Сабақ:сауат ашу | Мектеп: «№12 ЖББОМ»КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні Смагулова Е.Т. |
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Тақырыбы | Й дыбысы мен әрпі |
Оқу мақсаты | 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу)қолдану1.3.8.1 Жазу жолын,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,сөйлем соңында тиісті белгілерін қою |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы орындай алады:Й дыбысы мен әрпі туралы біледіОқушылардың көпшілігі орындай алады:Сөздегі буын санын анықтай аладыКейбір оқушылар орындай алады:Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады:Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:Й дыбысыСыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:Талқылауға арналған сұрақтар:Й қандай дыбыс?Йод сөзінде қанша дыбыс бар? Йод сөзіне дыбыстық талдау жасаНе себепті ..... деп ойлайсыз?1.Й дыбысы неліктен созылып айтылмайды?2.Неліктен й дыбысын көк текшемен белгілейміз?Жазылым:Мен және табиғат. Й дыбысы мен әрпі
|
Жетістік критерийлері | Иллюстрация бойынша болжау жасайдыҚұрамында Й әрпі бар сөздерді оқидыӘріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Дүниетану |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер/Ресурстар/ |
Басы 7 мин | Армысың Алтын күн!Армысың Көк аспан!Армысың жан досым, Жылуыңа жылу қос,Міне менің қолым!
Гүл түстері арқылы топтарға біріктіру.«Адамның қасиеті:ыстық қайрат, нұрлы ақыл жылы жүрек, тозбас білім»
1-топ Ыстық қайрат (Сары гүл)2-топ Нұрлы ақыл (Күлгін гүл)3-топ Жылы жүрек (Қызыл гүл)4-топ Тозбас білім (Ал қызыл гүл) Гүл ішіндегі сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты пысықтау
Жалпы дыбыс нешеге бөлінеді?Дыбысты не істейміз?Әріпті не істейміз?Әріптерден не құралады? Сөзден не құралады?Сөйлем қандай әріптен бастап жазылады?Өткен сабақта қай әріпті өттік?И дауысты ма,дауыссыз ба? | Шаттық шеңбері |
Ортасы 8 мин.
3 мин.
3 мин
5 мин
5 мин.
5 мин | Жаңа сабақ:Ойын: Жапырақ жинау«Ой қозғау» әдісіОқушыларға суреттер көрсетіледі, сол суреттерде қай дыбыс көп,арасынан й дыбысы бар суреттерді табу,оны талдау.Суреттерге қарап жауап береді. Өткен әріптердің ішінен таныс емес әріпті табады,пікірлерін ортаға салып ой бөліседі.(Ж) Йод сөзіне дыбыстық талдау жасауЙ қандай дыбыс?Сөздің қай жерінде жазылады?Қандай сөздің басында жазыладыАнықтамаЙ дауыссыз дыбыс Айтқанда созылып айтылмайды. Көк ткешемен белгілейміз.Видео ролик көрсету.Ши мен ермексаздан үй жасату.Сұрақтарға жауап алу.Жауапты қайдан алуға болады?
Кітап туралы ой.Оқушылардың ойлары тыңдалады
Сергіту сәті Сөздерді оқытуҮйшік алақай айна оймақ сайман тойҚалақай айран қаймақ шай атай қой май7.Сөз құра
Айнұр,Айна,Айша,Айман, Айдар,Айдын,Айқын,Айдос-Бұл сөздер қалай жазылады?Неліктен?9.Дәптермен жұмыс «Қай топ көркем жазады?»Ауада жазып үйрету, тақтаға жаздыру, дәптерге жаздыру.Ай,тай,ойын,айна сөздерін жазадыАйдар сиырды қайырды.Сөйлемді көшіреді10.Әрбір суреттің соңына сөздердің атауын жаз, талдау жасайды.Ай,тай,шай,майАй - планетаТай – жылқы өсіміШай – тағамМай- тағамОйын: « Сөз ойла, тез ойла» кубизм әдісі Кубиктағы әріптерден сөз ойлап айтады. Суретті ребусты шешу:Жауаптары: Айна, тай, сай, май11. «Қай сандыққа саламын?»ойынСөздерді үш сандыққа бөліп салады.1сандық-й сөздің басында,2сандық-ортасында,3 сандық-соңында |
Флипчарт
Оқулық
Сергіту сәтіне арналған жинақ
Жұмыс дәптері
Электронды оқулық |
Соңы 3 мин | «Ия,жоқ»ойыныЖауабын бастарын изеп,шайқап білдіреді-Й дауысты дыбыс-Й дыбысы сөздің кез келген буынында кездеседі-Май,шай сөздерінде бір буын-й дыбысын қызыл үйге қондырамыз т.с.с |
|
Қосымша мәліметтер
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
| Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Мақтау,мадақтауСурет бойынша сөйлем құрастыр | «Ия,жоқ» «Қай сандыққа саламын?» ойыны,сөз құрау
|