№19 сабак
Сабак такырыбы: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау 8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Жүрек» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Құндылық – Әділдік және жауапкершілік Аптаның дәйек сөзі: «Тура биде туған жоқ!» |
«Көңіл күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Жүрек» суреті бойынша топтарға бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||
|
4мин |
Үй тапсырмасы «learningapps» платформасы арқылы сұралады Қан жасушалары Қызығушылықты ояту кезеңі «Салыстыр да болжа» әдісі Тақтаға екі сурет ілінеді: Қанның құрамындағы лейкоцит бейнесі. Вирус микроскоп астындағы көрінісі.
Сұрақ: |
«learningapps» платформасында үй тапсырмасын орындайды Сурет бойынша өз болжамын айтып, «иммунитет» ұғымын өздері ашады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Қан жасушалары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ арқылы ақпарат береді Иммунитет — ағзаның ауру
тудыратын микроағзаларға (вирустар, бактериялар, саңырауқұлақтар)
және бөгде заттарға қарсы тұру қабілеті. Топтық жұмыс. 1-топ «Лейкоциттер – ағзаны қорғайтын жасушалар». 2-топ «Гуморальдық және жасушалық иммунитеттің айырмашылығы» |
Жаңа ақпартты тыңдайды, дәптерге қажет ақпаратты жазып алады Тақырыпты топта талдап, қалаған форматта постер жасап қорғайды
|
Кері байланыс: Ауызша мадақтау «Стикер түсі» әдісі арқылы беріледі |
Экран А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Сөйлемді толықтыр.
Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;3б
Құндылық:
2-тапсырма Жұптық жұмыс“Лейкоциттерді таны!” кестесіТөмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.
Дескриптор: лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;2б иммунитет түрін дұрыс жазады;1б Құндылық: Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық 3-тапсырма Топтық жұмыс ФС тапсырмасы Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ. Сұрақтар:
Дескриптор:
Құндылық: 4-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасында тапсырма ұсынады Иммунитет |
Қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады
Лейкоциттің атауын, нақты қызметін және ол қай иммунитетке қатысатынын (мысалы: В-лимфоцит – гуморальдық, Т-лимфоцит – жасушалық) анық жазады.
Мәтінді оқып, сұраққа жауап береді
«Wordwall» платформасында тапсырма орндайды |
ҚБ: Өзін өзі бағалау 3балл ҚБ: Жұптардың бірін бірі бағалауы 3балл ҚБ: Мұғалімнің дескриптор арқылы бағалауы 3балл Кері байланыс: Ауызша мадақтау 1балл |
Тапсырма жазылған парақтар Иммунитет |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс беруді ұсынады Үй тапсырмасы § 18 оку |
Қатысушылар «Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
сурет |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

1-тапсырма Жеке жұмыс
Сөйлемді толықтыр.
-
Иммунитет — ағзаны ____________________________ қабілеті.
-
Гуморальдық иммунитет ағзадағы ____________________________ арқылы жүзеге асады.
-
Жасушалық иммунитетте басты рөл атқаратын ____________________________.
Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;3б
Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.
2-тапсырма Жұптық жұмыс
“Лейкоциттерді таны!” кестесі
Төмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.
|
№ |
Лейкоцит түрі |
Негізгі қызметі |
Қатысты иммунитет түрі (гуморальдық/жасушалық) |
|
1 |
Нейтрофил |
Бактерияларды жұтып, жояды (фагоцитоз жасайды) |
— |
|
2 |
Эозинофил |
— |
Паразиттерге қарсы қорғанысқа қатысады |
|
3 |
Базофил |
Аллергиялық реакция кезінде гистамин бөледі |
— |
|
4 |
— |
Макрофагқа айналып, бөгде заттарды жұтады |
Жасушалық иммунитет |
|
5 |
Лимфоцит (B және T) |
— |
B – гуморальдық, T – жасушалық |
Дескриптор:
лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;2б
иммунитет түрін дұрыс жазады;1б
Құндылық:
Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық
3-тапсырма Топтық жұмыс
ФС тапсырмасы
Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ.
Сұрақтар:
-
Аянның ағзасында қандай иммунитет қалыптасты?
-
Бұл жағдайда иммундық жауап қандай жасушалар арқылы жүзеге асты?
-
Аянның қайта ауырмауын қалай түсіндіруге болады?
Дескриптор:
-
Иммунитет түрін анықтайды;
-
Иммундық жауапқа қатысатын жасушаларды сипаттайды;
-
Иммундық есте сақтау құбылысын түсіндіреді.
Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет
№19 сабак
Сабак такырыбы: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау 8.1.3.4 гуморальдық және жасушалық иммунитетті салыстыру |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Көңіл күй» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Жүрек» суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Құндылық – Әділдік және жауапкершілік Аптаның дәйек сөзі: «Тура биде туған жоқ!» |
«Көңіл күй» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Жүрек» суреті бойынша топтарға бірігеді. Аптаның дәйек сөзімен танысады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||
|
4мин |
Үй тапсырмасы «learningapps» платформасы арқылы сұралады Қан жасушалары Қызығушылықты ояту кезеңі «Салыстыр да болжа» әдісі Тақтаға екі сурет ілінеді: Қанның құрамындағы лейкоцит бейнесі. Вирус микроскоп астындағы көрінісі.
Сұрақ: |
«learningapps» платформасында үй тапсырмасын орындайды Сурет бойынша өз болжамын айтып, «иммунитет» ұғымын өздері ашады |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Қан жасушалары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ ЖИ арқылы ақпарат береді Иммунитет — ағзаның ауру
тудыратын микроағзаларға (вирустар, бактериялар, саңырауқұлақтар)
және бөгде заттарға қарсы тұру қабілеті. Топтық жұмыс. 1-топ «Лейкоциттер – ағзаны қорғайтын жасушалар». 2-топ «Гуморальдық және жасушалық иммунитеттің айырмашылығы» |
Жаңа ақпартты тыңдайды, дәптерге қажет ақпаратты жазып алады Тақырыпты топта талдап, қалаған форматта постер жасап қорғайды
|
Кері байланыс: Ауызша мадақтау «Стикер түсі» әдісі арқылы беріледі |
Экран А4 парағы Маркер флипчарт |
||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жеке жұмыс Сөйлемді толықтыр.
Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;3б
Құндылық:
2-тапсырма Жұптық жұмыс“Лейкоциттерді таны!” кестесіТөмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.
Дескриптор: лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;2б иммунитет түрін дұрыс жазады;1б Құндылық: Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық 3-тапсырма Топтық жұмыс ФС тапсырмасы Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ. Сұрақтар:
Дескриптор:
Құндылық: 4-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасында тапсырма ұсынады Иммунитет |
Қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады
Лейкоциттің атауын, нақты қызметін және ол қай иммунитетке қатысатынын (мысалы: В-лимфоцит – гуморальдық, Т-лимфоцит – жасушалық) анық жазады.
Мәтінді оқып, сұраққа жауап береді
«Wordwall» платформасында тапсырма орндайды |
ҚБ: Өзін өзі бағалау 3балл ҚБ: Жұптардың бірін бірі бағалауы 3балл ҚБ: Мұғалімнің дескриптор арқылы бағалауы 3балл Кері байланыс: Ауызша мадақтау 1балл |
Тапсырма жазылған парақтар Иммунитет |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс беруді ұсынады Үй тапсырмасы § 18 оку |
Қатысушылар «Білім шамы» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім шамы» тәсілі арқылы |
сурет |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Иммунитет. Гуморальдық және жасушалық иммунитет

1-тапсырма Жеке жұмыс
Сөйлемді толықтыр.
-
Иммунитет — ағзаны ____________________________ қабілеті.
-
Гуморальдық иммунитет ағзадағы ____________________________ арқылы жүзеге асады.
-
Жасушалық иммунитетте басты рөл атқаратын ____________________________.
Дескриптор:қажетті сөзді тауып,сөйлемді толықтырады;3б
Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.
2-тапсырма Жұптық жұмыс
“Лейкоциттерді таны!” кестесі
Төмендегі бос толық сипаттама мен дәлелмен толтыр.
|
№ |
Лейкоцит түрі |
Негізгі қызметі |
Қатысты иммунитет түрі (гуморальдық/жасушалық) |
|
1 |
Нейтрофил |
Бактерияларды жұтып, жояды (фагоцитоз жасайды) |
— |
|
2 |
Эозинофил |
— |
Паразиттерге қарсы қорғанысқа қатысады |
|
3 |
Базофил |
Аллергиялық реакция кезінде гистамин бөледі |
— |
|
4 |
— |
Макрофагқа айналып, бөгде заттарды жұтады |
Жасушалық иммунитет |
|
5 |
Лимфоцит (B және T) |
— |
B – гуморальдық, T – жасушалық |
Дескриптор:
лейкоциттердің қызметін дұрыс анықтайды;2б
иммунитет түрін дұрыс жазады;1б
Құндылық:
Ғылыми сауаттылық және ынтымақтастық
3-тапсырма Топтық жұмыс
ФС тапсырмасы
Аян тұмаумен ауырған кезде дәрігер оның ағзасында антиденелер түзілетінін айтты. Бір аптадан соң ол өздігінен жазылды. Кейін сол вируспен қайта ауырған достары болғанымен, Аян ауырған жоқ.
Сұрақтар:
-
Аянның ағзасында қандай иммунитет қалыптасты?
-
Бұл жағдайда иммундық жауап қандай жасушалар арқылы жүзеге асты?
-
Аянның қайта ауырмауын қалай түсіндіруге болады?
Дескриптор:
-
Иммунитет түрін анықтайды;
-
Иммундық жауапқа қатысатын жасушаларды сипаттайды;
-
Иммундық есте сақтау құбылысын түсіндіреді.
Құндылық:
– Денсаулықты сақтау, ғылыми сауаттылық.
шағым қалдыра аласыз













