Пән:
информатика
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп: «Баратай негізгі мектебі»
КММ
«Ақпарат және оны өндеу»
бөлімі-5-сынып
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Искендир Гульмира
Алимовна
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Бізідің айналымыздағы
ақпарат
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.2.1.1- әртүрлі ақпаратты атап шығу
және көрсету
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: ақпарат түрлерін атайды,
ажырата алады;
ақпарат беруші мен қабылдаушы
айырмашылығын түсінеді.
Көптеген
оқушылар: ақпарат түрлеріне мысалдар
келтіре алады,
ақпарат беруші мен қабылдаушы
арасындағы болып жатқан
процестерді түсіндіре
алады;
Кейбір
оқушылар: ақпаратты өмірде қалай тиімді
түрлендіруге
болатыны туралы ұсыныстарын
жасай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
-
ақпарат түрлерін, ақпарат
беруші мен қабылдаушы рөлдерін айта
алады;
-
ақпараттың түрлерін қабылдау
тәсілі, ұсыну формасы мен мағынасын түсіндіріп бере
алады.
-
ақпаратты өмірде қалай тиімді
түрлендіруге болатыны туралы өз пікірін
айтады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
ақпарат, маңызды ақпарат,
шынайы ақпарат,пайдалы ақпарат, ақпарат қабылдаушы, ақпарат
беруші
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастық, экономикалық
өсу, ұлтжандылық
құндылықтары
|
Пәнаралық
байланыстар
|
әдебиет, география,
математика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
интербелсенді тақта,
презентация,бейнежазбалар,
тестілеу(bilimland.kz,
itest.kz,twig.kz,imektep.kz)
|
Бастапқы
білім
|
интернеттегі қауіпздік,
операциялық жүйелер
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
1. Бейнежазба арқылы
оқушылардың сабаққа зейінін шоғырландыру. Абай Құнанбаев туралы
бейнежазбадан үзінді
көрсету.
Сұрақтар
қойылады:
-
Қалай ойлайсығдар, бұл
бейнежазба не үшін көрсетілді? (Абайдың-175 жылына
орай)
-
Сіз үшін қандай ақпарат жаңа
болды?
-
Ақпарат деген сөзді қалай
түснесіздер? т.с.с
Топқа бөлу: Абай Құнанбаевтың
өлең шумақтары арқылы екі топқа
бөлінеді.
Үй тапсырмасын
тексеру: bilimland.kz сайтынан тест
орындайды, өтілген тақыырыптарға байланысты (5 және сынып
оқушыларына бөлек)
ҚБ: bilimland.kz сайтында әрбір
оқушыға берілген жауапқа байланысты бағалау парақтарына ұпайлары
жазылады (топ мүшелері)
Twig.kz
сайтынан бейнежазба
көрсетілімі талқыланады (қандай ақпарат алдыңдар, қандай құрылғылар
арқылы ақпаратты алдыңдар,қандай әсер тигізді және т.с.с деген
сұрақтар қойылады).Осыдан сабақтың тақырыбы мен мақсаты
таныстырылады.
|
https://imektep.kz/kz/abay
Қима
қағаздар
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/operacziyalyq-zhujeni-basqaru-tasilderi-men-negizgi-obektileri
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/internetten-aqparatty-izdeu-tasilderi
https://twig-bilim.kz/kz/film/galtur-the-perfect-storm
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға интерактивті
тақтадан bilimland.kz сайтынан
бейнематериалдар
көрсетіледі.
Оқушылар жеке компьютерлерге
отырып bilimland.kz сайтынан тест, жаттығуларды
орындайды.
Дескриптор:
«Бағалау парақтарына сайтта
алған ұпайларын жазады
«Дұрыс-бұрыс»
әдісі:
-
Ақпаратты ұсынатын нысан-
ақпаратты қабылдаушы;
-
Аұпаратты алушы нысан-ақпарат
беруші;
-
Ақпарат арналары: биологиялық,
техникалық;
-
Биологиялық арналарына жатады:
телефон, теледидар, компьютер, интернет
т.б.
-
Техникалық арналарға жатады:
көз, мұрын, тіл, тері,
құлақ.
-
Ақпарат түрлері: нрафикалық,
мәтіндік, сандық
|
https://bilimland.uz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/aqparat-zhane-aqparattyq-zhuje
https://bilimland.uz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/aqparat-turleri
Бағалау
парақтары
|
Сабақтың
соңы
|
Үй
тапсырмасы: 5-сынып 63 бет, кесте
толтыру
Кері
байланыс
Түсінгендері бойынша
стикерлерді жабыстырады.
|
|