Информатика 6 сынып.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Информатика 6 сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып. ІІ тоқсан бойынша информатика пәнінен БЖБ, Практикалық тапсырмалар барлық материал түгел.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

6.11.2024

Сынып 6

Қатысушалыр саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

3D – редакторы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру

6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктері сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«3D модельдеу» ұғымын біледі

Көптеген оқушылар:

SketchUp құрал саймандарын қолданып қарапайым модельдерді құрастыра алады

Кейбір оқушылар:

«3D модельдеу» ұғымына мысалдарын келтіреді

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу.

«Телеграмма» әдісі

-Күнделікті пайдаланатын заттардың, көліктер мен ғимараттардың кескінін алдын ала жобалауда компьютер қаншалықты қажет?

ҚБ: стикер /1 балл/

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


стикер

Слайд

Жұмыс дәптері


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып.

3D модельдеу кино, мультипликация, жарнамалық роликтер дайындау, ойын және түрлі презентациялар жасаудан бастап, сәулет өнері мен инженерлік салаларда қолданылады.

3қатпарлы моделдеу мен анимациянытүрлі этаптарға бөліп қарастырамыз.
3 қатпарлы моделдеу мектеп бағдарламасындағы геометрияны еске түсіреді. Декарттық координаттар жүйесін еске алыңыздар (X, Y және Z осьтері ). Ал енді функцияларды және олардың графигтерін еске алайық. Мысалы:

сызықтық функция, квадрат функция және т.с.с. (Парабола, гиперболалар ).
Жалпы 3D анимацияның не екенін түсіну үшін көзіңіздің алдында тұрған барлық заттарды кеңістікке (декарттық X, Y, Z кеңістігі) жайғастырыңыз. Сонда әрбір заттың белгілі бір координатасы бар нүктелерден және түрлі өзінен кіші фигуралардан (сызық, эллипс, куб т.б) құралғанын байқайсыз. Міне 3D модельдеу және оны анимациялау негізінде осы принципке жасалған, яғни «аса күрделі заттарды қарапайым нүктелер не фигуралар көмегімен кеңістікте құрастыр».
 

Енді сол бағдарламаларда жұмыс қалай жүретінін қарастырайық. Ол жұмысты мынадай бөліктерге бөлуге болады:

  • Моделлинг

  • Текстуринг

  • Риггинг

  • Анимациялау

  • Рендеринг

Модельдерді құру үшін бізге 3D программа кез келген фигураны бір-біріне қосу, кесу мен пішінін өзгерту тәрізді мүмкіндіктер береді.Енді 3D модель құруды үйрену үшін 3D модельдеу програмасымен танысамыз. Ол үшін SketchUp программасын қарастырайық.

SketchUp –америкалық @Last Software фирмасының 1999жылы жасап шығарған компьютерлік өнімі.


Көрсетілім.SketchUp терезесі.


Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

Оқулық § 2.1 44-бет «Практикада қолдану»

Дескриптор:

  • SketchUp программаны іске қосады;

  • SketchUp құрал саймандарын қолданып пирамида салады;

  • SketchUp құрал саймандарын қолданып параллелепипед салады;

ҚБ: стикер /3 балл/


Топтық жұмыс.2-тапсырма.

Оқулық § 2.1 , 45-бет «Тапсырма»

Дескриптор:

  • 12-суреттегі 3D модельдің жалпы көлемін анықтайды;

  • 13-суреттегі 3D модельдің жалпы көлемін анықтайды;

ҚБ: стикер /4балл/


Жеке жұмыс.

Пирамида, параллелепипед суреттерді қағазға 3D графикаға өзгертіп салыңдар.

Дескриптор:

  • Пирамида, параллелепипед суреттерді қағазға 3D графикаға өзгертіп салады.

ҚБ: стикер /2балл/

Мұғалімді тыңдайды











































Дәптерге командаларды жазады




SketchUp программасында тапсырманы орындайды



Оқушылар тапсырманы өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, дәптерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.








Дәптерге сурет салады




















































Стикер

3 балл










Стикер

4 балл








Стикер

2 балл

слайд




































Интербелсенді тақта /компьютер/



Оқулық















Жұмыс дәптері








Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.


Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

§ 2.1, 45-бет «үй тапсырмасы»








Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

13.11.2024

Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

3D -редактор құралдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.3 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

3D -редактор құралдарының сипаттамасын біледі.

Көптеген оқушылар:

3D-редакторының құралдарын қолданады.

Кейбір оқушылар:

Paint графикалық редакторы мен SketchUp программасындағы құралдардың қызметіндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын анықтайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

«Шаттық шеңберін» ұүрып тілек айтып 2 топқа бірігу

2.Өткен сабақты пысықтау.

«Жұптасып – ойлан- бөліс» әдісі.


-2 D графикасының қолмен салынған қандай артықшылығы бар?

- 2 D графика мен 3 D графикаға арналған қандай программаларды білесің?

-2 D графика мен 3 D графиканың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?


ҚБ: марапаттау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.



марапаттау


Сабақтың ортасы

3. .Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру Жаңа тақырып.

Көрсетелім.SketchUp программасында пайдаланылатын негізгі құралдармен танысамыз.


Топтық жұмыс. 1-тапсырма. 1-кесте

Дұрыс жауапты таңдаңыз және жазыңыз.


Дескриптор:

-құрал саймандарды қызметімен сәйкестендіреді.


ҚБ: смайлик /4 балл/


Жеке жұмыс. 2-тапсырма.

Оқулық § 2.2, 47-48 бет «Практикада қолдану»


Дескриптор:

- SketchUp редакторды іске қосады;

-Прямоугольник батырмасын пайдалану арқылы көлемді фигура жаса алады.

-Окружность /шеңбер/ батырмасын пайдалану арқылы баскиім құрастыра алады;

-Заливка құралын пайдалану арқылы керек түсті таңдап, бояйды.

ҚБ: смайлик /1 балл/


Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Баспалдақ» моделін құрастыр.


Дескриптор:

- SketchUp редаторды іске қосады;

-прямоуголник, линия, тяни/толкай, заливка құралдаржы пайдалану арқылы «Баспалдақ» моделін құрастыра алады.


ҚБ: смайлик /1балл/


Жеке жұмыс. 4-тапсырма.


- Paint графикалық редакторы мен SketchUp программасындағы құралдардың қызметіндегі ұқсастықтар мен 3 айырмашылықты анықта.


Дескриптор:

- Paint графикалық редакторы мен SketchUp программасындағы құралдардың қызметіндегі ұқсастықтар мен 3 айырмашылықты анықтайды.


ҚБ: смайлик /3балл/

SketchUp программасында пайдаланылатын негізгі құралдармен танысады


Өзара талқылап карточкаға жауаптарын жазады




SketchUр программасында көдемді фигураларды жасайды









«Баспалдақ» моделін құрастырады












Сұраққа жауап береді













Смайлик

/4балл/














Смайлик /2аблл/










Смайлик

/2балл/










Смайлик /1балл/


Интербелсенді тақта /компьютер




Карточка




Оқулық
























Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «+; - ; қызықты» әдісі.

/стикер/ Оқушылар бір жағында(+)белгісі бар, осы тақырып бойынша түсінгенін жазады, келесі бетінде (-) белгісі, осы тақырып бойынша не түсініксіз болғанын жазады, және осы сабақта ұнаған тапсырма, әдістерді жазады

Өзін-өзі бағалау.



стикерлер

Үй тапсырмасы

§ 2.2, 49-бет «Бағалау» тапсырмасы


















1-кесте.





Дескриптор:

-құрал саймандарды қызметімен сәйкестендіреді.





















Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

20.11.2024

Сынып 6

Қатысушалыр саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

3D – редакторы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру

6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктері сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«3D модельдеу» ұғымын біледі

Көптеген оқушылар:

SketchUp құрал саймандарын қолданып қарапайым модельдерді құрастыра алады

Кейбір оқушылар:

«3D модельдеу» ұғымына мысалдарын келтіреді

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Жаңа тақырыпқа шолу.

«Телеграмма» әдісі

-Күнделікті пайдаланатын заттардың, көліктер мен ғимараттардың кескінін алдын ала жобалауда компьютер қаншалықты қажет?

ҚБ: марапаттау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


стикер

Слайд

Жұмыс дәптері


Сабақтың ортасы

Практикалық жұмыс тақырыбын мақсатын таныстыру

3D модельдеу кино, мультипликация, жарнамалық роликтер дайындау, ойын және түрлі презентациялар жасаудан бастап, сәулет өнері мен инженерлік салаларда қолданылады.

3қатпарлы моделдеу мен анимациянытүрлі этаптарға бөліп қарастырамыз.
3 қатпарлы моделдеу мектеп бағдарламасындағы геометрияны еске түсіреді. Декарттық координаттар жүйесін еске алыңыздар (X, Y және Z осьтері ). Ал енді функцияларды және олардың графигтерін еске алайық. Мысалы:

сызықтық функция, квадрат функция және т.с.с. (Парабола, гиперболалар ).
Жалпы 3D анимацияның не екенін түсіну үшін көзіңіздің алдында тұрған барлық заттарды кеңістікке (декарттық X, Y, Z кеңістігі) жайғастырыңыз. Сонда әрбір заттың белгілі бір координатасы бар нүктелерден және түрлі өзінен кіші фигуралардан (сызық, эллипс, куб т.б) құралғанын байқайсыз. Міне 3D модельдеу және оны анимациялау негізінде осы принципке жасалған, яғни «аса күрделі заттарды қарапайым нүктелер не фигуралар көмегімен кеңістікте құрастыр».
 

Енді сол бағдарламаларда жұмыс қалай жүретінін қарастырайық. Ол жұмысты мынадай бөліктерге бөлуге болады:

  • Моделлинг

  • Текстуринг

  • Риггинг

  • Анимациялау

  • Рендеринг

Модельдерді құру үшін бізге 3D программа кез келген фигураны бір-біріне қосу, кесу мен пішінін өзгерту тәрізді мүмкіндіктер береді.Енді 3D модель құруды үйрену үшін 3D модельдеу програмасымен танысамыз. Ол үшін SketchUp программасын қарастырайық.

SketchUp –америкалық @Last Software фирмасының 1999жылы жасап шығарған компьютерлік өнімі.


Көрсетілім.SketchUp терезесі.


Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

Оқулық § 2.1 44-бет «Практикада қолдану»

Дескриптор:

  • SketchUp программаны іске қосады;

  • SketchUp құрал саймандарын қолданып пирамида салады;

  • SketchUp құрал саймандарын қолданып параллелепипед салады;

ҚБ: стикер /3 балл/


Топтық жұмыс.2-тапсырма.

Оқулық § 2.1 , 45-бет «Тапсырма»

Дескриптор:

  • 12-суреттегі 3D модельдің жалпы көлемін анықтайды;

  • 13-суреттегі 3D модельдің жалпы көлемін анықтайды;

ҚБ: стикер /4балл/


Жеке жұмыс.

Пирамида, параллелепипед суреттерді қағазға 3D графикаға өзгертіп салыңдар.

Дескриптор:

  • Пирамида, параллелепипед суреттерді қағазға 3D графикаға өзгертіп салады.

ҚБ: стикер /2балл/

Мұғалімді тыңдайды











































Дәптерге командаларды жазады




SketchUp программасында тапсырманы орындайды



Оқушылар тапсырманы өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, дәптерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды.








Дәптерге сурет салады




















































Стикер

3 балл










Стикер

4 балл








Стикер

2 балл

слайд




































Интербелсенді тақта /компьютер/



Оқулық















Жұмыс дәптері








Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.


Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

§ 2.1, 45-бет «үй тапсырмасы»









Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

27.11.2024

Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Конус, цилиндр және сфера құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.4 айналу денелерін құру және оларды түрлендіру

Сабақтың мақсаты:

-объектілердің үшөлшемді моделін құрастыру құралдарын біледі

-навигациялық құралдарды пайдаланып, объектілер құрастырады

-айналу денелерін құрады және оларды түрлендіреді

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу.

Оқушыларды түгелдеу.

«Шаттық шеңбер» құрып, суреттер арқылы 2 топқа біріктіру.

Үй тапсырмасы «Ойлан, тап!»

Суретке қарап құралдарды топтастырып аттарын атау және құралдардың атын табу.

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


«Миға шабуыл» әдісімен жаңа тақырыпты ашу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

Мұғаліммен амандасады.

Топқа бірігеді


Сұрақтарға жауап береді


Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Shape1

3балл

Shape2

2балл

Shape3

5балл

Слайд



Сурет қиындылары






суреттер



Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпқа слайд арқылы шолу.

SketchUp программасында объектілердің үшөлшемді моделін құрастыруды қарастырайық. Ол үшін модельдерді құрастыруға қолданатын құралдармен танысамыз. Осы құралдарды қолданып, үшөлшемді модельдер құрастырамыз.Басқа модельдеу программаларындағы сияқты SketchUp программасында жасалып жатқан модельді жақындатуға немесе алыстатуға, бұрын басқа қырынан қарап шығуға мүмкіндік беретін навигациялық құралдар бар.

Көрсетілім.

Навигациялық құралдар мәзірдің «Camera» бөлімінде орналасқан. Құралдардың батырмалары Құралдар тақтасында орналасқан.

Көрсетілім. Цилиндр құру.

Көрсетілім. Конус құру.

Көрсетілім. Сфера құру.

Оқулықтан «Практикада қолдану» тапсырмасы. Арканың моделін жасап көрсету


«Зерттеушілік конференциясы» әдісімен практикалық жұмыс жасау.

1-тапсырма.

SketchUp программасының негізгі, сызу, модификациялау және навигациялық құралдарын пайдаланып, геометриялық фигуралардың моделін жаса.


Дескриптор:

- шеңбер мен тарту/итерудің көмегімен цилиндр құрады;

- шеңбер,сызу,таңдау және соңымнан ер құралдар көмегімен конус құрастырады;

- шеңбер,сызу,таңдау,соңымнан ер құралдарының көмегімен сфера құрады;

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


2-тапсырма.

Кеспедегі құралдардың атын тауып сәйкестендіру.


Алдыңғы көрініс

Айналдыру

Лупа

Келесі көрініс

Панорама

Үлкейту



Дескриптор:

-навигациялық құралдарды сәйкестендіреді;

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


Бекіту сұрақтары:

  1. Навигациялық құралдарды ата?

  2. Конус, цилиндр, сфера құру үшін қандай құралдарды пайдаландың?



Мұғалімді тыңдайды












Цилиндр, конус, сфераны құрудыдын командаларын дәптерге жазады









SketchUp программасында конус,цилиндр, сфера моделін құрастырады





SketchUp программасында арканын моделін құрастырады








Сәйкестендіреді














Конус (3балл)

Цилиндр (2балл)

Сфера (5балл)
























Конус (3балл)

Цилиндр (2балл)

Сфера (5балл)


слайд








Интербелсенді тақта компьютер













SketchUp бағдарламасы







Кеспе












Таратпа қағаздар





Сабақтың соңы

Оқушыларды бағалау

2.Кері байланыс: «Баспалдақ» әдісі




Сабақта түсінген түсінбеген сұрақтарын қойып, кері байланыс береді


Стикерлер


Үй тапсырмасы

§ 2.3, 54-бет «Үй тапсырмасы»






















Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау



SketchUp программасының негізгі, сызу, модификациялау және навигациялық құралдарын пайдаланып, геометриялық фигуралардың моделін жаса.


Дескриптор:

- шеңбер мен тарту/итерудің (тяни/толкай) көмегімен цилиндр құрады;

- шеңбер, сызу, таңдау және соңымнан ер (следуй за мной) құралдар көмегімен конус құрастырады;

- шеңбер,сызу,таңдау,соңымнан ер құралдарының көмегімен сфера құрады;





























Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

05.12.2022

Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Объектілердің 3D модельдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.5- 3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру

Сабақтың мақсаты:

«Кірістірген объектілер» анықтамасын біледі

Материал, Компонеттер, Стильдер диалогті терезелерінің қызметін біледі

Құралдар мен кірістірілген объектілердің модельдерін құрады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу.

Оқушыларды түгелдеу.

«Заряд алу» әдісі.

Шаттық шеңберге тұрып бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында барлығы көзді жұмып 3 рет қысады бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта сол келу керек.

«Фигуралар» арқылы түрлі түсті конус пен сфера көмегімен 2 топқа бірігеді.

І топ «Конус» тобы

ІІ топ «Сфера» тобы

«Кубизм» әдісімен үй тапсырмасын кубикті тастау арқылы сұрақтарға жауап береді.

  1. Навигациялық құралдарды ата?

  2. Панорама қызметі қандай?

  3. Айналдыру қызметі қандай?

  4. Лупа не үшін қажет?

  5. Үлкейту терезесін не үшін пайдаланамыз?

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


Жаңа сабақты ашу мақсатында «Ой қозғау» әдісімен cуреттерге қарап сұрақтарға өз ойларымен бөліседі.

1.Мұғаліммен амандасады.

Тілек айтады.

Конус, сфераларды алып, 2 топқа бірігеді.






Кубикті айналдырып тастайды, сұраққа жауап береді









Өз ойларымен бөліседі


3балл

Shape4

2балл

Shape5

5балл


Слайд,

Конус, сфера




Кубик

Слайд








Сабақтың ортасы

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. «Кинометафора» әдісімен бейнеролик арқылы жаңа сабақты түсіндіру. SketchUp программасының мәзіріндегі Окно бөлімінде орналасқан Материалдар, Компоненттер және Стильдер диалогті терезелерінің қызметімен танысамыз.


Жеке жұмыс.

«Практикада қолдану» тапсырмасы

А-тапсырма.

SketchUp программасының кіріктірілген құралдарын пайдаланып «Машина» моделін құрастырып, бояп, дөңгелектерін бөлектеп ажыратып алу.

Дескриптор:


-компонент қызметін пайдаланып, машина моделін жасайды.

-модельді эскиз көмегімен бояйды;

-ажырату мен жылжыту құралдары көмегімен машинаның дөңгелектерін ажыратады;


ҚБ: конус, цилиндр, сфера


В-тапсырма.

SketchUp программасының кіріктірілген құралдарын пайдаланып «Үй іргетасы» моделін құрастыр.

Дескриптор:

- төртбұрыш пен тарту/итеру құралдарын қолданады;

-материалдар модулін пайдаланып «Үй іргетасы» моделін құра
тырады.

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


С-тапсырма.

Paint программасының кіріктірілген объектілерін пайдаланып үй моделін құрады

Дескриптор:

- төртбұрыш, үшбұрыш құралдарын пайдаланады;

-Құралдар мен кірістірілген объектілердің көмегімен үй моделін салады;

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


«Желпуіш» әдісімен бүгінгі сабақта өткен терминдер, не үйренгенін бүктелген әр бөлікке әр оқушы жазып шығады.

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Мұғалімді тыңдайды




Материалдар

Компоненттер

Стильдер диалогті терезелерінің қызметімен танысады





SketchUp программасының құралдарын пайдаланып моделін құрастырады



SketchUp программасының құралдарын пайдаланып модель құрастырады



Paint программа сының құралдарын пайдаланып модель құрастырады





Желпуішке термин, не анықтама жазады кезекпен

























Конус (3балл)

Цилиндр (2балл)

Сфера (5балл)













www.youtube.























SketchUp бағдарламасы


Компьютер














Paint программасы










Желпуіш

Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Қолыңмен көрсет» әдісі

Қолмен кері байланыс жасап, сұхбат береді



Үйге тапсырма

§ 2.4, 58-бет 2-тапсырма








В-деңгейі: SketchUp программасының кіріктірілген құралдарын пайдаланып «Үй іргетасы» моделін құрастыр.

Дескриптор:

- төртбұрыш пен тарту/итеру құралдарын қолданады;

-материалдар модулін пайдаланып «Үй іргетасы» моделін құрастырады;

-эскизден камень материалымен әрлейді;

А-деңгейі: SketchUp программасының кіріктірілген құралдарын пайдаланып «Машина» моделін құрастырып, бояп, дөңгелектерін бөлектеп ажыратып алу.

Дескриптор:

-компонент қызметін пайдаланып, машина моделін жасайды;


-модельді эскиз көмегімен бояйды;


-ажырату мен жылжыту құралдары көмегімен машинаның дөңгелектерін ажыратады;


С-деңгейі: Paint программасының кіріктірілген объектілерін пайдаланып үй моделін құр, қабырғасын, шатырын бояу

Дескриптор:

- төртбұрыш, үшбұрыш құралдарын пайдаланады;


-Құралдар мен кірістірілген объектілердің көмегімен үй моделін салады;


-модельді бояйды;

А-деңгейі: SketchUp программасының кіріктірілген құралдарын пайдаланып «Машина» моделін құрастырып, бояп, дөңгелектерін бөлектеп ажыратып алу.

Дескриптор:

-компонент қызметін пайдаланып, машина моделін жасайды;


-модельді эскиз көмегімен бояйды;


-ажырату мен жылжыту құралдары көмегімен машинаның дөңгелектерін ажыратады;


С-деңгейі: Paint программасының кіріктірілген объектілерін пайдаланып үй моделін құр, қабырғасын, шатырын бояу

Дескриптор:

- төртбұрыш, үшбұрыш құралдарын пайдаланады;


-Құралдар мен кірістірілген объектілердің көмегімен үй моделін салады;

-модельді бояйды;



































































SketchUp программасының негізгі, сызу, модификациялау және навигациялық құралдарын пайдаланып, геометриялық фигуралардың моделін жаса.


Дескриптор:

- шеңбер мен тарту/итерудің (тяни/толкай) көмегімен цилиндр құрады;

- шеңбер, сызу, таңдау және соңымнан ер (следуй за мной) құралдар көмегімен конус құрастырады;

- шеңбер,сызу,таңдау,соңымнан ер құралдарының көмегімен сфера құрады;



SketchUp программасының негізгі, сызу, модификациялау және навигациялық құралдарын пайдаланып, геометриялық фигуралардың моделін жаса.


Дескриптор:

- шеңбер мен тарту/итерудің (тяни/толкай) көмегімен цилиндр құрады;

- шеңбер, сызу, таңдау және соңымнан ер (следуй за мной) құралдар көмегімен конус құрастырады;

- шеңбер,сызу,таңдау,соңымнан ер құралдарының көмегімен сфера құрады;



SketchUp программасының негізгі, сызу, модификациялау және навигациялық құралдарын пайдаланып, геометриялық фигуралардың моделін жаса.


Дескриптор:

- шеңбер мен тарту/итерудің (тяни/толкай) көмегімен цилиндр құрады;

- шеңбер, сызу, таңдау және соңымнан ер (следуй за мной) құралдар көмегімен конус құрастырады;

- шеңбер,сызу,таңдау,соңымнан ер құралдарының көмегімен сфера құрады;







Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау


Предыдущий вид/ алдыңғы көрініс

Окна увеличение/ Үлкейту терезесі

Вращение/ айналдыру

Следующий вид/ келесі көрініс

Лупа/ нысанды үлкейту құралы


Панорамалау




ФИО


1

Абдукайым Диас

В

2

Аңдамасова Аружан

С

3

Ауданбек Аятулла

В

4

Балқыбек Айғаным

А

5

Доқтырбек Ерназар

В

6

Есентұр Орынбасар

С

7

Жұмабай Бегзат

С

8

Имангелді Шыңғыс

В

9

Қалила Гүлсезім

А

10

Нұрдаулет Бимырза

А

11

Сатбалды Саян

С

12

Шәміл Жұлдызай

С





Сабақты жоспарлау, бақылау және талдау сызба картасы

Пәні: Информатика

Сыныбы: 6ә

Сабақтың тақырыбы:

Мұғалім/бақылаушы:______________________________________________________________________________


Сабақ барысында қол жеткізген табысы мен жетістігі

А-деңгейлі оқушы

В-деңгейлі оқушы

С-деңгейлі оқушы

Сабақ кезеңдері

Оқушыларға қойылатын сұрақтар

Күтілетін нәтиже

Оқушының жауабы

Күтілетін нәтиже

Оқушының жауабы

Күтілетін нәтиже

Оқушының жауабы

Ұйымдастыру кезеңі








Үй тапсырмасын тексеру








Жаңа тақырып








Практикалық тапсырма








Сәйкестендіру








Кері байланыс /сұхбат/






















«3D БАСПА» бөлімі бойынша жиынтық бағалау


Оқу мақсаты 6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;

6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктерін сипаттау;

6.3.1.3 3D-редакторының графикалық примитивтерді құрауға арналған құралдарын пайдалану.

Бағалау критерийі Білім алушы


  • 3D модельдеу программаның атауын біледі;

  • 3D графика өлшемін біледі;

  • Негізгі құралдардың атауын біледі;

  • Модификациялау құралдарының қызметін біледі;

  • Лупа құралы не үшін қажет екенін біледі.

Ойлау дағдыларының Қолдану

деңгейі

Орындау уақыты 20 минут



Тапсырмалар

  1. 3D модельдеу программасының атауын анықтаңыздар.

  1. Python

  2. Paint

  3. Windows

  4. SketchUp

  1. 3D графикада үш өлшем болады, олардың атауын жазыңыз.

1.____________________________________________________

2.____________________________________________________

3.____________________________________________________

  1. Суретте көрсетілген құралдар қалай аталады?



1) 2)



1.____________________________________________________

2.____________________________________________________













  1. Модификациялау құралдарының қызметтерін сәйкестендіріңіз:

Shape7 Shape6

«Тяни/Толкай» (Тарту/Итеру) – объектілерге үлөлшем беретін құрал. Таңдаған екіөлшемді фигураны тартқанда, созылып биіктікте пайда болады.





Shape8 Shape11 Shape9 Shape10

Перемещение (Жылжыту) – кез-келген объектінің орнын ауыстыруға пайдаланылады.

Вращение (Айналдыру) – объектіні толықтай немесе оның белгілі бір бөлігін айналдырады.













  1. Лупа құралы не үшін қажет?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор

Балл



3D модельдеу программаның атауын біледі

Білім алушы




1

3D модельдеу программаның атауын дұрыс анықтайды

1

3D графика өлшемін біледі

2

3D графика бірінші өлшемін біледі

1

3D графика екінші өлшемін біледі

1

3D графика үшінші өлшемін біледі

1

Негізгі құралдардың атауын біледі

3

Бірінші құралдың атауын жазады

1

Екінші құралдың атауын жазады

1

Модификациялау құралдарының қызметін біледі

4

Жылжыту құралының қызметін сәйкестендіреді

1

Айналдыру құралының қызметін сәйкестендіреді

1

Тарту/Итеру құралының қызметін сәйкестендіреді

1

Лупа құралы не үшін қажет екенін біледі

5

Лупа құралы не үшін қажет екенін жазады

1

Барлығы:



10





Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

18.12.2024

Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

3D – баспасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау

6.3.1.7 3D-баспасын баптау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«3D баспа» ұғымын біледі

Көптеген оқушылар:

2D және 3D принтерлерді салыстырады

Кейбір оқушылар:

күнделікті тұрмыста 3D принтерді қандай мақсатта қолдануға болатының мысал келтіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3. «Кубизм» әдісі

-3D моделін күнделікті өмірде қайдан кездестіруге болады?

-3D графиканың кино өнерімен және анимациялық фильмдермен қандай байланысты бар?


ҚБ: стикер /1балл/

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұрақтарға жауап береді



стикер



Кубик

Слайд


Сабақтың ортасы

Жаңа тақырып.

Көпшілік 3D технологияны тек кинотеатрдың немесе плазмалық теледидардың экранында ғана қолданады деп ойлайды. Алайда біздің күнделікті тұтынып жүрген заттарымыздың барлығы үшөлшемді. Мұндай заттарды жобалау және шығару үшін кәсіпорындар компьютерлік модельдеу технологяиларын қолданады.

3D баспаны жүзеге асыратын құрылғыны 3D принтер деп атайды. Ақпаратты қағазға басып шығаратын принтерлерімізді 2D принтер деп айтуға болады.

3D принтер-юөлщекті қабаттап құю әдісімен жұмыс істеуге негізделген, программамен басқарылатын станок. 3D басып шығару- қоспаны бірте-бірте қоса отырып, бұйымдар мен ұшөдшемді үлгілерді жасауға арналған технологиялық әдістердің топтамасы.

Көрсетілім.3D принтердің құрылысы.

3D притердің сиясы.

Слайсер.


Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі

2D және 3D притерлерді төмендегі тармақтар бойынша салыстырыңдар.

1.1.қолдану мақсаттары бойынша қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

1.2.Притерлердің жұмыс істеу негіздері мен картриждерін пайдаланудағы қандай айырмашылықтарын айта аласын?

1.3.Адамдар үшін олардың қайсысының қызметі маңыздырақ? Себебін түсіндіріңдер.


Дескриптор:

-2D және 3D притерлердің қолдану мақсаттары бойынша ұқсастығы мен айырмашылығын айтады;

-картриждерін пайдаланудағы айырмашылықтарын айтады;

-адамдар үшін қайсысының қызметі маңызыдрақ себебін түсіндіреді.

ҚБ: стикер /6 балл/


20 минут БЖБ орындату

Мұғалімды тыңдайды






















сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды













































































Стикерлер


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Қажетті сөздер»

Ұнады, қажет, пайдалы, білдім,

үйрендім, қызықтым, есте сақтадым

Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

§ 2.6, «3D принтердің мүмкіндіктері мен олар қолданылатын салалар» ақпараттық жоба








































Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

29.12.2021

Сынып 6

Қатысушалыр саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Практикалық тапсырмалар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау

6.3.1.7 3D-баспасын баптау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«3D модель» анықмасын біледі

Көптеген оқушылар:

SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, модель құрастырады

Кейбір оқушылар:

SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, модельді бояйды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3. «Телеграмма» әдісі

-SketchUp программасын пайдаланып күнделікті тұрмыста қолданылатын қандай бұйымдардың 3D моделін жасауға болады?


ҚБ: стикер /2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұраққа жауап береді









стикер

2 балл


Сабақтың ортасы

Жеке жұмыс.Тұрмыстық заттардың модельдерін құрастыр.


1-тапсырма. Орындықтың моделін құрастыр.


Дескриптор:

- SketchUp редакторды іске қосады;

- SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, орындықтың моделін құрастырады;

-модельді бояйды.


ҚБ:стикер /4 балл/


2-тапсырма. Терезенің моделін құрастыр.


Дескриптор:

- SketchUp редакторды іске қосады;

- SketchUp программасының құралдарын пайдаланып, терезенің моделін құрастырады;

-модельді бояйды.


ҚБ: стикер /4 балл/


SketchUp программасында моделін құрастырады















SketchUp программасында моделін құрастырады









стикер

4 балл











стикер

4 балл

компьютер

Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

§2.7




















































Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

3D баспа

Педагогтың аты-жөні

Рахимова Балдаурен

Күні

25.12.2025

Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

3D – баспасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау

6.3.1.7 3D-баспасын баптау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«3D баспа» ұғымын біледі

Көптеген оқушылар:

2D және 3D принтерлерді салыстырады

Кейбір оқушылар:

күнделікті тұрмыста 3D принтерді қандай мақсатта қолдануға болатының мысал келтіреді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

«Шаттық шеңбері» әдісімен тілек айтып, «Санамақ» әдісімен 2 топқа бірігеді.

«Баскетбол» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұрау.

ҚБ: конус, цилиндр, сфера

«Миға шабуыл» әдісімен сұрақ қойып жаңа тақырыпты ашу.

-3D моделін күнделікті өмірде қайдан кездестіруге болады?

-3D графиканың кино өнерімен және анимациялық фильмдермен қандай байланысы бар?

Мұғаліммен амандасады.


Баскетбол ойынын ойнап ақиқат не жалған деп жауап береді.

Сұрақтарға жауап береді


Фигуралар арқылы бағалау




Конус, сфера,

цилиндр




Баскетбол ойынының

Слайды


фигуралар

Сабақтың ортасы

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

Жаңа тақырып. Көрсетілім арқылы түсіндіру.

Көпшілік 3D технологияны тек кинотеатрдың немесе плазмалық теледидардың экранында ғана қолданады деп ойлайды. Алайда біздің күнделікті тұтынып жүрген заттарымыздың барлығы үшөлшемді. Мұндай заттарды жобалау және шығару үшін кәсіпорындар компьютерлік модельдеу технологяиларын қолданады.

3D баспаны жүзеге асыратын құрылғыны 3D принтер деп атайды. Ақпаратты қағазға басып шығаратын принтерлерімізді 2D принтер деп айтуға болады.

3D принтер-бөлшекті қабаттап құю әдісімен жұмыс істеуге негізделген, программамен басқарылатын станок. 3D басып шығару- қоспаны бірте-бірте қоса отырып, бұйымдар мен 3өлшемді үлгілерді жасауға арналған технологиялық әдістердің топтамасы.

Көрсетілім.3D принтердің құрылысы.

3D притердің сиясы. Слайсер.


Топтық жұмыс.

1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі

2D және 3D принтерлерді төмендегі тармақтар бойынша салыстырыңдар.

1.1.қолдану мақсаттары бойынша қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

1.2.Принтерлердің жұмыс істеу негіздері мен картриждерін пайдаланудағы қандай айырмашылықтарын айта аласын?

1.3.Адамдар үшін олардың қайсысының қызметі маңыздырақ? Себебін түсіндіріңдер.

Дескриптор:

-2D және 3D притерлердің қолдану мақсаттары бойынша ұқсастығы мен айырмашылығын айтады;

-картриждерін пайдаланудағы айырмашылықтарын айтады;

-адамдар үшін қайсысының қызметі маңыздырақ себебін түсіндіреді

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


2-тапсырма. Жеке жұмыс.

Дескриптор:

-3D принтердің құрылысын жазады;

-құрылыстарын ажыратады;

ҚБ: конус, цилиндр, сфера


3-тапсырма: Практикалық жұмыс

Программада 3өлшемді дайын суреттерді енгізу. Кіріктірілген объектілер көмегімен. Стакан, пирамида, шырша, көше шамдарын, скамейка қою.

Дискриптор:

-кірістірілген объектілерді пайдаланады;

-пирамида құрады;

ҚБ: конус, цилиндр, сфера

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Мұғалімды тыңдайды























сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды












Мысал келтіреді














Фигуралар арқылы бағалау




Конус, сфера,

цилиндр






















Фигуралар арқылы бағалау




Конус, сфера,

цилиндр

















Презентация




Sketchup программасы




Кеспелер















Стикерлер





кеспелер


















Компьютер Sketchup программасы


Сабақтың соңы

1.Кері байланыс: «Қолмен көрсет» әдісі

Ұнады, қажет, пайдалы, білдім,

үйрендім, қызықтым, есте сақтадым

Қолмен көрсету арқылы сұхбат береді.



Үй тапсырмасы

§ 2.6, «3D принтердің мүмкіндіктері мен олар қолданылатын салалар» ақпараттық жоба


















Дискриптор:

-3D принтердің құрылысын жазады;

-құрылыстарын ажыратады;


Дискриптор:

-3D принтердің құрылысын жазады;

-құрылыстарын ажыратады;


Дискриптор:

-3D принтердің құрылысын жазады;

-құрылыстарын ажыратады;


Shape13 Shape12

стереолитография

Дискриптор:

-берілген терминдерге анықтама жазады;

-құрылыстарын ажыратады;


Дискриптор:


-кіріктірілген объектіден компонентті пайдаланады;

-шырша, скамейка, пошта жәшігі, көше шамдарын құрады;

-қысқы көрініс жасайды;

-вращение көмегімен айналдырып көреді;


Дискриптор:


-кіріктірілген объектіден компонентті пайдаланады;

-шырша, скамейка, пошта жәшігі, көше шамдарын құрады;

-қысқы көрініс жасайды;

-вращение көмегімен айналдырып көреді;


Дискриптор:


-кіріктірілген объектіден фигураларды пайдаланады;

-шырша, скамейка, пошта жәшігі, көше шамдарын салады;

-қысқы көрініс жасайды;

-заливка көмегімен бояйды;



Дискриптор:


-кіріктірілген объектіден фигураларды пайдаланады;

-шырша, скамейка, пошта жәшігі, көше шамдарын салады;

-қысқы көрініс жасайды;

-заливка көмегімен бояйды;





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.12.2024
299
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі