|
Білім беру ұйымының атауы |
К.Мендалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Науханова Дина Бисенбайқызы |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||
|
Бөлімі |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Хуго де Фриздің мутация теориясын сипаттайды Мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттейді. |
|||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, зерттеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушылармен амандасу, оларды сабаққа бейімдеу |
Мұғаліммен амандасады. «Qazmath» платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
АКТ құралдары |
||
|
Сабақтың ортасы 25 -30 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Бір үйдің балалары бір-біріне айна қатесіз ұқсамайды,себебі? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Жаңа тақырыпты меңгерту үшін оқушыларға өрмекші бейнесін толықтыру тапсырмалары беріледі. Мұғалім әр топтың жұмысын тыңдап, толықтырып қосымша мәліметтермен бөлісіп отырады. Оқушылардың жұмысын қорытындылай келе, кариограммамен жұмыс жасау ретін, тапсырмасын түсіндіреді, орындатады, бақылайды. Мұғалім оқушылардың білімін жетілдіре отырып, функционалдық-сауаттылыққа арналған тапсырманы орындатады. Оқушылардың жауабын ескере отырып, ақпаратты толықтырып, оқушылардың ойын қорытындылайды. Сыныптағы ерекше білімді қажет ететін оқушының көңіл-күйін назарға алып, жеке жұмыс тапсырмасын орындатады. Жаңа сабақ тақырыбын қорытындылай келе көрсетілген сілтеме бойынша тест тапсырмасын орындайды жіне талдайды. https://itest.kz/uploads/pdf/test/250484283_kz.pdf |
Өткен материалдарды еске түсіреді, ойланып, өз ойларымен бөліседі 1-тапсырма, топтық жұмыс «Өрмекші» әдісі I топ: «Мутация» ұғымын және зерттелу тарихын сипаттау IIтоп: Мутация себептерін және түрлерін анықтау. III топ: Мутацияның пайдасы мен зияны, болдырмау жолына қатысты тірек сөздерді ұсыну
2-тапсырма, жұптық жұмыс «Зерттеуші дәрігерлер» әдісі 1.Берілген кариограмманы зерттей отырып, суреттерден синдром атауын тауып, қорытынды жасау.
3-тапсырма, жеке жұмыс «Құпия бақ» әдісі Берілген мәтінмен таныса отырып, 2 тіркеспен жауап жазып, жапырақшаларды тақтадағы теректерге орналастыру қажет. Елімізге қажетті өнімдердің басым көпшілігі өзге мемлекеттерден тасымалданады. Ол өнімдердің қауіптілігі құрамында ГМО болуы, жарамдылық мерзімінен тыс ұзақ сақталуында. ГМО (гендік модифика цияланған өнімдер) дегеніміз – био технологиялық әдістермен құрамы өзгертілген организмдер. Гендік модификацияланған өнімдерді өсіру үшін бір организмнің генін басқа бір өсімдіктің немесе жануардың ДНҚ – сына енгізіп, өзгеріс жасайды. Біз кез келген сауда орындарына барғанда әдемі жеміс-жидектерді көреміз. Мысалы:Ең алғашқы трансген қызанақ 1994 жылы АҚШ-та жасалыпты. Бұл қызанақтың ДНК-на солтүстік америкалық камбаланың гені орналастырылған. Сұрақ: Не себепті қызанаққа камбала гені орналастырылған ?
4-тапсырма, «Суреттер сөйлейді» әдісі Сурет бойынша ДНҚ бөлігінің нуклеотидтік құрамындағы өзгерісті сипаттайды.
|
Өз ойын білдірген оқушыларды «мадақтау» әдісімен бағалау Дескриптор: I топ(2балл): 1. Мутацияның зерттелу тарихын сипаттайды – 1балл 2. Мутация терминіне анықтама береді – 1балл II топ(2балл): 1. Мутация тудыратын факторларды атайды – 1балл 2. Мутагендердің түрлерін сипаттайды – 1балл III топ(2балл): 1. Мутацияның түрлерін атайды – 1балл 2. Мутацияның пайдасы мен зиянын болдырмау жолын ұсынады – 1балл Жұмыстың соңында топбасшы жұлдызша беру арқылы өзара бағалау жүргізеді. Дескриптор: Жалпы – 3балл 1. Кариограмма терминіне анықтама береді – 1балл 2. Жасушадағы хромосома санының өзгеруін сипаттайды – 1балл 3. Кариограмманы зерттеу көмегімен берілген ауруларға диагностика жасайды – 1балл Әр жұп бір-бірін бағалайды
Дескриптор: Жалпы – 3балл 1. Мәтіннің тақырыппен байланысын анықтайды – 1б 2. Қызанаққа камбала гені не себепті орналатырылғанын түсіндіреді – 2б Нақты жауап берілген жапырақшаларды жоғары ұпаймен бағалау
Дескриптор: Жалпы – 2балл 1. Суреттегі құбылысты түсіндіреді – 1б 2. Нуклеотидтік құрамындағы өзгерісті сипаттайды– 1б |
Түрлі-түсті стикер қағаздар
ДК экраны, оқулық, жұмыс дәптері, Плакаттар, түрлі-түсті қағаздар, маркер ДК экраны, үлестірме қағаздар Теректер суреті бейнеленген плакат, үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаз, жауап парағы |
||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Рефлексия https://www.menti.com/al1vk3okz366 платформасы қолданылады |
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын айтады. |
|
|
||
Ресурстар

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация.
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация.
|
Білім беру ұйымының атауы |
К.Мендалиев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Науханова Дина Бисенбайқызы |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||
|
Бөлімі |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кенеттен және индуцияланған мутация. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.4.5 - Хуго де Фриздің мутация теориясын, мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Хуго де Фриздің мутация теориясын сипаттайды Мутагенез себептерін және мутация түрлерін зерттейді. |
|||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, зерттеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 минут |
Оқушылармен амандасу, оларды сабаққа бейімдеу |
Мұғаліммен амандасады. «Qazmath» платформасы арқылы 3 топқа бөлінеді |
|
АКТ құралдары |
||
|
Сабақтың ортасы 25 -30 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Бір үйдің балалары бір-біріне айна қатесіз ұқсамайды,себебі? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Жаңа тақырыпты меңгерту үшін оқушыларға өрмекші бейнесін толықтыру тапсырмалары беріледі. Мұғалім әр топтың жұмысын тыңдап, толықтырып қосымша мәліметтермен бөлісіп отырады. Оқушылардың жұмысын қорытындылай келе, кариограммамен жұмыс жасау ретін, тапсырмасын түсіндіреді, орындатады, бақылайды. Мұғалім оқушылардың білімін жетілдіре отырып, функционалдық-сауаттылыққа арналған тапсырманы орындатады. Оқушылардың жауабын ескере отырып, ақпаратты толықтырып, оқушылардың ойын қорытындылайды. Сыныптағы ерекше білімді қажет ететін оқушының көңіл-күйін назарға алып, жеке жұмыс тапсырмасын орындатады. Жаңа сабақ тақырыбын қорытындылай келе көрсетілген сілтеме бойынша тест тапсырмасын орындайды жіне талдайды. https://itest.kz/uploads/pdf/test/250484283_kz.pdf |
Өткен материалдарды еске түсіреді, ойланып, өз ойларымен бөліседі 1-тапсырма, топтық жұмыс «Өрмекші» әдісі I топ: «Мутация» ұғымын және зерттелу тарихын сипаттау IIтоп: Мутация себептерін және түрлерін анықтау. III топ: Мутацияның пайдасы мен зияны, болдырмау жолына қатысты тірек сөздерді ұсыну
2-тапсырма, жұптық жұмыс «Зерттеуші дәрігерлер» әдісі 1.Берілген кариограмманы зерттей отырып, суреттерден синдром атауын тауып, қорытынды жасау.
3-тапсырма, жеке жұмыс «Құпия бақ» әдісі Берілген мәтінмен таныса отырып, 2 тіркеспен жауап жазып, жапырақшаларды тақтадағы теректерге орналастыру қажет. Елімізге қажетті өнімдердің басым көпшілігі өзге мемлекеттерден тасымалданады. Ол өнімдердің қауіптілігі құрамында ГМО болуы, жарамдылық мерзімінен тыс ұзақ сақталуында. ГМО (гендік модифика цияланған өнімдер) дегеніміз – био технологиялық әдістермен құрамы өзгертілген организмдер. Гендік модификацияланған өнімдерді өсіру үшін бір организмнің генін басқа бір өсімдіктің немесе жануардың ДНҚ – сына енгізіп, өзгеріс жасайды. Біз кез келген сауда орындарына барғанда әдемі жеміс-жидектерді көреміз. Мысалы:Ең алғашқы трансген қызанақ 1994 жылы АҚШ-та жасалыпты. Бұл қызанақтың ДНК-на солтүстік америкалық камбаланың гені орналастырылған. Сұрақ: Не себепті қызанаққа камбала гені орналастырылған ?
4-тапсырма, «Суреттер сөйлейді» әдісі Сурет бойынша ДНҚ бөлігінің нуклеотидтік құрамындағы өзгерісті сипаттайды.
|
Өз ойын білдірген оқушыларды «мадақтау» әдісімен бағалау Дескриптор: I топ(2балл): 1. Мутацияның зерттелу тарихын сипаттайды – 1балл 2. Мутация терминіне анықтама береді – 1балл II топ(2балл): 1. Мутация тудыратын факторларды атайды – 1балл 2. Мутагендердің түрлерін сипаттайды – 1балл III топ(2балл): 1. Мутацияның түрлерін атайды – 1балл 2. Мутацияның пайдасы мен зиянын болдырмау жолын ұсынады – 1балл Жұмыстың соңында топбасшы жұлдызша беру арқылы өзара бағалау жүргізеді. Дескриптор: Жалпы – 3балл 1. Кариограмма терминіне анықтама береді – 1балл 2. Жасушадағы хромосома санының өзгеруін сипаттайды – 1балл 3. Кариограмманы зерттеу көмегімен берілген ауруларға диагностика жасайды – 1балл Әр жұп бір-бірін бағалайды
Дескриптор: Жалпы – 3балл 1. Мәтіннің тақырыппен байланысын анықтайды – 1б 2. Қызанаққа камбала гені не себепті орналатырылғанын түсіндіреді – 2б Нақты жауап берілген жапырақшаларды жоғары ұпаймен бағалау
Дескриптор: Жалпы – 2балл 1. Суреттегі құбылысты түсіндіреді – 1б 2. Нуклеотидтік құрамындағы өзгерісті сипаттайды– 1б |
Түрлі-түсті стикер қағаздар
ДК экраны, оқулық, жұмыс дәптері, Плакаттар, түрлі-түсті қағаздар, маркер ДК экраны, үлестірме қағаздар Теректер суреті бейнеленген плакат, үлестірме қағаздар
Үлестірме қағаз, жауап парағы |
||
|
Сабақтың соңы 5минут |
Рефлексия https://www.menti.com/al1vk3okz366 платформасы қолданылады |
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын айтады. |
|
|
||
Ресурстар

шағым қалдыра аласыз














