Қысқа мерзімді жоспар
|
Тарау/Бөлім: |
Механика /Сақталу заңдары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсембаева А |
|
|
Күні: |
14.01.2024ж |
|
|
Сынып: 9ә |
Қатысушылар саны:19 |
Қатыспағандар саны:- |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Импульстің сақталу заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.2- импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: денелердің әрекеттесуін импульстың сақталу заңына негізделе отырып тұжырымдау, импульстің сақталу заңының формуласын есеп шығаруда қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, түгендеу,зейіндерін сабаққа бұру Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақтар қою Сабақ мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. |
Бағалау критерийі -оқушылар сабақ мазмұнын түсінеді -қойылған сұрақтарға толық жауап береді Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
|
|
Сабақтың ортасы: 35 мин Жеке Жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс |
Сілтемеден бейне сабақ көру арқылы жаңа тақырыпты меңгеру - Соқтығысудың неше түрі бар? - Денелердің өзара серпімді әрекеттесуі дегеніміз не? - Әрекеттесуге дейінгі - Әрекеттесуден кейінгі іс әрекетін түсіндіру - Денелердің абсолют серпімсіз әрекеттесуі дегеніміз не? -Импульстің сақталу заңынын формуласын жазу Тапсырма 1 Оқулықпен жұмыс Жаттығу есептерін шығару Саралау тапсырмасы
Тапсырма 2 Физикалық диктант Тапсырма 3 Тест |
Сілтеме арқылы видео көріп анықтама, формулаларын дәптерге жазып алады, сұрақтарға жауап береді Тапсырма 1 орындайды
Бос орындарға қажетті сөз жазады Тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: Берілгенін жазады ХБЖ ға айналдырады Формуланы тауып есептеу жүргізеді Жалпы балл 4 Дескриптор: Анықтаманы біледі Формуланы жазады Жалпы 2 балл 6-4 сұрақ -2 балл 3-1 сұрақ 1 балл |
Оқулық үлестірме қағаз Оқулық Тақта Үлестірме қағаз |
|
Сабақтың соңы: (5 мин) |
Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлем» Бағалау Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу жаттығу есептерін аяқтау |
Ойды аяқта әдісі арқылы кері байланыс береді |
Бағалау 10 балдық жүйемен жүргізіледі |
|
Қосымша А( Құрылымдас есептер)
Пән: Физика Сынып__9____
Бөлім: Сақталу заңдары
|
Бағалау критерийі |
• Дене импульсі мен күш импульсінің формуласын қолданады • Екі дененің серпімсіз әрекеттесуінде импульстің сақталу заңын қолданады |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері |
Қолдану |
|
Орындау уақыты |
10 мин |
|
Тапсырма Суретте салмағы 0,16 кг шайбаға таяқпен
ұратын хоккейші бейнеленген. Тікелей соққыларға дейін шайба 35 м с-1 жылдамдықпен қозғалады.
Импульс = ____________________________ кг м с-1 (b) неліктен шайба кері бағытта қозғалса, оның импульсі теріс болатынын түсіндіріңіз. (c) Соққыдан кейін шайбаның жылдамдығы оның бастапқы бағытына дәл қарама-қарсы бағытта 40 м с-1 болады. Соққы импульсінің өзгеруін анықтаңыз. Импульстің өзгеруі=____________________________ кг м с-1 d. Соққы 0,025 с созылады. Соққы кезінде таяқшаның шайбаға түсіретін таза күшін есептеңіз. Күш = ______________________Н |
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
1 |
- импульсті анықтау формуласын қолданады |
|
|
- импульсті есептейді |
|||
|
- импульстің бағытын түсіндіреді |
|||
|
- импульстің өзгеруін анықтайды |
|||
|
- күш импульсінің анықтау формуласын қолданады |
|||
|
- күшті есептейді |
Қосымша Б(Функционалды сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма )
|
Тапсырма Мөлдір балық қалай қозғалады? «Шашынан көтеру» оларды суда жылжытудың әдеттегі тәсілі болып табылатын тірі жаратылыстардың аз емес екенін есту сізге біртүрлі болады.
Сурет 1. Балықтың жүзу қозғалысы. Мөлдір балықтар және жалпы басаяқтылардың көпшілігі суда осылай қозғалады: олар бүйірлік саңылау және дененің алдындағы арнайы воронка арқылы желбезек қуысына суды қабылдайды, содан кейін аталған воронка арқылы су ағынын күшті түрде шығарады; сонымен бірге олар - қарсы әрекет ету заңы бойынша - дененің артқы жағымен алға қарай тез жүзуге жеткілікті кері итермелейді. Алайда балық шұңқырдың түтігін бүйіріне немесе артқа қарай бағыттай алады және одан суды тез сығып, кез келген бағытта қозғалады. Медузаның қозғалысы да соған негізделген: бұлшық еттерін жиырту арқылы ол қарама-қарсы бағытта итермелей отырып, қоңырау тәрізді денесінің астынан суды итеріп жібереді. Салпалар, инеліктердің дернәсілдері және басқа су жануарлары қозғалған кезде ұқсас әдісті пайдаланады. Ал біз бұлай қозғалу мүмкін бе деп әлі күмәндандық! Мөлдір балықтың жылдамдығы – 70 км/сағ. Ал қатты отынды ракета қозғалтқышының жану камерасындығы жылдамдығы – 2500 м/с 1. Жоғарыда көрсетілген 1-ші суретте мөлдір балықтың қозғалу бағытын көрсетіңіз? А) төмен Б) жоғары С) солға Д) оңға Е) қозғалмайды 2. 2-ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын көрсетіңіз? А) төмен Б) жоғары С) солға Д) оңға Е) қозғалмайды 3. Мөлдір балықтың қозғалуының себебін және қандай заңдылыққа негізделгенін түсіндіріңіз_________________________________________________________________ 4. Жоғарыда берілген мәтіннен импульстің сақталу заңы байқалатын қандай су жануарларын білесіз? 5. Мөлдір балықпен ракетаның ұқсастығы мен айырмашылығы жауабын түсіңдірініз? Жылдамдықтарын салыстырыңыз?
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
2 |
Мәтінді мұқият оқиды |
|
|
1-ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын анықтайды |
|||
|
2- ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын анықтайды |
|||
|
Мөлдір балықтың қозғалуын қай заңдылыққа негізделгенін түсіндіреді |
|||
|
Мөлдір балық пен ракетаның ұқсастығы мен айырмашылығын түсіндіреді |
|||
|
Жылдамдықтарың салыстырады |
Қосымша С( ЕББҚ балаларға арналған есептер)
Пән: Физика
Сынып__9____
Бөлім: Сақталу заңдары
|
Бағалау критерийі |
• Дене импульсі мен күш импульсінің формуласын қолданады • Екі дененің серпімсіз әрекеттесуінде импульстің сақталу заңын қолданады |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері |
Қолдану |
|
Орындау уақыты |
10 мин |
|
Тапсырма
___________________________ ______________________________ О (m1+m2 )v сы сурет бойынша фомуланы жинаңыз
m1v1 m2v2
+ = |
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
3 |
«Әрекеттесу алдында», «Әрекеттескеннен кейін» кілтті сөздерді суреттің астына жазу |
|
|
Сурет бойынша формуланы жинау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Импульстің сақталу заңы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Тарау/Бөлім: |
Механика /Сақталу заңдары |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарсембаева А |
|
|
Күні: |
14.01.2024ж |
|
|
Сынып: 9ә |
Қатысушылар саны:19 |
Қатыспағандар саны:- |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Импульстің сақталу заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.3.2- импульстің сақталу заңын тұжырымдау және есептер шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: денелердің әрекеттесуін импульстың сақталу заңына негізделе отырып тұжырымдау, импульстің сақталу заңының формуласын есеп шығаруда қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, түгендеу,зейіндерін сабаққа бұру Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақтар қою Сабақ мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады. |
Бағалау критерийі -оқушылар сабақ мазмұнын түсінеді -қойылған сұрақтарға толық жауап береді Әр дұрыс жауапқа 1 балл |
|
|
Сабақтың ортасы: 35 мин Жеке Жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс |
Сілтемеден бейне сабақ көру арқылы жаңа тақырыпты меңгеру - Соқтығысудың неше түрі бар? - Денелердің өзара серпімді әрекеттесуі дегеніміз не? - Әрекеттесуге дейінгі - Әрекеттесуден кейінгі іс әрекетін түсіндіру - Денелердің абсолют серпімсіз әрекеттесуі дегеніміз не? -Импульстің сақталу заңынын формуласын жазу Тапсырма 1 Оқулықпен жұмыс Жаттығу есептерін шығару Саралау тапсырмасы
Тапсырма 2 Физикалық диктант Тапсырма 3 Тест |
Сілтеме арқылы видео көріп анықтама, формулаларын дәптерге жазып алады, сұрақтарға жауап береді Тапсырма 1 орындайды
Бос орындарға қажетті сөз жазады Тест тапсырмасын орындайды |
Дескриптор: Берілгенін жазады ХБЖ ға айналдырады Формуланы тауып есептеу жүргізеді Жалпы балл 4 Дескриптор: Анықтаманы біледі Формуланы жазады Жалпы 2 балл 6-4 сұрақ -2 балл 3-1 сұрақ 1 балл |
Оқулық үлестірме қағаз Оқулық Тақта Үлестірме қағаз |
|
Сабақтың соңы: (5 мин) |
Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлем» Бағалау Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу жаттығу есептерін аяқтау |
Ойды аяқта әдісі арқылы кері байланыс береді |
Бағалау 10 балдық жүйемен жүргізіледі |
|
Қосымша А( Құрылымдас есептер)
Пән: Физика Сынып__9____
Бөлім: Сақталу заңдары
|
Бағалау критерийі |
• Дене импульсі мен күш импульсінің формуласын қолданады • Екі дененің серпімсіз әрекеттесуінде импульстің сақталу заңын қолданады |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері |
Қолдану |
|
Орындау уақыты |
10 мин |
|
Тапсырма Суретте салмағы 0,16 кг шайбаға таяқпен
ұратын хоккейші бейнеленген. Тікелей соққыларға дейін шайба 35 м с-1 жылдамдықпен қозғалады.
Импульс = ____________________________ кг м с-1 (b) неліктен шайба кері бағытта қозғалса, оның импульсі теріс болатынын түсіндіріңіз. (c) Соққыдан кейін шайбаның жылдамдығы оның бастапқы бағытына дәл қарама-қарсы бағытта 40 м с-1 болады. Соққы импульсінің өзгеруін анықтаңыз. Импульстің өзгеруі=____________________________ кг м с-1 d. Соққы 0,025 с созылады. Соққы кезінде таяқшаның шайбаға түсіретін таза күшін есептеңіз. Күш = ______________________Н |
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
1 |
- импульсті анықтау формуласын қолданады |
|
|
- импульсті есептейді |
|||
|
- импульстің бағытын түсіндіреді |
|||
|
- импульстің өзгеруін анықтайды |
|||
|
- күш импульсінің анықтау формуласын қолданады |
|||
|
- күшті есептейді |
Қосымша Б(Функционалды сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма )
|
Тапсырма Мөлдір балық қалай қозғалады? «Шашынан көтеру» оларды суда жылжытудың әдеттегі тәсілі болып табылатын тірі жаратылыстардың аз емес екенін есту сізге біртүрлі болады.
Сурет 1. Балықтың жүзу қозғалысы. Мөлдір балықтар және жалпы басаяқтылардың көпшілігі суда осылай қозғалады: олар бүйірлік саңылау және дененің алдындағы арнайы воронка арқылы желбезек қуысына суды қабылдайды, содан кейін аталған воронка арқылы су ағынын күшті түрде шығарады; сонымен бірге олар - қарсы әрекет ету заңы бойынша - дененің артқы жағымен алға қарай тез жүзуге жеткілікті кері итермелейді. Алайда балық шұңқырдың түтігін бүйіріне немесе артқа қарай бағыттай алады және одан суды тез сығып, кез келген бағытта қозғалады. Медузаның қозғалысы да соған негізделген: бұлшық еттерін жиырту арқылы ол қарама-қарсы бағытта итермелей отырып, қоңырау тәрізді денесінің астынан суды итеріп жібереді. Салпалар, инеліктердің дернәсілдері және басқа су жануарлары қозғалған кезде ұқсас әдісті пайдаланады. Ал біз бұлай қозғалу мүмкін бе деп әлі күмәндандық! Мөлдір балықтың жылдамдығы – 70 км/сағ. Ал қатты отынды ракета қозғалтқышының жану камерасындығы жылдамдығы – 2500 м/с 1. Жоғарыда көрсетілген 1-ші суретте мөлдір балықтың қозғалу бағытын көрсетіңіз? А) төмен Б) жоғары С) солға Д) оңға Е) қозғалмайды 2. 2-ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын көрсетіңіз? А) төмен Б) жоғары С) солға Д) оңға Е) қозғалмайды 3. Мөлдір балықтың қозғалуының себебін және қандай заңдылыққа негізделгенін түсіндіріңіз_________________________________________________________________ 4. Жоғарыда берілген мәтіннен импульстің сақталу заңы байқалатын қандай су жануарларын білесіз? 5. Мөлдір балықпен ракетаның ұқсастығы мен айырмашылығы жауабын түсіңдірініз? Жылдамдықтарын салыстырыңыз?
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
2 |
Мәтінді мұқият оқиды |
|
|
1-ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын анықтайды |
|||
|
2- ші мөлдір балықтың қозғалу бағытын анықтайды |
|||
|
Мөлдір балықтың қозғалуын қай заңдылыққа негізделгенін түсіндіреді |
|||
|
Мөлдір балық пен ракетаның ұқсастығы мен айырмашылығын түсіндіреді |
|||
|
Жылдамдықтарың салыстырады |
Қосымша С( ЕББҚ балаларға арналған есептер)
Пән: Физика
Сынып__9____
Бөлім: Сақталу заңдары
|
Бағалау критерийі |
• Дене импульсі мен күш импульсінің формуласын қолданады • Екі дененің серпімсіз әрекеттесуінде импульстің сақталу заңын қолданады |
|
Ойлау дағдысының деңгейлері |
Қолдану |
|
Орындау уақыты |
10 мин |
|
Тапсырма
___________________________ ______________________________ О (m1+m2 )v сы сурет бойынша фомуланы жинаңыз
m1v1 m2v2
+ = |
|
|
Бағалау критерилері |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|||
|
Дене импульсі мен күш импульсі формуласын қолданады Екі дененің серпімді емес өзара әрекеттесуі кезінде Импульстің сақталу заңын қолданады |
3 |
«Әрекеттесу алдында», «Әрекеттескеннен кейін» кілтті сөздерді суреттің астына жазу |
|
|
Сурет бойынша формуланы жинау |
шағым қалдыра аласыз






