Идеал газ. Молекулалық-кинетикалық теорияның негiзгi теңдеуi.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Идеал газ. Молекулалық-кинетикалық теорияның негiзгi теңдеуi.

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сыныпқа арналған "Идеал газ. Молекулалық-кинетикалық теорияның негiзгi теңдеуi" атты тақырыпқа арналған қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сынып: 10


Сабақтың тақырыбы:

Идеал газ. Молекулалық-кинетикалық теорияның негiзгi теңдеуi.

Мұғалімнің аты-жөні:Құсманова Г.А.

Күні:

Сабақ мақсаттары

Идеал газ моделін сипаттау, МКТ-ның негізгі теңдеуін үйрену

Сабақ нәтижесі:


Барлық оқушылар: Идеал газдың не екендігің біледі, МКТ-ның негізгі теңдеуін жаза алады, мағынасын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: МКТ-ның негізгі теңдеуін қолданып есеп шығарады.Топтық жұмысты бірлесе орындайды. Сұраққа жауап береді.

Кейбір оқушылар: Өз бетінше жұмыс жасайды.Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, интербелсенді тақта, топтық тапсырмалар, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, топтық жұмыс,

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы оқу

Термодинамикалық параметрлер

Уақыт

Сабақ барысы

Ресурстар

Сабақ басы

1 минут

3 минут







1 минут

1.Ұйымдастыру

Топқа бөлу (сандар жазылған қағаздар арқылы)

2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.

3. Сәйкестігін тап

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады

Газ

2. Дене пішінін де,   көлемінде сақтайды

Қатты

3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі

Қатты

4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп

Газ

5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде тербеледі.

Сұйық

6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.

Сұйық


Топ реті жазылған қағаз

Интербелсенді тақта







Интербелсенді тақта

Ортасы

20 минут



























5 минут















5 минут

Білу және түсіну. Топтық жұмы(әр оқушы оқып топпен талқылайды.Постер құрып қорғайды)

1 топ. Идеал газдың анықтамасы мен моделі

2 топ.МКТ негізгі теңдеуін қорытып шығару

«Идеал газдың ыдыс қабырғасына түсіретін қысымы: Бұл теңдеу МКТ-ның негізгі теңдеуі. Мұндағы молекуланың орташа кинетикалық энергиясы: Олай болса: .

3 топ.Тәжірибе арқылы тұрақты екенін дәлелдеп, Больцман тұрақтысының мәнін ашу.


МКТ-ның негізгі теңдеулерінің тағы бір түрін тәжірибе арқылы қарастыру керек.

. Мұндағы молекулалар саны мен көлемінің өзгеруіне қарай барлық газдар үшін тұрақты температурада бірдей болатынынан тәжірибе көрсетеді

4 топ. МКТ тағы үш теңдеуін қорытып шығару Молекулалар шоғыры: , осыдан:

Қолдану.

1.« Кім жылдам»

Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса, (3 есе артады)

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе (4 есе кемиді)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса (4 есе артады)

4.Көлем 5 есе артса (5 есе кемиді)

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса (8 есе артады)

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса (18 есе артады)

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса (3 есе азаяды) 

2.  Есеп шығару

          « Нысананы тап»               р=1/3n m0 υ2

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

 

 1. р=3*1025* 7*10-26*9*104/3=63*103 Па

2. υ2 =3р/n mυ2=3*104м22

  1.  n= 3р/ m0 υ2           n=4*10 25  м3

№468.  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оныңқысымы неге тең?   



Ватман немесе ақ қағаз,маркерлер



























Интербелсенді тақта















Үлестірмелі парақша

Соңы

1 минут


2 минут

















2 минут





















Үй тапсырмасы

§4.5 оқу 9-жат(9-12)


Рефлекcия пирамидасы

Көк түс -Сіз сабақта қолданған газ

Жасыл - Сіз сабақта танысқан екі тұрақты шама

Сары - Сіз үйренген заң

Қызыл - Сіз есте сақтауға тиісті төрт формула




Бағалау

Интербелседі тақта



Формула жазылған стикерлер жапсырылады














Оқушылар өздерін және өзгелерді бағалайды














2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.


2. Серпілген сауалдар

1.Термодинамикалық параметрлерді ата

2. Температураның физикалық мағынасы.

3. Қандай күй жылулық тепе-теңдік күйі деп аталады?

4. Термометрлік дене нені айтады?

5 Температуралық шкалаларды атаңдар.

6. Термометрдің түрлерін атаңдар.

3. Сәйкестігін тап

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады


2. Дене пішінін де,   көлемінде сақтайды


3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі


4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп


5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде тербеледі.


6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.



3. Сәйкестігін тап

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады


2. Дене пішінін де,   көлемінде сақтайды


3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі


4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп


5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде тербеледі.


6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.



3. Сәйкестігін тап

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады


2. Дене пішінін де,   көлемінде сақтайды


3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі


4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп


5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде тербеледі.


6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.



3. Сәйкестігін тап

1. Молекулалар үлкен жылдамдықпен қозғалады


2. Дене пішінін де,   көлемінде сақтайды


3. Атомдар тепе –теңдік қалпын сақтай тербеледі


4.Молекулалар арақашықтығы молекула өлшемінен көп


5.Молекулалар бір орыннан екінші орынға периодты түрде тербеледі.


6. Дене пішінін сақтамайды, бірақ көлемін сақтайды.





Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса

4.Көлем 5 есе артса

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса  


Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса

4.Көлем 5 есе артса

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса  


Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса

4.Көлем 5 есе артса

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса  


Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса

4.Көлем 5 есе артса

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса  


Ыдыс қабырғасына түсірілетін газ қысымы қалай өзгереді, егер:

1.Молекула  массасы  3 есе артса

2.Молекула концентрациясы 4 есе кемісе)

3.Молекула қозғалыс жылдамдығы  2 есе артса

4.Көлем 5 есе артса

5.Молекула массасы  4 есе артса, ал концентрация  2 есе артса

6.Молекула массасы 2 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе артса

7.Молекула концентрациясы  3 есе артса, молекула қозғалыс жылдамдығы 3 есе азайса  








          « Нысананы тап»               

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оның қысымы неге тең?   

« Нысананы тап»               

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оның қысымы неге тең?   

« Нысананы тап»               

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оның қысымы неге тең?   

« Нысананы тап»               

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оның қысымы неге тең?   

« Нысананы тап»               

Газ

 Р,Па

    n ,м-3

υ 22

m0 ,кг

СО2

?

3*1025

9*104

7 *10-26

О2

5*102

1024

?

5*10-26

Н2

16*102

?

4*104

3*10-27

  Азоттың орташа квадраттық жылдамдығы  500 м/с, ал оның тығыздығы1,35 кг/м3 болса,оның қысымы неге тең?   


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.01.2019
5903
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі