Қысқа мерзім жоспары .
|
9.2 қолданбалы курс:Жалпы химияның негіздері. |
Мектеп: №19 М.Мақатаев жом. |
||||||||||||||||
|
Күні:15.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Тукоякова. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «а», «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химияның негізгі түсініктері. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Білім стандарты пән бағдарламасы «химия» оқулығы,Н.Нұрақметов, К.Сарманова. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Талдау,жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып дамыту,есте сақтау қабілеттерін дамыту,сөздік қорын молайту. Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Бастапқы химиялық ұғымға анықтама береді және не екенін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Химияның негізгі қасиеттерін оқи отырып айырмашылығын ажыратады. Кейбір оқушылар: Айырмашылығын ажыратып,мысалдармен дәлелдейді. |
||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: 1.Жаттығу жасайды. 2.Ғалымдардың ойларымен танысады. 3.Шарөзекті модель қарастырады. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбексүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, ал шығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, ғылымға кіріспе |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Элеуметтік желі. |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Химия пәнінен білімін салыстырады |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин
5 мин
7 мин
2мин |
Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемаларды анықтау және оларды түзету. А)Тірек білімдер актуалдау Формасы: ұжымдық Әдісі: жеке Тәсілі: сұрақ-жауап Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды. Өткенді қайталау Сұрақ жауап
|
Карточкалар.стикерлер.
|
|||||||||||||||
|
30 мин
|
Мағынаны тану. Мәтінмен жұмыс 1 топ. Заттың құрам тұрақтылық заңы. 2 топ. Газ заңдары. Авогадро заңы. Газдың молярлық көлемі. 3 топ. Зат массасының сақталу заңы. Оқушылар берілген мәтінді өз беттерінше оқып диалог әдісі бойынша талдайды. Постерге түсіріп басқа топтарға түсіндіреді. байланысқандықтан оның қасиеттері де өзгеше
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Тапсырманы орындау нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ соңы
10 мин |
Қорытынды бөлімі: 1-тапсырма. 1. Валенттілік арқылы формула құрастыр. V II III II V I IV II II II P O , Al O , P Cl , N O , Ba O 2. Реакция типтерін анықта: 2Al + 3Cl2 → 2AlCl3 Fe + 2HCl → FeCl2 + H2 3.М.В.Ломоносовтың мойнақпен тәжірибе жасап, ұсынған заңы? 2-тапсырма. 1.Hg + O2→ HgO C6H14+O2→ CO2 + H2O 2. KMnO4 , K2MnO4қайсысында калийдің массалық үлесі көп? 3. Магний жанғанда 28 грамм магний оксиді түзілді. Реакцияға қатысқан магнийдің массасы және мөлшері канша?
1.Рефлексия Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас). Рефлексия. Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.
2. Үй тапсырмасы. Жаттығу
|
стикеры |
|||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Белгілі бір мәселелер бойынша ойланып,тұжырымдар келтіреді.. Оқушылардың көбісі: Мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады. Кейбір оқушылар Осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды. |
|
Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту . Пратада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||
Сабақ жоспары:№8
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: №19 М.Мақатаев ЖОМ |
|||||||||||
|
Күні:14.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Тукоякова. |
|||||||||||
|
Сынып: 6 «а», «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бізді қоршаған табиғи орта. |
|||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды бақылау |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тақырып бойынша сапалы білім беріп, өз ойларын айта алуға жетелеу, сөздік қорларының сапасына мән беру, олардың оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелей отырып, ауызекі тілді сөйлеуге дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Өз зерттеулеріне болжамдарды ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады. Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа оқушылардың тәжірибелеріне қатысты өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады. Пәнге тән лексика мен терминология: Зерттеу сұрағы Зерттеу жоспары Гипотеза Тәжірибе Зерттеу мәселесі Деректерді талдау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің зерттеуімнің кезеңдері … болады деп ойлаймын. Бұлай айтуға … негіз болды. Бұл … түсіндіріледі. Менің түсіндіруім ... |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыс жасау барысында оқушыларды өзара көмек көрсетуге, бір-бірінің пікірін тыңдауға және өзара ақпарат алмасу барысында бір-біріне құрмет көрсетуге баулу |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика – диффузия жылдамдығы, соғу күші, ұшу алыстығы, зат салмағы, биология – жүрек соғысының жиілігі, жапырақтың түсуі |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысында Интернет желісін қолдану |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін және зерттеу әдістерін: бақылау және тәжірибені біледі. Тәжірибе жүргізу жоспарын құрастыруды, қоршаған әлемге бақылау жүргізуді және диаграммалар түрінде құрастырылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеуді, қорытындылау тұжырымдауды біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сабақты ұйымдастыру «Алма бағы» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (тақтаға алма ағашының суретін және оған түрлі түсті стикерлер (алма) жапсыру, сабақ басталғанда оқушыларға өзіне ұнаған алманы алуды тапсырыңыз. Сол арқылы оқушының сол сәттегі көңіл күйін білуге болады, сонымен қатар топқа бөлінеді). (К) Балалар, алдарыңызда сумен толтырылған екі стақан берілген. Біреуіне - қабығы ашылмаған, ал екіншісіне - қабығы ашылған лимонды салсақ не болады, қалай ойлайсыздар? (Оқушылар әр түрлі болжамдар ұсынады.) (М) Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады |
түрлі-түсті стикерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т) (Э) Оқушылар сабақтың басында алма ағашынан алған стикерлері бойынша 3 топқа бөлінеді: Топтық жұмысқа қойылатын критерий: Бізді қоршаған орта Бүгінгі күні адамның қоршаған ортамен қарым-қатынасы күрделенді. Адам табиғаттың бір бөлшегі. Табиғат, Жер-Ана, Отан, туған жер, атамекен деген құлаққа жылы естіліп, жүрекке шаттық сезім ұялататын ұлы да қасиетті бір—бірімен мағыналас, мазмұны бай сөздер. Адам Жер-Ананың перзенті. Табиғатты, Жер-Ананы сүйе білу,оны аялау адамның азаматтық борышы. Табиғат байлықтарын тиімді пайдалану, қоршаған ортаны аялау, және оны қорғау қазіргі және болашақ ұрпақтың өмірі мен келешегі үшін маңызы орасан зор. Қоршаған ортаны сақтау үшін өндіріс орындарында жоғары сапалы тазартқыш қондырғылар орнатылу керек. Суды үнемді, тиімді пайдалану керек және су көздерін сақтау керек. Қазба байлықтары да орны толмас табиғат ресурстарына жатады. Өсімдіктер, соның ішінде, орман – орны толмас табиғат байлықтарының бірі.Оларды да тиімді пайдалану қажет. Адамдар жануарлар әлеміне де көп көңіл бөлуге тиіс. Табиғтсыз өмір жоқ. Табиғат - тіршілік көзі. Табиғатқа жасаған зиян- өзімізге жасаған қастандық. Мысалы, 1966 жылы біздің елімізде «Халықаралық табиғат қорғау қоғамы» құрылды. Оның басты мақсаты- саны азайып бара жатқан, аң құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып , арнайы кітапқа тіркеу.Бұл кітап «Қызыл кітап» деп аталады. Оның қызыл және сары парақтары болады. Қызыл парағына құрып бара жатқан, ал, сары парағына азайып бара жатқан аң, құстар, өсімдіктер тіркеледі.
Сабақты бекіту
(Б) Суретке қарап отырып: А деңгей. Берілген құбылысты анықтаңыздар В деңгей. Суреттегі берілген құбылысқа байланысты сұрақ қойыңыздар С деңгей. Зерттеу сұрағына болжам жасаңыздар «Табиғат деген не? » туралы білімдерін тексеру
Қоршаған ортаны қалай қабылдаймыз?
Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3.Орындалған тапсырмалардың нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
салқын суы бар стақан, қара шай қалташасы, әр түрлі өлшемді өшіргіш |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Барлық оқушылар: белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды |
|
Оқушыларға ыстық сумен жұмыс жасауы барысында және өшіргішті үлкен күшпен соғуы кезінде зақым келмеуін қадағалау;
Партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химияның негізгі түсініктері.
Химияның негізгі түсініктері.
Қысқа мерзім жоспары .
|
9.2 қолданбалы курс:Жалпы химияның негіздері. |
Мектеп: №19 М.Мақатаев жом. |
||||||||||||||||
|
Күні:15.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Тукоякова. |
||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «а», «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химияның негізгі түсініктері. |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
Білім стандарты пән бағдарламасы «химия» оқулығы,Н.Нұрақметов, К.Сарманова. |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Талдау,жүйелеу дағдыларын қалыптастыра отырып дамыту,есте сақтау қабілеттерін дамыту,сөздік қорын молайту. Оқулықпен жұмыс істеу кезінде тақырыптағы басты мәселені анықтап, өз бетімен білім алуға үйрену |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Бастапқы химиялық ұғымға анықтама береді және не екенін түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Химияның негізгі қасиеттерін оқи отырып айырмашылығын ажыратады. Кейбір оқушылар: Айырмашылығын ажыратып,мысалдармен дәлелдейді. |
||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: 1.Жаттығу жасайды. 2.Ғалымдардың ойларымен танысады. 3.Шарөзекті модель қарастырады. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбексүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, ал шығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика, ғылымға кіріспе |
||||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
Элеуметтік желі. |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Химия пәнінен білімін салыстырады |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин
5 мин
7 мин
2мин |
Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемаларды анықтау және оларды түзету. А)Тірек білімдер актуалдау Формасы: ұжымдық Әдісі: жеке Тәсілі: сұрақ-жауап Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды. Өткенді қайталау Сұрақ жауап
|
Карточкалар.стикерлер.
|
|||||||||||||||
|
30 мин
|
Мағынаны тану. Мәтінмен жұмыс 1 топ. Заттың құрам тұрақтылық заңы. 2 топ. Газ заңдары. Авогадро заңы. Газдың молярлық көлемі. 3 топ. Зат массасының сақталу заңы. Оқушылар берілген мәтінді өз беттерінше оқып диалог әдісі бойынша талдайды. Постерге түсіріп басқа топтарға түсіндіреді. байланысқандықтан оның қасиеттері де өзгеше
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Тапсырманы орындау нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ соңы
10 мин |
Қорытынды бөлімі: 1-тапсырма. 1. Валенттілік арқылы формула құрастыр. V II III II V I IV II II II P O , Al O , P Cl , N O , Ba O 2. Реакция типтерін анықта: 2Al + 3Cl2 → 2AlCl3 Fe + 2HCl → FeCl2 + H2 3.М.В.Ломоносовтың мойнақпен тәжірибе жасап, ұсынған заңы? 2-тапсырма. 1.Hg + O2→ HgO C6H14+O2→ CO2 + H2O 2. KMnO4 , K2MnO4қайсысында калийдің массалық үлесі көп? 3. Магний жанғанда 28 грамм магний оксиді түзілді. Реакцияға қатысқан магнийдің массасы және мөлшері канша?
1.Рефлексия Мақсаты: Оқушылардың өз тәртіптеріне рефлексия жасауды мобильдендіру (мотивация, әрекет тәсілдері, қарым-қатынас). Рефлексия. Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады: 1. Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.
2. Үй тапсырмасы. Жаттығу
|
стикеры |
|||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Белгілі бір мәселелер бойынша ойланып,тұжырымдар келтіреді.. Оқушылардың көбісі: Мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады. Кейбір оқушылар Осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды. |
|
Іс-әрекеттердің ауысуы, барысында шаршауды төмендету үшін мұғалімге қозғалыстар және көру бұрышын өзгерту . Пратада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау. |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Төменде қалдырылған орынды жүргізілген сабақ бойынша түсіндірмелер үшін қолданыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақ бойынша неғұрлым маңызды сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||
Сабақ жоспары:№8
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: №19 М.Мақатаев ЖОМ |
|||||||||||
|
Күні:14.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Тукоякова. |
|||||||||||
|
Сынып: 6 «а», «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бізді қоршаған табиғи орта. |
|||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын айнымалыларды бақылау |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тақырып бойынша сапалы білім беріп, өз ойларын айта алуға жетелеу, сөздік қорларының сапасына мән беру, олардың оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелей отырып, ауызекі тілді сөйлеуге дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Өз зерттеулеріне болжамдарды ауызша және жазбаша нысанда талқылай алады. Өз идеяларын плакаттағы схема түрінде көрсете алады. Кейін оқушылар басқа оқушылардың тәжірибелеріне қатысты өз пікірлерін айтып және өз идеяларын дамыта отырып, басқаларының идеяларын толықтырады. Пәнге тән лексика мен терминология: Зерттеу сұрағы Зерттеу жоспары Гипотеза Тәжірибе Зерттеу мәселесі Деректерді талдау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің зерттеуімнің кезеңдері … болады деп ойлаймын. Бұлай айтуға … негіз болды. Бұл … түсіндіріледі. Менің түсіндіруім ... |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық жұмыс жасау барысында оқушыларды өзара көмек көрсетуге, бір-бірінің пікірін тыңдауға және өзара ақпарат алмасу барысында бір-біріне құрмет көрсетуге баулу |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика – диффузия жылдамдығы, соғу күші, ұшу алыстығы, зат салмағы, биология – жүрек соғысының жиілігі, жапырақтың түсуі |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысында Интернет желісін қолдану |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ғылыми жаңалықтардың айқындаушы рөлін және олардың адамның күнделікті өміріне әсерін, ақпарат көздерінің түрлерін және зерттеу