Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
7 класс химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Қатысқандар саны-25 |
қатыспағандар саны-5 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Индикаторлар.З.ж.№7 «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
Заң және тәртіп: Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Мұғаліммен амандасады |
|
Презентация Слайд оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4мин
10мин
10мин
10мин |
Үй тапсырмасын сұрау Wordwall платформасы
Жаңа материалды меңгерту Оқушыларды оқу мақсатымен таныстырамын. Ой қозғау. Миға шабуыл кезеңі
Заттың қышқылдық немесе сілтілік қасиетке ие екенін қалай анықтауға болады? Көптеген тағам қышқылды және олардың құрамында қышқылдың бар екенін оңай анықтауға болады. Бірақ қышқылдар мен сілтілердің көпшілігі адам үшін қауіпті, сондықтан олардың дәмін татып көруге болмайды. Оларды анықтау үшін индикаторлар қолданылады. Индикаторлар – ерітінді ортасына байланысты түсін өзгертетін заттар. Әртүрлі көптеген индикаторлар бар. Кейбір өсімдіктер де осындай қасиеттерге ие, мысалы, қызылша немесе қызыл қырыққабат. Мектептегі химия зертханасында метилоранж, фенолфталеин, көк лакмус және әмбебап индикаторлар кеңінен қолданылады. Олардың әрқайсысы қышқылдық немесе сілтілік ортада түсін өзгертеді.
Білу және түсіну.Оқулықпен жұмыс ҚБ тапсырмасы .Жеке жұмыс 1.Индикатордың өзгеруі қандай жағдайда қышқылдық ортаны көрсетеді? Көк лакмус көк түсті көрсетеді Метилоранж сары түске өзгереді Фенолфталеин түсін таңқурай түске өзгертеді Әмбебап индикаторы қызыл түсті 2.Терминдерді сипаттамаларымен сәйкестендір:
3. Тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықта. А.Табиғи қышқылдар қышқылдық қасиетке ие Б.Индикаторлардың түсін өзгерту қабілеті арқылы ерітінді ортасын анықтауға болады С.Индикаторлар 2 топқа бөлінеді: кейбіреулері тек қышқылдарды анықтауға, ал басқалары сілтілерді анықтауға арналған Д.pH шкаласы 1-ден 7-ге дейін бөлінеді Е.pH шкаласындағы 7-ден жоғары барлық мәндер сілтілік ортаны сипаттайды Кері байланыс Жұптық жұмыс З.ж.№7 «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау» Қажетті реактивтер:
Жұмыс барысы: Алдын ала нөмірленіп, ішіне ерітінділер құйылған сынауықтарға әр түрлі индикаторлар тамызу арқылы түс өзгеруін анықтау, кестені толтыру
Кері байланыс |
Оқушылар үй тапсырмасын Wordwall платформасы арқылы орындайды
Сурет бойынша оқушылар өз ойларын айтады
Тақырып бойынша алған білімдерін қолданып, жеке жұмыс тапсырмасын орындайды
Оқулықта берілген нұсқау бойынша зертханалық жұмыс жүргізіліп, нәтижесі кестеге толтырылады.
Оқушылар зертханалық жұмысты жұппен жасайды
Жасаған тәжірибенің қортындысын кестеге толтырады
|
Мұғалімнің ауызша бағалауы
Дескриптор:
-Индикатордың өзгеруі қандай жағдайда қышқылдық ортаны көрсететінін анықтайды 1б -Терминдерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді 3б -Тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды 2б
Дескриптор: -лакмустың әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды-1б -метилоранждың әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды-1б -фенолфталеиннің әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды,рН мәні арқылы ортаны анықтайды-1б
Әрбір тапсырманы орындау кезеңінде ауызша кері байланыс беріп отырамын, ынталандыруға бағыттаймын, қолдау көрсетемін. бағалап отырамын, сабақ соңында балдық жүйе арқылы бағалап, қорытынды жасаймын. |
Wordwall платформасы https://wordwall.net/ru/resource/52894766
презентация
https://bilimclass.kz/schedule/lesson/1fbbee6c-69b4-48ed-802d-594d85cd6ef9/lesson
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
4мин |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Колба түстері» әдісі арқылы оқушылар сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу. Күнделікті тұрмыста қолданылатын заттардың: шие шырыны, айран,су,кола шырынының ортасын анықтап келу
|
Кері байланыс береді
Қызыл түс- түсінген жоқпын Сары түс- толық түсінбедім Көк түс -бәрі түсінікті |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Презентация Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Индикаторлар.З.ж.№7 «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау»
Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
Мұғалімнің аты-жөні: |
Әбдіғалиева Қ.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пән/Сынып: |
7 класс химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Қатысқандар саны-25 |
қатыспағандар саны-5 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Индикаторлар.З.ж.№7 «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.3.4.2 -химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту: |
Заң және тәртіп: Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Мұғаліммен амандасады |
|
Презентация Слайд оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 4мин
10мин
10мин
10мин |
Үй тапсырмасын сұрау Wordwall платформасы
Жаңа материалды меңгерту Оқушыларды оқу мақсатымен таныстырамын. Ой қозғау. Миға шабуыл кезеңі
Заттың қышқылдық немесе сілтілік қасиетке ие екенін қалай анықтауға болады? Көптеген тағам қышқылды және олардың құрамында қышқылдың бар екенін оңай анықтауға болады. Бірақ қышқылдар мен сілтілердің көпшілігі адам үшін қауіпті, сондықтан олардың дәмін татып көруге болмайды. Оларды анықтау үшін индикаторлар қолданылады. Индикаторлар – ерітінді ортасына байланысты түсін өзгертетін заттар. Әртүрлі көптеген индикаторлар бар. Кейбір өсімдіктер де осындай қасиеттерге ие, мысалы, қызылша немесе қызыл қырыққабат. Мектептегі химия зертханасында метилоранж, фенолфталеин, көк лакмус және әмбебап индикаторлар кеңінен қолданылады. Олардың әрқайсысы қышқылдық немесе сілтілік ортада түсін өзгертеді.
Білу және түсіну.Оқулықпен жұмыс ҚБ тапсырмасы .Жеке жұмыс 1.Индикатордың өзгеруі қандай жағдайда қышқылдық ортаны көрсетеді? Көк лакмус көк түсті көрсетеді Метилоранж сары түске өзгереді Фенолфталеин түсін таңқурай түске өзгертеді Әмбебап индикаторы қызыл түсті 2.Терминдерді сипаттамаларымен сәйкестендір:
3. Тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықта. А.Табиғи қышқылдар қышқылдық қасиетке ие Б.Индикаторлардың түсін өзгерту қабілеті арқылы ерітінді ортасын анықтауға болады С.Индикаторлар 2 топқа бөлінеді: кейбіреулері тек қышқылдарды анықтауға, ал басқалары сілтілерді анықтауға арналған Д.pH шкаласы 1-ден 7-ге дейін бөлінеді Е.pH шкаласындағы 7-ден жоғары барлық мәндер сілтілік ортаны сипаттайды Кері байланыс Жұптық жұмыс З.ж.№7 «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау» Қажетті реактивтер:
Жұмыс барысы: Алдын ала нөмірленіп, ішіне ерітінділер құйылған сынауықтарға әр түрлі индикаторлар тамызу арқылы түс өзгеруін анықтау, кестені толтыру
Кері байланыс |
Оқушылар үй тапсырмасын Wordwall платформасы арқылы орындайды
Сурет бойынша оқушылар өз ойларын айтады
Тақырып бойынша алған білімдерін қолданып, жеке жұмыс тапсырмасын орындайды
Оқулықта берілген нұсқау бойынша зертханалық жұмыс жүргізіліп, нәтижесі кестеге толтырылады.
Оқушылар зертханалық жұмысты жұппен жасайды
Жасаған тәжірибенің қортындысын кестеге толтырады
|
Мұғалімнің ауызша бағалауы
Дескриптор:
-Индикатордың өзгеруі қандай жағдайда қышқылдық ортаны көрсететінін анықтайды 1б -Терминдерді сипаттамаларымен сәйкестендіреді 3б -Тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды 2б
Дескриптор: -лакмустың әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды-1б -метилоранждың әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды-1б -фенолфталеиннің әр түрлі ортадағы түс өзгерісін анықтайды,рН мәні арқылы ортаны анықтайды-1б
Әрбір тапсырманы орындау кезеңінде ауызша кері байланыс беріп отырамын, ынталандыруға бағыттаймын, қолдау көрсетемін. бағалап отырамын, сабақ соңында балдық жүйе арқылы бағалап, қорытынды жасаймын. |
Wordwall платформасы https://wordwall.net/ru/resource/52894766
презентация
https://bilimclass.kz/schedule/lesson/1fbbee6c-69b4-48ed-802d-594d85cd6ef9/lesson
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
4мин |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс «Колба түстері» әдісі арқылы оқушылар сабаққа кері байланыс береді
Үй тапсырмасы: тақырыпты оқу. Күнделікті тұрмыста қолданылатын заттардың: шие шырыны, айран,су,кола шырынының ортасын анықтап келу
|
Кері байланыс береді
Қызыл түс- түсінген жоқпын Сары түс- толық түсінбедім Көк түс -бәрі түсінікті |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Презентация Слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


