|
Білім беру ұйымының атауы |
Шымкент қаласы Терешкова атындағы №31 ЖОББМ |
|
|
Бөлім: |
9.1С Химиялық реакция жылдамдығы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Пазылова Сабира Маликовна |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 9 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакциялардың жылдамдығы. Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер ететін факторлар. №2көрсетілім «Әртүрлі реакциялар жылдамдығы». № 6зертханалық тәжірибе «Реакция жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 -реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру 9.3.2.2 -реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушы: Реакция жылдамдығы ұғымын біледі Реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтайды Бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан сипаттайды. |
|
|
Бағалау критерилері |
Химиялық реакция жылдамдығын анықтамасын және формуласын ажырата алады Гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін құрады Химиялық реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізеді |
|
|
Ойлау дағдыларын деңгейі |
Білу және түсіну.Қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 4 мин. |
Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. «Өзіме, көршіме» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастарады 2. Оқушыларды “Random group” бағдарламасы арқылы топтарға біріктіру. 3. Үй жұмысын тексеру , пысықтау және бағалау мақсатында арнайы сайтқа дайындалған сұрақтарға жауап береміз: https://quizlet.com/ |
Оқушылар бір-біріне тілек айтады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. “Random group”бағдарламасы бойынша 3 топқа бірігеді.. Quizlet платформасынан оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы арқылы бағалайды |
АКТ Қазіргі жағдайда) ДК экраны https://quizlet.com/572973944/
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
ІІ. Вдеометафора әдісі. арқылы оқушыларға химиялық реакция жылдамдығы туралы бейнематериал көрсетіледі. Сабақтың тақырыбы жарияланып, мақсаттары нақтыланады Мұғалім презентация слайдтарымен химиялық реакция жылдамдығына анықтама береді,гомогенді және гетерогенді реакцияларды түсіндіреді |
Оқушылар видеороликті қарау арқылы әр оқушы өз оймен бөліседі.Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. 1. Химиялық реакция дегеніміз не? 2.Жылдамдық пен химиялық реакцияның жылдамдығы деген не, олардың арасындағы байланысты ұштастыра отырып мысалдар келтіру? 2. Химиялық реакция жылдамдығын арттыру немесе төмендетудің өндіріс пен тұрмыста қандай тиімді және тиімсіз жақтары бар? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Презентация Слайд1-6 Жұмыс дәптер. 9 сынып оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 минут
|
ІІІ. «Ой қозғау» әдісі бoйыншa тапсырма. Бұл кезеңнің мақсаты-оқушылардың белсенділігін арттыру, не білетінін анықтау. № 2 көрсетілім "Әртүрлі реакциялар жылдамдығы" Жұмыс барысы: Оқушыларға әр түрлі реакцияларды көрсету. 1. мыс (II) сульфаты мен калий гидроксиді мыс сульфатының шапшаң көгілдір шөгіндісін береді. 2. натрий тиосульфаты ерітіндісіне тұзды қышқылдың бірнеше тамшысын қосқанда уақыт өте ақ-сары кристалды тұнба түзіледі. Назар аударыңыз: Қорғау көзілдірігін киіңіз. |
ІІІ. Байқалған құбылысты талдайды, оқушыларды реакция жылдамдығын өзгертуді білудің маңыздылығы туралы қорытындысын дәптерге жазады . |
Дескриптор: Бiлiм aлушы жaлпы 2 бaлл -реакция теңдеулерін жазады -химиялық реакция жыл-дамдығын тұ-жырымдайды;
|
https://www.youtube.com/watch?v=I6QbHIYzc3M
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕБҚ 3минут |
«Epкін тaлқылaу» әдici ЕБҚ eтeтiн oқушы үшiн сұpaқтарғa жaзбaша opындaйды жәнe cурeтке бaйлaныcты кестені толтырады. Кepeк бoлғaн жaғдaйда мұғaлiм нeмeсе oқушы көмeк бepe aлaды. |
Тапсырма № 1 а) сұрақтарға жауап жазады; б) суретке мұқият қарап, кестені толтырады .
|
Дескриптор: Бiлiм aлушы жaлпы 2 бaлл - Химиялық реакция жылдамдығына анықтама беріңіп, әсеретуші фактрлерді жазады; 1 бaлл - гомогенді /геторогенді реакцияның жылдамдығына анықтама беріп, өpнегiн жазады; 1 балл |
Слйд 9 Жұмыс дәптер. 9 сынып оқулық Қосымша 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тoп жұмыcы 10 минут |
”Эксперимент” әдісі. №6 Зертханалық жұмыс « Реакция жылдамдығына температура,концентрация мен бөлшектер өлшемінің әсері» 3 топқа тапсырмалары беріледі. Зертханалық жұмысты бастамас бұрын оқушылар қауіпсіздік техникасы ереже-лерін қайталап, қауіпсіздік журналына қол қояды. |
Тапсырма № 2 1- топқа Реакцияның жылдамдығына температура-ның әсерін; 2-топқа концентрацияның әсерін; 3-топқа бөлшектер өлшемінің әсерін зерттеу.
|
Дескриптор: Бiлiм aлушы жaлпы 3 бaлл -кестеге бақыла-ған құбылыс -тарды түсінді-реді -реакция теңдеу-інқұрастырады - қоры тынды жазады.
|
Слайд 10-13 Қосымша2
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
|
«Есептер сыры» әдісі арқылы оқушылар оқулықтағы берілген формулаларды қолдана отырып,орташа жылдамдықты анықтау үшін есептер шығаруды ұсынамын. Оқушыларға өзара бағалау жүргізуді ұсынамын. Тапсырманы орындау барысында жан-жақты əрі нақты көмек қажет ететін оқушыларға сөзбен қолдау көрсетіп,қажетті ресурстарды ұсынамын. Оқушылар есепті шығарып болғанда жауаптар көрсетіледі |
Тапсырма № 2
Әр топтесеп жазылған
кеспе қағаздары алады< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Білім беру ұйымының
атауы Шымкент қаласы Терешкова
атындағы №31 ЖОББМ Бөлім: 9.1С Химиялық реакция
жылдамдығы Педагогтің
аты-жөні: Пазылова Сабира Маликовна Күні: Сыныбы: 9
а Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы:
Химиялық
реакциялардың жылдамдығы. Химиялық реакциялар жылдамдығына әсер
ететін факторлар.
№2көрсетілім «Әртүрлі
реакциялар жылдамдығы». № 6зертханалық тәжірибе «Реакция
жылдамдығына температура, концентрация мен бөлшектер өлшемінің
әсері» Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
9.3.2.1
-реакция жылдамдығы ұғымын түсіндіру
9.3.2.2
-реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды анықтау және оны
бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан
түсіндіру Сабақтың
мақсаты:
Білім
алушы:
Реакция жылдамдығы
ұғымын біледі
Реакция жылдамдығына
әсер ететін факторларды
анықтайды
Бөлшектердің
кинетикалық теориясы тұрғысынан
сипаттайды.
Бағалау
критерилері
Химиялық
реакция жылдамдығын анықтамасын және формуласын ажырата
алады
Гомогенді
және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін
құрады Химиялық
реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер
жүргізеді
Ойлау дағдыларын
деңгейі
Білу және
түсіну.Қолдану Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 4
мин.
Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. «Өзіме, көршіме»
әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастарады 2. Оқушыларды “Random group”
бағдарламасы арқылы топтарға
біріктіру.
3. Үй жұмысын тексеру , пысықтау және бағалау
мақсатында арнайы сайтқа дайындалған сұрақтарға жауап
береміз: https://quizlet.com/
Оқушылар бір-біріне тілек айтады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын
оятады.
“Random group”бағдарламасы
бойынша 3 топқа
бірігеді.. Quizlet платформасынан оқушылар сұрақтарға жауап
береді. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан
оқушыларды
«Бас
бармақ» әдісі арқылы арқылы
бағалайды
АКТ
Қазіргі
жағдайда)
ДК
экраны
https://quizlet.com/572973944/
Негізгі
бөлім
Жаңа сабаққа
кіріспе
5
мин
ІІ. Вдеометафора
әдісі.
арқылы
оқушыларға химиялық реакция жылдамдығы
туралы бейнематериал көрсетіледі.
Сабақтың тақырыбы жарияланып, мақсаттары
нақтыланады
Мұғалім презентация слайдтарымен химиялық реакция
жылдамдығына анықтама береді,гомогенді және гетерогенді
реакцияларды түсіндіреді
Оқушылар видеороликті
қарау арқылы әр оқушы өз оймен бөліседі.Өзгенің пікірін
толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау
жасайды.
