Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәтіндік құжатпен жұмыс істеу |
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Авторлық құқық және плагиат мәселелері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.2.2 «авторлық құқық», «плагиат» ұғымдарын түсіндіру 6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«авторлық құқық», «плагиат» ұғымдарына мысал келтіреді; Авторға сілтеме жасай алады. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Шапалақтау» ойыны «Есептеу» әдісін қолданып, екі топқа бөлемін. «БББ» кестесін таратып, бірінші «Білемін» бағанын толтыруға кеңес беремін. Өткен сабақты еске түсіру Миға шабуыл әдісі Мұғалімнің түсіндірмесі. Слайд материалдарын қолдану арқылы көрсету. ТЖ. Джигсо әдісі.
ЖЖ. №1 тапсырма: Интернет желісінде орналасқан қазақстандық сайттардың (*. kz) кез келген біреуін ашып онда орналасақан электрондық ресурстарға талдау жүргізіңдер. Назар аударыңдар:
ӨЖ. 2- тапсырма. Алдағы уақытта интернеттен көшіріп алатын әр түрлі туындылардың авторлық құқығын бұзбай пайдаланудың ережесін ұсыныңдар. 3- тапсырма. «Төрт сөйлем» әдісі. Оқушылар төменде берілген тапсырма бойынша жұмыс дәптерлеріне төрт сөйлемнен тұратын шағын эссе жазады.
|
Шеңбер болып тұрып мұғалім бір деп бастайды, оқушылар ары қарай жалғастырады. Кім үшке бөлінетін санды айту керек болса қол шапалақтайды, ары қарай жалғастырады
Сұрақтарға жауап береді.
Топтық талқылау жасайды
Дәптерге ереже құрастырып жазады
Эссе жазады /Авторлық құқықты сақтамаудан қоғамға және жеке адамдарға келетін залалды бағала/. |
Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор: - Топ ішінде отырып, оқулықтағы ақпаратты оқиды. - Өзінің оқыған ақпаратымен топ ішінде талқылауға белсенділікпен қатысады. - Өзге топ мүшелеріне түсіндіру, баяндау жұмыстарын жүргізеді Дескриптор: - Интернет желісінен топтар кез-келген қазақстандық сайтты ашады. 1 балл - Сайтта орналасқан ресурстарға топтық талқылау жүргізеді. 1 балл - Сайтта орналсқан деректер авторлық құқықпен қорғалған ба? Көз жеткізеді. 1 балл - Сайт басқа авторлардың құқықтарын бұзбай ма? Жауабын табады. 1 балл Дескриптор: - үш ереже құрастырады 3 балл Дескриптор: - Авторлық құқықты сақтамаудан қоғамға келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді. 1 балл - Авторлық құқықты сақтамаудан жеке адамдарға келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді. 1 балл |
Таратпа қағаздар Оқулық Дәптер |
|
||||||||
|
Қорытынды |
|
Бір біріне кері байланыс береді |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
|
Кесте толтырады |
Мұғалімнің кері байланысы, бағалау |
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Инфороматика. 6 сынып. Интернеттегі авторлық құқық және плагиат мәселелері
Инфороматика. 6 сынып. Интернеттегі авторлық құқық және плагиат мәселелері
Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толендиева А |
||||||||||||
|
Бөлім: |
Мәтіндік құжатпен жұмыс істеу |
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Авторлық құқық және плагиат мәселелері |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.2.2 «авторлық құқық», «плагиат» ұғымдарын түсіндіру 6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«авторлық құқық», «плагиат» ұғымдарына мысал келтіреді; Авторға сілтеме жасай алады. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Шапалақтау» ойыны «Есептеу» әдісін қолданып, екі топқа бөлемін. «БББ» кестесін таратып, бірінші «Білемін» бағанын толтыруға кеңес беремін. Өткен сабақты еске түсіру Миға шабуыл әдісі Мұғалімнің түсіндірмесі. Слайд материалдарын қолдану арқылы көрсету. ТЖ. Джигсо әдісі.
ЖЖ. №1 тапсырма: Интернет желісінде орналасқан қазақстандық сайттардың (*. kz) кез келген біреуін ашып онда орналасақан электрондық ресурстарға талдау жүргізіңдер. Назар аударыңдар:
ӨЖ. 2- тапсырма. Алдағы уақытта интернеттен көшіріп алатын әр түрлі туындылардың авторлық құқығын бұзбай пайдаланудың ережесін ұсыныңдар. 3- тапсырма. «Төрт сөйлем» әдісі. Оқушылар төменде берілген тапсырма бойынша жұмыс дәптерлеріне төрт сөйлемнен тұратын шағын эссе жазады.
|
Шеңбер болып тұрып мұғалім бір деп бастайды, оқушылар ары қарай жалғастырады. Кім үшке бөлінетін санды айту керек болса қол шапалақтайды, ары қарай жалғастырады
Сұрақтарға жауап береді.
Топтық талқылау жасайды
Дәптерге ереже құрастырып жазады
Эссе жазады /Авторлық құқықты сақтамаудан қоғамға және жеке адамдарға келетін залалды бағала/. |
Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұраққа жауап беру деңгейіне қарай «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор: - Топ ішінде отырып, оқулықтағы ақпаратты оқиды. - Өзінің оқыған ақпаратымен топ ішінде талқылауға белсенділікпен қатысады. - Өзге топ мүшелеріне түсіндіру, баяндау жұмыстарын жүргізеді Дескриптор: - Интернет желісінен топтар кез-келген қазақстандық сайтты ашады. 1 балл - Сайтта орналасқан ресурстарға топтық талқылау жүргізеді. 1 балл - Сайтта орналсқан деректер авторлық құқықпен қорғалған ба? Көз жеткізеді. 1 балл - Сайт басқа авторлардың құқықтарын бұзбай ма? Жауабын табады. 1 балл Дескриптор: - үш ереже құрастырады 3 балл Дескриптор: - Авторлық құқықты сақтамаудан қоғамға келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді. 1 балл - Авторлық құқықты сақтамаудан жеке адамдарға келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді. 1 балл |
Таратпа қағаздар Оқулық Дәптер |
|
||||||||
|
Қорытынды |
|
Бір біріне кері байланыс береді |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
|
Кесте толтырады |
Мұғалімнің кері байланысы, бағалау |
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