әдістерін: бақылау және тәжірибені біледі. Тәжірибе жүргізу жоспарын құрастыруды, қоршаған әлемге бақылау жүргізуді және диаграммалар түрінде құрастырылған жоспар бойынша жүргізілген тәжірибе нәтижелерін белгілеуді, қорытындылау тұжырымдауды біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сабақты ұйымдастыру «Алма бағы» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (тақтаға алма ағашының суретін және оған түрлі түсті стикерлер (алма) жапсыру, сабақ басталғанда оқушыларға өзіне ұнаған алманы алуды тапсырыңыз. Сол арқылы оқушының сол сәттегі көңіл күйін білуге болады, сонымен қатар топқа бөлінеді). (К) Балалар, алдарыңызда сумен толтырылған екі стақан берілген. Біреуіне - қабығы ашылмаған, ал екіншісіне - қабығы ашылған лимонды салсақ не болады, қалай ойлайсыздар? (Оқушылар әр түрлі болжамдар ұсынады.) (М) Осы қарапайым тәжірибе негізінде оқушыларда зерттеу сұрағын тұжырымдау және осы зерттеу сұрағы негізінде болжам жасау және тәжірибені жасап көру арқылы болжамның расталатын немесе расталмайтындығын тексеруге болатындығы туралы түсінік қалыптастыруға болады |
түрлі-түсті стикерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Т) (Э) Оқушылар сабақтың басында алма ағашынан алған стикерлері бойынша 3 топқа бөлінеді: Топтық жұмысқа қойылатын критерий: Бізді қоршаған орта Бүгінгі күні адамның қоршаған ортамен қарым-қатынасы күрделенді. Адам табиғаттың бір бөлшегі. Табиғат, Жер-Ана, Отан, туған жер, атамекен деген құлаққа жылы естіліп, жүрекке шаттық сезім ұялататын ұлы да қасиетті бір—бірімен мағыналас, мазмұны бай сөздер. Адам Жер-Ананың перзенті. Табиғатты, Жер-Ананы сүйе білу,оны аялау адамның азаматтық борышы. Табиғат байлықтарын тиімді пайдалану, қоршаған ортаны аялау, және оны қорғау қазіргі және болашақ ұрпақтың өмірі мен келешегі үшін маңызы орасан зор. Қоршаған ортаны сақтау үшін өндіріс орындарында жоғары сапалы тазартқыш қондырғылар орнатылу керек. Суды үнемді, тиімді пайдалану керек және су көздерін сақтау керек. Қазба байлықтары да орны толмас табиғат ресурстарына жатады. Өсімдіктер, соның ішінде, орман – орны толмас табиғат байлықтарының бірі.Оларды да тиімді пайдалану қажет. Адамдар жануарлар әлеміне де көп көңіл бөлуге тиіс. Табиғтсыз өмір жоқ. Табиғат - тіршілік көзі. Табиғатқа жасаған зиян- өзімізге жасаған қастандық. Мысалы, 1966 жылы біздің елімізде «Халықаралық табиғат қорғау қоғамы» құрылды. Оның басты мақсаты- саны азайып бара жатқан, аң құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып , арнайы кітапқа тіркеу.Бұл кітап «Қызыл кітап» деп аталады. Оның қызыл және сары парақтары болады. Қызыл парағына құрып бара жатқан, ал, сары парағына азайып бара жатқан аң, құстар, өсімдіктер тіркеледі.
Сабақты бекіту
(Б) Суретке қарап отырып: А деңгей. Берілген құбылысты анықтаңыздар В деңгей. Суреттегі берілген құбылысқа байланысты сұрақ қойыңыздар С деңгей. Зерттеу сұрағына болжам жасаңыздар «Табиғат деген не? » туралы білімдерін тексеру
Қоршаған ортаны қалай қабылдаймыз?
Осы аталған сұрақтар төңірегінде 3 топ жұмыс атқарып, өз ойларын, пікірлерін ортаға салып жұмыс атқарады. Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3.Орындалған тапсырмалардың нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
салқын суы бар стақан, қара шай қалташасы, әр түрлі өлшемді өшіргіш |
||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
|
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||
|
Барлық оқушылар: белгілі бір мәселелер бойынша ойланып, тұжырымдар келтіреді Көпшілік оқушылар: осы мәселелерге қатысты зерттеу сұрағын қоя алады Кей оқушылар: осы зерттеу сұрағы негізінде болжам тұжырымдайды |
|
Оқушыларға ыстық сумен жұмыс жасауы барысында және өшіргішті үлкен күшпен соғуы кезінде зақым келмеуін қадағалау;
Партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаюын болдырмау мақсатында тік отыруын бақылау |
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















