І. Дұрыс əсерлі көңіл күй
орнату.
0–2
мин.
II. Өмірлік тəжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты болжам.
3–5
мин.
|
Педагог балалардың назарын оқу қызметіне тарту
үшін шеңберге тұрғызып көңілді өлең жолодарын
айтқызады.
Арайлап таң атты, Алтын сəуле
таратты.
Тəрбиелі баламыз, Амандасып
аламыз.
(Ұ)
Педагог балаларға саяхатта жүрген балалар туралы сюжетті суретті
көрсетеді.
Балалардан саяхатқа қайда барғандары туралы
сұрайды.
Саяхатқа өздеріңмен не алып
бардыңдар?
Өздерінің саяхатқа барғандары туралы
əңгімелейді.
|
Суреттер.
|
ҰОҚ-ның ортасы
III. Тақырып бойынша
жұмыс
6 – 27мин.
|
Ай, тай, май,
шай
Қой, бой, бай,
той
Сөз соңында кілең-
«Й»
Аты оның -қысқа
Й
(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен
жұмыс.
1-тапсырма Суретте не болып жатыр деп
ойлайсыңдар?
Суреттегі саяхатқа шыққан балалардың іс-əрекеті
туралы əңгімелеседі.
Педагог сөйлемдерді дауыс ым-ишарасын келтіріп
оқиды. Балалар тиісті белгілерін қояды.
Орман қандай тамаша!
|
Əліппе-дəптер.
|
|
Орманға кіммен бардың?
Балалар педагогтің сөйлемдерін қайталап айтады.
Ым-ишиармен келтіреді. Сөйлемдерден й дыбысы естілетін сөздерді
атайды, буынға бөледі.
Қандай, қайың.
Й –
үнді дауыссыз дыбыс. Айтқанда кедергіге ұшырап қысқа айтылады. Көк
текшемен белгілейміз.
Й
дыбысынан басталатын қазақта сөз жоғын педагог балаларға
ескертеді.
Мысал келтіреді. тай, шай, май, бай т.б.
Айтылған заттардың
атын қайталайды.
Сөздерді
буынға бөліп сызбасын жазады. Дауыссыз дыбыстарды
көк, дауысты дыбыстарды қызыл түспен белгілейді.
2-тапсырма. Суреттегі заттарды атайды, оларға
ортақ атау (киім) береді, й дыбысы кездесетін сөздерді дауыстап
айтып, оларға дыбыстық талдау жасатады. Мысалы:
ма-ла-қай – үш буын, й дыбысы сөздің соңында
тұр.
Й
дыбысы – үнді дауыссыз дыбыс.
3-тапсырма Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау
жасайды.
Й
мен И орнын анықтайды.
Тиін, инелік, қайың.
Й дыбысының дауысты дыбыстан кейін ғана
жазылатынын ескертеді.
4-тапсырма. Й əрпімен танысамыз Й əрпін
боя.
|
Сызба.
Қызыл, көк дөңгелекшелер.
Əліппе-дəптер.
Таяқшалар, қарындаштар.
Əліппе-дəптер.
|
|
Педагог тақтаға Й əрпінің бейнесін іліп
қояды.
И əрпінің Й əрпінен айырмашылығын Балалар Й əрпін
ауада жазып көрсетеді.
Сергіту сəті.
Педагогпен бірге балалар өлең жолдарын
қайталайды.
Қояным тұршы,
Бетіңді жушы,
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы.
5-тапсырма
Балаларға таяқшалар таратып
береді.
Балалар тақтадағы Й əрпінің
бейнесіне
|
|