Материалдар / IІІ - бөлім Деректер базасы § 3.3 Ақпаратты іздеу әдістері

IІІ - бөлім Деректер базасы § 3.3 Ақпаратты іздеу әдістері

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру Сабақтың мақсаты Баpлық оқушылаp: Ақпаратты ұсынудың алуан түрлерімен іздеу әдістерін білу; Көптеген оқушылaр: Мәтіндік және сандық сүзгілерді пайдалана отырып, ақпарат іздеу; Кейбір оқушылар: Формалар, сүзгілер, диапазондар, тізімдердің жинағынан жоба әзірлеу;
Авторы:
.
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2024
213
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

IІІ - бөлім Деректер базасы

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

§ 3.3 Ақпаратты іздеу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты


Баpлық оқушылаp: Ақпаратты ұсынудың алуан түрлерімен іздеу әдістерін білу;

Көптеген оқушылaр: Мәтіндік және сандық сүзгілерді пайдалана отырып, ақпарат іздеу;

Кейбір оқушылар: Формалар, сүзгілер, диапазондар, тізімдердің жинағынан жоба әзірлеу;


Бағалау критерийлері:


  • Ақпаратты ұсынудың түрлерін біледі;

  • Мәтіндік және сандық сүзгілерді пайдалана отырып, ақпарат іздей алады;

  • Формалар, сүзгілер, диапазондар, тізімдердің жинағынан жоба әзірлей алады;

Ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар үшін

Ерекше білім беру қажеттілігі бар балалардың жеке ерекшеліктерін қажетке алу:

1-топ: Сөйлеу тілінің бұзылыстары бар (орта)

  • ерекше білім беруге қажеттілік туындайтын баланы алдыңғы орынға отырғызып, мұғалім сабақ кезеңдерінде жеке назарында алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну.Қолдану. Жоғары ойлау дағдылары(талдау, жинақтау, бағалау)



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут













Ұйымдастыру кезеңі:

  • Білім беруші білім алушылармен амандасады;

  • Сыныпты түгендейді;


Психологиялық ахуал қалыптастыру:


  • Мұғалім оқушыларға сабаққа жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында «Көңіл күйді анықтау» әдісін қолданады. Сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл-күйін келтіретін сурет (немесе смайлик) салады: суретте олар адамның бет-әлпетін келтіру керек (мәселен, күліп немесе езу тартып тұрған, қабағын түйіп тұрған, бейтарап т.б). Олар суреттерін бір-біріне көрсетеді.Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл-күйлерін көтеріңкі деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады.

Топқа бөлу:

  • Ынтымақтастық ортада рөлдік функцияны бөле отырып бірін-бірі жетілдіру мақсатында «Есімдер арқылы онлайн топқа бөлу» http://castlots.org/razdelit-na-gruppy – топтастыру программасы, мұнда сізде есімдерді енгізуге, оларды сақтауға және оқушыларды кездейсоқ тәртіпте таңдауға мүмкіндік болады.




  • Пән мұғалімімен амандасады;


  • Сынып белсендісі сынып туралы ақпарат береді;




  • Бұл тапсырма оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттырады. Сонымен қатар оқушыларға психологиялық тұрғыдан жағымды әсер сыйлап, ынта зейіндерін ашу.




















  • Оқушылар белсенділік танытып, тақтадағы өз есімдерін көріп топтасады.

















Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:

  • Тамаша!

  • Жарайсыздар!






















Презентация-1























http://castlots.org/razdelit-na-gruppy



Сабақтың ортасы


15 минут


Өткен сабақты пысықтау:


  • Өткен білімді қайталай отырып жаңа біліммен байланыстыру мақсатында интербелсенді тақтада

https://quizlet.com/ платформасында шығарылған Жабық тапсырма: «Сәйкестендіру» әдісі арқылы сұрақтарға жекелей жауап береді.


Жаңа тақырыпты ашу:

  • Мұғалім жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісін қолданып, оқушылардың назарын сабаққа аудара отырып, жаңа сабақты өздеріне ашуға мүмкіндік береді. Мұғалім сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интербелсенді тақтадан көрсетеді.

1. Күнделікті өмірде керекті ақпаратты қалай іздеп табасыңдар?

2. Компьютерде ақпаратты іздеудің қандай жолдары бар? Есіңе түсір.



Жаңа тақырыпты түсіндіру:

  • Ақпаратты ұсынудың алуан түрлерімен іздеу әдістерін білу мақсатында жаңа тақырыпты меңгеруде оқулықтағы 46,47,48,49 бет аралығындағы процессі жүзеге асады



  • Білу, түсіну деңгейін меңгерген соң мәтіндік және сандық сүзгілерді пайдалана отырып, ақпарат іздеу мақсатында onlinetestpad.com платформасын қолдана отырып жаңа тақырыпты тереңдетуде интер белсенді тақтадан төмендегідей тест сұрақтар беріледі:


1. Табу және Ерекшелеу (Найти и Выделить) командасының қызметі
қандай?

2. Ақпаратты іздеу пернесі?

3. Программада тұтас мәтінді емес, ізделінетін мәтіннің үзінділері (фрагменттері) бойынша іздеу белгісі?



  • Теориялық жаңа тақырыпты пысықтау:

Кезеңдік білімді пысықтау мақсатында мәтіндік және сандық сүзгілерді пайдалана отырып, «Желпуіш» әдісі арқылы ашық тапсырма: "Қысқа жауапты қажет ететін" сұрақтарды жинақтап, жазбаша кері байланыс беру, яғни берілген жаңа тақырып бойынша ақпараттарды жинақтайды. Мысалы: Сұрақ: Ақпаратты іздеу пернесі? Жауабы: Ctrl+F т.с.с.




  • Оқушылар интербелсенді тақтаға қарап шығып сұрақтарға жауап береді.

  • ЖТ «жеке жұмыс»

  • С «нәтиже,жылдамдық, қызығушылық»



















  • Оқушылар сұрақтар бойынша өз ойларын айтып жаңа тақырыпты ашуға көмектеседі

  • ЖТ «жеке,топтық»

  • БТ «талдау»

  • С«диалог,сұрақтарға жауап»











  • Керек ақпарат бойынша оқулықпен жұмыс жасап негізгі ұғымдарды дәптерлеріне түртіп алады


  • ЖТ «жеке,топтық»

  • БТ «талдау»

  • С«диалог»




























  • Оқушылар интербелсенді тақтаға қарап, тест сұрақтарға жауап береді.

  • ЖТ «жеке жұмыс»

  • С «нәтиже,жылдамдық, қызығушылық»












  • А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасалынып, әрбір бөлігіне кезекпен сұрақтар жазылып, келесі оқушы жауап жазып, кейін талқыланады..

  • ЖТ «жеке, топтық»

  • БТ «жинақтау,қолдану»

  • С «қарқын, жылдамдық, уақыт, нәтиже»














Компьютер: автоматтандырылған жүйеде бағаланады.





















Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:

  • Керемет!

  • Жарайсыздар!






















Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:

  • Керемет!

  • Жарайсыздар!

  • Тамаша!































Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:

  • Керемет!

  • Жарайсыздар!

  • Тамаша!






















Мұғалім: Оқушының белсенділігін арттыратын ынталандыру сөздер:

  • Керемет!

  • Жарайсыздар!

  • Тамаша!



https://quizlet.com/_bur8sj?x=1jqt&i=4kc3jl












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