Ұйымдастыру кезеңі (17
мин)
|
Оқушылармен амандасу.Сабаққа дайындықтарын
тексеру.Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылармен жақсы қарым-қатынас орнату.Сабақтың мақсаттарын
ашық және түсінікті түрде жеткізу.
Мұғалім
сөзі:Құрметті оқушылар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы — «Имандылық
– адамгершілік пен ізгіліктің тірегі». Бұл тақырып біздің
өмірімізде өте маңызды орын алады. Себебі, имандылық пен
адамгершілік қоғамдағы тыныштық пен үйлесімділікті сақтаудың
негізгі шарттары болып табылады.Әрқайсымыз өзімізді адам ретінде
танып, сол адамның ішкі құндылықтары мен ұстанымдарына сай өмір
сүруіміз керек. Ал имандылық — бұл әр адамның жан дүниесінің
тазалығы, дұрыс ойлау, адалдық, әділдік пен жауапкершілік. Егер біз
имандылықты жүрегімізде ұстанатын болсақ, біз айналамызға жақсылық
жасай аламыз. Өзіміздің адами қасиеттерімізді шыңдай отырып,
қоғамды да жақсы жағынан өзгертуге үлес қосамыз.
Топтық
жұмыс:
Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа имандылық,
адамгершілік және ізгілік туралы нақты сұрақтар
беру.
Топтарға өз
ойларын бірлесе отырып талқылауға уақыт
беру.
Әр топ өз
пікірлерін сыныпқа ұсыну үшін дайындалуға мүмкіндік беру.
Мұғалім
әрекеті:
Оқушыларға сұрақтар беріп, топтарға бөлінуін
қадағалау.
Топтардың талқылау уақытын тиімді
ұйымдастыру.
Оқушылардың
өзара пікір алмасуына жағдай жасап, қажет болған жағдайда қосымша
сұрақтар қою арқылы ойларын тереңдету.
|
Сабаққа уақытында келіп, оқу құралдарын (дәптер,
қалам, слайдтар) дайындау.
Сабақтың тақырыбын алдын ала біліп, өткен
материалды еске
түсіру.
Сабаққа көңіл бөле отырып, дайындалып
келу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсініп,
оған дайын
болу.
Топтық жұмысқа қатысу:
Топ ішінде белсенді пікірлесіп, сұрақтар мен
жауаптар арқылы ой бөлісу.
Топтық талқылауға қатысып, басқа оқушылардың
пікірлеріне құрметпен
қарау.
Өзінің пікірін дәлелдеп, топтың жұмысын
үйлестіруге
атсалысу.
Топ ішінде басқа оқушылармен бірге жұмыс
жасайды.
Әріптестерінің ойларын тыңдап, өз пікірін
қосады.
Талқылауларға белсене араласып, нәтижеге
жетуге үлес
қосады.

|
Плакаттар
Бейнемазмұн
Тақырыптық слайдтар
|
Сабақ ортасы (10
мин)
|
Қауіпсіздік сабағы.
Қауіпсіздік сабағы.
«ҚАЗАҚСТАНДА КӘМЕЛЕТКЕ ТОЛМАҒАНДАРДЫҢ
ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ»
Сабақтың мақсаты: оқушылардың өз құқықтары мен міндеттері
туралы түсініктерін тереңдету.
Негізгі міндеттері:
1.Оқушыларды өз құқықтары мен міндеттері туралы
заңнамамен таныстыру.
2.Әр оқушының құқығы мен міндеттері бұзылған
жағдайда жедел қызметтер мен қолдау орталықтарына жүгіну қажеттігін
түсіндіру.
3.Өз құқықтарын мен міндеттерін білу және оларды
қорғауды оқушыларға үйрету.
Материалдар мен ресурстар:
Жедел қызметтер мен қолдау орталықтарының
нөмірлері бар үлестірме материал.
Сабақтың барысы
1.Кіріспе
Бала құқықтары туралы құжаттармен
таныстыру.
Бала құқықтары туралы конвенция – адамзат
баласының туған кезінен 18 жасқа толғанға дейінгі құқықтары мен
бостандықтарын бекітетін халықаралық құқықтық акт. Бала құқығы
туралы Конвенцияда балалардың кім екендігі түсіндіріледі, сондай-ақ
олардың барлық құқықтары мен үкіметтің міндеттемелері тізіліп
көрсетіледі. Барлық құқықтар өзара байланысты, олардың бәрі бірдей
маңызды және оларды балалардан бөлек қарастыру мүмкін
емес.
Бала құқығын қорғау Конвенциясы – 1989 жылы 20
қарашада қабылданды.
Конвенцияның 54 бабында өктемдік көрсетуден
қорғау, отбасы өмірінің тыныштығын сақтау, пікірін еркін білдіру
көрсетілген. Қазақстан осы заңнамаға сәйкес 2002 жылы 8 тамызда
«Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» заңы
қабылдады.
2.Негізгі бөлім (6 минутқа
дейін)
Қазақстан осы заңнамаға сәйкес 2002 жылғы
8
тамызда «Қазақстан Республикасындағы Бала
құқықтары туралы» заңды қабылдады.
3.Қорытынды
«Анонимді жазу» жаттығуы. Оқушылар өздерінің
немесе айналасындағылардың құқықтары бұзылды деп санайтын оқиға
туралы хат жазады.
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/JIwsVsEjArI?si=mnyX6siV55UTkvv
|
Балалардың құқықтарын қорғау туралы
ереже:
-өмір сүру құқығы, аты-жөні, азаматтығы және
т.б.;
-әл-ауқатты отбасылық өмір
құқығы;
-баланың жеке басының еркін дамуын қамтамасыз
ететін құқық;
-денсаулық сақтау құқығы;
-білім беру және мәдени даму
құқығы;
-төтенше жағдайларда баланы қорғау
құқығы.
Әңгіме
Баланың құқығын бұзу деп нені айтуға
болады?
Кәмелетке толмағандардың құқықтары бұзылған
жағдайда қайда жүгінуге
болады?
«Құқық» ойыны
Оқушылар тақырып бойынша ситуациялық оқиғаны
қағазға түсіріп, бір-біріне лақтырады. Келесі оқушы жазбаша хатты
оқып, жағдайдан шығудың жолын
ұсынады. Мысалы: «Мен спортпен шұғылданғым
келеді, бірақ ата-анам университетке түсуге дайындалу керек деп
мүмкіндік бермейді. Мен не істеуім
керек?»
|
|
Ортасы (15
мин)
|
Мұғалім: Имандылық пен
адамгершілік тек сыртқы әрекеттерден ғана емес, ішкі дүниемізден де
көрінеді. Біз бір-бірімізді құрметтеп, көмекке мұқтаж адамдарға қол
ұшын беріп, өзіміздің іс-әрекеттерімізбен ізгілік пен адалдықты
көрсетуіміз керек. Бұл — біздің адам ретінде дамып, жетілуіміздің
негізі.
Сонымен
қатар, ізгілік дегеніміз – жақсы істер жасау, жақсылыққа ұмтылу,
өзімізді ғана емес, өзгелерді де бақытты ету. Ізгілікке толы
қоғамда әркім өз орнын табады, әркім бір-біріне көмек береді,
қолдау көрсетеді. Ізгілік пен имандылық — бұл тек сөзде ғана емес,
ісімізде де көрініс табуы тиіс.
Ендеше,
осыны ескеріп, өзіміздің өмірімізде имандылық пен адамгершілік
құндылықтарын қалай көрсету керектігін, бұл құндылықтардың
қоғамдағы маңыздылығын терең түсінуге тырысайық. Сабақ барысында өз
ойларыңызбен бөлісіп, талқылауларға белсене қатысуыңызды
сұраймын.Өзіміздің әрбір іс-әрекетіміз бен сөзіміз арқылы қоғамға
оң ықпал ете білейік, жақсы адам болу жолында бірге
жүрейік!
Дебат
(талқылау):
Оқушыларды екі топқа бөліп, оларды
имандылықтың маңызы туралы пікірталасқа
қатыстыру.
Топтар өз пікірлерін қорғап, қарсы
аргументтерді тыңдайды.
Мұғалім әрекеті:
Тақырыпты ашуға көмектесу үшін қажетті
бағыт-бағдар беру.
Оқушыларға өз пікірлерін толық ашуға
мүмкіндік беру, пікірталас кезінде әділ
болу.
Сабақ барысында тұжырымдамалардың нақты
және дәл болуын қадағалау.
|
Дебатқа қатысу
(талқылау):
Өз пікірін жинақтап, дәлелді түрде
ұсыну.
Басқа топтың пікіріне құрметпен қарау және
қарсы аргументтерді
тыңдау.
Тақырып бойынша ойлау қабілетін көрсету.
Оқушының әрекеті:
Өз пікірін нақты және тұжырымды түрде
білдіру.
Басқа топтардың көзқарасымен салыстырғанда өз
пікірін қорғауға дайын
болу.
Сыни тұрғыдан ойланып, аргументтер мен
мысалдар келтіре отырып
сөйлейді.
Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беріп,
тақырып бойынша өз білімін
көрсетеді.
Тақырыпқа қатысты ойларын ұсынуға тырысады.
Оқушының әрекеті:
Сабақ барысында мұғалімнің сұрақтарына жауап
беріп, ой қосады.
Өзінің ойы мен түсінігін қысқаша әрі нақты
түрде жеткізеді.
.
|
Плакаттар
Бейнемазмұн
Тақырыптық
слайдтар
|
Соңы
3
мин
|
Сабақ соңында
оқушылардың сабақтан алған негізгі ойларын жинақтап, сабақтың
мақсатына жеткенін тексеру.
Оқушылардың жеке
пікірлері мен сабаққа деген көзқарастарын
тыңдау.
Сабақтың маңызды
тұстарын қайталап, түйінді ойларды
қорытындылау.
Мұғалім
әрекеті:
Оқушылардың сабақтан
алған білімін бекіту үшін сұрақтар
қою.
Оқушылардың
пікірлерін тыңдап, әрқайсысына құрметпен
қарау.
Сабақтың
қорытындысын шығарып, оқушылардың ойларын жинақтап, сабақтың
тиімділігін бағалау.
|
Сабақтың соңында өз түсініктерін жинақтап,
сабақтан алған білімін
қорытындылау.
Сабақтан кейін өз пікірін бөлісіп, алған
білімін өмірде қолдану туралы
ойлану.
Сабақтың қорытындысында не ұққандарын, не
үйренгендерін айтып, сабақтан алған әсерін
бөліседі.
Өзінің әрекеттеріне және сабаққа деген
көзқарасына рефлексия
жасайды.
Үй тапсырмасын жауапкершілікпен
орындау.
Тапсырманы орындау кезінде тақырып бойынша
қосымша ойлар мен идеялар
ұсыну.
|
Плакаттар
Бейнемазмұн
Тақырыптық
слайдтар
|