|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ілік септігі. Апатты табиғи құбылыстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.3.1. – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға берілген сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ілік септігі туралы ақпарттар алады; жалғауларын білетін болады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут \ Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасу Сабаққа дайындығын тексеру Сыныптың ұраны: Білекті бірді жеңеді, Білімді мыңды жеңеді Оқушыларды 5 топқа бөлу: Оқушыларды сервистің көмегімен топтарға бөліп аламын: 1 – топ «Ұшқыр» 2 – топ «Жалын» 3 – топ «Ақжелкен» 4 – топ «Жасын» 5 – топ «Балдырған» Балалар, өткен сабақтарға біз қандай септіктің түрін өтіп едік? Жарайсыңдар! Өткен тақырыптар бойынша сендерге дайындап келген сұрақтарым бар: «Арқан тартыс» әдісі 1)Зат есім деген не? (заттың атын білдіретін сөз табы) Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді? (Кім? Не? Кімдер? Нелер?) 2)Негізгі зат есім дегеніміз не? (Жалғау жалғанбай тұрған зат есім) 3)Туынды зат есім деген не? (Жалғау жалғану арқылы бастапқы мағынасы өзгеріске ұшыраған зат есім) 4)3 туынды зат есімді айтамыз 5)3 негізгі зат есімді атаймыз 6)Зат есімнің септелуі деген не? (септік жалғауы жалғану арқылы зат есімнің өзгеруі) 7) Қазақ тілінде неше септік бар? (7) 8) Септік жалғаулары деген не? (Сөйлемдегі сөздерді бір – бірімен жалғастыртын жалғаулар) 9)Қай септікте тұрған сөздер сөйлемде бастауыш болады? (Атау) 10) Атау септігі қандай сұрақтарға жауап береді? (Кім? Не? Кімдер? Нелер?) 12) «Кімдер?» деген сұраққа жауап беретін атау септікте тұрған сөзге сөйлем 13) «Нелер» деген сұраққа жауап беретіг атау септікте тұрған сөйлем 14) 5 атау септікте тұрған сөз 15) 3 атау септікте тұрған сөздер Жарайсыңдар! Балалар, бүгін біз сабағымызда септіктердің жаңа бір түрі ілік септігімен танысатын боламыз. Сабақтың мақсаты: мәтін мазмұны бойынша шешім табуға берілген сұрақтар құрастыру және жауап беруді және ілік септігімен танысатын боламыз; Ілік септігіндегі зат есімдер кімнің? Ненің? Кімдердің? Нелердің? Деген сұрақтарға жауап береді. Ілік септігі атау септіктегі сөздерге – ның, нің, дың,дің деген жалғаулар арқылы жасалады. Бұл жалғауларды ілік септігінің жалғаулары дейді. 1 – тапсырма (топтық жұмыс) Балалар, біз осы уақытқа дейін бірнеше апатты табиғи құбылыстар туралы білдік. Бүгінгі сабағымызда да осы табиғи құбылыстың бір түрі туралы танып – білеміз:
2 – тапсырма Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма: «Постер әдісі» Балалар, табиғи апаттары кезінде өз жеке басымыздың қауіпсіздігін қалай сақтауымыз керек? Сол туралы топ болып қысқаша ақпарттар ұсынасыңдар: Ақпартта:
1 – топ «Ормандағы өрт кезіндегі менің қауіпсіздігім» 2 – топ «Қар көшкіні кезіндегі менің қауіпсіздігім» 3 – топ «Су тасқыны кезіндегі менің қауіпсіздігім» 4 – топ «Жер сілкінісі кезіндегі менің қауіпсіздігім» 5 – топ «Пәтерде немесе үйде өрт шыққандағы менің қауіпсіздігім» 3 – тапсырма Дәптермен жұмыс (жеке жұмыс) 21 бет 37 жаттығу; Сөйлемде ілік септігінде тұрған сөздерді көрсет; Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт; 4 – тапсырма (топтық жұмыс) Берліген сөздерге ілік септігінің жалғауларын жалғап айт; «Қалқандар әдісі»
Сергіту сәті 5 – тапсырма (жеке жұмыс) «Көгершіннен хат» әдісі Берілген сөздерден ілік септігінде тұратындай етіп 3 сөйлем құрастырып жазыңдар: 1 – топ жаңбыр, сел, тасқын 2 – топ жер,аспан,күн 3 – топ ғаламшар, темірқазық, ай 4 – топ ұстаз, шәкірт, мектеп 5 – топ ана,әке 6 – тапсырма «Адасқан сөздер» әдісі Берілген сөздер ішінен ілік септігінде тұрған сөздерді тап Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Қазақ
тілі
Бөлім:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
4
Қатысқандардың
саны
Қатыспағандардың
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Ілік септігі.
Апатты табиғи құбылыстар
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
4.2.3.1. – мәтін
мазмұны бойынша шешім табуға берілген сұрақтар құрастыру және жауап
беру
Сабақтың
мақсаты
Ілік септігі туралы
ақпарттар алады; жалғауларын білетін
болады;
Құндылықтар
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ:Қазақ
тілінің қолдану аясын
кеңейту
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут \ Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 8мин Кері
байланыс 5
минут Амандасу Сабаққа дайындығын
тексеру Сыныптың
ұраны: Білекті бірді
жеңеді, Білімді мыңды
жеңеді Оқушыларды 5 топқа
бөлу: Оқушыларды сервистің көмегімен
топтарға бөліп аламын: 1 – топ
«Ұшқыр» 2 – топ
«Жалын» 3 – топ
«Ақжелкен» 4 – топ
«Жасын» 5 – топ
«Балдырған» Балалар, өткен сабақтарға біз
қандай септіктің түрін өтіп
едік? Жарайсыңдар! Өткен тақырыптар бойынша
сендерге дайындап келген сұрақтарым
бар: «Арқан тартыс»
әдісі 1)Зат есім деген не? (заттың
атын білдіретін сөз табы) Зат есім қандай сұрақтарға
жауап береді? (Кім? Не? Кімдер?
Нелер?) 2)Негізгі зат есім дегеніміз
не? (Жалғау жалғанбай тұрған зат
есім) 3)Туынды зат есім деген не?
(Жалғау жалғану арқылы бастапқы мағынасы өзгеріске ұшыраған зат
есім) 4)3 туынды зат есімді
айтамыз 5)3 негізгі зат есімді
атаймыз 6)Зат есімнің септелуі деген
не? (септік жалғауы жалғану арқылы зат есімнің
өзгеруі) 7) Қазақ тілінде неше септік
бар? (7) 8) Септік жалғаулары деген не?
(Сөйлемдегі сөздерді бір – бірімен жалғастыртын
жалғаулар) 9)Қай септікте тұрған сөздер
сөйлемде бастауыш болады?
(Атау) 10) Атау септігі қандай
сұрақтарға жауап береді? (Кім? Не? Кімдер?
Нелер?) 12) «Кімдер?» деген сұраққа
жауап беретін атау септікте тұрған сөзге
сөйлем 13) «Нелер» деген сұраққа
жауап беретіг атау септікте тұрған
сөйлем 14) 5 атау септікте тұрған
сөз 15) 3 атау септікте тұрған
сөздер Жарайсыңдар! Балалар, бүгін біз сабағымызда
септіктердің жаңа бір түрі ілік септігімен танысатын
боламыз. Сабақтың
мақсаты: мәтін мазмұны бойынша шешім
табуға берілген сұрақтар құрастыру және жауап беруді және ілік
септігімен танысатын
боламыз; Ілік септігіндегі зат есімдер
кімнің? Ненің? Кімдердің? Нелердің? Деген сұрақтарға жауап
береді. Ілік септігі атау септіктегі
сөздерге – ның, нің, дың,дің деген жалғаулар арқылы
жасалады. Бұл
жалғауларды ілік септігінің
жалғаулары дейді. 1 – тапсырма (топтық
жұмыс) Балалар, біз осы уақытқа дейін
бірнеше апатты табиғи құбылыстар туралы
білдік. Бүгінгі сабағымызда да осы
табиғи құбылыстың бір түрі туралы танып –
білеміз: Мәтінді тізбектеп
оқиды; Мәтін мазмұны бойыншы қарсылас
командаға сұрақтар қояды; Қарамен жазылған сөздерді сөз
құрамына талдайды; Қай септіктің жалғау екенін
табады;
2 –
тапсырма Функционалдық сауаттылыққа
арналған тапсырма: «Постер
әдісі» Балалар, табиғи апаттары
кезінде өз жеке басымыздың қауіпсіздігін қалай сақтауымыз
керек? Сол туралы топ болып қысқаша
ақпарттар ұсынасыңдар: Ақпартта: сызбалар болы
керек; сауатты жазылуы
керек; суреттер болса
болады; ілік септігі жалғанған сөздер
болуы тиіс; Іске
сәт! 1 – топ «Ормандағы өрт
кезіндегі менің
қауіпсіздігім» 2 – топ «Қар көшкіні кезіндегі
менің қауіпсіздігім» 3 – топ «Су тасқыны кезіндегі
менің қауіпсіздігім» 4 – топ «Жер сілкінісі
кезіндегі менің
қауіпсіздігім» 5 – топ «Пәтерде немесе үйде
өрт шыққандағы менің
қауіпсіздігім» 3 – тапсырма Дәптермен жұмыс
(жеке жұмыс) 21 бет 37
жаттығу; Сөйлемде ілік септігінде
тұрған сөздерді көрсет; Олардың сөйлемде қандай мүше
болып тұрғанын айт; 4 – тапсырма (топтық
жұмыс) Берліген сөздерге ілік
септігінің жалғауларын жалғап
айт; «Қалқандар
әдісі» Емен Есік Аяулым Айша Су Жаңбыр Нөсер Етік Жалау Тау Бауырсақ Теледидар Кілем Шәйнек Ұстаз
Сергіту
сәті 5 – тапсырма (жеке
жұмыс) «Көгершіннен хат»
әдісі Берілген сөздерден ілік
септігінде тұратындай етіп 3 сөйлем құрастырып
жазыңдар: 1 – топ жаңбыр, сел,
тасқын 2 – топ
жер,аспан,күн 3 – топ ғаламшар, темірқазық,
ай 4 – топ ұстаз, шәкірт,
мектеп 5 – топ
ана,әке 6 –
тапсырма «Адасқан сөздер»
әдісі Берілген сөздер ішінен ілік
септігінде тұрған сөздерді
тап | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













