|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Зейнекеева А.Н. |
|||
|
Күні: |
07.12.2023ж |
|||
|
Сынып: 1 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
И дыбысы және әрпі |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Әріпті тану, ажырата алу және оны дыбыспен сәйкестендіру Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату |
|||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Үлкенді сыйлауға, кішіні құрметтеуге үйрету. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , видеоролик , таныстырылым. |
|||
|
Бастапқы білім |
Аа, Нн, Лл, Рр, Оо, Тт, Уу, Шш, Сс, Дд, Мм, Ыы, Ққ- әріптерін таниды, осы әіптерге байланысты сөз, сөйлемдерді оқи біледі. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Психологиялық дайындық 2мин
Көңілді қолшатыр әдісі 5мин
Ми қозғау әдісі Сұрақ-жауап 5мин. |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Біз қандаймыз? Ақылдысың, әдептісің! Біз қандаймыз? Әдемісің, тәртіптісің! Біз қандаймыз? Мейірімдісің, ақылдысың!
2. Өткен тақырыпқа шолу үшін біз қазір сендермен «Көңілді қолшатыр» әдісін пайдаланып өткен әріп бойынша сөздер оқимыз.
Мен сендерге сұрақ қоямын, дұрыс жауап берген оқушыларға шапалақтан шашу шашамыз. -Әріп дегеніміз не? -Әріпті көреміз, жазамыз. - Дыбыс дегеніміз не? -Дыбысты естиміз, айтамыз. -Дыбыс нешеге бөлінеді? -2 ге дауысты және дауыссыз. -Дауысты дыбыс қалай айтылады? -Кедергісіз, еркін, созылып, әндетіліп айтылады. - Дауыссыз дыбыс қалай айтылады? - Кедергіге ұшырап, созылмай қысқа ғана айтылады. |
«Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: Сөздерді еркін, қиналмай оқиды , сұраққа жауап бере алады – -«Жарайсың!». Сөздерді оқуда, сұраққа жауап бергенде көмек қажет етеді – Жақсы! Сөздерді оқуда , сұраққа жауап бергенде қиналады – «Талпын!»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
3мин
Оқулықпен жұмыс 5 мин
Сергіту сәті 2 мин
Дәптермен жұмыс Бастыртып жазу мен генетикалық әдісті қолдану 5мин Интерактивті тақтамен жұмыс
Сабақтың соңы 5 мин
Жұптық жұмыс •Әріптерді таниды және ажыратып, сәйкестендіреді.
5мин
|
Видеоролик көріп, Ии әрпін таниды. И әрпін жазып үйренеді.
Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы. - Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? -Қандай жануарларды көріп тұрсыңдар? -Балалар не істеп жүр? -Тиін қандай жануар? -Ит туралы не білесіңдер? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Ит, тиін сөздеріне дыбыстық талдау жасаңдар. -Сөздерді буынға бөліңдер. -И дыбысы сөздің қай жерінде тұр? -«И» дыбысының сөздің басында және ортасында, соңында да келетінін түсіндіру.
(Ұ, Д) Оқылым 5. Оқулықпен жұмыс Бағандағы сөздерді тізбектеп оқу.Балалар оқулықтағы сөздерді буындап оқуға арналған арнайы көрнекі құрал арқылы жалпы оқиды.
Бағандағы сөздерді, мәтінді оқиды, неше сөз бар екенін, и әріпі бар сөздерді табады.
6. Сергіту сәті Сергіту жаттығуы
7.Көрнекі суреттер көмегімен сөздерді буынға бөледі.
8.Дәптермен жұмыс Оқушылардың и әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.
Мұғалімнің шолуы.
9. Қызықты интерактивті тапсырмалар.
1 тапсырма Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.
т...ін ...не ш..е ...нелік (и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л) Дескриптор:Білімалушы -сөздерді дұрыс оқиды; -көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді. 9.Қорытынды тапсырма Оқушылар И әрпінен келетін сөздерге тақтадағы корнекілікті пайдаланып дыбыстық талдау жасайды. |
|
Ии әрпі Видеоролик
https://youtube.com/watch?v=XqCieN1exrI&feature=shared
https://youtube.com/watch?v=XJJWpFac9OQ&feature=shared
Оқулық
аудиожазба
Жұмыс дәптері
https://learningapps.org/watch?v=peeek13ja23
https://learningapps.org/watch?v=p68oe7rgc23
Таратпа материалдар
|
|
|
Кері байланыс:
3 мин.
|
-Бүгін қандай дыбыспен таныстық? Барлығымызға сабақ түсінікті болдыма? Олай болса таратпа көрнекі құралға И әріпін жазып, сабақтан алған көңіл күйімізді салайық. |
|||
-
1 тапсырма
Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай
әріпті қоюға болады?Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.

т...ін ...не ш..е
...нелік(и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л)

1 тапсырма
Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай
әріпті қоюға болады?Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.

т...ін ...не ш..е
...нелік(и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л)


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
И дыбысы және әрпі
И дыбысы және әрпі
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Зейнекеева А.Н. |
|||
|
Күні: |
07.12.2023ж |
|||
|
Сынып: 1 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
И дыбысы және әрпі |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Әріпті тану, ажырата алу және оны дыбыспен сәйкестендіру Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату |
|||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Үлкенді сыйлауға, кішіні құрметтеуге үйрету. |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудиожазба , видеоролик , таныстырылым. |
|||
|
Бастапқы білім |
Аа, Нн, Лл, Рр, Оо, Тт, Уу, Шш, Сс, Дд, Мм, Ыы, Ққ- әріптерін таниды, осы әіптерге байланысты сөз, сөйлемдерді оқи біледі. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Психологиялық дайындық 2мин
Көңілді қолшатыр әдісі 5мин
Ми қозғау әдісі Сұрақ-жауап 5мин. |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Біз қандаймыз? Ақылдысың, әдептісің! Біз қандаймыз? Әдемісің, тәртіптісің! Біз қандаймыз? Мейірімдісің, ақылдысың!
2. Өткен тақырыпқа шолу үшін біз қазір сендермен «Көңілді қолшатыр» әдісін пайдаланып өткен әріп бойынша сөздер оқимыз.
Мен сендерге сұрақ қоямын, дұрыс жауап берген оқушыларға шапалақтан шашу шашамыз. -Әріп дегеніміз не? -Әріпті көреміз, жазамыз. - Дыбыс дегеніміз не? -Дыбысты естиміз, айтамыз. -Дыбыс нешеге бөлінеді? -2 ге дауысты және дауыссыз. -Дауысты дыбыс қалай айтылады? -Кедергісіз, еркін, созылып, әндетіліп айтылады. - Дауыссыз дыбыс қалай айтылады? - Кедергіге ұшырап, созылмай қысқа ғана айтылады. |
«Бас бармақ» әдісі: Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Дескриптор: Сөздерді еркін, қиналмай оқиды , сұраққа жауап бере алады – -«Жарайсың!». Сөздерді оқуда, сұраққа жауап бергенде көмек қажет етеді – Жақсы! Сөздерді оқуда , сұраққа жауап бергенде қиналады – «Талпын!»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
3мин
Оқулықпен жұмыс 5 мин
Сергіту сәті 2 мин
Дәптермен жұмыс Бастыртып жазу мен генетикалық әдісті қолдану 5мин Интерактивті тақтамен жұмыс
Сабақтың соңы 5 мин
Жұптық жұмыс •Әріптерді таниды және ажыратып, сәйкестендіреді.
5мин
|
Видеоролик көріп, Ии әрпін таниды. И әрпін жазып үйренеді.
Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы. - Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? -Қандай жануарларды көріп тұрсыңдар? -Балалар не істеп жүр? -Тиін қандай жануар? -Ит туралы не білесіңдер? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Ит, тиін сөздеріне дыбыстық талдау жасаңдар. -Сөздерді буынға бөліңдер. -И дыбысы сөздің қай жерінде тұр? -«И» дыбысының сөздің басында және ортасында, соңында да келетінін түсіндіру.
(Ұ, Д) Оқылым 5. Оқулықпен жұмыс Бағандағы сөздерді тізбектеп оқу.Балалар оқулықтағы сөздерді буындап оқуға арналған арнайы көрнекі құрал арқылы жалпы оқиды.
Бағандағы сөздерді, мәтінді оқиды, неше сөз бар екенін, и әріпі бар сөздерді табады.
6. Сергіту сәті Сергіту жаттығуы
7.Көрнекі суреттер көмегімен сөздерді буынға бөледі.
8.Дәптермен жұмыс Оқушылардың и әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау.
Мұғалімнің шолуы.
9. Қызықты интерактивті тапсырмалар.
1 тапсырма Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай әріпті қоюға болады? Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.
т...ін ...не ш..е ...нелік (и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л) Дескриптор:Білімалушы -сөздерді дұрыс оқиды; -көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді. 9.Қорытынды тапсырма Оқушылар И әрпінен келетін сөздерге тақтадағы корнекілікті пайдаланып дыбыстық талдау жасайды. |
|
Ии әрпі Видеоролик
https://youtube.com/watch?v=XqCieN1exrI&feature=shared
https://youtube.com/watch?v=XJJWpFac9OQ&feature=shared
Оқулық
аудиожазба
Жұмыс дәптері
https://learningapps.org/watch?v=peeek13ja23
https://learningapps.org/watch?v=p68oe7rgc23
Таратпа материалдар
|
|
|
Кері байланыс:
3 мин.
|
-Бүгін қандай дыбыспен таныстық? Барлығымызға сабақ түсінікті болдыма? Олай болса таратпа көрнекі құралға И әріпін жазып, сабақтан алған көңіл күйімізді салайық. |
|||
-
1 тапсырма
Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай
әріпті қоюға болады?Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.

т...ін ...не ш..е
...нелік(и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л)

1 тапсырма
Берілген сөздерді оқыңыз. Көп нүктенің орнына қай
әріпті қоюға болады?Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді жаз.

т...ін ...не ш..е
...нелік(и, к, м) (т,и,а) (и, н, д) ( р, и, л)


шағым қалдыра аласыз



















