Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
1.3. Есептеу
техникасының даму тарихы
|
Бөлім: |
І БӨЛІМ Компьютерлік жүйелер және желілер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
18.09.25 |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
1.3. Есептеу техникасының даму тарихы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютерлік технологиялар қалай дамыды және болашақта қалай дамығанын жеткізу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Психологиялық ахуал Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады Өткен тақырыпты қайталау:
2 Интернетке тәелділіктің түрлерін ата 3. Интернетке тәуелдіболмау үшін не істеу керек? |
мұғаліммен амандасады сұрақтарға жауап береді |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 17 мин 7 мин |
• Компьютер пайда болғанға дейін адамдар қандай есептеу құралдарын пайдаланған (1-сурет)? • Компьютер қашан пайда болғанын, қалай дамығанын білесің бе? • Қалай ойлайсың, болашақта есептеу техникасы қалай дамуы мүмкін?
Жаңа білім: Есептеу техникасының даму тарихы қарапайым есептеулерді жүргізу кезеңінен басталады. Адамзат ертеден-ақ күнделікті тұрмыста, сауда-саттықта, құрылыста туындаған есеп-қисаптарын тез әрі оңай есептеудің жолдарын іздеген. Есептеулерді жүргізуді жеңілдету мақсатында адамдар есептеу құралдарын ойлап тапқан (1-сурет). Қосу мен азайту амалын орындайтын ең қарапайым есептеу мәшинесін 1623 жылы неміс астрономы Вильгельм Шиккард ойлап тапқан. Бұл құрылғы алты таңбалы сандар мен есептеулер жүргізген. 1642 жылы француз ғалымы Блез Паскаль он тоғыз жасында дүниежүзінде ең алғаш рет арнайы сақталатын программасы бар «Паскаль дөңгелегi» деп аталатын есептеу мәшинесін жасап шығарды (1-сурет). 1834 жылы ағылшын ғалымы Чарльз Бэббидж программалық басқару мәшинелерінің алғашқы нұсқасы саналатын «Аналитикалық мәшинені» ойлап тапты (2-сурет). Ойлан Жаңа білім 2-сурет. Аналитикалық мәшине Паскаль дөңгелегі Абак (Ежелгі Рим)
Топтарға бөлу «Электрондық шамдар», «Транзисторлар» «Интегралды схемалар» «Дербес компьютер» Оқулықпен жұмыс. «Электрондық шамдар» тобына тапсырма: Бірінші буын «Транзисторлар» тобына тапсырма: тобына тапсырма: Екінші буын «Интегралды схемалар» тобына тапсырма: Үшінші буын «Дербес компьютер» тобына тапсырма: Төртінші буын Компьютер буындарының өзгеруі туралы айту:
Үштіліділік жаңа сөздер: есептеу техникасы - вычислительная техника - computer techics аналитикалық мәшине – аналитическая машина – analytical engine Болашақта компьютер қалай дамиды? Оқулықпен жұмыс. «Электрондық шамдар» тобына тапсырма: Киборг «Транзисторлар» тобына тапсырма: тобына тапсырма: Биокомпьютер «Интегралды схемалар» тобына тапсырма: Молекулалық компьютер «Дербес компьютер» тобына тапсырма: Кванттық (фотондық) компьютер |
Оқушылар өз ойларын айтады
оқушалар стикерлер арқылы «Электрондық шамдар», «Транзисторлар» «Интегралды схемалар» «Дербес компьютер» топтарына бөлінеді Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар постерлерін дайындайды: «Электрондық шамдар», тобы
«Транзисторлар» тобы
«Интегралды схемалар» тобы
«Дербес компьютер» тобы
Постерлерін қорғайды. Өзара бағалайды мұғалімнің артынан жаңа сөздерді қайталайды, сөздік дәптеріне жазады. Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар постерлерін дайындайды: «Электрондық шамдар»:
«Транзисторлар» тобы
«Интегралды схемалар» тобы
«Дербес компьютер» тобы
Постерлерін қорғайды. Өзара бағалайды |
Дескриптор:
- ЕТ даму тарихын біледі.
Дескриптор:
- Болашақта компьютер
қалай дамығанын біледі.
|
Презентация
Презентация Оқулық 14-15 б.б Презентация Оқулық 15 б постер постер Оқулық 16 б Оқулық 17б Постер Оқулық 18 б |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сұрақтар:
• Компьютер техникасының сексен жылға жуық уақыт аралығында қарқынды дамуының қандай себептері бар деп ойлайсың? • Рефлексия:
Оқу тапсырмасы: Оқулық 14-17 б.б |
сұрақтарға жауап береді рефлексия жасайды үй тапсырмасын жазады. |
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Информатика. 6 сынып. "Есептеу техникасының даму тарихы"
Информатика. 6 сынып. "Есептеу техникасының даму тарихы"
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
1.3. Есептеу
техникасының даму тарихы
|
Бөлім: |
І БӨЛІМ Компьютерлік жүйелер және желілер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|
|
Күні: |
18.09.25 |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
1.3. Есептеу техникасының даму тарихы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютерлік технологиялар қалай дамыды және болашақта қалай дамығанын жеткізу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Психологиялық ахуал Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады Өткен тақырыпты қайталау:
2 Интернетке тәелділіктің түрлерін ата 3. Интернетке тәуелдіболмау үшін не істеу керек? |
мұғаліммен амандасады сұрақтарға жауап береді |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин 17 мин 7 мин |
• Компьютер пайда болғанға дейін адамдар қандай есептеу құралдарын пайдаланған (1-сурет)? • Компьютер қашан пайда болғанын, қалай дамығанын білесің бе? • Қалай ойлайсың, болашақта есептеу техникасы қалай дамуы мүмкін?
Жаңа білім: Есептеу техникасының даму тарихы қарапайым есептеулерді жүргізу кезеңінен басталады. Адамзат ертеден-ақ күнделікті тұрмыста, сауда-саттықта, құрылыста туындаған есеп-қисаптарын тез әрі оңай есептеудің жолдарын іздеген. Есептеулерді жүргізуді жеңілдету мақсатында адамдар есептеу құралдарын ойлап тапқан (1-сурет). Қосу мен азайту амалын орындайтын ең қарапайым есептеу мәшинесін 1623 жылы неміс астрономы Вильгельм Шиккард ойлап тапқан. Бұл құрылғы алты таңбалы сандар мен есептеулер жүргізген. 1642 жылы француз ғалымы Блез Паскаль он тоғыз жасында дүниежүзінде ең алғаш рет арнайы сақталатын программасы бар «Паскаль дөңгелегi» деп аталатын есептеу мәшинесін жасап шығарды (1-сурет). 1834 жылы ағылшын ғалымы Чарльз Бэббидж программалық басқару мәшинелерінің алғашқы нұсқасы саналатын «Аналитикалық мәшинені» ойлап тапты (2-сурет). Ойлан Жаңа білім 2-сурет. Аналитикалық мәшине Паскаль дөңгелегі Абак (Ежелгі Рим)
Топтарға бөлу «Электрондық шамдар», «Транзисторлар» «Интегралды схемалар» «Дербес компьютер» Оқулықпен жұмыс. «Электрондық шамдар» тобына тапсырма: Бірінші буын «Транзисторлар» тобына тапсырма: тобына тапсырма: Екінші буын «Интегралды схемалар» тобына тапсырма: Үшінші буын «Дербес компьютер» тобына тапсырма: Төртінші буын Компьютер буындарының өзгеруі туралы айту:
Үштіліділік жаңа сөздер: есептеу техникасы - вычислительная техника - computer techics аналитикалық мәшине – аналитическая машина – analytical engine Болашақта компьютер қалай дамиды? Оқулықпен жұмыс. «Электрондық шамдар» тобына тапсырма: Киборг «Транзисторлар» тобына тапсырма: тобына тапсырма: Биокомпьютер «Интегралды схемалар» тобына тапсырма: Молекулалық компьютер «Дербес компьютер» тобына тапсырма: Кванттық (фотондық) компьютер |
Оқушылар өз ойларын айтады
оқушалар стикерлер арқылы «Электрондық шамдар», «Транзисторлар» «Интегралды схемалар» «Дербес компьютер» топтарына бөлінеді Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар постерлерін дайындайды: «Электрондық шамдар», тобы
«Транзисторлар» тобы
«Интегралды схемалар» тобы
«Дербес компьютер» тобы
Постерлерін қорғайды. Өзара бағалайды мұғалімнің артынан жаңа сөздерді қайталайды, сөздік дәптеріне жазады. Оқулықпен жұмыс жасайды Оқушылар постерлерін дайындайды: «Электрондық шамдар»:
«Транзисторлар» тобы
«Интегралды схемалар» тобы
«Дербес компьютер» тобы
Постерлерін қорғайды. Өзара бағалайды |
Дескриптор:
- ЕТ даму тарихын біледі.
Дескриптор:
- Болашақта компьютер
қалай дамығанын біледі.
|
Презентация
Презентация Оқулық 14-15 б.б Презентация Оқулық 15 б постер постер Оқулық 16 б Оқулық 17б Постер Оқулық 18 б |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Сұрақтар:
• Компьютер техникасының сексен жылға жуық уақыт аралығында қарқынды дамуының қандай себептері бар деп ойлайсың? • Рефлексия:
Оқу тапсырмасы: Оқулық 14-17 б.б |
сұрақтарға жауап береді рефлексия жасайды үй тапсырмасын жазады. |
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




















