Алматы қаласы Алмалы ауданы М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Бертлеуова Клара Алибековна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: 3 |
Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары |
||
|
Күні: |
|
||
|
Сыныбы: |
8 «А» |
Қaтысқан оқушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инженер болғың келе ме? |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады. |
||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ бар оқушыға |
|
||
|
|||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
жоғары деңгейдегі ойлау дағдылары |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2минут 2 минут |
1.Сәлемдесу. «Болашақта мен...» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу. 2. Қызығушылығын ояту.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. 3.Топқа бөлу. «Пазл» әдісі. Оқушыларды қағаз қиындыларымен топқа бөлу. |
Сәлемдеседі. Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап шеңбер бойы дөңгелене тұрады. Олар өздерінің кім болғысы келетінін 1 сөзбен айтады. Мысалы, мен дәрігермін, т.б.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар инженер мамандығына қатысты суреттер қиындыларымен бөлінеді. 1-топ. Инженер-энергетик 2-топ. Инженер-эколог 3-топ. Инженер-жобалаушы |
Мұғалімнің мадақтау сөздері |
«Қазақ тілі» оқулығы 8-сынып №1 слайд №2 слайд Топқа бөлудің қиынды қағаздары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 10 минут |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқылым тапсырмасы беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. 1.Инженерлік кәсіп алғаш қай мемлекетте пайда болған? A) Францияда B) Қытайда C) Италияда D) Германияда 2. «Инженер» деген мәртебе кімге берілген? A) Жақан Сүлейменұлына B) Өмірбек Арыстанұлына C) Равиль Исламовичке D) Леонардо да Винчиге 3.Инженердің көмегімен жүзеге асатын жұмыстар A) Алғашқы нақты қадамдарды сеніммен жасау. B) Өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу. C) Көршілес елдерге тауар таратып әрі тасымалдау. D) Алыс берісті жүйелеу, қызметтерді ұйымдастыру. 4. Инженерлік мамандыққа сәйкес келмейтін сипатты анықтаңыз. A) Өнеркәсіп өндірісіне байланысты қызмет көрсетеді. B) Ақпараттық жүйелерді жобалайды, зерттейді. C) Ғылымның барлық саласының негізін қалайды. D) Шығармашылық ізденіс пен тәжірибені талап етеді. 5. Мәтін мазмұнына сәйкес ақпарат ретін анықтаңыз 1. Инженер мамандығының түрлері 2. Ақпараттық технологияларды меңгеру үшін қойылатын талаптар 3. Ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық 4. Сұранысқа ие мамандық A) 3.2.1.4. B) 3.1.4.2. C) 4.1.2.3. D) 4.3.1.2. Дескриптор: -мәтінді оқиды. -сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтау.
Дескриптор: -мәтінді оқиды; -сәйкестендіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушылар нәтижелерді ВЕНН диаграммасы арқылы көрсетіп, ортақ қасиеттерін анықтайды.
Дескриптор:
3-тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Оқулықта берілген тілдік ақпаратпен танысып, «Кластер» әдісімен диалект сөздер мен жаргон сөздерге тән белгілерді анықтайды. Дескриптор:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Сым-шалбар, тұқым-жұмыртқа, жар-қабырға, көпшік-жастық, сүгірет-сурет, маңлай-маңдай. Берілген диалект сөздердің бір-екеуін қатыстырып, сөйлем құрайды. Дескрипторы:
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген тапсырманы орындайды. 1.Графикалық мәтіндегі маңызды деректерді анықтап жазады.
Дескриптор:
2.Диалектологиялық сөздіктен 3 диалект сөздерді қатыстырып сөйлем құрау. Дескриптор:
3.Графикалық мәтіндегі берілген мәліметтерден мәтін құрайды. Дескриптор:
|
Сұрақтарға жауап береді. Тапсырма телеграмдағы «Жас ойшыл» каналына салынады. Оқушылар кіріп, тапсырманы орындап, қаншалықты орындай алғанын көреді. Тақырыпқа қатысты сөйлемдерді сәйкестендіреді. Оқушылар мәтінде аталған инженер мамандықтарының тізімін жасап, осы мамандықтарды «Техникалық бағыттағы инженерлер» және «Ғылыми-зерттеу бағытындағы инженерлер» деген екі топқа топтастырып, нәтижелерін ВЕНН диаграммасы арқылы анықтайды. Оқушылар «Кластер» әдісімен диалект сөздер мен жаргон сөздерге тән белгілерді анықтайды. Берілген сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды. Топ ішіндегі оқушылар өздерінің таңдауы бойынша тапсырманы жеке орындайды. |
«Шартты белгілер» әдісімен бағалау v – барлығы дұрыс w – дұрыс, бірақ бірен-саран қатесі бар ! – қате көп, назар аудар 0 – барлығы қате Мұғалімнің мадақтау сөздері «Келісемін, келіспеймін» әдісімен бағалау «Екі жұлдызша, бір тілек» әдісімен бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау Мұғалімнің қошемет сөздері. «Басбармақ» әдісімен бағалау. |
https://web.telegram.org/k/#@zhas_oishyl_128 телеграмда https://learningapps.org/view37795306 платформасында берілген тапсырма. ЕБҚ оқушы үшін үлестірмелі материал №3 слайд Топтарға А3 парақшалары таратылады. Дәптермен жұмыс. Үлестірмелі парақшалар таратылады. «Қазақ тілі» оқулығы 8-сынып Үлестірмелі парақшалар |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
7-тапсырма, 80-бет. |
Тапсырма бойынша кесте сызып, инженерлік мамандық бойынша ойларымен бөліседі. |
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Қорытындылау. «Еркін микрофон» әдісімен сабақ бойынша қорытынды жасатады. Рефлексия. «Өзіме хат» әдісімен сабаққа есеп жазады.
|
Оқушылар сабақ мазмұны бойынша ойтұжырым жасайды.
Сабақ бойынша ойларымен бөліседі.
|
Мұғалім балдық жүйемен бағалайды. |
Түрлі түсті стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Инженер болғың келе ме?
Инженер болғың келе ме?
Алматы қаласы Алмалы ауданы М.Әуезов атындағы №128 жалпы білім беретін мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Бертлеуова Клара Алибековна
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: 3 |
Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары |
||
|
Күні: |
|
||
|
Сыныбы: |
8 «А» |
Қaтысқан оқушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инженер болғың келе ме? |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу. |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, негізгі ойды анықтайды, мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады. |
||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ бар оқушыға |
|
||
|
|||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
жоғары деңгейдегі ойлау дағдылары |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2минут 2 минут |
1.Сәлемдесу. «Болашақта мен...» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу. 2. Қызығушылығын ояту.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. 3.Топқа бөлу. «Пазл» әдісі. Оқушыларды қағаз қиындыларымен топқа бөлу. |
Сәлемдеседі. Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап шеңбер бойы дөңгелене тұрады. Олар өздерінің кім болғысы келетінін 1 сөзбен айтады. Мысалы, мен дәрігермін, т.б.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар инженер мамандығына қатысты суреттер қиындыларымен бөлінеді. 1-топ. Инженер-энергетик 2-топ. Инженер-эколог 3-топ. Инженер-жобалаушы |
Мұғалімнің мадақтау сөздері |
«Қазақ тілі» оқулығы 8-сынып №1 слайд №2 слайд Топқа бөлудің қиынды қағаздары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 7 минут 10 минут |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқылым тапсырмасы беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. 1.Инженерлік кәсіп алғаш қай мемлекетте пайда болған? A) Францияда B) Қытайда C) Италияда D) Германияда 2. «Инженер» деген мәртебе кімге берілген? A) Жақан Сүлейменұлына B) Өмірбек Арыстанұлына C) Равиль Исламовичке D) Леонардо да Винчиге 3.Инженердің көмегімен жүзеге асатын жұмыстар A) Алғашқы нақты қадамдарды сеніммен жасау. B) Өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу. C) Көршілес елдерге тауар таратып әрі тасымалдау. D) Алыс берісті жүйелеу, қызметтерді ұйымдастыру. 4. Инженерлік мамандыққа сәйкес келмейтін сипатты анықтаңыз. A) Өнеркәсіп өндірісіне байланысты қызмет көрсетеді. B) Ақпараттық жүйелерді жобалайды, зерттейді. C) Ғылымның барлық саласының негізін қалайды. D) Шығармашылық ізденіс пен тәжірибені талап етеді. 5. Мәтін мазмұнына сәйкес ақпарат ретін анықтаңыз 1. Инженер мамандығының түрлері 2. Ақпараттық технологияларды меңгеру үшін қойылатын талаптар 3. Ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық 4. Сұранысқа ие мамандық A) 3.2.1.4. B) 3.1.4.2. C) 4.1.2.3. D) 4.3.1.2. Дескриптор: -мәтінді оқиды. -сұрақтарға жауап береді. ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы сөйлемнің жалғасын анықтау.
