|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасенова.А |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Хлорсутек қышқылы. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.10-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу; хлорсутек қышлықының қолдану аясын білу; |
|
|
Құндылықтар |
Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық Заң және тәртіп: құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу; тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу; |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу. «Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Колба түстері » бойынша топқа бірігуді ұсынады
Цифрлық платформа арқылы үй тапсырмасын сұралады Хлор https://wordwall.net/ar/resource/66635782 «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
« Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Колба түстері» бойынша топқа бірігеді Цифрлық платформа арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады
1-топ « Хлорсутектің физикалық қасиеті» 2-топ «Хлорсутектің химиялық қасиеті» 3-топ «Тұз қышқылының тұздары» 4-топ «Тұз қышқылы және хлоридтердің қолданылуы» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, танысып, топта талдап, өздері қалаған форматта қорғауды ұсынады. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» Косымша-1
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Топтық жұмыс орындайды. Оқулықтан ақпаратты оқып, танысады, топта талдайды, өздері қалаған форматта қорғайды. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» Косымша-1 зертханалық жұмыс орындайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма «Кім жылдам?» тәсілі Тұз қышқылымен а) магний в) кальций оксиді, с) алюминий гидроксиді, д) қорғасын нитратының әрекеттесуінің молекулалық және иондық қысқартылған теңдеуін жазыңдар
2-тапсырма «Ойлан тап!» тәсілі Айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастыр
3–тапсырма 1-есеп Құрамында 100 г NaOH бар ерітіндіні бейтараптауға қажетті 15%-дык HCL ерітіндісінің массасын есептеңдер
2-есеп Көлемі 72.4 л (қ.ж) хлорсутек алуға қажетті сутек пен хлордың көлемдерін (қ.ж)есептеңдер
|
Тұз қышқылымен магний кальций оксиді, алюминий гидроксиді, қорғасын нитратының әрекеттесуінің молекулалық және иондық қысқартылған теңдеуін жазады.
Айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастырады.
Тұз қышқылы ерітіндісінің массасын есептейді. Сутек пен хлордың көлемдерін есептейді. |
Дескриптор: берілген қосылыстардың молекулалық теңдеуін жазады; берілген қосылыстардың иондық қысқартылған теңдеуін жазады; Жалпы балл-2 (әр теңдеу үшін) Дескриптор : айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастырады; Жалпы балл-4
Дескриптор: тұз қышқылы ерітіндісінің массасын есептейді; сутек пен хлордың көлемдерін есептейді; Жалпы балл-2 (әр есеп үшін) |
Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабактың соңы 4 минут |
Кері байланыс « Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
|
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 30 |
|
|
|
№10 зертханалық тәжірибе
Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу
Мақсаты: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Реактивтер: 0.5М тұз қышқылының ерітндісі, лакмус, цинк, мыс сульфаты ерітіндісі, натрий гидроксиді, мыс оксиді, натрий карбонаты, күміс нитраты .
Құралдар: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жұмыс барысы:
6 сынауыққа 0,5 мл тұз қышқылының ерітіндісінің 1-2 мл құйыңыз.
1 сынауыққа лакмус, содан кейін 1 мл натрий гидроксиді ерітіндісі қосыңыз.
2 сынауыққа 2 түйір мырыш салыңыз.
3 сынауыққа 1 мл мыс сульфаты ерітіндісін
4 сынауыққа – шамалы мыс оксидін
5 сынауыққа - 1 мл натрий карбонатын
6 сынауыққа 1 мл- күміс нитратын қосыңыз.
