Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

Тақырып бойынша 20 материал табылды

Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

Материал туралы қысқаша түсінік
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет
Материалдың қысқаша нұсқасы

19 сабак

Сабак такырыбы: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

Бөлім:

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Күн:

Сыныбы : 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау

8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру


Сабақтың мақсаты:

  • Лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметін сипаттай алады;

  • Гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстырады;

  • Иммунитеттің ағзаны қорғаудағы маңызын түсінеді;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


« Жүрек» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді.

Құндылық – Әділдік және жауапкершілік

Аптаның дәйек сөзі: «Тура биде туған жоқ!»

«Көңіл күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .

«Жүрек» суреті бойынша топтарға бірігеді.


Аптаның дәйек сөзімен танысады

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Суреттер


4мин

Үй тапсырмасы

«learningapps» платформасы

арқылы сұралады

Қан жасушалары


Қызығушылықты ояту кезеңі

«Салыстыр да болжа» әдісі

Тақтаға екі сурет ілінеді:

Қанның құрамындағы лейкоцит бейнесі.

Вирус микроскоп астындағы көрінісі.

Сұрақ:
– Осы екі суреттің арасында қандай байланыс болуы мүмкін?
– Қайсысы қорғайды, қайсысы шабуылдайды?

«learningapps» платформасында үй тапсырмасын орындайды


Сурет бойынша өз болжамын айтып, «иммунитет» ұғымын өздері ашады

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран

Қан жасушалары

https://learningapps.org/watch?v=pu292db5v23

Сабақтың ортасы


20 мин

Жаңа сабақ

ЖИ арқылы ақпарат береді

Иммунитет — ағзаның ауру тудыратын микроағзаларға (вирустар, бактериялар, саңырауқұлақтар) және бөгде заттарға қарсы тұру қабілеті.
Ол ағзаны қорғайтын
биологиялық қалқан іспетті.


Топтық жұмыс.

1-топ «Лейкоциттер – ағзаны қорғайтын жасушалар».

2-топ «Гуморальдық және жасушалық иммунитеттің айырмашылығы»

Жаңа ақпартты тыңдайды, дәптерге қажет ақпаратты жазып алады








Тақырыпты топта талдап, қалаған форматта постер жасап қорғайды


Кері байланыс:

Ауызша мадақтау








«Стикер түсі» әдісі арқылы беріледі


Экран





А4 парағы

Маркер

флипчарт

15

мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

1-тапсырма Жеке жұмыс

Сөйлемді толықтыр.

  1. Иммунитет — ағзаны ____________________________ қабілеті.

  2. Гуморальдық иммунитет ағзадағы ____________________________ арқылы жүзеге асады.

  3. Жасушалық иммунитетте басты рөл атқаратын ____________________________.

Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;

Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.


2-тапсырма Жұптық жұмыс

Лейкоциттерді таны!” кестесі

Төмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.

Лейкоцит түрі

Негізгі қызметі

Қатысты иммунитет түрі (гуморальдық/жасушалық)

1

Нейтрофил

Бактерияларды жұтып, жояды (фагоцитоз жасайды)

2

Эозинофил

Паразиттерге қарсы қорғанысқа қатысады

3

Базофил

Аллергиялық реакция кезінде гистамин бөледі

4

Макрофагқа айналып, бөгде заттарды жұтады

Жасушалық иммунитет

5

Лимфоцит (B және T)

B – гуморальдық, T – жасушалық





Дескриптор:

лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;

иммунитет түрін дұрыс жазады;1б

Құндылық:

Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық

3-тапсырма Топтық жұмыс

ФС тапсырмасы

Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ.

Сұрақтар:

  1. Аянның ағзасында қандай иммунитет қалыптасты?

  2. Бұл жағдайда иммундық жауап қандай жасушалар арқылы жүзеге асты?

  3. Аянның қайта ауырмауын қалай түсіндіруге болады?

Дескриптор:

  • Иммунитет түрін анықтайды;

  • Иммундық жауапқа қатысатын жасушаларды сипаттайды;

  • Иммундық есте сақтау құбылысын түсіндіреді.

Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.

4-тапсырма Жеке жұмыс


«Wordwall» платформасында тапсырма ұсынады

Иммунитет

Қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады





















Лейкоциттің атауын, нақты қызметін және ол қай иммунитетке қатысатынын (мысалы: В-лимфоцит – гуморальдық, Т-лимфоцит – жасушалық) анық жазады.














Мәтінді оқып, сұраққа жауап береді
















































«Wordwall» платформасында тапсырма орндайды

ҚБ: Өзін өзі бағалау



3балл

















ҚБ: Жұптардың бірін бірі бағалауы


3балл


















ҚБ: Мұғалімнің дескриптор арқылы бағалауы




3балл




































Кері байланыс:

Ауызша мадақтау

1балл



Тапсырма жазылған парақтар




















































































Иммунитет

https://wordwall.net/resource/101158303

Сабақтың соңы


3 мин

Кері байланыс

«Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс беруді ұсынады

Үй тапсырмасы § 18 оку


Қатысушылар

«Білім шамы» тәсілі

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Білім шамы» тәсілі

арқылы

сурет






ЖҰМЫС ПАРАҒЫ

Тақырып: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет





1-тапсырма Жеке жұмыс

Сөйлемді толықтыр.

  1. Иммунитет — ағзаны ____________________________ қабілеті.

  2. Гуморальдық иммунитет ағзадағы ____________________________ арқылы жүзеге асады.

  3. Жасушалық иммунитетте басты рөл атқаратын ____________________________.

Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;

Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.


2-тапсырма Жұптық жұмыс

Лейкоциттерді таны!” кестесі

Төмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.

Лейкоцит түрі

Негізгі қызметі

Қатысты иммунитет түрі (гуморальдық/жасушалық)

1

Нейтрофил

Бактерияларды жұтып, жояды (фагоцитоз жасайды)

2

Эозинофил

Паразиттерге қарсы қорғанысқа қатысады

3

Базофил

Аллергиялық реакция кезінде гистамин бөледі

4

Макрофагқа айналып, бөгде заттарды жұтады

Жасушалық иммунитет

5

Лимфоцит (B және T)

B – гуморальдық, T – жасушалық





Дескриптор:

лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;

иммунитет түрін дұрыс жазады;1б

Құндылық:

Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық

3-тапсырма Топтық жұмыс

ФС тапсырмасы

Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ.

Сұрақтар:

  1. Аянның ағзасында қандай иммунитет қалыптасты?

  2. Бұл жағдайда иммундық жауап қандай жасушалар арқылы жүзеге асты?

  3. Аянның қайта ауырмауын қалай түсіндіруге болады?

Дескриптор:

  • Иммунитет түрін анықтайды;

  • Иммундық жауапқа қатысатын жасушаларды сипаттайды;

  • Иммундық есте сақтау құбылысын түсіндіреді.

Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.11.2025
44
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі