|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты: |
Шарипова Динара Галимовна |
|
|
Күні: |
20.01.2025жыл |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хлорсутек қышқылы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.10-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу |
|
|
Сабақ мақсаты |
-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын біледі. |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Сабақтың басы 2 минут
5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі: Сыныппен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Топқа бөлу.
Бағалау парағы таратылады, қолдану түсіндіріледі
Өткен тақырыпқа шолу жасау. Kahoot қосымшасы арқылы өткен тақырыптағы білімдерін тексеру. Дескриптор: - галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын біледі – 1 балл - хлордың химиялық қасиеттерін сипаттай алады – 1 балл Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі. |
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеп, генератор арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Өткен сабақтағы білімін Kahoot желісінде уақытқа жауап беру арқылы тексеру. |
Мақсаты: Оқушылар өткен сабақтағы білімін тексеріп, тест жұмысын орындаған соң, бағалау парағы арқылы көршісін бағалайды. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірін бағалау арқылы әділдікке үйренеді. |
Генератор арқылы алдың-ала топқа бөлінген оқушылар тізімі. Ұялы телефон, https://play.kahoot.it/v2/lobby?quizId=b5021c84-02b2-47ab-80ae-0fda615fb80c |
|
ІІ. Сабақтың ортасы 3 минут
15 минут
5 минут
10 минут |
«Химиялық реакцияның жұмбақ жазбасы» әдісі арқылы жаңа тақырыбын ашу
Жаңа сабақты түсіндіру (ЖИ арқылы Д.И.Менделеевтің фотосын сөйлетіп, жаңа тақырыппен қысқаша таныстыру)
Топтық тапсырма: Мұғалім үш топқа үш түрлі тапсырма береді. І топ: “Теориялық зерттеушілер” Хлорсутек қышқылының химиялық қасиеттерін зерттеңіз. Оны алудың әдістері мен қолдану салаларын анықтаңыз. Өз зерттеуіңізді постер түрінде (график, кесте немесе суреттер қосып) дайындаңыз және сыныпқа таныстырыңыз.
ІІ топ: “Химиялық реакция сарапшылары” Хлорсутек қышқылының келесі заттармен әрекеттесуін зерттеңіз және теңдеулерін жазыңыз:
Әрбір реакцияның өнімдерін түсіндіріңіз және олардың қайда қолданылатынын анықтаңыз. Нәтижені диаграмма немесе схема түрінде сыныпқа көрсетіңіз.
ІІІ топ: “Қауіпсіздік және заңды талаптар” Хлорсутек қышқылымен жұмыс істегенде сақталуы тиіс қауіпсіздік ережелерін зерттеңіз.Хлорсутек қышқылының адам ағзасына тигізетін әсерін анықтаңыз (мысалы, көзге, теріге немесе тыныс алу жолдарына). Осы тақырыпта ақпараттық жаднама (буклет немесе слайд-презентация) дайындап, сыныпқа қауіпсіздік бойынша кеңес беріңіз.
Дескриптор:
ІІ топ:
ІІІ топ:
Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы бағалайды, қолпаштау сөзі.
Жұптық жұмыс: Реакция теңдеулерін толықтыру
Тапсырма: Берілген реакция теңдеулерін толықтырып, теңестіріңіз: 1. HCl + NaOH → ? 2. HCl + CaCO₃ → ? 3. Mg + HCl → ? 4. HCl + ZnO → ?
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі.
Жеке жұмыс: (ФС) Оқушылар функцоналдық сауаттылығын арттыру мақсатында төмендегі сұрақтарға жауап береді. -Оқушылар бізге жақын жерде орналасқан қандай мемлекеттік мекемеде тұз қышқылын кенінен пайдаланады деп ойлайсыздар? 1. Хлорсутек қышқылының дәрі-дәрмек өндірісінде қолданылуын зерттеңіз.
Дескриптор: •Зерттеу нәтижелері нақты және толық берілген – 1 балл •Хлорсутек қышқылының қолдану салалары түсінікті әрі негізделген – 1 балл Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі. |
H2 + Cl2 = ? реакциясын тақтаға жазып, реакция нәтижесінде түзілетін өнім туралы сұрап, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.
Жаңа білімді меңгерту: Жаңа тақырып бойынша видео сөйлейді.
Оқушылар өз топтарына берілген тапсырмалармен танысып, әр топқа берілген ақпаратпен жұмыс жасайды. Өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар көршісімен жұптық тапсырма орындап, реакция теңдеулерін аяқтайды.
Оқушылар жеке жұмыс орындайды.
|
Мақсаты: Берілген реакция теңдеуінің жаңа тақырыпқа қатысын айтады.
Әр топ өзінің көршілес тобын бағалау парағы арқылы бағалайды. Оқушылар бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды. Оқушылар бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды. Мақсаты: Оқушылардың химия саласындағы функционалдық сауаттылығын дамыту, хлорсутек қышқылының ғылыми және өндірістік контекстте қолданылуын түсіну және талдау қабілеттерін арттыру. |
Реакция теңдеуі
Презентация, Химия оқулығы, 9 сынып, 2-бөлім
А3 форматтағы қағаздар, түрлі-түсті фломастерлер, магнит Qr-код
Тапсырмалар жазылған парақ.
Химия оқулығы, 9 сынып, 2-бөлім. Ұялы телефон |
|
ЕБҚ |
Тапсырма: “Хлорсутек қышқылының қауіптері мен қорғау шаралары” 1.Қауіпті заттар мен қауіптер туралы түсінік: Хлорсутек қышқылының қолданылуы немесе өндіріс кезіндегі қауіптілігін түсініңіз. •Хлорсутек қышқылы неге қауіпті? •Оның көзге, теріге немесе тыныс алу жолдарына әсері қалай болуы мүмкін? •Хлорсутек қышқылының адам денсаулығына қалай әсер ететінін түсіндіріңіз. (қысқаша) •Қандай жағдайда химиялық күйік немесе тыныс алу қиындықтары туындауы мүмкін? Дескриптор: •Қауіптер туралы нақты және түсінікті түсінік берілген – 1 балл •Қорғаныс шаралары мен алғашқы көмек көрсету туралы толық жауап берілген – 1 балл |
Тапсырма хлорсутек қышқылының қауіптерін және оны қолданған кезде сақтау керек қорғау шараларын түсіндіріп, оқушылардың қауіпсіздік туралы білімін арттыруға бағытталған. |
Мақсаты: Оқушының хлорсутек қышқылының қауіптері мен оны қолданудағы қорғау шаралары туралы түсінігін арттыру, қарапайым және нақты ақпарат беріп, оқушының қауіпсіздікке деген саналы көзқарасын қалыптастыру. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойларын «Әділ Тәртіп Талап» сөздерін пайдалану арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Ү/ж: 2-бөлім, 15-бет,1, 2, 3 есептерді шығару. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Таратпа қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Хлорсутек қышқылы 9сынып ҚМЖ
Хлорсутек қышқылы 9сынып ҚМЖ
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты: |
Шарипова Динара Галимовна |
|
|
Күні: |
20.01.2025жыл |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хлорсутек қышқылы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.1.10-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын білу |
|
|
Сабақ мақсаты |
-хлорсутек қышқылы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін зерттеу және қолдану аясын біледі. |
|
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Сабақтың басы 2 минут
5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі: Сыныппен амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Топқа бөлу.
Бағалау парағы таратылады, қолдану түсіндіріледі
Өткен тақырыпқа шолу жасау. Kahoot қосымшасы арқылы өткен тақырыптағы білімдерін тексеру. Дескриптор: - галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын біледі – 1 балл - хлордың химиялық қасиеттерін сипаттай алады – 1 балл Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі. |
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеп, генератор арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Өткен сабақтағы білімін Kahoot желісінде уақытқа жауап беру арқылы тексеру. |
Мақсаты: Оқушылар өткен сабақтағы білімін тексеріп, тест жұмысын орындаған соң, бағалау парағы арқылы көршісін бағалайды. Тиімділігі: Оқушылар бір-бірін бағалау арқылы әділдікке үйренеді. |
Генератор арқылы алдың-ала топқа бөлінген оқушылар тізімі. Ұялы телефон, https://play.kahoot.it/v2/lobby?quizId=b5021c84-02b2-47ab-80ae-0fda615fb80c |
|
ІІ. Сабақтың ортасы 3 минут
15 минут
5 минут
10 минут |
«Химиялық реакцияның жұмбақ жазбасы» әдісі арқылы жаңа тақырыбын ашу
Жаңа сабақты түсіндіру (ЖИ арқылы Д.И.Менделеевтің фотосын сөйлетіп, жаңа тақырыппен қысқаша таныстыру)
Топтық тапсырма: Мұғалім үш топқа үш түрлі тапсырма береді. І топ: “Теориялық зерттеушілер” Хлорсутек қышқылының химиялық қасиеттерін зерттеңіз. Оны алудың әдістері мен қолдану салаларын анықтаңыз. Өз зерттеуіңізді постер түрінде (график, кесте немесе суреттер қосып) дайындаңыз және сыныпқа таныстырыңыз.
ІІ топ: “Химиялық реакция сарапшылары” Хлорсутек қышқылының келесі заттармен әрекеттесуін зерттеңіз және теңдеулерін жазыңыз:
Әрбір реакцияның өнімдерін түсіндіріңіз және олардың қайда қолданылатынын анықтаңыз. Нәтижені диаграмма немесе схема түрінде сыныпқа көрсетіңіз.
ІІІ топ: “Қауіпсіздік және заңды талаптар” Хлорсутек қышқылымен жұмыс істегенде сақталуы тиіс қауіпсіздік ережелерін зерттеңіз.Хлорсутек қышқылының адам ағзасына тигізетін әсерін анықтаңыз (мысалы, көзге, теріге немесе тыныс алу жолдарына). Осы тақырыпта ақпараттық жаднама (буклет немесе слайд-презентация) дайындап, сыныпқа қауіпсіздік бойынша кеңес беріңіз.
Дескриптор:
ІІ топ:
ІІІ топ:
Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы бағалайды, қолпаштау сөзі.
Жұптық жұмыс: Реакция теңдеулерін толықтыру
Тапсырма: Берілген реакция теңдеулерін толықтырып, теңестіріңіз: 1. HCl + NaOH → ? 2. HCl + CaCO₃ → ? 3. Mg + HCl → ? 4. HCl + ZnO → ?
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі.
Жеке жұмыс: (ФС) Оқушылар функцоналдық сауаттылығын арттыру мақсатында төмендегі сұрақтарға жауап береді. -Оқушылар бізге жақын жерде орналасқан қандай мемлекеттік мекемеде тұз қышқылын кенінен пайдаланады деп ойлайсыздар? 1. Хлорсутек қышқылының дәрі-дәрмек өндірісінде қолданылуын зерттеңіз.
Дескриптор: •Зерттеу нәтижелері нақты және толық берілген – 1 балл •Хлорсутек қышқылының қолдану салалары түсінікті әрі негізделген – 1 балл Қалыптастырушы бағалау: бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды, қолпаштау сөзі. |
H2 + Cl2 = ? реакциясын тақтаға жазып, реакция нәтижесінде түзілетін өнім туралы сұрап, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.
Жаңа білімді меңгерту: Жаңа тақырып бойынша видео сөйлейді.
Оқушылар өз топтарына берілген тапсырмалармен танысып, әр топқа берілген ақпаратпен жұмыс жасайды. Өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.
Оқушылар көршісімен жұптық тапсырма орындап, реакция теңдеулерін аяқтайды.
Оқушылар жеке жұмыс орындайды.
|
Мақсаты: Берілген реакция теңдеуінің жаңа тақырыпқа қатысын айтады.
Әр топ өзінің көршілес тобын бағалау парағы арқылы бағалайды. Оқушылар бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды. Оқушылар бағалау парағы арқылы жұбын бағалайды. Мақсаты: Оқушылардың химия саласындағы функционалдық сауаттылығын дамыту, хлорсутек қышқылының ғылыми және өндірістік контекстте қолданылуын түсіну және талдау қабілеттерін арттыру. |
Реакция теңдеуі
Презентация, Химия оқулығы, 9 сынып, 2-бөлім
А3 форматтағы қағаздар, түрлі-түсті фломастерлер, магнит Qr-код
Тапсырмалар жазылған парақ.
Химия оқулығы, 9 сынып, 2-бөлім. Ұялы телефон |
|
ЕБҚ |
Тапсырма: “Хлорсутек қышқылының қауіптері мен қорғау шаралары” 1.Қауіпті заттар мен қауіптер туралы түсінік: Хлорсутек қышқылының қолданылуы немесе өндіріс кезіндегі қауіптілігін түсініңіз. •Хлорсутек қышқылы неге қауіпті? •Оның көзге, теріге немесе тыныс алу жолдарына әсері қалай болуы мүмкін? •Хлорсутек қышқылының адам денсаулығына қалай әсер ететінін түсіндіріңіз. (қысқаша) •Қандай жағдайда химиялық күйік немесе тыныс алу қиындықтары туындауы мүмкін? Дескриптор: •Қауіптер туралы нақты және түсінікті түсінік берілген – 1 балл •Қорғаныс шаралары мен алғашқы көмек көрсету туралы толық жауап берілген – 1 балл |
Тапсырма хлорсутек қышқылының қауіптерін және оны қолданған кезде сақтау керек қорғау шараларын түсіндіріп, оқушылардың қауіпсіздік туралы білімін арттыруға бағытталған. |
Мақсаты: Оқушының хлорсутек қышқылының қауіптері мен оны қолданудағы қорғау шаралары туралы түсінігін арттыру, қарапайым және нақты ақпарат беріп, оқушының қауіпсіздікке деген саналы көзқарасын қалыптастыру. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойларын «Әділ Тәртіп Талап» сөздерін пайдалану арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Ү/ж: 2-бөлім, 15-бет,1, 2, 3 есептерді шығару. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Таратпа қағаз |
шағым қалдыра аласыз














