|
Апта:2 Күні: |
Пәні Computer for Beginners |
Мұғалім аты-жөні Рамазанова А.Е. |
Орал қаласы А.Байтұрсынов атындағы №10 ЖОББМ 6 « ғ, е» - сыныптары |
Оқу-ісінің меңгерушісі _______Айтқалиева С.А.. |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Информатика және ақпарат |
||||||||||
|
Сілтеме: |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||
|
Білімділік мәні: |
Информатика пәні туралы түсінік беру. Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттерін түсіндіру. |
|||||||||
|
Дамытушылық мәні: |
Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығьш арттыру. |
|||||||||
|
Тәрбиелік мәні: |
Ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу |
|||||||||
|
Нәтиже: |
|
|||||||||
|
Түйінді идеялар: |
Адам ақпаратпен не істейді. Ежелгі және қазіргі уақыттағы ақпарат тасымалдаушылар |
|||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
|||||||||
|
Әдіс-тәсілдері: |
АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Good afternoon, children.
|
|
|||||||||
|
|
|||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) |
||||||||||
|
||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.) |
||||||||||
|
Электронды оқулықтан «Информатика және Ақпарат» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. Сөздік арқылы тақырыпты сөздерді аудару: |
Оқушылар зейін қойып тыңдайды,іздейді |
|||||||||
|
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) |
||||||||||
|
ББҮ (2 мин.) |
||||||||||
|
ББҮ-ны толтыру |
ББ бойынша флипчартта жазу |
|||||||||
|
Білемін? |
Білгім келеді? |
Үйрендім? |
||||||||
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Сыныпты Пирамида, Бәйтерек және «Мәңгілік ел» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. «Информатика және Ақпарат» тақырыбында мәтінді оқыту. Әрбір топқа ақпарат сақтау құралдарының суреттері беріледі. Алдарындағы сөздіктен ағылшынша атауларын табу керек. User-пользователь комрьютера Monitor-монитор Keyboard-клавиатура System unit-системный блок To use -қолдану To type-шығару To press-басу To click-қозғау щелнкуть To copy-көшіру To open -ашу To find -іздеу |
Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы ақпарат тақырыбын бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге суреттерді ретімен желімдеп, әрбір ақпарат сақтау құралдарының суретіне анықтама беріп, түсініктерін жазады. |
|||||||||
|
Ой толғаныс (4 мин.) |
||||||||||
|
Ақпарат тақырыбында 5 жолды өлең жазу |
«Біз және ақпарат» өлең құрастырады |
|||||||||
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау). Сөздікті қайталау |
Сұрақтарға жауап береді. |
|||||||||
|
Бағалау (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. Your marks ……. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. |
|||||||||
|
Үйге тапсырма (1 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
«Информатика және Ақпарат» тақырыбында сөздіктерді жатқа айту Write down your hometask. |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|||||||||
|
Рефлексия (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. The lesson is over. Good bye! |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Информатика және ақпарат
Информатика және ақпарат
|
Апта:2 Күні: |
Пәні Computer for Beginners |
Мұғалім аты-жөні Рамазанова А.Е. |
Орал қаласы А.Байтұрсынов атындағы №10 ЖОББМ 6 « ғ, е» - сыныптары |
Оқу-ісінің меңгерушісі _______Айтқалиева С.А.. |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Информатика және ақпарат |
||||||||||
|
Сілтеме: |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
||||||||||
|
Білімділік мәні: |
Информатика пәні туралы түсінік беру. Ақпарат, оның мазмұны, түрлері мен қасиеттерін түсіндіру. |
|||||||||
|
Дамытушылық мәні: |
Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығьш арттыру. |
|||||||||
|
Тәрбиелік мәні: |
Ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу |
|||||||||
|
Нәтиже: |
|
|||||||||
|
Түйінді идеялар: |
Адам ақпаратпен не істейді. Ежелгі және қазіргі уақыттағы ақпарат тасымалдаушылар |
|||||||||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
|||||||||
|
Әдіс-тәсілдері: |
АКТ, ЖИГСО-1, диалогтық оқыту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика |
|||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Good afternoon, children.
|
|
|||||||||
|
|
|||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) |
||||||||||
|
||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (2 мин.) |
||||||||||
|
Электронды оқулықтан «Информатика және Ақпарат» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. Сөздік арқылы тақырыпты сөздерді аудару: |
Оқушылар зейін қойып тыңдайды,іздейді |
|||||||||
|
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) |
||||||||||
|
ББҮ (2 мин.) |
||||||||||
|
ББҮ-ны толтыру |
ББ бойынша флипчартта жазу |
|||||||||
|
Білемін? |
Білгім келеді? |
Үйрендім? |
||||||||
|
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Сыныпты Пирамида, Бәйтерек және «Мәңгілік ел» суреттер қиындысы арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. «Информатика және Ақпарат» тақырыбында мәтінді оқыту. Әрбір топқа ақпарат сақтау құралдарының суреттері беріледі. Алдарындағы сөздіктен ағылшынша атауларын табу керек. User-пользователь комрьютера Monitor-монитор Keyboard-клавиатура System unit-системный блок To use -қолдану To type-шығару To press-басу To click-қозғау щелнкуть To copy-көшіру To open -ашу To find -іздеу |
Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы ақпарат тақырыбын бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ақпарат туралы топқа түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге суреттерді ретімен желімдеп, әрбір ақпарат сақтау құралдарының суретіне анықтама беріп, түсініктерін жазады. |
|||||||||
|
Ой толғаныс (4 мин.) |
||||||||||
|
Ақпарат тақырыбында 5 жолды өлең жазу |
«Біз және ақпарат» өлең құрастырады |
|||||||||
|
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау). Сөздікті қайталау |
Сұрақтарға жауап береді. |
|||||||||
|
Бағалау (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. Your marks ……. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. |
|||||||||
|
Үйге тапсырма (1 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
«Информатика және Ақпарат» тақырыбында сөздіктерді жатқа айту Write down your hometask. |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|||||||||
|
Рефлексия (2 мин.) |
||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||
|
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. The lesson is over. Good bye! |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













