Сабақтың
басы
7
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
Өткен сабақта
қандай тақырып өтілді? Химиялық реакциялардың жылу
эффектісі және оның маңызы.
«Qaz
math» платформасымен 3 топқа
бірігеді. Топқа бірігу үшін топ басшылары
таңдалады.
Сабақтың
тақырыбын ашу үшін «Ой шақыру»
кезеңі
«Адасқан сөздер»
әдісі. Шашыраған әріптер ішінен сөздерді тап, оларды
белгіле.
К
|
Ү
|
К
|
І
|
Р
|
Т
|
Қ
|
Т
|
Н
|
Ш
|
Б
|
Р
|
Х
|
П
|
Л
|
И
|
В
|
Е
|
Р
|
М
|
О
|
Р
|
И
|
Й
|
Қ
|
Д
|
Ч
|
С
|
Е
|
Л
|
Е
|
Н
|
Ң
|
Х
|
Ы
|
Ү
|
Э
|
Ю
|
У
|
П
|
О
|
Л
|
О
|
Н
|
И
|
Й
|
Ф
|
Ц
|
Щ
|
Қ
|
З
|
Й
|
Т
|
У
|
Л
|
А
|
Р
|
В
|
Я
|
О
|
В
|
Е
|
Ғ
|
Н
|
Т
|
Р
|
Н
|
Ф
|
Й
|
Г
|
Ә
|
Я
|
Ү
|
Ь
|
Ю
|
І
|
Е
|
Ь
|
С
|
Щ
|
Ь
|
З
|
Ө
|
Ц
|
Қ
|
В
|
С
|
Щ
|
К
|
Э
|
Т
|
Х
|
У
|
Й
|
Э
|
Л
|
1.
жылу
2.
термохимиялық
3.
экзотермиялық
4.
эффект
5.
эндотермиялық
Кіріспе
сұрақтары:
Химиялық
реакциялардың жылу эффектісі және оның
маңызы. Көрсетілім №5 «Экзо – эндотермиялық
реакциялар»
|
«Сәйкестендіру әдісі
арқылы» топ басшылары
сайланады.
Топқа
бірігеді.
Әр оқушыны сабақ
үстінде тапсырмаларға жауап бергені үшін өзін-өзі бағалау парағына
спикер баллдық жүйемен түртіп алып
отырады.
«Адасқан сөздер»
әдісі. Шашыраған әріптер ішінен сөздерді табады, оларды
белгілейді.
Сұраққа жауап
береді, бүгінгі сабақтың тақырыбын
ашады.
Сабақ тақырыбы мен
сабақ мақсатымен танысады
|
Мадақтау арқылы
бағалау
Жарайсың!
Сенің
Қолыңнан
келді!
|
https://wordwall.net/ru/resource/82756053
Топқа бөлу ∞ QAZ
MATH
(осы сілтемені
браузерге қойып, қосыламыз, тіркелудің қажеті жоқ,тек оқушылардың
аттарын алдын ала вордта жазып алу керек, сосын неше топқа бөлесіз
сонша санды көрсетесіз)
https://learningapps.org/watch?v=pi3wwzdvk24
|
Сабақтың
ортасы
17
мин
12
мин
4
мин
|
1-тапсырма. Жеке
жұмыс. Бейнебаян көрсетілім.
Мәтінді тыңда. Жұмбақ.Сұраққа
жауап бер.
Қабырғасы
шойыннан, Омыртқасы
шойыннан Жылыту үшін
бөлмені Үй ішіне
қойылған.
Бұл не екендігін
табыңыз.
Жауабы: Жылу
батареясы
Анықтама оқушылар
айтады.
1.2-тапсырма.
Аммиактың ауада
оттекпен тотығу реакция теңдеуін жазып
көрсет.
4NН3 (г) +
3O2 (г) →
2N2 (г) +
6Н2 O
(с)
Реагенттер
молекуласындағы байланыстарды көрсетіп, энергиянің бқліну не
сіңірілуін түсіндіреді.
Көрсетілім №5
«Экзо – эндотермиялық реакциялар».
2-тапсырма. Жұптық
жұмыс. "Бірге ойлаймыз"
әдісі
А4
қағазына химиялық реакциялардың жылу
эффектісіне байланысты постер құрастыру және слайдтар
жасау.
3-тапсырма. Топтық
жұмыс. «Кино лента»
әдісі.
Сұрақ: 1. Химиялық реакциялардың жылу
эффектісі және оның маңызын біле
алдыңдар
ма?
2. Химиялық
реакциялардың жылу эффектісі мәнін тұсіндіре
аламызба?
3. Химиялық реакциялардың жылу
эффектісінің реакция теңдеулерін жазып
және есептей
білемізбе?

4-тапсырма Жеке
жұмыс. "
Хат
келді "
әдісі
Химиялық реакцияның жылу
эффектісінін есептеу
-
Н2 +
I2 → 2HI – 50кДж термохимиялық
теңдеу бойынша 3моль сутек реакцияға қатысса, қанша энергия
бөлінетінің есептеңдер. (Жауабы:
150кДж)
-
СН4 + 2О2 → СО2 + 2Н2О+ 892кДж термохимиялық теңдеу бойынша 4кг метан
жанса, қанша жылу бөлінеді? (Жауабы:
223000кДж)
-
Мыс
оттекпен әрекеттескенде, 69кДж энергия бөлінді. Егер реакцияның
термохимиялық теңдеуі мынадай болса: 2Сu
+O2 → 2CuO + 276 кДж қанша грамм мыс реакцияға түсті.
(Жауабы: 16г)
-
Көлемі 67,2л (қ.ж.) азот оттекпен әрекеттескенде
542,4кДж энергия сіңірілді. Термохимиялық реакция теңдеуін
құрастырыңдар. (Жауабы:
N2 + O2 → 2NO –
180.8кДж)
-
Массасы 64г күкірт оттекпен
әрекеттескенде, 592 кДж жылу бөлінді. Термохимиялық реакция
теңдеуін құрастырыңдар.
(Жауабы:
S +
O2 → SO2 + 296кДж)
-
C +
O2
→
CO2
+412 кДж, термохимиялық
теңдеуін ескере отырып, 206кДж жылу бөлінсе, көмірдің қандай
массасы жанғанын анықтаңдар.
-
Массасы 1,2г
магнийді оттекте жаққанда, 30,1кДж жылу бөлінді. Магнийдің жану
реакциясының термохимиялық теңдеуін
құрастырыңдар.
4.1-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті
сөздерді қойып сөйлемді
аяқтаңдар.
а)
Заттың қатты күйінен сұйық
күйіне аусқан кезінде энергия -----------------, сол кезде
------------------------ үрдісі
жүреді
б) Заттың газ күйінен сұйық күйіне аусқан кезінде энергия
---------------------,сол кезде ---------------- үрдісі
жүреді
в) Заттың сұйық күйінен газ күйіне аусқан кезінде энергия
---------------------,сол кезде ---------------- үрдісі
жүреді
Г) Заттың сұйық күйінен қатты күйіне аусқан кезінде энергия
---------------------,сол кезде ---------------- үрдісі
жүреді
|
Мәтінді тыңдайды. Ақпараттың мазмұнын
анықтайды, сұраққа жауап
береді.
Мәтіннің әр пунктіне
назар аударып,сұраққа жауап беретін сөйлемдерді
табады.
Негізгі сұрақтардың
жауаптарын сипаттайды.
«Химиялық реакциялардың жылу
эффектісі» реакия теңдеулерін
жазады. Экзо – эндотермиялық
реакциялар туралы түсінік айтады.
Оқушылар өзі шығарған өлең шумақтарын
айту.
Мәтіндегі
мәліметтерді негізге ала отырып қойылған сұрақтардың жауаптарын
кино лента парағына түртіп жазып алады.Жазылған әр бір кино лента
қағазын бірі-біріне желімдеп,кино лентаны
айналдырады.
Берілген реакция
теңдеулерін толық аяқтап,реакциялардыны теңестіреді және есептерді
шығара біледі.
|
Өзін-өзі
бағалау
Бағалау
критерийі
|
Дескрип
-тор
|
Химиялық реакция лардың
жылу эффектісі және оның маңызын
сипаттай-ды
|
жылу эффектісі бойынша
химиялық реакцияларды
жіктейді
|
химиялық реакция лардың жылу
эффектісі мәнін түсіндіре ді
|
химиялық реакция лардың жылу
эффекті сін есептейді
|
Дескриптор:
1.Білім
алушылар А4
қағазына химиялық реакциялардың жылу
эффектісіне байланысты постер құрастырады;
2.Сурет
салып,берілген сұрақтар бойынша түсіндіретін
болады;
1 дұрыс жауап 1
балл
ЕББҚ: Химиялық реакциялардың жылу
эффектісі және оның маңызын түсіндіріп,
жіктейді.*
Қалыптастырушы
бағалау
ҚБ
Тамаша
жауап!

Жақсы
жауап!

Ұсыныс!

Бағалау
критерийі
|
Дескрип-тор
|
Химиялық реакциялардың жылу
эффектісі нің реакция теңдеуле-рін құрастырады
және қолданы-луын
сипаттай-ды
|
Реакция теңдеуле-рін
толық аяқтап теңестіре-ді және есептей
біледі.
Әрбір дұрыс жазылған
1 реакция 1 балл есеп шығары
луы
2
балл
|
жылу эффектісі
нің қолданы-лу салала-рын
көрсетеді
|
|
Презентация
Оқулық
https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/96113d8a-6fa6-400b-8bfe-f08bf490c363
https://bilimclass.kz/2024/frontoffice/dashboard/25.11.2024
Бейнебаян
Оқулық
Көрсетілім
№5
https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/e08177ba-2825-44fd-b36e-3c95617be473
https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/0d92ede0-7fd0-4354-9046-359265a8df1c
Бейнебаян
(зертханалық жұмыс, қасиеттерін
көрсету)
https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/dcf9830d-8008-4910-b397-59e4f0f38d71
https://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/70964a35-c8be-4414-8460-bd3390071516
Таратпа
қағаздар,
желімдер
Үлестірме
материалдар
Оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=K_4q_ISRRKo
https://www.youtube.com/watch?v=31v1UNxqwq8
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Бекіту
кезеңі.
5-тапсырма Топтық
жұмыс.
Берілген
реакцияларды экзо - / эндотермиялық деп жіктеңдер. Сәйкес типіне
«+» таңбасын қойындар.
Химиялық
реакциялар
|
Экзотермиялық
|
Эндотермиялық
|
2
H2+
O2= 2
H2О
|
+
|
|
С +
2H2
=
CH4
|
+
|
|
СаCO3 = СаO +
CO2
|
|
+
|
С +
СО2 =
2СО
|
|
+
|
Кері байланыс «3
Қ» әдісі зертханалық қызықты тәжірибе
арқылы сабақ барысында қызық, қиын, құнды болған үш
ақпаратты жаз
Оқушыларды
бағалау
Үйге
тапсырма:
Химиялық реакция
жылдамдығы туралы реферат дайындап
келу.
|
Оқушылар сауалнамаға
өз өмірімен байланыстырып жауап береді. Бүгінгі тақырыпты
қорытындылайды. Түйгенін
айтады.
Бүгінгі білімдерін,
не үйренгендерін
тұжырымдайды
|
Оңай болды/қиын
болды Өзін-өзі
бағалау
арқылы
Оқушы өзін
бағалайды
|
Pisa халықаралық
зерттеуінің жаратылыстану -ғылыми сауаттылық
тапсырмалары
Таратпа
қағаздар
Қауіпсіздік
техникасының ережесі.
Ақ парақ; NaOH
ерітіндісі; индикаторлар:
фенолфталин;
қаламсап
|