Тәжірибенің нәтижелерін кестеде толтырыңыз.
|
Тәжірбие барысы |
Бақылау |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Хлорсутек қышқылы
Хлорсутек қышқылы
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Хасенова.А |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Хлорсутек қышқылы. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.10-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу; хлорсутек қышлықының қолдану аясын білу; |
|
|
Құндылықтар |
Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық Заң және тәртіп: құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу; тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну; қоғамды қорғау мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі заң мен тәртіптің маңыздылығын білу; |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу. «Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Колба түстері » бойынша топқа бірігуді ұсынады
Цифрлық платформа арқылы үй тапсырмасын сұралады Хлор https://wordwall.net/ar/resource/66635782 «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
« Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Колба түстері» бойынша топқа бірігеді Цифрлық платформа арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін өзектендіреді. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Қағаз қиындылары Окулык Химия 9-сынып |
|
Сабақ ортасы 15 мин |
Жаңа сабақ. Тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Оқулықтан талдайтын тапсырманы бөліп береді, топтық жұмыс ұйымдастырады
1-топ « Хлорсутектің физикалық қасиеті» 2-топ «Хлорсутектің химиялық қасиеті» 3-топ «Тұз қышқылының тұздары» 4-топ «Тұз қышқылы және хлоридтердің қолданылуы» туралы оқулықтағы ақпаратты оқып, танысып, топта талдап, өздері қалаған форматта қорғауды ұсынады. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» Косымша-1
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды. Топтық жұмыс орындайды. Оқулықтан ақпаратты оқып, танысады, топта талдайды, өздері қалаған форматта қорғайды. №10 зертханалық тәжірибе «Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу» Косымша-1 зертханалық жұмыс орындайды |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады
|
Экран Окулык Химия 9-сынып А4 парағы Маркер флипчарт |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары 1-тапсырма «Кім жылдам?» тәсілі Тұз қышқылымен а) магний в) кальций оксиді, с) алюминий гидроксиді, д) қорғасын нитратының әрекеттесуінің молекулалық және иондық қысқартылған теңдеуін жазыңдар
2-тапсырма «Ойлан тап!» тәсілі Айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастыр
3–тапсырма 1-есеп Құрамында 100 г NaOH бар ерітіндіні бейтараптауға қажетті 15%-дык HCL ерітіндісінің массасын есептеңдер
2-есеп Көлемі 72.4 л (қ.ж) хлорсутек алуға қажетті сутек пен хлордың көлемдерін (қ.ж)есептеңдер
|
Тұз қышқылымен магний кальций оксиді, алюминий гидроксиді, қорғасын нитратының әрекеттесуінің молекулалық және иондық қысқартылған теңдеуін жазады.
Айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастырады.
Тұз қышқылы ерітіндісінің массасын есептейді. Сутек пен хлордың көлемдерін есептейді. |
Дескриптор: берілген қосылыстардың молекулалық теңдеуін жазады; берілген қосылыстардың иондық қысқартылған теңдеуін жазады; Жалпы балл-2 (әр теңдеу үшін) Дескриптор : айналымды жүзеге асыратын реакция теңдеуін құрастырады; Жалпы балл-4
Дескриптор: тұз қышқылы ерітіндісінің массасын есептейді; сутек пен хлордың көлемдерін есептейді; Жалпы балл-2 (әр есеп үшін) |
Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабактың соңы 4 минут |
Кері байланыс « Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Білім шамы» тәсіл арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
|
|
1мин |
Үй тапсырмасы: § 30 |
|
|
|
№10 зертханалық тәжірибе
Хлорсутек ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу
Мақсаты: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Реактивтер: 0.5М тұз қышқылының ерітндісі, лакмус, цинк, мыс сульфаты ерітіндісі, натрий гидроксиді, мыс оксиді, натрий карбонаты, күміс нитраты .
Құралдар: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Жұмыс барысы:
6 сынауыққа 0,5 мл тұз қышқылының ерітіндісінің 1-2 мл құйыңыз.
1 сынауыққа лакмус, содан кейін 1 мл натрий гидроксиді ерітіндісі қосыңыз.
2 сынауыққа 2 түйір мырыш салыңыз.
3 сынауыққа 1 мл мыс сульфаты ерітіндісін
4 сынауыққа – шамалы мыс оксидін
5 сынауыққа - 1 мл натрий карбонатын
6 сынауыққа 1 мл- күміс нитратын қосыңыз.
Тәжірибенің нәтижелерін кестеде толтырыңыз.
|
Тәжірбие барысы |
Бақылау |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз















