|
Бөлім: |
9. 2 C; 1 (I), 2 (II), 3 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсінбек А |
|
|
Күн: 4.12.2025 ж |
Сыныбы : 9 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
(I) А- топ элементтері және олардың қосылыстары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
-атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру -сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
сілтілік металдардың қасиеттерін біледі; -өз бақылауларын тексере алады және бақылауларын қорытындылай алады; -химиялық реакция теңдеуін (оттегі, хлор, су) құрастырады және теңестіреді |
|
|
Құндылықтарға дарыту |
Желтоқсан айы- бірлік және ынтымақ айы |
|
Аптаның дәйек сөзі: |
Татулық пен бірлік- елдің іргетасы |
Сабақ тақырыбы: (I) - топ элементтері және олардың қосылыстары.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин Топқа бөлу 2 мин Өткен тақырыпты қайталау,үй тапсырмасын тексеру 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Психологиялық ахуал туғызу «Мен ......тілеймін» тренингі өткізіледі (оқушылар химиялық элементтердің қасиеттеріне сай бір –біріне жақсы тілектер айтады). «Ою-өрнек» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Өткен тақырыптар бойынша жылдам сұрақтар беру |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар «ою-өрнек » әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Бағалау: Дескриптор: - металдар мен пен құймалар жайында біледі; -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін біледі Жалпы – 2 балл; Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» Дағды: материалды жинақтау |
Қолданылған ЖИ: CHAT GPT,Gemini,Animaker,Diffit,Magicschool. Мотивациялық сөздер Жетістік Ұмтылыс Талпыныс Мейірімділік Кең пейілділік Қуаныш Бақыт |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 3 мин |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. Оқушылардың ойын тыңдағаннан кейін мұғалім толықтырады |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну 8 мин |
Оқушыларға тақырып бойынша видео көрсетіледі, жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.
Сілтілік металдар неге сілтілік деп аталады?
Сілтілік металдар қанша металл және қандай металдар жатады?
Оларды неге керосин астында немесе парафин майында сақтайды?
Мұғалім тақырып бойынша мәліметтерді жинақтайды,қорытындылайды. |
(Видео бойынша оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады.) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация https://www.youtube.com/watch?v=jSoP1bDR_bA
|
||||||||||||||||||
|
Мағынаны қолдану 7 мин |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындау
Оқушылар 1-топ «Жалпы сипаттамасы, табиғатта таралуы» 2-топ «Физикалық қасиеті, алынуы » 3-топ «Қолданылуы Тақырыптарын қорғайды
Оқушыларға сілтілік металдардың химиялық қасиеттеріне байланысты реакция теңдеулерін беру |
Оқушылар берілген тақырыпты қорғайды Тапсырмамен жұмыс беріледі |
Дескриптор: -сілтілік металл мен әрекеттесуші басқа да заттардың арасындағы химиялық теңдеуді жазады; теңестіреді - Жалпы – 2 балл; |
Презентация, |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау 8 мин |
Сергіту сәті Оқушыларға химияға қатысты сөздері бар мақал- мәтелдер жасырылады
|
Оқушылар мақал-мәтелді табады.
|
Бағалау: «Жарайсың» «Керемет» |
Презентация, |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау 5 мин |
«Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс.Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Тапсырма №1. https://wordwall.net/resource/82845772 сілтемесіне өтіп,тапсырманы орындау Тапсырма №2 //learningapps.org/display?v=pmk4z9zq223 сілтемесіне өтіп тапсырманы орындау ЕБҚ оқушыға тапсырма беріледі, қолдау көрсетіледі
|
Бағалау критерийі: Атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін сипаттайды |
Бағалау: ҚБ Түрі:мұғалімнің бағалауы Дағды:талдай білу,материалды жинақтау Дескриптор: - сілтілік металдардың атом құрылысын жазады -сілтілік металдардың атом құрамын жазады; Жалпы – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері https://wordwall.net/resource/82845772 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 3мин |
Оқулықпен жұмыс. Шартты есептер беріледі
Мұғалім оқушылардың бүгінгі сабақта алған бағаларын бағалау парағы бойынша анықтайды,қортын- дылайды. «Білім қоржыны» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Оқушылар кітапта берілген С деңгейіндегі есептерді шығарады Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Дескриптор: - сілтілік металдың атауын жазады - сілтілік металл мен су арасындағы химиялық теңдеуді жазады - сілтілік метал гидроксиді мен күкірт қышқылы, мыс сульфаты арасындағы химиялық реакция теңдеуін жазады, массасын, сутектің көлемін табады Жалпы - 4 балл; Мұғалім оқушыларды «Білім қоржыны» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Өте жақсы түсіндім». «жақсы түсіндім», «әлі ізденуім қажет» |
презентация оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері,үлестірме Жасыл қоржын- «Өте жақсы түсіндім» Сары қоржын «Жақсы түсіндім», Қызыл қоржын «Әлі де ізденуім керек». |
|
1мин |
Үй тапсырмасы: В деңгейі 2-есеп.109 бет |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
І А топ элементтері және олардың қосылыстары
І А топ элементтері және олардың қосылыстары
|
Бөлім: |
9. 2 C; 1 (I), 2 (II), 3 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары. |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерсінбек А |
|
|
Күн: 4.12.2025 ж |
Сыныбы : 9 «Г» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
(I) А- топ элементтері және олардың қосылыстары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
-атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру -сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
сілтілік металдардың қасиеттерін біледі; -өз бақылауларын тексере алады және бақылауларын қорытындылай алады; -химиялық реакция теңдеуін (оттегі, хлор, су) құрастырады және теңестіреді |
|
|
Құндылықтарға дарыту |
Желтоқсан айы- бірлік және ынтымақ айы |
|
Аптаның дәйек сөзі: |
Татулық пен бірлік- елдің іргетасы |
Сабақ тақырыбы: (I) - топ элементтері және олардың қосылыстары.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин Топқа бөлу 2 мин Өткен тақырыпты қайталау,үй тапсырмасын тексеру 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Психологиялық ахуал туғызу «Мен ......тілеймін» тренингі өткізіледі (оқушылар химиялық элементтердің қасиеттеріне сай бір –біріне жақсы тілектер айтады). «Ою-өрнек» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Өткен тақырыптар бойынша жылдам сұрақтар беру |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар «ою-өрнек » әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Бағалау: Дескриптор: - металдар мен пен құймалар жайында біледі; -металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін біледі Жалпы – 2 балл; Мұғалім : Оқушылардың белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер: «Жарайсыңдар!» Дағды: материалды жинақтау |
Қолданылған ЖИ: CHAT GPT,Gemini,Animaker,Diffit,Magicschool. Мотивациялық сөздер Жетістік Ұмтылыс Талпыныс Мейірімділік Кең пейілділік Қуаныш Бақыт |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу 3 мин |
«Суретті сөйлет» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау. Оқушылардың ойын тыңдағаннан кейін мұғалім толықтырады |
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады; |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну 8 мин |
Оқушыларға тақырып бойынша видео көрсетіледі, жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.
Сілтілік металдар неге сілтілік деп аталады?
Сілтілік металдар қанша металл және қандай металдар жатады?
Оларды неге керосин астында немесе парафин майында сақтайды?
Мұғалім тақырып бойынша мәліметтерді жинақтайды,қорытындылайды. |
(Видео бойынша оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады.) |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
презентация https://www.youtube.com/watch?v=jSoP1bDR_bA
|
||||||||||||||||||
|
Мағынаны қолдану 7 мин |
Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар орындау
Оқушылар 1-топ «Жалпы сипаттамасы, табиғатта таралуы» 2-топ «Физикалық қасиеті, алынуы » 3-топ «Қолданылуы Тақырыптарын қорғайды
Оқушыларға сілтілік металдардың химиялық қасиеттеріне байланысты реакция теңдеулерін беру |
Оқушылар берілген тақырыпты қорғайды Тапсырмамен жұмыс беріледі |
Дескриптор: -сілтілік металл мен әрекеттесуші басқа да заттардың арасындағы химиялық теңдеуді жазады; теңестіреді - Жалпы – 2 балл; |
Презентация, |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау 8 мин |
Сергіту сәті Оқушыларға химияға қатысты сөздері бар мақал- мәтелдер жасырылады
|
Оқушылар мақал-мәтелді табады.
|
Бағалау: «Жарайсың» «Керемет» |
Презентация, |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау 5 мин |
«Кім жылдам?» әдісі. Жеке жұмыс.Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Тапсырма №1. https://wordwall.net/resource/82845772 сілтемесіне өтіп,тапсырманы орындау Тапсырма №2 //learningapps.org/display?v=pmk4z9zq223 сілтемесіне өтіп тапсырманы орындау ЕБҚ оқушыға тапсырма беріледі, қолдау көрсетіледі
|
Бағалау критерийі: Атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін сипаттайды |
Бағалау: ҚБ Түрі:мұғалімнің бағалауы Дағды:талдай білу,материалды жинақтау Дескриптор: - сілтілік металдардың атом құрылысын жазады -сілтілік металдардың атом құрамын жазады; Жалпы – 2 балл; |
Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері https://wordwall.net/resource/82845772 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 3мин |
Оқулықпен жұмыс. Шартты есептер беріледі
Мұғалім оқушылардың бүгінгі сабақта алған бағаларын бағалау парағы бойынша анықтайды,қортын- дылайды. «Білім қоржыны» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Оқушылар кітапта берілген С деңгейіндегі есептерді шығарады Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Дескриптор: - сілтілік металдың атауын жазады - сілтілік металл мен су арасындағы химиялық теңдеуді жазады - сілтілік метал гидроксиді мен күкірт қышқылы, мыс сульфаты арасындағы химиялық реакция теңдеуін жазады, массасын, сутектің көлемін табады Жалпы - 4 балл; Мұғалім оқушыларды «Білім қоржыны» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Өте жақсы түсіндім». «жақсы түсіндім», «әлі ізденуім қажет» |
презентация оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері,үлестірме Жасыл қоржын- «Өте жақсы түсіндім» Сары қоржын «Жақсы түсіндім», Қызыл қоржын «Әлі де ізденуім керек». |
|
1мин |
Үй тапсырмасы: В деңгейі 2-есеп.109 бет |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














