Материалдар / Идеал газ күйінің теңдеуі 10-сынып

Идеал газ күйінің теңдеуі 10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
10-сыныпқа арналған қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Тамыз 2024
49
0 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Мектеп директоры: Ж.Умарова

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«Б.Аманшин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Идеал газ күйінің теңдеуі

Бөлім:

Газ заңдары

Педагогтің аты-жөні

Р.Ж.Дүзбатырова

Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Идеал газ күйінің теңдеуі. Изопроцестер. Адиабаталық процесс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін қолдану және изопроцестер графиктерін ажырату

Сабақтың мақсаты

-идеал газ күйінің негізгі теңдеуін тұжырымдай алады;

-идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдана біледі;

-Изопрцестерді графиктер арқылы ажырата алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин



Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Топқа бөлу:

Термодинамикалық параметрлерді атаңдар? (V,T,P)

Өз топтарының аттарын белгілеріне сәйкес үш тілде айтады.

Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін жаңа тақырып Идеал газ күйінің теңдеуін өтеміз. Өткен сабақта газдардың молекула кинетикалық теориясының негізгі теңдеуін түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырыпты тексеру.

Үй тапсырмасын сұрау / «Сәйкестігін тап /  Жеке жұмыс

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады

2. Дене пішінін де,   көлемін де сақтайды.

3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі.

4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп.

5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде секіріп тербеледі.

6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.

А.  Қатты дене. Б. Сұйық.   В. Газ.

Жауабы:  1-В,  2-А , 3-А , 4-В , 5-Б , 6-Б

ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы

Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді. Атауларының ағылшынша, орысша атауларын атайды


Оқу тапсырманы көрсету













ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы




Қима қағаздар




Сабақтың ортасы

30мин


































-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:

«Идеал газ күйінің теңдеуі»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Идеал газ күйінің теңдеуін
тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.

1-тапсырма: «Топтық жұмыс»

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты ашады.

Изопроцестерді өз топтарының аттарына сәйкес алып, формуланы қорытып шығарады және кімнің заңы екендігін табады.

ҚБ: «Шапалақтау» әдісі арқылы

2-тапсырма. «Конверттегі тапсырмалар» «Жұптық жұмыс»

  1. Көлемі 33л ыдыстағы температурасы 310К газдың қысымы 160кПа. Газдың зат мөлшері қаншаға тең?

  2. Газ изотермалық түде 8л көлемнен 6л көлемге дейін сығылған. ға артқан. Бастапқы қысымды анықтаңдар.

  3. Егер ыдыстың қабырғасы 20 температурада 1568Н/см2 қысымға шыдайтын болса, массасы 6,4кг оттегі бар баллонның ең кіші көлемі қандай болу керек?

Критерий

Дескриптор

Зат мөлшерін анықтайды.

-Зат мөлшерінің Макроскоптық параметрлерін біледі

-Зат мөлшерін есептейді

Қысымды анықтайды

-Тұрақты температура кезінде қысым мен көлем көбейтіндісі тең болатынын біледі

-Бастапқы қысымды есептейді

Көлемді анықтайды

-Молекулалық массасын біледі

-Цельсий шкаласын Кельвин шкаласына айналдырады

-Көлемді анықтайды

Қалыптастырушы бағалау: «От шашу»




3-тапсырма: «Жеке жұмыс»

Изотермалық процесс үшін Менделеев- Клапейрон теңдеуі

Shape1 «Тізбектелген сұрақ»

Менделеев- Клапейрон теңдеуі

Shape2



Shape5 Shape4 Shape3



Изохралық процесс үшін Менделеев- Клапейрон теңдеуі



Shape6

Shape7

Изобаралы процесс үшін Менделеев- Клапейрон теңдеуі







Shape11 Shape10 Shape9 Shape8






Соны топта талқылайды. Постерге жазады.

Спикер келесі топтарға апарып қорғайды.







Есептерді дискрипторға қарап отырып шығарады.




























ҚБ: «Шапалақтау» әдісі арқылы бағалау.





ҚБ:

«От шашу»
















ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен өз өздерін бағалайды.

Қызыл – тапсырманы орындауда қиналдым

Сары – тапсырманы жеткілікті деңгейде орындадым

Жасыл – тапсырманы жоғары деңгейде орындадым




Оқулық, жұмыс дәптері




Сабақтың соңы

5мин

Кері байланыс

«Мұғалімге СМС»

  • Бүгін мен..................... білдім

  • Бүгін маған.................қиын болды.

  • Бүгін мен .............. тапсырмаларды оңай әрі тез орындадым.

Үйге тапсырма.

Сабаққа кері байланыс береді

Сабақ мақсатына сай қойылған бағалау критерийіне сай рефлексия жасайды.






















1 тапсырма

Оқу тапсырмасын сұрау / «Сәйкестігін тап /  (1тапсырма)

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады

2. Дене пішінін де,   көлемін де сақтайды.

3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі.

4.Молекулалар арақашықтығы молекулаөлшемінен көп.

5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде секіріп тербеледі.

6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.

А.  Қаттыдене          .Б. Сұйық .   В. Газ.

Жауабы:  1-В,  2-А , 3-А , 4-В , 5-Б , 6-Б



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!