Материалдар / IDE мен танысу. Тіл алфавиті. Синтаксис. 6-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

IDE мен танысу. Тіл алфавиті. Синтаксис. 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу. Бейнеролик арқылы сабақ барысы түсіндіріліп, edpuzzle платформасында сұрақтар қойылады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2024
156
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Python тілінде программалау

Педагогтың аты-жөні

Абдуваситов Н.

Күні


Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

IDE мен танысу. Тіл алфавиті. Синтаксис.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


6.1.2.2 IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

«Программалау тілі» ұғымын түсініп, қарапайым программаларды жаза білу

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу.


Бейнеролик арқылы сабақ барысы түсіндіріліп, edpuzzle платформасында сұрақтар қойылады.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Оқушылар жаңа тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді






Бонустар арқылы бағалау



+1 балл









https://edpuzzle.com/media/63c6a6c1897e3041025988f0


Сабақтың ортасы




5 мин

























5 мин








10 мин






























5 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Процессор программалау тілінде жазылған программаларды тікелей қабылдамайды. Ол үшін программаларды процессор тіліне аударатын трансляторлар қажет.

Транслятор түрлері:

  • Компилятор-программалау тілінде жазылған программаны мәшине кодына аудару үшін қолданылады.

  • Интерпретатор- мәшине тіліне аударылған программаны процессорда кезең – кезеңімен талдай отырып ретімен орындау үшін қолданылады.

Компилятор мен интерпретатор екеуі де программа.

Программа құрудың интеграцияланған ортасына C++, Paskal, Java, Python сияқты программалар жатады. Солардың арасынан Python программалау тілімен танысуды бастайық.

Әлемдегі мыңдаған кәсіпқой программалаушылар Американың Ұлттық ғарыш агенттігі NASA мен Google – дың қызметкерлері өз программаларын Python тілінде жазған.

Программаны іске қосу үшін Пуск Все программы Python командасын орындаймыз.

Программа қазақ тілін оқымайды. Латын тілінде жазылады.

ТІЛ ӘЛІППЕСІ. СИНТАКСИС

Кез келген тілді үйрену оның әліппесін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны секілді программалау тілінің де өз әліппесі бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның операторларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің әліппесі төмендегідей құрылымға ие 

Идентификаторлар (айнымалылар атауы) – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Идентификатор латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасы _k1 және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады.

Айнымалы – мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәнін өзгертіп отыруға болады.

Қызметтік сөздер. Кейбір атауларды программалау барысында айнымалы ретінде қолдануға болмайды. Мұндай сөздерді қызметші сөздер деп атайды. Мысалы: for, if, class, def, print, input және т.б.


Топтық жұмыс. «Екі жалған, бір өтірік»

Оқушыларға екі дұрыс, бір қате жауаптары бар тапсырмалар беріледі.

Төрт топқа тапсырма беріледі



Жеке жұмыс.

1 – тапсырма

Төменде берілген сөздерден

біріккен сөздерді алу программасын құр

alty, ak, taldy, baqan, qala, qorgan

Дескриптор:

-Python программаны іске қосады;

-берілген сөздерден біріккен сөздерді алу программасын құрады.

2 – тапсырма

Еліміздің, қаламыздың атауын 3 реттен баспаға шығар

Kazakhstan, Kazakhstan,

Kazakhstan,

Atyrau, Atyrau, Atyrau,

Дескриптор:

-Python программаны іске қосады;

-Қарапайым программаларды жазады.

3-тапсырма.

Python программасының көмегімен төмендегі фигураларды экранға шығар

Баспалдақ Тіктөртбұрыш

**** ******

****** ******

******** ******

********** ******

Дескриптор:

-Python программаны іске қосады;

-фигураларды экранға шығарады.


«Жұбын тап»



Мұғалімді тыңдайды



«программалау тілі» анықтамасын дәптерге жазады


«Транслятор түрлері» анықтамасын дәптерге жазады


















Оқушылар топ болып бірігіп, дұрыс емес жауапты тауып, сызады.




Оқушылар компьютерде қарапайым программаларды жазады



Компьютерде программа орындайды









3-тапсырманы орындайды










Оқушылар Пайтон қиындыларының сыңарын тауып, сәйкестендіреді































+1 балл








+2балл




+2балл













+2балл












+1 балл




Иентербелсенді тақта / компьютер


слайд


























слайд










Парақша

компьютер


























парақша

Сабақтың соңы


5 мин




5 мин

Kahoot ойыны

Тақырыпты қорытындылау мақсатында оқушыларға ойын ойнатылады





Рефлексия.

survio.com арқылы оқушылар кері байланыс жасайды

Оқушылар тест сұрақтарына жауап беру арқылы үздік оқушылар анықталады



Ұялы телефондарында кері байланыс береді

+1 балл

https://play.kahoot.it/v2/?quizId=fc9efb26-f95e-4088-ab43-4ac686c9f915

https://www.survio.com/survey/d/D7W4Z6A3Q8K7D9X2


Үй тапсырмасы

Python ның пайда болу тарихы тақырыбында эссе жазу












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!