Дескриптор: -мәтінді оқиды; -сәйкестендіреді. 2-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушылар нәтижелерді ВЕНН диаграммасы арқылы көрсетіп, ортақ қасиеттерін анықтайды.
Дескриптор:
3-тапсырма. Ұжымдық жұмыс. Оқулықта берілген тілдік ақпаратпен танысып, «Кластер» әдісімен диалект сөздер мен жаргон сөздерге тән белгілерді анықтайды. Дескриптор:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Сым-шалбар, тұқым-жұмыртқа, жар-қабырға, көпшік-жастық, сүгірет-сурет, маңлай-маңдай. Берілген диалект сөздердің бір-екеуін қатыстырып, сөйлем құрайды. Дескрипторы:
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген тапсырманы орындайды. 1.Графикалық мәтіндегі маңызды деректерді анықтап жазады.
Дескриптор:
2.Диалектологиялық сөздіктен 3 диалект сөздерді қатыстырып сөйлем құрау. Дескриптор:
3.Графикалық мәтіндегі берілген мәліметтерден мәтін құрайды. Дескриптор:
|
Сұрақтарға жауап береді. Тапсырма телеграмдағы «Жас ойшыл» каналына салынады. Оқушылар кіріп, тапсырманы орындап, қаншалықты орындай алғанын көреді. Тақырыпқа қатысты сөйлемдерді сәйкестендіреді. Оқушылар мәтінде аталған инженер мамандықтарының тізімін жасап, осы мамандықтарды «Техникалық бағыттағы инженерлер» және «Ғылыми-зерттеу бағытындағы инженерлер» деген екі топқа топтастырып, нәтижелерін ВЕНН диаграммасы арқылы анықтайды. Оқушылар «Кластер» әдісімен диалект сөздер мен жаргон сөздерге тән белгілерді анықтайды. Берілген сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды. Топ ішіндегі оқушылар өздерінің таңдауы бойынша тапсырманы жеке орындайды. |
«Шартты белгілер» әдісімен бағалау v – барлығы дұрыс w – дұрыс, бірақ бірен-саран қатесі бар ! – қате көп, назар аудар 0 – барлығы қате Мұғалімнің мадақтау сөздері «Келісемін, келіспеймін» әдісімен бағалау «Екі жұлдызша, бір тілек» әдісімен бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау Мұғалімнің қошемет сөздері. «Басбармақ» әдісімен бағалау. |
https://web.telegram.org/k/#@zhas_oishyl_128 телеграмда https://learningapps.org/view37795306 платформасында берілген тапсырма. ЕБҚ оқушы үшін үлестірмелі материал №3 слайд Топтарға А3 парақшалары таратылады. Дәптермен жұмыс. Үлестірмелі парақшалар таратылады. «Қазақ тілі» оқулығы 8-сынып Үлестірмелі парақшалар |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
7-тапсырма, 80-бет. |
Тапсырма бойынша кесте сызып, инженерлік мамандық бойынша ойларымен бөліседі. |
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Қорытындылау. «Еркін микрофон» әдісімен сабақ бойынша қорытынды жасатады. Рефлексия. «Өзіме хат» әдісімен сабаққа есеп жазады.
|
Оқушылар сабақ мазмұны бойынша ойтұжырым жасайды.
Сабақ бойынша ойларымен бөліседі.
|
Мұғалім балдық жүйемен бағалайды. |
Түрлі түсті стикерлер |
шағым қалдыра аласыз














