Қаспан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ
Тақырыбы: Идеяларды құру. Нобай
/Ашық сабақ/
Көркем еңбек пәнінің мұғалімі: М.Аязбаева
2025-2026 оқу жылы
Қаспан ОМ МДШО КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалім: |
Аязбаева М.С |
|
|||||
|
КҮНІ: |
19.01.2026ж |
|
|||||
|
СЫНЫП: 7ә |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Идеяларды құру. Нобай |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.5.1-Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 7.1.5.-Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау |
|
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындайды, тапсырмаларды орындайды. Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындайды. |
|
|||||
|
Жоспар: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Кіріспе
Негізгі бөлім
Шығармашылық жұмыс
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Жағымды психологиялық ахуал. «Өз шамыңды жақ» әдісі.
Өткен сабаққа шолу жасау. «Миға шабуыл» әдісі сұрақ-жауап Дизайн дегеніміз не? Киімді трансформациялау дегенді қалай түсінесің? Дизин түрлерін ата? «Кинометафора» әдісі арқылы бейне таспа көрсету. Сабақ тақырыбы таныстыру. Сабақтың мақсатын оқу. Идеяларды құру. Нобай Өткен сабақта киімдерге трансформациялау жасаудың не екенін білдіңдер, ескі киімге жаңа дем беру керек екендігін үйрендіңдер. Бүгінгі сабағымызда нобай сызып, жаңа киім дайындаймыз. Қауіпсіздік ережесі туралы сұрау. Толықтыру, еске түсіру. Ұлттық құндылықтарымызды дәріптей отырып қазақи нақышта сурет шығару. 1.Тапсырма. Киім элементерін жаңарту. Нобай құру мақсатында әр оқушы өз иеяларын промт арқылы жасанды интелекке түсіреді. Дайын болған суретті футболкаларға қарапайым әдіс арқылы жапсырады. Жеңі ұзын ақ кофта киген қазақ қызының этно стильдегі көркем иллюстрациясы. Қызыл және көк түстер басым, қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен әсем безендірілген. Қыздың шашы ұзын, қалың өрілген. Қолында күміс сақина мен білезік бар. Бейнесі нәзік, әдемі, ұлттық рухты жеткізетін заманауи иллюстрация стилінде. Жарығы жұмсақ, түстері қанық, жоғары сапалы, артқы фон минималистік этно өрнектермен үйлескен.
Дайындалған саптама етік суретіне ою-өрнектермен авторлық жұмыс жасау. Саптама етік суретін салып, ою өрнектерді түс үйлесімділігіне орай орналастыру. Сәндеу.
2.тапсырма Берілген қиындылардан ерлер күртешесін жасайды. Түрлі түсті қағаздар арқылы қайшының көмегімен жұмыс жасайды. |
Амандасу. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Мотевациялық сөздері бар шамдарда оқып, шамдарды іледі
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Бейне таспа көреді.
Дескриптор: 1.GI кіріп, промт арқылы сурет іздейді. 2.Суреттің түсі қанық болуын қадағалайды. 3.Суретті футболкаларға жапсырады.
Дескриптор: 1. Суретті ою өрнепен көмкереді. 2.Суреттің түсі қанық болуын қадағалайды. 3. .Жұмысты ұқыпты талапқа сай жасайды.
Дискриптор: 1.Берілген суретке сәйкес күртешені дұрыс жасайды. 2.Сәнді элементтерді орынды пайдаланады 3.Жұмысты ұқыпты талапқа сай жасайды. |
Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият таңдап кері байланыс беріп отырады.
ҚБ Жарайсың!
Бағалау критерийлері: 1.Суретті жапсырады. 2.Берілген материалдарды қолданады. 3.Жұмыстың эстетикалық және фнукционалды сәйкестігін үйлестіреді.
Бағалау критерийлері: 1. Күртеше жасайды. 2.Берілген материалдарды қолданады. 3.Жұмыстың эстетикалық және фнукционалды сәйкестігін үйлестіреді.
ҚБ Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
7-сынып «Көркем еңбек» оқулығы Шам, жіп , қыстырғыш
https://youtube.com/shorts/rSKA0EHktDU?si=E6zAMw3yLk98D0KA https://youtube.com/shorts/A5IQ409MDi0?si=qcVRpb3Pi8g17ivI
GI жұмыс. Суреттер, футболка, үтік, пергамент қағазы, жапсырма қағаз.
Қағаз, қайшы. |
|
||
|
Қорытынды бөлім
Рефлекция |
Ескі киімді жаңарту- бұл тек шығармашылық проссес емес, сонымен қатар жауапкершілікті тұтынуға бағытталған маңызды қадам.Оқушылар өз жұмыстарынан шағын көрме жасайды, оларды шабыттандырған идеялармен бөлісіп, талқылайды. Кері байланыс: «Ашық зат» әдісі. Үй тапкрсырмасы: |
Кері байланыс жазады. |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Идеяларды құру. Нобай
Идеяларды құру. Нобай
Қаспан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен КММ
Тақырыбы: Идеяларды құру. Нобай
/Ашық сабақ/
Көркем еңбек пәнінің мұғалімі: М.Аязбаева
2025-2026 оқу жылы
Қаспан ОМ МДШО КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мұғалім: |
Аязбаева М.С |
|
|||||
|
КҮНІ: |
19.01.2026ж |
|
|||||
|
СЫНЫП: 7ә |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Идеяларды құру. Нобай |
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.5.1-Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 7.1.5.-Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындау |
|
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Функционалды (техникалық) және эстетикалық талаптарға сай, дизайн дайындайды, тапсырмаларды орындайды. Бұйым жасауда әртүрлі графикалық құралдарды қолдана отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), нобайлар, графикалық және технологиялық құжаттар дайындайды. |
|
|||||
|
Жоспар: |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Кіріспе
Негізгі бөлім
Шығармашылық жұмыс
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Жағымды психологиялық ахуал. «Өз шамыңды жақ» әдісі.
Өткен сабаққа шолу жасау. «Миға шабуыл» әдісі сұрақ-жауап Дизайн дегеніміз не? Киімді трансформациялау дегенді қалай түсінесің? Дизин түрлерін ата? «Кинометафора» әдісі арқылы бейне таспа көрсету. Сабақ тақырыбы таныстыру. Сабақтың мақсатын оқу. Идеяларды құру. Нобай Өткен сабақта киімдерге трансформациялау жасаудың не екенін білдіңдер, ескі киімге жаңа дем беру керек екендігін үйрендіңдер. Бүгінгі сабағымызда нобай сызып, жаңа киім дайындаймыз. Қауіпсіздік ережесі туралы сұрау. Толықтыру, еске түсіру. Ұлттық құндылықтарымызды дәріптей отырып қазақи нақышта сурет шығару. 1.Тапсырма. Киім элементерін жаңарту. Нобай құру мақсатында әр оқушы өз иеяларын промт арқылы жасанды интелекке түсіреді. Дайын болған суретті футболкаларға қарапайым әдіс арқылы жапсырады. Жеңі ұзын ақ кофта киген қазақ қызының этно стильдегі көркем иллюстрациясы. Қызыл және көк түстер басым, қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен әсем безендірілген. Қыздың шашы ұзын, қалың өрілген. Қолында күміс сақина мен білезік бар. Бейнесі нәзік, әдемі, ұлттық рухты жеткізетін заманауи иллюстрация стилінде. Жарығы жұмсақ, түстері қанық, жоғары сапалы, артқы фон минималистік этно өрнектермен үйлескен.
Дайындалған саптама етік суретіне ою-өрнектермен авторлық жұмыс жасау. Саптама етік суретін салып, ою өрнектерді түс үйлесімділігіне орай орналастыру. Сәндеу.
2.тапсырма Берілген қиындылардан ерлер күртешесін жасайды. Түрлі түсті қағаздар арқылы қайшының көмегімен жұмыс жасайды. |
Амандасу. Оқушылар назарын сабаққа аударады. Мотевациялық сөздері бар шамдарда оқып, шамдарды іледі
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Бейне таспа көреді.
Дескриптор: 1.GI кіріп, промт арқылы сурет іздейді. 2.Суреттің түсі қанық болуын қадағалайды. 3.Суретті футболкаларға жапсырады.
Дескриптор: 1. Суретті ою өрнепен көмкереді. 2.Суреттің түсі қанық болуын қадағалайды. 3. .Жұмысты ұқыпты талапқа сай жасайды.
Дискриптор: 1.Берілген суретке сәйкес күртешені дұрыс жасайды. 2.Сәнді элементтерді орынды пайдаланады 3.Жұмысты ұқыпты талапқа сай жасайды. |
Мұғалім оқушылардың жауабын мұқият таңдап кері байланыс беріп отырады.
ҚБ Жарайсың!
Бағалау критерийлері: 1.Суретті жапсырады. 2.Берілген материалдарды қолданады. 3.Жұмыстың эстетикалық және фнукционалды сәйкестігін үйлестіреді.
Бағалау критерийлері: 1. Күртеше жасайды. 2.Берілген материалдарды қолданады. 3.Жұмыстың эстетикалық және фнукционалды сәйкестігін үйлестіреді.
ҚБ Жарайсың! Керемет! Тамаша! |
7-сынып «Көркем еңбек» оқулығы Шам, жіп , қыстырғыш
https://youtube.com/shorts/rSKA0EHktDU?si=E6zAMw3yLk98D0KA https://youtube.com/shorts/A5IQ409MDi0?si=qcVRpb3Pi8g17ivI
GI жұмыс. Суреттер, футболка, үтік, пергамент қағазы, жапсырма қағаз.
Қағаз, қайшы. |
|
||
|
Қорытынды бөлім
Рефлекция |
Ескі киімді жаңарту- бұл тек шығармашылық проссес емес, сонымен қатар жауапкершілікті тұтынуға бағытталған маңызды қадам.Оқушылар өз жұмыстарынан шағын көрме жасайды, оларды шабыттандырған идеялармен бөлісіп, талқылайды. Кері байланыс: «Ашық зат» әдісі. Үй тапкрсырмасы: |
Кері байланыс жазады. |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз













