педагогикалық
Модуль/пән атауы: химия
Педагог: Джапанова А.Б
І.Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 1(9) мдт
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың мақсаты: Химиялық реакцияның жылдамдығын анықтау
Сабақтың міндеті: - Химиялық реакцияның жылдамдығы туралы ұғымды түсіндіреді;
-
Реакциялардың орташа жылдамдығын есептейді;
-
Біртекті және гетерогенді химиялық реакциялардың жылдамдығын есептейді;
-
Химиялық реакция жылдамдығына әсер етуші факторларды түсіндіреді.
Күтілетін нәтижелер: Гомогенді және гетерогенді реакциялардағы реакция жылдамдығы өзгерісін формуланы қолданып есептей алады;
Қажетті ресурстар: Презентация, оқулық, үлестірмелі материалдар
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Студенттің іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 2 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастарады |
«Хат» әдісі арқылы білім алушыларды топқа бөлу. Білім алушылар тақтада ілініп тұрған почта жәшігінен хаттар алады. Хатта адасқан әріптер орналасқан, сол әріптер сөз құрастырып 3 топқа бөлінеді, және осы сөздерге анықтама береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!, Өте жақсы! , Жақсы!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Хат» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин |
«4 сурет 1 сөз» әдісі жаңа тақырыпты ашу мақсатында қоданылады. Әр білім алушы өз ойымен бөліседі, өзгенің пікірін толықтырады.
. |
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында берілген суреттерді болжау арқылы сабақтың тұжырымдамасын анықтайды. - Осы төрт суретті бір-бірімен не байланыстырады?
Білім алушылар сөзді анықтағаннан кейін, сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқыту нәтижесі айтылады. |
ҚБ : Білім алушылар бас бармақ әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 3 мин. |
«РРР» әдісі 1 қадам – сабаққа дайындық кезеңі (презентация) |
1 – топ тапсырмасы: «Ақыл картасы» әдісі бойынша әр топқа кесте беріледі.
Топтарға берілетін сұрақ:
Бағалау критерийі: Химиялық реакцияның жылдамдығы туралы ұғымды түсіндіреді. ҚБ.«Бағалау парағы» топ ішіндегі студенттерді бағалайды.
2 – топ тапсырмасы: «Кластер» әдісі арқылы «Химиялық реакция жылдамдығына әсер етуші факторларын» сызбанұсқа арқылы көрсетіңіз және әрқайсына жеке анықтама беріп, мысал келтіріңіз.
Химиялық реакция жылдамдығына әсер етуші факторлдар
3-топ тапсырмасы: «Шар және ас содасы» тәжірибесі Қажетті реактивтер мен құрал-жабдықтар: - сірке қышқылы - ас содасы - шар - бөтелке Нұсқаулық: 1. Екі түрлі шарға екі қасықтан сода салып аламыз; 2. Екі бөтелкеге сірке қышқылынан құямыз; 3. Бөтелкеге екі түрлі шарды кигізіп аламыз; 4. Соңында шарды көтеріп, сірке қышқылымен соданы котеріп, араластырамыз. Білім алушыларға сұрақ: Тәжірибеде не байқалды, реакция теңдеуін жаз?
|
Топтар постерге осы кесте бойынша өз ойларын ортаға салып талқылайды. Дескриптор:
Дескриптор:
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
ҚБ. Ауызша мадақтау
|
Химия 10 сынып Авторлары: М.К.Оспанова К.С.Аухадиева Т.Г.Белоусова
Таратпа қағаздары
10-сынып оқулығы; Жұмыс дәптерлері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық және жұптық жұмыс 7 мин
5 минут
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Ерекше білімді қажет ететін оқушылардың кажеттілігін ескеріп «True\False» тапсырмасын алады. Тиімділігі: Біртекті және әртекті химиялық реакция сипаттамаларын сәйкестендіреді, кітапмен жұмыс жасайды. |
«Жұптық» жұмыс
|





