1. Химиялық реакция дегеніміз
не?
2.Жылдамдық
пен химиялық реакцияның жылдамдығы деген не, олардың
арасындағы байланысты ұштастыра отырып мысалдар
келтіру? 2. Химиялық реакция жылдамдығын арттыру немесе төмендетудің
өндіріс пен тұрмыста қандай тиімді және тиімсіз жақтары
бар? Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
Презентация
Слайд1-6
Жұмыс
дәптер.
9 сынып
оқулық
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
5
минут
ІІІ. «Ой қозғау»
әдісі бoйыншa
тапсырма.
Бұл кезеңнің
мақсаты-оқушылардың белсенділігін арттыру, не білетінін
анықтау.
№ 2 көрсетілім
"Әртүрлі реакциялар
жылдамдығы" Жұмыс
барысы: Оқушыларға әр түрлі
реакцияларды көрсету. 1. мыс (II) сульфаты мен калий
гидроксиді мыс сульфатының шапшаң көгілдір шөгіндісін
береді. 2. натрий тиосульфаты
ерітіндісіне тұзды қышқылдың бірнеше тамшысын қосқанда уақыт өте
ақ-сары кристалды тұнба
түзіледі. Назар
аударыңыз:
Қорғау көзілдірігін
киіңіз. ІІІ.
Байқалған құбылысты талдайды,
оқушыларды реакция жылдамдығын өзгертуді білудің маңыздылығы туралы
қорытындысын дәптерге жазады
.
Дескриптор: Бiлiм
aлушы жaлпы 2
бaлл
-реакция теңдеулерін
жазады
-химиялық реакция
жыл-дамдығын тұ-жырымдайды;
https://www.youtube.com/watch?v=I6QbHIYzc3M
ЕБҚ 3минут «Epкін тaлқылaу»
әдici
ЕБҚ eтeтiн oқушы үшiн
сұpaқтарғa жaзбaша opындaйды жәнe cурeтке бaйлaныcты кестені
толтырады. Кepeк бoлғaн жaғдaйда мұғaлiм
нeмeсе oқушы көмeк бepe
aлaды.
Тапсырма №
1
а) сұрақтарға жауап
жазады;
б) суретке мұқият
қарап, кестені
толтырады
.
Дескриптор: Бiлiм
aлушы
жaлпы 2
бaлл
- Химиялық реакция жылдамдығына
анықтама беріңіп, әсеретуші фактрлерді жазады; 1
бaлл - гомогенді /геторогенді
реакцияның жылдамдығына анықтама беріп, өpнегiн жазады; 1
балл
Слйд
9
Жұмыс
дәптер.
9 сынып
оқулық Қосымша
1 Тoп
жұмыcы 10
минут ”Эксперимент” әдісі. №6 Зертханалық
жұмыс « Реакция жылдамдығына
температура,концентрация мен бөлшектер өлшемінің
әсері» 3 топқа тапсырмалары
беріледі.
Зертханалық
жұмысты бастамас бұрын оқушылар
қауіпсіздік техникасы ереже-лерін қайталап, қауіпсіздік журналына
қол қояды. Тапсырма
№ 2
1- топқа
Реакцияның жылдамдығына температура-ның
әсерін;
2-топқа
концентрацияның әсерін;
3-топқа
бөлшектер өлшемінің әсерін
зерттеу.
Жұмыс
барысы реакция теңдеуі
не байқадың?
Дескриптор: Бiлiм
aлушы
жaлпы 3
бaлл
-кестеге бақыла-ған
құбылыс
-тарды
түсінді-реді
-реакция
теңдеу-інқұрастырады
- қоры тынды
жазады.
Слайд
10-13
Қосымша2
10
минут
«Есептер
сыры» әдісі арқылы оқушылар
оқулықтағы берілген формулаларды қолдана отырып,орташа жылдамдықты
анықтау үшін есептер шығаруды ұсынамын. Оқушыларға өзара бағалау
жүргізуді ұсынамын.
Тапсырманы орындау барысында жан-жақты əрі нақты көмек
қажет ететін оқушыларға сөзбен қолдау көрсетіп,қажетті ресурстарды
ұсынамын.
Оқушылар есепті шығарып болғанда жауаптар
көрсетіледі
Тапсырма №
2
Әр топтесеп жазылған
кеспе қағаздары алады< | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















